Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία Picture-In-Picture έρχεται στον Chrome για Windows, Mac και Linux


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Σιγά τα μπάσα! Νομίζεις πως απλά μια λεπτομέρεια πάνω σε ξένη βάση πως σε βγάζει μπροστά; Είναι σαν να κάνεις πάρτι με ξένα κόλλυβα! Ο Opera πια δεν έχει να πει τίποτα, δεν καινοτομεί πια.

Δεν το γνώριζαν προφανώς γιατί δεν το χρειάστηκαν ποτέ. Αμφιβάλω το κατα πόσο χρήσιμο θα είναι κάτι τέτοιο. Θα διαβάζεις κείμενο και ταυτόχρονα και κάποιο video clip; Πολύ άτοπο, δεν μπορείς να συγκεντρωθείς ούτε στο ένα ούτε και στο άλλο.

Μπορεί να το καθυστέρησε η Google επειδή ήταν γενικά στα αζήτητα. Τον Opera άστον καλύτερα γιατί δεν έχει τίποτα δικό του πάνω του.

Just saying...

Υπάρχουν και τα video tutorials Κόναν..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Σιγά τα μπάσα! Νομίζεις πως απλά μια λεπτομέρεια πάνω σε ξένη βάση πως σε βγάζει μπροστά; Είναι σαν να κάνεις πάρτι με ξένα κόλλυβα! Ο Opera πια δεν έχει να πει τίποτα, δεν καινοτομεί πια.

Δεν το γνώριζαν προφανώς γιατί δεν το χρειάστηκαν ποτέ. Αμφιβάλω το κατα πόσο χρήσιμο θα είναι κάτι τέτοιο. Θα διαβάζεις κείμενο και ταυτόχρονα και κάποιο video clip; Πολύ άτοπο, δεν μπορείς να συγκεντρωθείς ούτε στο ένα ούτε και στο άλλο.

Μπορεί να το καθυστέρησε η Google επειδή ήταν γενικά στα αζήτητα. Τον Opera άστον καλύτερα γιατί δεν έχει τίποτα δικό του πάνω του.

Just saying...

 

Οκ, αλλά το ότι δεν εξυπηρετεί εσένα δεν σημαίνει πως δεν εξυπηρετεί άλλους χρήστες. Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ διότι δεν θέλω να καθηλώνομαι μπροστά σε ένα βίντεο όταν αυτό είναι πχ ενημερωτική εκπομπή, ποδοσφαιρικός αγώνας live streaming κτλ και για την 1 ώρα+ που θέλει να ολοκληρωθεί να είμαι ακινητοποιημένος. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που έφυγα από Firefox/Chrome και πήγα σε Yandex (ο άλλος είναι ότι ο Yandex είναι πολύ πιο γρήγορος, ευχάριστος και σταθερός). Ο Yandex μου δίνει την επιλογή να  βγάλω το βίντεο σε ξεχωριστό παράθυρο και να συνεχίσω το σερφάρισμα, ρίχνοντας παράλληλα ματιές στο βίντεο.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, SiLeNtOne-- said:

Στα χνάρια της Apple, κάλλιο αργά παρα ποτέ!

Στα χνάρια του Opera καλύτερα να λέμε... ;)

9 hours ago, spectaculator said:

Ο Opera είναι copycat του Chrome.

Ο Opera έχει την ίδια μηχανή με τον Chrome αυτή του Chromium.
Ο Opera μαζί με τον Vivaldi είναι οι πραγματικοί καινοτόμοι στους browsers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, accipio είπε

Στον Firefox χρησιμοποιώ το πρόσθετο Iridium γι' αυτή τη λειτουργία (το βίντεο σε δικό του παράθυρο).

Δεν ακούγεται σαν true PiP αυτό...

 

6 ώρες πριν, panathatube είπε

Να πούμε ότι στο iOS δεν υπάρχει picture in picture ή split screen multitasking

Μάλλον δεν έχεις πιάσει iPad στα χέρια σου ποτέ. Από το iOS 9 νομίζω έχει PiP. Το official YouTube app δεν το επιτρέπει για άλλους λόγους, όπως και το background playback.

 

5 ώρες πριν, spectaculator είπε

Νομίζεις πως απλά μια λεπτομέρεια πάνω σε ξένη βάση πως σε βγάζει μπροστά; Είναι σαν να κάνεις πάρτι με ξένα κόλλυβα!

