Προς το περιεχόμενο

Η λειτουργία Picture-In-Picture έρχεται στον Chrome για Windows, Mac και Linux


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Talepwros είπε

Να ακολουθήσουν τι εννοείς; Ο Maxthon το κανει απο τοτε που τα windows σε ρωτούσαν ποιον browser προτιμας και ο opera το κανει κανα δυο χρονια. 

Έχασες κάποιες κουβέντες παρακάτω. Αλλά μιας και το έθεσες:
https://www.theregister.co.uk/2016/07/19/mathon_browser_privacy_concerns/

... Από τότε που τα windows σε ρωτούσαν ποιον browser θες. Επίσης, μπορεί να είχε PiP αλλά οι επιδόσεις του ήταν...
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2408060,00.asp

 

10 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Μάλλον έχουμε διαφορετική ιδέα περί τι είναι ένα feature.
Εγώ feature θεωρώ το PiP για παράδειγμα ή το Screen Capture κάτι το οποίο υπάρχει στον Opera εγγενώς εδώ και καιρό.. ο Chrome απλά ακολουθεί...
Εσύ πας και μου μπλέκεις την engine του ενός με του άλλου λες και παίζει κάποιο ρόλο στα features... 

Μιας και είπαμε για engines...
Θεωρώ ότι είμαι σχετικά σχετικός με τον χώρο αφού είμαι front-end developer.
Πες μου έστω και σε PM πως πιστεύεις ότι η ποικιλομορφία σε engines βοήθησε το web development?
Ακόμη και τώρα οι "καθυστερημένοι" Edge & Safari μας κρατάνε πίσω σε πολλά πράγματα σε ότι αφορά το CSS/JS.
Πιστεύεις δηλαδή πως αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί και υπήρχε μόνο η Blink engine θα ήταν χειρότερα? 
Και για τους χρήστες και για τους developers..

Για το feature, άστο, δεν κάνουν τα ράσα το παπά...

Όταν έχω χρόνο θα στο αναλύσω. Δεν μπαίνεις στο κόπο σαν developer να κοιτάξεις τη φιλοσοφική/σκεπτικιστική πλευρά του θέματος. Ψάξε για ethics and evolution in modern computing γι' αρχή.

Πριν μιλούσες για ΙΕ6 και όλα ίδια και ο.κ. και τώρα λες για blink και ότι άλλο. Ο Edge παρεμπιπτόντως μόνο καθυστερημένος δεν είναι και από τους "μοντέρνους" είναι ο περισσότερο συμβατός με τα w3c στανταρτς. Υπάρχει λόγος γι' αυτό, ψάξτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη χαίρεστε, για να περνάνε ανα πάσα στιγμή οι διαφημίσεις τους εγινε!

Αν νοιάζονταν για μάς, θα βελτιώνανε τόσα άλλα  βασικότερα, π.χ. το copy-paste στο Android ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spectaculator είπε

Έχασες κάποιες κουβέντες παρακάτω. Αλλά μιας και το έθεσες:
https://www.theregister.co.uk/2016/07/19/mathon_browser_privacy_concerns/

... Από τότε που τα windows σε ρωτούσαν ποιον browser θες. Επίσης, μπορεί να είχε PiP αλλά οι επιδόσεις του ήταν...
https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2408060,00.asp

Για το feature, άστο, δεν κάνουν τα ράσα το παπά...

Όταν έχω χρόνο θα στο αναλύσω. Δεν μπαίνεις στο κόπο σαν developer να κοιτάξεις τη φιλοσοφική/σκεπτικιστική πλευρά του θέματος. Ψάξε για ethics and evolution in modern computing γι' αρχή.

Πριν μιλούσες για ΙΕ6 και όλα ίδια και ο.κ. και τώρα λες για blink και ότι άλλο. Ο Edge παρεμπιπτόντως μόνο καθυστερημένος δεν είναι και από τους "μοντέρνους" είναι ο περισσότερο συμβατός με τα w3c στανταρτς. Υπάρχει λόγος γι' αυτό, ψάξτο.

