Προς το περιεχόμενο

Ξένες γλώσσες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά. Ποια είναι η δυσκολότερη και ευκολότερη γλώσσα από τις παραπάνω; Ποια έχει περισσότερα κοινά με τα Ελληνικά; Πόσα χρόνια χρειάζεται κάθε γλώσσα για να φτάσεις σε ένα καλό βαθμό και να μιλάς άνετα; Αν μιλάς ήδη Αγγλικά, ποια γλώσσα θα ήταν ευκολότερο να μάθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, Ισπανικά η ευκολότερη και πιο κοντινή στα Ελληνικά. Ιταλικά σχετικά βατά. Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά μετρίας δυσκολίας, όμως έχουν κάποια δύσκολα σημεία. 

Για να μάθεις πολύ καλά μια ξένη γλώσσα, νομίζω, χρειάζεσαι 3-5 χρόνια τουλάχιστον εντατικής μελέτης, αναλόγως της κλίσης σου στις ξένες γλώσσες.

Θα έλεγα ότι τα Αγγλικά συγγενεύουν περισσότερο με τα Γερμανικά, όπως παρόλα αυτά υπάρχουν διαφορές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνόησε τον παράγοντα ευκολίας και προσπάθησε να εκτιμήσεις ποιά γλώσσα θα σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον. Αυτό που μπορώ να σου πω πάντως είναι ότι τα ισπανικά ξεκινούν εύκολα, αλλά γίνονται προοδευτικά όλο και πιο δύσκολα, ενώ το αντίθετο συμβαίνει με τα γερμανικά. Για την γλώσσα των Λε Φλωρ δεν έχω άποψη (ή μάλλον έχω, θα πρέπει να εξαφανιστεί αυτή η λαλακία 😛 ).

Αυτό που επίσης είναι σημαντικό, είναι η συχνή επαφή με την γλώσσα. Ακόμη και αν έχεις φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, αν δεν έχεις τριβή μαζί της, άσ'τα να πάνε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας δοκιμασει εντατικα μαθηματα πριν απο λιγο καιρο,θα ελεγα οτι 2 χρονια εντατικα θα μπορουσαν να ειναι αρκετα για ισπανικα και ιταλικα

Οχι για να διαβαζεις λογοτεχνια 16ου αιωνα,ουτε για να πας στα πιο απιθανα μερη (Κουβα,Σικελια) και να νομιζεις οτι θα τα καταλαβαινεις ολα

Αλλα για να διαβαζεις μια εφημεριδα,να μιλας στο ξενοδοχειο και στο εστιατοριο ,2 γεματα χρονια αρκουν.Απο τον πρωτο χρονο θα καταλαβαινεις πολλα αλλα θα κανεις πολλα λαθη οταν μιλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικά είναι must.

Μαθαίνεις και ισπανικά κι έχεις καλύψει, γεωγραφικά τουλάχιστον, πολύ μεγάλο κομμάτι της γης. Άσε που μπορείς μετά να μάθεις εύκολα και τις υπόλοιπες λατινογενείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γερμανικά δυσκολότερα, αγγλικά ευκολότερα. Το αστείο είναι ότι και οι δυο είναι γερμανικές γλώσσες.

Τα γερμανικά έχουν συνάφεια στυ σύνταξη με τα αρχαία ελληνικά.

Λεξιλόγιο σε καμία γλώσσα δεν θα είναι συναφές με τα ελληνικά, άλλες γλώσσες όμως έχουν λιγότερο και άλλες περισσότερες επιρροές και ετυμολογίες από τα ελληνικά. Λατινικές γλώσσες (γαλλικά,ισπανικά,ιταλικά, πορτογαλικά) έχουν κοινές ρίζες στις περισσότερες λέξεις, όπως επίσης συμβαίνει και με τις γερμανικές γλώσσες (αγγλικά,γερμανικά).

Χώρες επίσης που γειτνιάζουν ή έχουν ιστορικές κοινές καταβολές είναι επόμενο να έχουν και κοινές επιρροές και αυτό να αποτυπώνεται και στις γλώσσες τους. 

Παλιότερα επίσης lingua franca ήταν τα γαλλικά και σήμερα είναι τα αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι αμφότερες γλώσσες έχουν ευρύτερο χώρο επιρροής μέχρι σήμερα.

Μαθαίνοντας μια γλώσσα της ίδιας οικογένειας γλωσσών, διευκολύνεται κανείς να μάθει άλλες γλώσσες ιδίως τις συγγενείς γλώσσες.

Και επαναλαμβάνω κάτι που έχω ξαναγράψει:

Σημασία δεν έχει ο απόλυτος αριθμός των πληθυσμών που έχουν μια γλώσσα ως μητρική τους αλλά

α. ο αριθμός των πληθυσμών που μπορούν να συνεννοηθούν σε μια γλώσσα είτε ως μητρική είτε ως ξένη, 

β. η ισχύς-επιρροή μιας γλώσσας τόσο σε παγκόσμια όσο και σε εξειδικευμένη κλίμακα στα περιβάλλοντα στα οποία προτίθεται να κινηθεί κάποιος

και

γ. η ωφέλεια που θα αποκομίσει κάποιος από τη χρήση της συγκεκριμένης γλώσσας

.

Συνεπώς δεν στέκουν λογικές του τύπου ότι τα «Bengali» τα μιλούν κάποια εκατομμύρια στην άκρη της Γης, οπότε αυτό να είναι και αρκετό για να τρέχουμε να τα μάθουμε...