Άσ'το καλύτερα γιατί αν το πάμε έτσι ο Chrome (2008) έκανε πάρτι πάνω στο Webkit της Apple (2001) το οποίο με τη σειρά του έκανε πάρτι πάνω στο KHTML του KDE (1998)

 

53 λεπτά πριν, zio10 είπε

Επίσης στον chrome του android υπάρχει η επιλογή αναίρεση αν κλείσεις κατά λάθος μια καρτέλα, ας το βάλουν κι αυτό και στο desktop :)

CTRL+SHIFT+T δε το κάνει αυτό;

 

Tο picture in picture (το κανονικό, όχι οι μέσες λύσεις) είναι φουλ βολικό και χρήσιμο όταν κάνουμε και άλλα πράγματα, εκτός browser, διαφορετικά βάζουμε και 2 παράθυρα πλάι-πλάι, στο ένα βλέπουμε και στο άλλο συνεχίζουμε σερφάρισμα. Και προφανώς δεν είναι για video που θέλουν το 100% της προσοχής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeaLion είπε

Δεν ακούγεται σαν true PiP αυτό...

Μάλλον δεν έχεις πιάσει iPad στα χέρια σου ποτέ. Από το iOS 9 νομίζω έχει PiP. Το official YouTube app δεν το επιτρέπει για άλλους λόγους, όπως και το background playback.

Άσ'το καλύτερα γιατί αν το πάμε έτσι ο Chrome (2008) έκανε πάρτι πάνω στο Webkit της Apple (2001) το οποίο με τη σειρά του έκανε πάρτι πάνω στο KHTML του KDE (1998)

CTRL+SHIFT+T δε το κάνει αυτό;

Tο picture in picture (το κανονικό, όχι οι μέσες λύσεις) είναι φουλ βολικό και χρήσιμο όταν κάνουμε και άλλα πράγματα, εκτός browser, διαφορετικά βάζουμε και 2 παράθυρα πλάι-πλάι, στο ένα βλέπουμε και στο άλλο συνεχίζουμε σερφάρισμα. Και προφανώς δεν είναι για video που θέλουν το 100% της προσοχής μας.

Σε κινητά Apple πάντως δεν υποστηρίζεται καμία από τις δύο λειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Στα χνάρια του Opera καλύτερα να λέμε... ;)

Ο Opera έχει την ίδια μηχανή με τον Chrome αυτή του Chromium.
Ο Opera μαζί με τον Vivaldi είναι οι πραγματικοί καινοτόμοι στους browsers...

Ο Opera βασίστηκε στο open-source κομμάτι του Chrome κατά 90%. Δεν μπορείς να το πεις αυτό καινοτομία σε καμιά περίπτωση!

5 ώρες πριν, SeaLion είπε

...

Άσ'το καλύτερα γιατί αν το πάμε έτσι ο Chrome (2008) έκανε πάρτι πάνω στο Webkit της Apple (2001) το οποίο με τη σειρά του έκανε πάρτι πάνω στο KHTML του KDE (1998)

...

Κι αυτό κάνει τον Opera καλύτερο σε τι; Στ' ότι είχε ένα κάρο προβλήματα αλλά είχε Pip πάνω απ' όλα; Ξεχνάμε το πόσες φορές τα έκανε ο Opera μαντάρα μ' αποτέλεσμα το κοινό του να συρρικνωθεί σ' αυτό που είναι τώρα.

Τον Opera τον πήγαινα με χίλια μέχρι που πέρασε σε πράγματα φτιαγμένα από την google που δεν γουστάρω, που δεν σ' αφήνει να βάλεις τη δική σου μηχανή αναζήτησης (είχα βρει πως, αλλά είναι μπελάς), που τα έκανε εκατο φορές μαντάρα με το sync των bookmarks και μερικά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spectaculator said:

Ο Opera βασίστηκε στο open-source κομμάτι του Chrome κατά 90%. Δεν μπορείς να το πεις αυτό καινοτομία σε καμιά περίπτωση!

Κι αυτό κάνει τον Opera καλύτερο σε τι; Στ' ότι είχε ένα κάρο προβλήματα αλλά είχε Pip πάνω απ' όλα; Ξεχνάμε το πόσες φορές τα έκανε ο Opera μαντάρα μ' αποτέλεσμα το κοινό του να συρρικνωθεί σ' αυτό που είναι τώρα.

Τον Opera τον πήγαινα με χίλια μέχρι που πέρασε σε πράγματα φτιαγμένα από την google που δεν γουστάρω, που δεν σ' αφήνει να βάλεις τη δική σου μηχανή αναζήτησης (είχα βρει πως, αλλά είναι μπελάς), που τα έκανε εκατο φορές μαντάρα με το sync των bookmarks και μερικά άλλα.