Γιατι κανεις σαν τη Μικαελα απο το Next Top Model; (που θα μου πεις βεβαια οτι δεν το βλεπεις)

Σου λεω οτι δεν μπορουν να ακολουθησουν οι αλλοι browsers γιατι το εχουν ηδη και εσυ μου απαντας κατι αλλο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Γιατι κανεις σαν τη Μικαελα απο το Next Top Model; (που θα μου πεις βεβαια οτι δεν το βλεπεις)

Σου λεω οτι δεν μπορουν να ακολουθησουν οι αλλοι browsers γιατι το εχουν ηδη και εσυ μου απαντας κατι αλλο :)

 

Ο.κ. Να με διορθώσω. "Μακάρι να ακολουθήσουν και οι άλλοι μεγάλοι browsers". Τον Maxthon ποτέ δεν τον υπολόγιζα, όπως κι άλλους, όπως ο Gnome Web ας πούμε. Είναι τόσο μικρό το ποσοστό χρηστών του που δεν συμπεριλαμβάνεται καν σε κανένα τεστ πουθενά.

Happy now?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, spectaculator said:

Για το feature, άστο, δεν κάνουν τα ράσα το παπά...

Όταν έχω χρόνο θα στο αναλύσω. Δεν μπαίνεις στο κόπο σαν developer να κοιτάξεις τη φιλοσοφική/σκεπτικιστική πλευρά του θέματος. Ψάξε για ethics and evolution in modern computing γι' αρχή.

Πριν μιλούσες για ΙΕ6 και όλα ίδια και ο.κ. και τώρα λες για blink και ότι άλλο. Ο Edge παρεμπιπτόντως μόνο καθυστερημένος δεν είναι και από τους "μοντέρνους" είναι ο περισσότερο συμβατός με τα w3c στανταρτς. Υπάρχει λόγος γι' αυτό, ψάξτο.

1) Α! Τώρα τα feature δεν παίζουν ρόλο...
Το άρθρο μιλάει καθαρά και μόνο για feature και σε θέματα feature, και μόνο feature, ο Opera είναι πιο μπροστά... ακόμη και από εποχές Presto!!!  End of story!

2) Φιλοσοφικά ίσως να συμφωνούσα... πρακτικά διαφωνώ κάθετα!
Δεν θα βγάζω εγώ τα μάτια μου γιατί ο κάθε vendor έχει τα δικά του default styles και κυρίως ο καθένας renderάρει ότι του κατέβει!!
Είναι χαμένες εργατοώρες που θα μπορούσα να τις περνάω στο κάνω refactor τον κώδικα μου, να μαθαίνω κάτι καινούργιο ακόμη κλπ.

Το θέμα δε, γίνεται ακόμη χειρότερο όταν θέλουμε να βγάλουμε design σε email... :D
Γελάω αλλά κλαίω από μέσα μου.. εκεί να δεις τι γίνεται από rendering...
Μήπως και εκεί θα πρέπει να το δω φιλοσοφικά που ο Outlook δεν υποστήριζε margin αλλά Margin (ναι η διαφορά είναι το capital 'M')...

Ορθώς κατάλαβα ότι πιάστηκες από το άκουσμα του IE6, γιατί διάβασες αυτό που ήθελες να διαβάσεις.
Το ξεκαθαρίζω λοιπόν... 
Ας μαζευτούν οι vendors να καταλήξουν σε μια engine για να ησυχάσουμε και να μη χρειάζεται να τρώμε ώρες στο cross browser testing.
Οποιαδήποτε είναι αυτή, αυτή την στιγμή παίζουν μπάλα Blink & Servo ή Quantum, του Mozilla τέλος πάντων...

Την πρόοδο άνετα θα μπορούσε να την καθορίζει η ανάγκη του να έχουμε την καλύτερη εμπειρία και για τις 2 πλευρές.
Users & Developers. 
Αυτό και μόνο θα έπρεπε να είναι αρκετό για να υπάρχει πρόοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

1) Α! Τώρα τα feature δεν παίζουν ρόλο...
Το άρθρο μιλάει καθαρά και μόνο για feature και σε θέματα feature, και μόνο feature, ο Opera είναι πιο μπροστά... ακόμη και από εποχές Presto!!!  End of story!