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cielbowrain είπε

Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά. Ποια είναι η δυσκολότερη και ευκολότερη γλώσσα από τις παραπάνω; Ποια έχει περισσότερα κοινά με τα Ελληνικά; Πόσα χρόνια χρειάζεται κάθε γλώσσα για να φτάσεις σε ένα καλό βαθμό και να μιλάς άνετα; Αν μιλάς ήδη Αγγλικά, ποια γλώσσα θα ήταν ευκολότερο να μάθεις;

Ιταλικά & Ισπανικά είναι οι ποιο εύκολες γλώσσες. Αν μάθεις την μία θα μάθεις και την άλλη ακόμα ποιο εύκολα. 

Προσωπικά αν και το Sicilian rule είναι εύκολο να το ακολουθήσεις στα Ισπανικά, μην ασχοληθείς με Castilian διάλεκτο (με τα Θ) άμα σε μπερδεύει, και μάθε μόνο την Νότιο Αμερικάνικη διάλεκτο. 

Από τις παραπάνω, Γερμανικά είναι η ποιο δύσκολη, ακολουθούμενη από τα Αγγλικά, που θα πρέπει να ξεχάσεις τι είναι φωνητικό αλφάβητο αν θες να τα μιλάς σωστά και όχι σαν "Έλληνας", μιας και θέλουν αρκετά χρόνια να ζήσεις σε Αγγλόφωνη χώρα για να μάθεις σωστά να μιλάς. 
 

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που είμαι φοιτητής και είμαι broke, σκέφτομαι να μάθω Γερμανικά αλλά δεν έχω να πηγαίνω για μαθήματα. Θα ψάξω να βρω, κάτι online. Ξέρω ήδη πάρα πολύ καλά Αγγλικά και έχω proficiency (x2). Αν τα πιάσω μαζί με γερμανικά βίντεο και ταινίες, πιστεύετε θα μάθω πιο γρήγορα; Φυσικά δεν βιάζομαι. Θέλω να ανοίξω την Γερμανία και τις γερμανόφωνες χώρες, σαν επιλογές μετανάστευσης

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς λίγα μαθήματα στην αρχή. Αν μπορείς, βάλε ιδιαίτερο μια φορά στις 10 μέρες και με πολλή προσωπική προσπάθεια θα μάθεις τα βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Εγώ που είμαι φοιτητής και είμαι broke, σκέφτομαι να μάθω Γερμανικά αλλά δεν έχω να πηγαίνω για μαθήματα. Θα ψάξω να βρω, κάτι online. Ξέρω ήδη πάρα πολύ καλά Αγγλικά και έχω proficiency (x2). Αν τα πιάσω μαζί με γερμανικά βίντεο και ταινίες, πιστεύετε θα μάθω πιο γρήγορα; Φυσικά δεν βιάζομαι. Θέλω να ανοίξω την Γερμανία και τις γερμανόφωνες χώρες, σαν επιλογές μετανάστευσης

Υπάρχουν πολλά κοινωνικά φροντιστήρια που γίνονται μαθήματα ξένων γλωσσών δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cielbowrain είπε

Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά. Ποια είναι η δυσκολότερη και ευκολότερη γλώσσα από τις παραπάνω; Ποια έχει περισσότερα κοινά με τα Ελληνικά; Πόσα χρόνια χρειάζεται κάθε γλώσσα για να φτάσεις σε ένα καλό βαθμό και να μιλάς άνετα; Αν μιλάς ήδη Αγγλικά, ποια γλώσσα θα ήταν ευκολότερο να μάθεις;

Γαλλικά και Γερμανικά οι πιο δύσκολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δύσκολο έχουν τα Γερμανικά; Ακούω συνέχεια ότι είναι δύσκολη γλώσσα αλλά ξέρω κάτι λίγα και δεν μου φαίνονται δύσκολα 😕 μοιάζουν και με τα Αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γερμανικά είναι ιδιαίτερα δύσκολα.

Δεν χρησιμοποιούν πολλά φωνήεντα,και αυτό το κάνει πολύ δύσκολο.

Αν δεν τα μάθεις να τα λες με την γερμανική προφορά, όπως μιλάνε οι Γερμανοί δηλαδή,δεν θα σε καταλάβει κανείς τι λες .Έχω πετύχει Γερμανούς να μην καταλαβαίνουν ο ένας το άλλον τι λένε.Απο την ίδια περιοχή κιόλας.

Άσε που τους αριθμούς τους λένε και ανάποδα.

Θες να πεις ότι είμαι είκοσι πέντε χρονών και θα πρέπει να πεις είμαι πέντε και είκοσι χρονών.Και αν δεν κάνω λάθος τα ρήματα θα πρέπει να τα λες πάντα στο τέλος της πρότασης.

Ανάποδοι άνθρωποι, ανάποδη γλώσσα.

Αλλά ότι σου χρησιμεύσει πιο πολύ στην ζωή σου αυτό να μάθεις.

Επεξ/σία από palawiaris
Για πλάκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, palawiaris είπε
  1. Δεν χρησιμοποιούν πολλά φωνήεντα,και αυτό το κάνει πολύ δύσκολο.
  2. Άσε που τους αριθμούς τους λένε και ανάποδα.
  3. Και αν δεν κάνω λάθος τα ρήματα θα πρέπει να τα λες πάντα στο τέλος της πρότασης.
  1. Στα Γερμανικά ό,τι βλέπεις, διαβάζεις.
  2. Το Γαλλικό σύστημα για τους αριθμούς είναι πιο δύσκολο.
  3. Το ρήμα πάντα στη δεύτερη θέση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...