Ήμουνα από τους πρώτους που έκραξαν άσχημα τον browser όταν άλλαξε από την presto engine, πρέπει να υπάρχει ακόμη το ποστ σεντόνι που είχα γράψει στο Official forum του Opera.
Είμαι χρήστης από την έκδοση 8... αλλά η αλλαγή του ήταν ένα μεγάλο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση και ως προς το development και ως προς την προώθηση του στο ευρύτερο κοινό. 
Πλέον μπορεί κάποιος να έχει Opera browser χωρίς να φοβάται μήπως δεν παίζουν σωστά οι σελίδες του και ένας πονοκέφαλος λιγότερος για τους developers σαν και μένα.

O Opera με την νέα μηχανή άρχισε να στρώνει από την 20 - 25 version και από την 30 και μετά όχι απλά είναι αξιοπρεπείς αλλά σκίζει!
Τα  "ένα κάρο προβλήματα" δεν τα είδα ποτέ.. Ούτε είχα ποτέ πρόβλημα με το Sync σε 3 συσκευές που είχα.
Δεν τα αρνούμαι, απλά εκφράζω την προσωπική μου εμπειρία.

Αλλά ουκ ολίγα προβλήματα είχε ο Chrome... και ο FF και όλοι τους...
Το θέμα πάντα καταλήγει ποιος έχει τα λιγότερα και μας "βολεύει".

Το ότι βασίστηκε σε έναν πυρήνα από άλλο browser δεν μου λέει κάτι, για την ακρίβεια ο "κόσμος μας" θα γινόταν πολύ καλύτερος αν όλοι οι browsers μπορούσαν να έχουν την ίδια engine και ας ήταν αυτή του IE6! Αρκεί να ήταν η ίδια!
Εκεί λοιπόν είναι η μαγκιά του Opera, ίδια μηχανή αλλά ο Chrome είναι "γυμνός" σε feature μπροστά στον Opera!
Γιαυτό είπα ότι όταν πρόκειται για νέα features ο Opera και ο Vivaldi είναι αυτοί που δείχνουν τον δρόμο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Ήμουνα από τους πρώτους που έκραξαν άσχημα τον browser όταν άλλαξε από την presto engine, πρέπει να υπάρχει ακόμη το ποστ σεντόνι που είχα γράψει στο Official forum του Opera.
Είμαι χρήστης από την έκδοση 8... αλλά η αλλαγή του ήταν ένα μεγάλο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση και ως προς το development και ως προς την προώθηση του στο ευρύτερο κοινό. 
Πλέον μπορεί κάποιος να έχει Opera browser χωρίς να φοβάται μήπως δεν παίζουν σωστά οι σελίδες του και ένας πονοκέφαλος λιγότερος για τους developers σαν και μένα.

O Opera με την νέα μηχανή άρχισε να στρώνει από την 20 - 25 version και από την 30 και μετά όχι απλά είναι αξιοπρεπείς αλλά σκίζει!
Τα  "ένα κάρο προβλήματα" δεν τα είδα ποτέ.. Ούτε είχα ποτέ πρόβλημα με το Sync σε 3 συσκευές που είχα.
Δεν τα αρνούμαι, απλά εκφράζω την προσωπική μου εμπειρία.

Αλλά ουκ ολίγα προβλήματα είχε ο Chrome... και ο FF και όλοι τους...
Το θέμα πάντα καταλήγει ποιος έχει τα λιγότερα και μας "βολεύει".

Το ότι βασίστηκε σε έναν πυρήνα από άλλο browser δεν μου λέει κάτι, για την ακρίβεια ο "κόσμος μας" θα γινόταν πολύ καλύτερος αν όλοι οι browsers μπορούσαν να έχουν την ίδια engine και ας ήταν αυτή του IE6! Αρκεί να ήταν η ίδια!
Εκεί λοιπόν είναι η μαγκιά του Opera, ίδια μηχανή αλλά ο Chrome είναι "γυμνός" σε feature μπροστά στον Opera!
Γιαυτό είπα ότι όταν πρόκειται για νέα features ο Opera και ο Vivaldi είναι αυτοί που δείχνουν τον δρόμο... 

"ο Chrome είναι "γυμνός" σε feature μπροστά στον Opera"! Μάλιστα! Όχι μόνο o Opera είναι copycat του Chrome, αλλά φτιάχνει τη προίκα του από τα extensions του Chrome. Άστο ρε φίλε, ο Opera δεν καινοτομεί σε τίποτα πλέον.

