Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, akoinonitos said:

Αφού λοιπόν τα παιδιά δεν έχουν ιδέα, τι θες και ρωτάς? Άντε πάρε αυτά που σου πρότεινε ο "αντικειμενικος" πιο πριν να ξεμπερδεύουμε. Μην γεμίζουμε και το νήμα με ανούσια και off topic posts.

Ο αντικειμενικος αμα εβρισκε motherboard με κανα 5€ θα την εβαζε να του βγουν τα κουκια με τον intel :P 

 

PS1. Παω να διαβασω comments στο σκρουτζ να ενημερωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε μπαγάσηδες τι με αναγκάζετε να τρέχω βραδιάτικα. Με 4c/4t το παρακάτω. Και αμέσως μετά ένας νορμάλ 2700Χ στα 4,05Ghz και 3200Mhz ram(Trident). Ίδια έκδοση με μένα.

Και μου λέτε μετά για τον 9400F που είναι η μέρα με τη νύχτα.

ACOdyssey-2019-05-02-23-06-05-630.png.db9959c1616b51f4f96ae7daeaf44ed2.png

 

Spoiler

 

υ.γ.: ΟΚ in game υπάρχει πρόβλημα με περιστασιακά drops στα 53 fps όσο προχωράς. Στάσιμος λίγο πάνω από 60 μέσα στην Μεγαρίδα. Μπορείς και πάνω από 70 στα εύκολα σημεία. Χρειάζονται θρεντ για να πετύχεις ομαλότητα στο game αυτό. Απλά να έχουμε μια εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

@strawman εσένα σε παραδέχομαι ρε bro.. τα λες πολύ σωστά χωρίς παρωπίδες. Δυστυχώς η Intel από εποχές Core 2 Duo έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο κοινό που δεν βλέπουν κάποια πράγματα καθαρά. 

Όταν είχα AMD, συγκεκριμένα τον ... am486dx2 66 , θεωρώ ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα , δεν είχε μπει στην κόντρα intel vs amd , αλλά ήταν μάλλον στην κόντρα  pumpers vs babylino . 

1 ώρα πριν, ilos είπε

Μη βάλεις στοίχημα θα το χάσεις. 2600 στα 4.2 + hynix CJR στα 3200/3466 + σφιχτά timings all day.

Αναφέρθηκα σε i5 9400 , όχι τον παλιότερο i5 8400 . Κάνει 162 ευρώ , με παράδοση στη φυσική έδρα σκρουτζομάγαζου στην αττική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dr_73 said:

Αναφέρθηκα σε i5 9400 , όχι τον παλιότερο i5 8400 . Κάνει 162 ευρώ , με παράδοση στη φυσική έδρα σκρουτζομάγαζου στην αττική. 

Σαφως, γιατι ο 8400 ειναι μιλια πισω (ισα με 3%), και επισης, δεν υπαρχει περιπτωση να ψαξω τα posts σου και να εγραφες ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια και για τον 8400 ;)

Καπεταν κωλοτουμπας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πολύ ανώτερος ο i5 8400 απο τον r5 2600 και παραπανω απο 2666MHz ram δε χρειαζεσαι για gaming PC με 8ης/9ης γενιάς intel CPU. Για την MOBO δε γνωρίζω ούτε θα κάτσω να ψάξω 'για να σου την πω'. Οπότε αν κάποιος ήθελε να δώσει 145 ευρώ για R5 2600 μόνο για gaming κάλλιστα μπορεί να δώσει 15 ευρώ παραπάνω για καμιά 10αριά FPS παραπάνω.

η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας φίλε. Εκτίθεσαι συνεχώς..

