Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβουλες ,νουμερα, settings ,φωτο ,οτι θελετε αποκλειστικα για 2700x ,χωρις επιστημονικες αναλυσεις και vs 

Για ασχετα ποστς σχετικα με τα παραπανω εγω προσωπικα θα κανω κανω αναφορα (ενημερωτικα)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, akoinonitos said:

Τι εννοεις αξιζει?

Εννοώ σε ποια προγράμματα μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά απο ότι με έναν απλό 4πύρηνο. π.χ Compiling, Transcoding, Video editing, κτλπ. Είμαι ακόμα με τον i5 2500k οπότε δεν ξέρω τι διαφορές θα δω και που θα μπορώ να κάνω πράγματα στα οποία ο 2500k θα αργούσε αρκετά. Μια ιδέα που έχω ας πουμε ειναι να αρχίσω να κάνω μόνος μου compile τα προγράμμτα που χρησιμοποιώ ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα δω διαφορά, όταν μου έρθει το σύστημα θα σας πω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εννοώ σε ποια προγράμματα μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά απο ότι με έναν απλό 4πύρηνο. π.χ Compiling, Transcoding, Video editing, κτλπ. Είμαι ακόμα με τον i5 2500k οπότε δεν ξέρω τι διαφορές θα δω και που θα μπορώ να κάνω πράγματα στα οποία ο 2500k θα αργούσε αρκετά. Μια ιδέα που έχω ας πουμε ειναι να αρχίσω να κάνω μόνος μου compile τα προγράμμτα που χρησιμοποιώ ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα δω διαφορά, όταν μου έρθει το σύστημα θα σας πω 😛

Θεωρω πως σε ολα θα δεις διαφορα ,το ποσο μεγαλη και ποσο αισθητη θα ειναι δεν μπορω να σου μιας και δεν κανω τπτ απο αυτα 😛 αλλα θα μας πεις εσυ ;)

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Luciddream said:

Εννοώ σε ποια προγράμματα μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά απο ότι με έναν απλό 4πύρηνο. π.χ Compiling, Transcoding, Video editing, κτλπ. Είμαι ακόμα με τον i5 2500k οπότε δεν ξέρω τι διαφορές θα δω και που θα μπορώ να κάνω πράγματα στα οποία ο 2500k θα αργούσε αρκετά. Μια ιδέα που έχω ας πουμε ειναι να αρχίσω να κάνω μόνος μου compile τα προγράμμτα που χρησιμοποιώ ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα δω διαφορά, όταν μου έρθει το σύστημα θα σας πω 😛

Εκτός τα προγράμματα που ανέφερες, μπορείς να παίζεις το αγαπημένο σου game και ταυτόχρονα να το stream, recording χωρίς να αισθάνεσαι lag. Ας μην ξεχνάμε ότι μπορείς να αφήνεις ότι θες ανοιχτό, σε browser, προγράμματα , εάν διαθέτεις 8GB μνήμη και άνω. 

Προσωπικά, δεν ξαναγυρίζω σε 4 πυρήνες.. Ποτέ ξανά!! 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κανω την αρχη λοιπον :P

Για everyday use

Pbo x10 ,vcore auto / performance bias cinebench 11.5 και μνημες στα 3600mhz

image.png.e78d074b97f2c80ffc91fa46f05f2c33.png

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/10469790

2139320244_gb2.png.bdacb854e3158ce5f4d731ffab351499.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Sorry για την noobοερώτηση... Η τιμή χ10 τι σημαίνει στο pbo; 

Ειναι το Max scalar του precision boost overdrive , ξεκιναει απο το x2 και φτανει στο x10 οσο πιο πανω πας τοσο ανεβαινουν τα limits

Nα το βαλω και εδω να υπαρχει

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2018/08/13/understanding-precision-boost-overdrive-in-three-easy-steps

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νούμερα στο geekbench benchmark είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με Intel? Ή κάτι παίζει με τα result στο site?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Τα νούμερα στο browser benchmark είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με Intel? Ή κάτι παίζει με τα result στο site?

Οι ιντελ εχουν πολυ καλυτερα νουμερα στο geekbench απλα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, akoinonitos said:

Οι ιντελ εχουν πολυ καλυτερα νουμερα στο geekbench απλα 😛

Θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε και benchmarks στα οποία ο 2700x τα πάει κοντά ή καλύτερα απο Intel. Υποθέτω μετά απο τόσο καιρό είναι γνωστά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα ήταν ενδιαφέρον να βρούμε και benchmarks στα οποία ο 2700x τα πάει κοντά ή καλύτερα απο Intel. Υποθέτω μετά απο τόσο καιρό είναι γνωστά αυτά.

Ελαχιστα πραγματα ειναι αμεσα συγκρισιμα στις 2 πλατφορμες. Οι σχεδον 10ετης ηγεμονια της Intel στην αγορα ειχε και αλλες επιπτώσεις εκτος της αργης εξέλιξης και των ανοδικών τιμών. Η συντριπτικη πλειονοτητα των προγραμματων σε περιβαλλον Windows γινοταναν compile με libraries κομμενες και ραμμενες στην αρχιτεκτονικη της Intel, αγνοώντας τον ανταγωνισμο (επειδη πολυ απλα δεν υπηρχε). Πιστευεται οτι οι IT managers σε τεραστια data centers δεν θα ηθελαν να χαροποιησουν την διοικηση προτίνωντας τους φθηνότερους επεξεργαστες; Αλλα δεν μπορουν.

Απλα οι συγκρισεις ειναι πολλες φορες ανουσιες. Κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου; Ειναι καλυτερος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...