"Το ότι βασίστηκε σε έναν πυρήνα από άλλο browser δεν μου λέει κάτι, για την ακρίβεια ο "κόσμος μας" θα γινόταν πολύ καλύτερος αν όλοι οι browsers μπορούσαν να έχουν την ίδια engine και ας ήταν αυτή του IE6! Αρκεί να ήταν η ίδια!". Πες μου πως κάνεις πλάκα! Δεν ξέρω κατα πόσο σχετικός είσαι με web development, αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις πως την εξέλιξή του το web τη χρωστά κατά το μεγαλύτερο μέρος στη ποικιλότητα των μηχανών και τις ιδιαιτερότητές τους. Μπορώ να στο αναλύσω αν θες, αλλά δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος χώρος για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SeaLion είπε

Δεν ακούγεται σαν true PiP αυτό...

Μάλλον δεν έχεις πιάσει iPad στα χέρια σου ποτέ. Από το iOS 9 νομίζω έχει PiP. Το official YouTube app δεν το επιτρέπει για άλλους λόγους, όπως και το background playback.

Άσ'το καλύτερα γιατί αν το πάμε έτσι ο Chrome (2008) έκανε πάρτι πάνω στο Webkit της Apple (2001) το οποίο με τη σειρά του έκανε πάρτι πάνω στο KHTML του KDE (1998)

CTRL+SHIFT+T δε το κάνει αυτό;

Tο picture in picture (το κανονικό, όχι οι μέσες λύσεις) είναι φουλ βολικό και χρήσιμο όταν κάνουμε και άλλα πράγματα, εκτός browser, διαφορετικά βάζουμε και 2 παράθυρα πλάι-πλάι, στο ένα βλέπουμε και στο άλλο συνεχίζουμε σερφάρισμα. Και προφανώς δεν είναι για video που θέλουν το 100% της προσοχής μας.

Το κάνει αλλά ανοίγει με τη σειρά τις καρτέλες που είχαν κλείσει, το βρίσκω πιο βολικό όπως είναι στο android. Ένα pop up δηλαδή για 2-3 δευτερόλεπτα που να λέει αν θέλεις να ανοίξεις ξανά κάποια. Τέλος πάντων, λεπτομέρειες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, spectaculator said:

"ο Chrome είναι "γυμνός" σε feature μπροστά στον Opera"! Μάλιστα! Όχι μόνο o Opera είναι copycat του Chrome, αλλά φτιάχνει τη προίκα του από τα extensions του Chrome. Άστο ρε φίλε, ο Opera δεν καινοτομεί σε τίποτα πλέον.

"Το ότι βασίστηκε σε έναν πυρήνα από άλλο browser δεν μου λέει κάτι, για την ακρίβεια ο "κόσμος μας" θα γινόταν πολύ καλύτερος αν όλοι οι browsers μπορούσαν να έχουν την ίδια engine και ας ήταν αυτή του IE6! Αρκεί να ήταν η ίδια!". Πες μου πως κάνεις πλάκα! Δεν ξέρω κατα πόσο σχετικός είσαι με web development, αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις πως την εξέλιξή του το web τη χρωστά κατά το μεγαλύτερο μέρος στη ποικιλότητα των μηχανών και τις ιδιαιτερότητές τους. Μπορώ να στο αναλύσω αν θες, αλλά δεν νομίζω πως είναι ο κατάλληλος χώρος για κάτι τέτοιο.

Μάλλον έχουμε διαφορετική ιδέα περί τι είναι ένα feature.
Εγώ feature θεωρώ το PiP για παράδειγμα ή το Screen Capture κάτι το οποίο υπάρχει στον Opera εγγενώς εδώ και καιρό.. ο Chrome απλά ακολουθεί...
Εσύ πας και μου μπλέκεις την engine του ενός με του άλλου λες και παίζει κάποιο ρόλο στα features... 

Μιας και είπαμε για engines...
Θεωρώ ότι είμαι σχετικά σχετικός με τον χώρο αφού είμαι front-end developer.
Πες μου έστω και σε PM πως πιστεύεις ότι η ποικιλομορφία σε engines βοήθησε το web development?
Ακόμη και τώρα οι "καθυστερημένοι" Edge & Safari μας κρατάνε πίσω σε πολλά πράγματα σε ότι αφορά το CSS/JS.
Πιστεύεις δηλαδή πως αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί και υπήρχε μόνο η Blink engine θα ήταν χειρότερα? 
Και για τους χρήστες και για τους developers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2018 στις 12:13 ΜΜ, spectaculator είπε

Ενδιαφέρον! Πολύ ενδιαφέρον! Να δούμε αν θ' ακολουθήσουν και οι άλλοι browsers.

Να ακολουθήσουν τι εννοείς; Ο Maxthon το κανει απο τοτε που τα windows σε ρωτούσαν ποιον browser προτιμας και ο opera το κανει κανα δυο χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...