Και τα 2 cpu ίδιο βεληνεκές έχουν περίπου για gaming. 10 fps ίσως και παραπάνω θα δεις σε τίποτα csgo, ντότες ή starcraft 2 κλπ. Ομοίως σε τίποτα monster hunter world, kingdom come deleiverance, assassins creed odyssey, farcry 5 (στα lows ειδικά) και οτιδήποτε είναι παρόμοια βαρβατίλα από εδώ και πέρα έχει σαφές πλεονέκτημα ο 2600. Αν κάνεις όμως το έγκλημα και βάλεις τον 9400 με 2666 μνήμες που πρότεινε ο στρουμφογιατρός χάνεις το όποιο πλεονέκτημα είχες με τον 2600. Btw τι είναι για σένα προτιμότερο να έχεις 320 αντί για 300 fps στο csgo και την ντότα ή να μην έχεις καθόλου hitching και micro stuttering στο mhw και το farcry 5 (γιατί αυτό θα παίξει με 2666 μνήμες)?

Με λίγα λόγια μια χαρά cpu είναι ο 9400f, η σύνθεση του δόκτορα όμως ήταν υπέρμετρα φιλόδοξη για να τη βγει ένα 50ρικό κάτω από το ρύζι. Αν πρότεινε όμως z370 και τις ίδιες μνήμες θα ήταν αυτός ένα 50ρικό πάνω με σχεδόν την ίδια απόδοση οπότε το καταλαβαίνω το παλικάρι. Το damage control θα έχει πλάκα για τους zen 2. Και αν δεν υπάρχουν οι βάρβαροι πλέον (high refresh gaming) όπως με τους kaby και τους zen, να δω τι θα σκαρφιστούν πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πολύ ανώτερος ο i5 8400 απο τον r5 2600 και παραπανω απο 2666MHz ram δε χρειαζεσαι για gaming PC με 8ης/9ης γενιάς intel CPU. Για την MOBO δε γνωρίζω ούτε θα κάτσω να ψάξω 'για να σου την πω'. Οπότε αν κάποιος ήθελε να δώσει 145 ευρώ για R5 2600 μόνο για gaming κάλλιστα μπορεί να δώσει 15 ευρώ παραπάνω για καμιά 10αριά FPS παραπάνω.

η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας φίλε. Εκτίθεσαι συνεχώς..

Ποια καρτα θα βαλει πανω; τι παιχνιδι; και τι μονιτορ εχεις;  τα 10 παραπανω fps σε ποια περιοχη ανηκουν ; .. γιατι εγω πανω απο 120 fps δεν βλεπω διαφορα στο 144hz πανελ μου σε competitive games . Και ο λογος ειναι τα frame times.Τωρα για οποιον καταλαβαινει τη διαφορα πασο παορνει ιντελ . Δεν θα τσακωθουμε . Εγω σαν μεσος μπαστουνοβλαχος δεν μπορω να δω !παιζει να εχω και προβλημα;! Ποιος ξερει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εχεις δικιο, ολοι λενε ποσο γαμαει ο 9400F....

image.png.f7955c1884f57156c2bcba76f4e57d16.pngimage.png.c3195a5278db36086608a8053a313629.png

Όσα screenshots και να ποσταρεις, το γεγονος οτι ενας intel cpu ειναι καλυτερος απο έναν amd (οσο αυτός χρησιμοποιεί Infinity Fabric) δε μπορεις να το διαψεύσεις με κανέναν τρόπο. Η διαφορά του memory latency είναι μεγάλη. Εκτός απο μερικά fanboy-σχόλια ότι ο 2600X είναι καλύτερος, οι περισσότεροι σχολίασαν ότι είναι προτιμότερο να περιμένουν για τον 3ης γενιάς που λογικά θα υπερτερεί απο τον 9400F.. και οτι για gaming ο 9400F ειναι καλυτερος απο τον 2600Χ κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα και απο τα benchmarks έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν το έχασες κάπου στη μετάφραση.. Επίσης πάτησες εκεί που λέει "Προβολή 114 απαντήσεων" κτλπ ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, ilos said:

Και τα 2 cpu ίδιο βεληνεκές έχουν περίπου για gaming. 10 fps ίσως και παραπάνω θα δεις σε τίποτα csgo, ντότες ή starcraft 2 κλπ. Ομοίως σε τίποτα monster hunter world, kingdom come deleiverance, assassins creed odyssey, farcry 5 (στα lows ειδικά) και οτιδήποτε είναι παρόμοια βαρβατίλα από εδώ και πέρα έχει σαφές πλεονέκτημα ο 2600. Αν κάνεις όμως το έγκλημα και βάλεις τον 9400 με 2666 μνήμες που πρότεινε ο στρουμφογιατρός χάνεις το όποιο πλεονέκτημα είχες με τον 2600. Btw τι είναι για σένα προτιμότερο να έχεις 320 αντί για 300 fps στο csgo και την ντότα ή να μην έχεις καθόλου hitching και micro stuttering στο mhw και το farcry 5 (γιατί αυτό θα παίξει με 2666 μνήμες)?