2) Φιλοσοφικά ίσως να συμφωνούσα... πρακτικά διαφωνώ κάθετα!
Δεν θα βγάζω εγώ τα μάτια μου γιατί ο κάθε vendor έχει τα δικά του default styles και κυρίως ο καθένας renderάρει ότι του κατέβει!!
Είναι χαμένες εργατοώρες που θα μπορούσα να τις περνάω στο κάνω refactor τον κώδικα μου, να μαθαίνω κάτι καινούργιο ακόμη κλπ.

Το θέμα δε, γίνεται ακόμη χειρότερο όταν θέλουμε να βγάλουμε design σε email... :D
Γελάω αλλά κλαίω από μέσα μου.. εκεί να δεις τι γίνεται από rendering...
Μήπως και εκεί θα πρέπει να το δω φιλοσοφικά που ο Outlook δεν υποστήριζε margin αλλά Margin (ναι η διαφορά είναι το capital 'M')...

Ορθώς κατάλαβα ότι πιάστηκες από το άκουσμα του IE6, γιατί διάβασες αυτό που ήθελες να διαβάσεις.
Το ξεκαθαρίζω λοιπόν... 
Ας μαζευτούν οι vendors να καταλήξουν σε μια engine για να ησυχάσουμε και να μη χρειάζεται να τρώμε ώρες στο cross browser testing.
Οποιαδήποτε είναι αυτή, αυτή την στιγμή παίζουν μπάλα Blink & Servo ή Quantum, του Mozilla τέλος πάντων...

Την πρόοδο άνετα θα μπορούσε να την καθορίζει η ανάγκη του να έχουμε την καλύτερη εμπειρία και για τις 2 πλευρές.
Users & Developers. 
Αυτό και μόνο θα έπρεπε να είναι αρκετό για να υπάρχει πρόοδος.

Παντού η εξέλιξη οφείλεται στην ποικιλότητα και στην ανταγωνιστικότητα μεταξύ των ειδών. Κι όταν λέμε παντού, κυριολεκτούμε. Από τη φύση μέχρι τη τεχνολογία (επεξεργαστές, λειτουργικά συστήματα, και browsers), παντού. Αυτό το κατάλαβε ακόμη και η MS και η ίδια υποστηρίζει ενεργά την ποικιλότητα στο χώρο της πληροφορικής γιατί γνωρίζει πως κι αυτή θα βγει κερδισμένη από αυτό.

Όσο για τα features, πες πως έχεις δίκιο (μη νομίζεις πως συμφωνώ). Για πόσα λέμε, ένα, δυο, άντε τρία που κάλλιστα θα μπορούσαν να καλυφθούν από ένα addon/extension και που το ένα από αυτά (pip) δεν το ζήτησε σχεδόν κανείς, νομίζεις πως βγάζουν ένα browser μπροστά; Και μάλιστα όταν κι αυτός ο browser είναι ουσιαστικά φτιαγμένος από τη google, όταν η ίδια η όπερα έχει πολλάκις διαρρέυσει τα δεδομένα τον χρηστών της. Άστο καλύτερα. Ο opera μόνο αιχμής δεν είναι.

Το outlook δεν είναι browser. Αν είχες ιδέα από SMTP θα ήξερες γιατί κανένας email client δεν υποστηρίζει πλήρως το HTML/CSS. Οι web clients είναι άλλο πράγμα και θα ήξερες σαν developer τα προβλήματα των HTML μηνυμάτων ανά πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spectaculator said:

Για πόσα λέμε, ένα, δυο, άντε τρία που κάλλιστα θα μπορούσαν να καλυφθούν από ένα addon/extension και που το ένα από αυτά (pip) δεν το ζήτησε σχεδόν κανείς

Εδώ κολλάει το "γυμνός" που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.
Αν δεν το ζητούσε κανείς, δεν θα το έβαζε ποτέ ο Chrome, προφανώς όμως, ήθελε να πιάσει μερίδα του κοινού (mac users) που έχουν την ίδια δυνατότητα στον Safari.
Είπα εγώ ποτέ ότι ο Opera είναι καλύτερος από τον Chrome!? Εγώ πολύ συγκεκριμένα είπα ότι ο Opera και ο Vivaldi πρωτοπορούν και οι άλλοι ακολουθούν...
Άκουσες εγώ να λέω ότι αυτό τους κάνει καλύτερους?! Τι με νοιάζει εμένα* για την διαρροή των δεδομένων... τι σχέση έχει αυτό με τα features?!?