Με λίγα λόγια μια χαρά cpu είναι ο 9400f, η σύνθεση του δόκτορα όμως ήταν υπέρμετρα φιλόδοξη για να τη βγει ένα 50ρικό κάτω από το ρύζι. Αν πρότεινε όμως z370 και τις ίδιες μνήμες θα ήταν αυτός ένα 50ρικό πάνω με σχεδόν την ίδια απόδοση οπότε το καταλαβαίνω το παλικάρι. Το damage control θα έχει πλάκα για τους zen 2. Και αν δεν υπάρχουν οι βάρβαροι πλέον (high refresh gaming) όπως με τους kaby και τους zen, να δω τι θα σκαρφιστούν πάλι.

Και battlefield V εχει stuttering συμφωνα με το hwunboxed στο single player τονιζω...

5 minutes ago, nikos032 said:

Όσα screenshots και να ποσταρεις, το γεγονος οτι ενας intel cpu ειναι καλυτερος απο έναν amd (οσο αυτός χρησιμοποιεί Infinity Fabric) δε μπορεις να το διαψεύσεις με κανέναν τρόπο.

Αυτο ακριβως. Συμφωνω. Τι screenshots να σου βαλουν, τι benches, τι να σε βαλουν μπροστα στο PC να κατσεις, τα ιδια λες. Δεν πα να κανει stutters ο 9400, δεν εχει, ειναι Intel αρα καλυτερος παει και τελειωσε. Εντοπισες το προβλημα σου με χειρουργικη ακριβεια. Σε κανω like, σε αγαπησα.

Μονο στα νηματα της AMD καταληγουμε να σπαταλαμε 16 σελιδες για τα παντελως αυτονοητα ρε φιλε.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σχόλια του hw unboxed λένε ότι πρέπει να δώσουμε βάση στο 1% low.

Εντάξει, αλλά γιατί σε games που το 1% low είναι στα 52 καρέ π.χ. εγώ δεν είδα ούτε για μια στιγμή τον μετρητή των fps να πέφτει κάτω από τα 60;

Όσο για τον 9400F έδειξα τι μπορεί να κάνει ένας 4c/4t σε επίπεδο thoughput στα καρέ. Με τον 9400F θα έχεις και ομαλότητα και περισσότερα καρέ παρά τα 14% χαμηλότερα ρολόγια. Καλό το hw unboxed με τα γραφήματα, αλλά προτιμώ τις ζωντανές δοκιμές και τα results από τα ίδια τα games.

Το ασποτέλεσμα του simulated 6600K φαίνεται αναξιόπιστο, όταν με HT on είμαι στα 80-82 καρέ. Όμως αν ρίξεις τα volumetric clouds ο 6700Κ συνεχίζει πάνω από τα 85 καρέ. Υπάρχει μπουκάλα ακόμα και με 2080 σε 1080p Ultra High.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 ευρώ διαφορά εδώ που τα λέμε , όταν μιλάμε για 2 συστήματα, το 1 στα 360 και βάλε και το άλλο 309 ακριβώς, μετράνε.

Αν κάποιος καίγεται μέχρι τελευταίου ευρώ, υπάρχει και το απόλυτο τσίπικο intel σύστημα, που τρώει για πλάκα όλα τα αντίστοιχα amd, 

 

i5 9400F ,  στα 161,77 ευρώ , παράδοση στην έδρα του hellas phone

μητρική MSI B360M PRO-VD , στα 63,44 παράδοση στην έδρα του mylticopter , με 2 υποδοχές ντιμ , ζητάς bios update (είναι κομπιουτεράδικο μαγαζί , λογικά κάνουν) 

μνήμες, τα πιο φθηνά 16gb ddr4 2666 , στα 69,58 ευρώ , από ίδιο μαγαζί με μητρική .