Το ότι δεν είναι browsers οι mail clients το ξέρω πάρα πολύ καλά και ξέρω και τους λόγους που δεν υποστηρίζουν πλήρες HTML & CSS, αυτό όμως είναι άσχετο με αυτό που θέλω να πω.
Εσύ όμως για μία ακόμη φορά διάβασες ο,τι ήθελες...
Ανέφερα ως παράδειγμα τους email clients και τα προβλήματα που υπάρχουν στα renders για να δείξω ότι η ποικιλότητα δεν είναι καλή πάντα.
Δεν υπάρχει ούτε καλό για τους χρήστες οι οποίοι δεν έχουν το ίδιο experience σε όλες τις συσκευές τους και φυσικά υπάρχουν και οι devs οι οποίοι δεν κάνουν εύκολα την δουλειά τους.

* Εσκεμμένα χρησιμοποιώ την φράση "τι με νοιάζει εμένα" έτσι για να σε trigg-άρω λίγο παραπάνω αφού ξέρω ότι από εκεί θα πιαστείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Εδώ κολλάει το "γυμνός" που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα.
Αν δεν το ζητούσε κανείς, δεν θα το έβαζε ποτέ ο Chrome, προφανώς όμως, ήθελε να πιάσει μερίδα του κοινού (mac users) που έχουν την ίδια δυνατότητα στον Safari.
Είπα εγώ ποτέ ότι ο Opera είναι καλύτερος από τον Chrome!? Εγώ πολύ συγκεκριμένα είπα ότι ο Opera και ο Vivaldi πρωτοπορούν και οι άλλοι ακολουθούν...
Άκουσες εγώ να λέω ότι αυτό τους κάνει καλύτερους?! Τι με νοιάζει εμένα* για την διαρροή των δεδομένων... τι σχέση έχει αυτό με τα features?!?

Το ότι δεν είναι browsers οι mail clients το ξέρω πάρα πολύ καλά και ξέρω και τους λόγους που δεν υποστηρίζουν πλήρες HTML & CSS, αυτό όμως είναι άσχετο με αυτό που θέλω να πω.
Εσύ όμως για μία ακόμη φορά διάβασες ο,τι ήθελες...
Ανέφερα ως παράδειγμα τους email clients και τα προβλήματα που υπάρχουν στα renders για να δείξω ότι η ποικιλότητα δεν είναι καλή πάντα.
Δεν υπάρχει ούτε καλό για τους χρήστες οι οποίοι δεν έχουν το ίδιο experience σε όλες τις συσκευές τους και φυσικά υπάρχουν και οι devs οι οποίοι δεν κάνουν εύκολα την δουλειά τους.

* Εσκεμμένα χρησιμοποιώ την φράση "τι με νοιάζει εμένα" έτσι για να σε trigg-άρω λίγο παραπάνω αφού ξέρω ότι από εκεί θα πιαστείς...

Μεταφράζεις/παραφράζεις ότι έγραψα. Διάβασε καλύτερα. Πρωτοπόρο δεν σε κάνει ένα  feature. Να στο κάνω ποιο λιανά; Το να βάλεις δερμάτινα καθίσματα σ' ένα αυτοκίνητο δεν είναι ούτε πρωτοποριακό, ούτε βελτιώνει την ασφάλεια. Δες το ανάλογα.

Όσο για το design, υπάρχουν πακέτα, apis, plugins (όχι browser plugins) που κάνουν όλη τη βρωμοδουλειά για σένα και αποδίδοντας μια καλή εμπειρία σε μια μεγάλη γκάμα από πλατφόρμες αν όχι σε όλες. Οι email clients δεν είναι browsers! Μην μπερδεύεις μήλα με πορτοκάλια! Είναι άλλο πράγμα, δεν είναι φτιαγμένοι με το HTML ή interactive content κατά νου.

Τεσπά, δεν έχει ουσία να το τραβήξω παραπέρα. Suit yourself.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...