ΣΥΝΟΛΟ 294,78 ευρώ !!!!

 

Αργότερα παίρνει ανώτερο επεξεργαστή, όπως i7 8700 , με τις μνήμες, αν θέλεις κανείς αναβάθμιση στο μακρινό μέλλον , πουλάει τις 2 8ρες και παίρνει 2 16ρες.

Μπροστά στο αίσχος που προτείνουν κάποιοι ΣΤΟ 2019 , 2Χ4gb .... ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι.

Η απόλυτα τσίπικη αναβάθμιση . Χωρίς ανταγωνιστή.

Ο λεφτάς παίρνει 9900Κ και τον  βάζει σε κουτί corsair obsidian , 600 ευρώ το κουτί , άδειο  ,αλλά δεν είναι αντικείμενο κουβέντας οι επιλογές των εχόντων. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Ποια καρτα θα βαλει πανω; τι παιχνιδι; και τι μονιτορ εχεις;  τα 10 παραπανω fps σε ποια περιοχη ανηκουν ; .. γιατι εγω πανω απο 120 fps δεν βλεπω διαφορα στο 144hz πανελ μου σε competitive games . Και ο λογος ειναι τα frame times.Τωρα για οποιον καταλαβαινει τη διαφορα πασο παορνει ιντελ . Δεν θα τσακωθουμε . Εγω σαν μεσος μπαστουνοβλαχος δεν μπορω να δω !παιζει να εχω και προβλημα;! Ποιος ξερει;

Εξαρτάται τι είδους gamer είναι ο καθένας.. εγώ που έχω να παίξω competitive FPS games πάνω απο μια 10ετία είμαι ικανοποιημενος στα 60 fps. Εδώ δε με ενοχλουν τα 30 FPS στις κονσόλες και τα 25 FPS avg σε 8 ετίας PC, εκεί θα κολλήσω ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, pirmen56 said:

Στα σχόλια του hw unboxed λένε ότι πρέπει να δώσουμε βάση στο 1% low.

Εντάξει, αλλά γιατί σε games που το 1% low είναι στα 52 καρέ π.χ. εγώ δεν είδα ούτε για μια στιγμή τον μετρητή των fps να πέφτει κάτω από τα 60;

Όσο για τον 9400F έδειξα τι μπορεί να κάνει ένας 4c/4t σε επίπεδο thoughput στα καρέ. Με τον 9400F θα έχεις και ομαλότητα και περισσότερα καρέ παρά τα 14% χαμηλότερα ρολόγια. Καλό το hw unboxed με τα γραφήματα, αλλά προτιμώ τις ζωντανές δοκιμές και τα results από τα ίδια τα games.

Το ασποτέλεσμα του simulated 6600K φαίνεται αναξιόπιστο, όταν με HT on είμαι στα 80-82 καρέ. Όμως αν ρίξεις τα volumetric clouds ο 6700Κ συνεχίζει πάνω από τα 85 καρέ. Υπάρχει μπουκάλα ακόμα και με 2080 σε 1080p Ultra High.

Προφανως υπαρχει μπουκαλι με 2080. Και με 8700k καπου εκει εισαι, στα 82-83, και με την 1080ti. Εχω ανεβασει SS σε αλλο νημα, αμα θες να σε προσανατολισω.

ΓΙα πες και συ ρε pirmen πανεπιστημονα και αντικειμενικε, 9400 με μητρικη των 5€ και μνημες απο τα lidl η 2600 με αξιοπρεπες mobo και ram 3200c16? Τι θα αγοραζες? Τι θα προτεινες? 

 

accc.png.c050b9a367df60523c14f5d11755f52

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

41 ευρώ διαφορά εδώ που τα λέμε , όταν μιλάμε για 2 συστήματα, το 1 στα 360 και βάλε και το άλλο 309 ακριβώς, μετράνε.

Αν κάποιος καίγεται μέχρι τελευταίου ευρώ, υπάρχει και το απόλυτο τσίπικο intel σύστημα, που τρώει για πλάκα όλα τα αντίστοιχα amd, 

i5 9400F ,  στα 161,77 ευρώ , παράδοση στην έδρα του hellas phone

μητρική MSI B360M PRO-VD , στα 63,44 παράδοση στην έδρα του mylticopter , με 2 υποδοχές ντιμ , ζητάς bios update (είναι κομπιουτεράδικο μαγαζί , λογικά κάνουν) 

μνήμες, τα πιο φθηνά 16gb ddr4 2666 , στα 69,58 ευρώ , από ίδιο μαγαζί με μητρική .

ΣΥΝΟΛΟ 294,78 ευρώ !!!!

Αργότερα παίρνει ανώτερο επεξεργαστή, όπως i7 8700 , με τις μνήμες, αν θέλεις κανείς αναβάθμιση στο μακρινό μέλλον , πουλάει τις 2 8ρες και παίρνει 2 16ρες.

Μπροστά στο αίσχος που προτείνουν κάποιοι ΣΤΟ 2019 , 2Χ4gb .... ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι.

Η απόλυτα τσίπικη αναβάθμιση . Χωρίς ανταγωνιστή.

Ο λεφτάς παίρνει 9900Κ και τον  βάζει σε κουτί corsair obsidian , 600 ευρώ το κουτί , άδειο  ,αλλά δεν είναι αντικείμενο κουβέντας οι επιλογές των εχόντων. 

Αργότερα παίρνεις έναν 8700 άμα θες τον κουμπωνεις στην μητρική αυτή και ΜΠΟΥΜ !!! Τσάμπα πυροτεχνήματα 🤣😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Όσα screenshots και να ποσταρεις, το γεγονος οτι ενας intel cpu ειναι καλυτερος απο έναν amd (οσο αυτός χρησιμοποιεί Infinity Fabric) δε μπορεις να το διαψεύσεις με κανέναν τρόπο. Η διαφορά του memory latency είναι μεγάλη. Εκτός απο μερικά fanboy-σχόλια ότι ο 2600X είναι καλύτερος, οι περισσότεροι σχολίασαν ότι είναι προτιμότερο να περιμένουν για τον 3ης γενιάς που λογικά θα υπερτερεί απο τον 9400F.. και οτι για gaming ο 9400F ειναι καλυτερος απο τον 2600Χ κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα και απο τα benchmarks έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν το έχασες κάπου στη μετάφραση.. Επίσης πάτησες εκεί που λέει "Προβολή 114 απαντήσεων" κτλπ ?

To latency με τις CJR που σου πρότεινα αν τις σκαλίσεις λίγο θα πάει στα 60-65ms. Δεν είναι 1st gen ryzen με daisy chain mobo και hynix afr/mfr για να παίζει στα 80 (αν και τις δικές μου τις πήγα γύρω στα 72). Για περισσότερα ρώτα τον akoinonito ή τον spartan αυτοί είναι οι guru εδω πέρα.🤩

Αλλά ok η σύνθεση του δόκτωρα είναι καλύτερη και 50 ευρώ φτηνότερη κιόλας από τη δικιά μου. ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ.Bullshit walks, money talks που λένε και στο χωριό μου.😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι , να βγάλει η amd ryzen 3000 , με 100 ευρώ που να τρώει τον 9400. Όποιος δεν το θέλει , είναι πανύβλακας. Ακόμη καλύτερα να έβγαζε cpu με 180 ευρώ που να τρώει τον 9600K. 

Θα τον αγοράσω αμέσως . Τέτοια ευκαιρία την περιμένουμε όμως από την εποχή του am486dx2 66 και πέρασε 1/4 του αιώνα από τότε ...

 

Μεταξύ μας, δεν υπάρχουν ευκαιρίες. Αν βγάλει κάτι που να είναι στα επίπεδα του 9600Κ, θα είναι στα ίδια λεφτά και θα ψωνίζει ο καθένας βάση γούστου ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...