Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sarpan είπε

Με aio 240mm στον δικο μου, με την ιδια παστα, εβλεπα κατι 60αρια σε indle

Αυτό ακριβώς! 

4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τι λες ωρε; Όχι και μάπα η ΜΧ4.

Πιο πιθανό να μην δουλεύει η αντλία. Η πάστα είναι μια χαρα.

Μάλλον ξέρεις καλύτερα από gamers Nexus φίλε ε;

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αδερφέ μην βάζεις τον άνθρωπο να αλλάξει πάστα , μια χαρά είναι mx4 

Η Arctic έχει κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamers Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οδοντόπαστα να βάλεις, πάνω από 5 βαθμούς διαφορά δεν πρόκειται να δεις.... Προφανώς και δεν φταίει η mx4. 

Στο δικό μου 2700x έχω τη grizzly, πριν με την mx4 να είχα με το ζόρι 2 βαθμους διαφορά 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ο 2700X φτανει 83 max σε aida64 stress test. Συντομα θα αλλαξω τους ανεμιστηρες στο κουτι (τους εχω εδω και καιρο αλλα βαριεμαι :D ), οποτε μπορει να πεσει 2-3 βαθμους.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sasser είπε

Ωραίος , πίστευα ότι κάποια διεργασία δεν αφήνει τη cpu να γυρίσει σε idle. Από αυτά που τρέχουν μόνο το razer synapse το βλέπω ως ύποπτο ... 

Είναι αδιανόητο να έχεις 60 βαθμούς idle, με μια απλή ψύκτρα είμαι κάτω από 40:

Clipboard01.jpg.8942c5c7c976d96748755846a8b493aa.jpg
 

Επίσης αν διάβασα καλά χρησιμοποιείς το balance power plan, τσέκαρε λίγο το minimum processor state πόσο είναι:

2.jpg.eaa469992fba23c4f3c108b22bf98a99.jpg

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lfc είπε

Αυτό ακριβώς! 

Μάλλον ξέρεις καλύτερα από gamers Nexus φίλε ε;

Η Arctic έχει κάνει καταπληκτική δουλειά με τις ψύκτρες ιδιαίτερα με την τελευταία υδρόψυξη Arctic Liquid Freezer II αλλά η ποιότητα της συγκεκριμένης πάστας είναι για πέταμα. Επειδή ήθελα να αγοράσω την συγκεκριμένη υδρόψυξη είδα εκατοντάδες reviews. Το μοναδικό αρνητικό που είχε ο συγκεκριμένος ΑΙΟ cooler ήταν η πάστα που σου έδινε και που στο  gamers Nexus συμβούλευαν να αλλάξεις. Να αγοράσεις δηλαδή άλλη. Να μην την χρησιμοποιήσεις. 

Το έχω δει και φυσικά δεν είπε αυτό που υποστηρίζεις εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Το έχω δει και φυσικά δεν είπε αυτό που υποστηρίζεις εσυ.

Κάτσε θα το ανεβάσω εδώ ειδικά για σένα

Δες εδώ που συγκρίνει την dark rock pro 4, την νόκτουα και την άρκτικ. Μετά το 18ο λεπτό αν δεν θες να το δεις όλο να μάθεις και τίποτα λέει καθαρά ότι η πάστα άρκτικ mx4 είναι για τα μπάζα. 

Αν δεν πείθεσαι από αυτό το review  και από gamers Nexus  που το λένε και αυτοί πεντακάθαρα (σου ανεβάζω αμέσως το review και το λεπτό που το λένε) έχω αλλά 10 reviews. Αν δεν καταλαβαίνεις αγγλικά έχω και ελληνικό review. 

1 μήνα έρευνα για την Arctic liquid freeze  II 360mm η οποία τα σπάει σε όλα. Μόνο η πάστα της mx4 είναι για τα μπάζα! 

Σε όλα τα  reviews... 

 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lfc είπε

Κάτσε θα το ανεβάσω εδώ ειδικά για σένα

Δες εδώ που συγκρίνει την dark rock pro 4, την νόκτουα και την άρκτικ. Μετά το 18ο λεπτό αν δεν θες να το δεις όλο να μάθεις και τίποτα λέει καθαρά ότι η πάστα άρκτικ mx4 είναι για τα μπάζα. 

Αν δεν πείθεσαι από αυτό το review  και από gamers Nexus  που το λένε και αυτοί πεντακάθαρα (σου ανεβάζω αμέσως το review και το λεπτό που το λένε) έχω αλλά 10 reviews. Αν δεν καταλαβαίνεις αγγλικά έχω και ελληνικό review. 

1 μήνα έρευνα για την Arctic liquid freeze  II 360mm η οποία τα σπάει σε όλα. Μόνο η πάστα της mx4 είναι για τα μπάζα! 

Σε όλα τα  reviews... 

Στο review του gamers nexus δεν υπάρχει καμία αναφορά για την thermal paste

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3571-arctic-liquid-freezer-ii-cooler-review-benchmark

Στο βίντεο που έδειξες η διαφορά είναι δύο βαθμοί. Στο review του gamers nexus που είναι σαφέστατα πολύ ανώτερη η μεθοδολογία του τεστ και έχει noise normalized αποτελέσματα, η Noctua είναι αρκετά χειρότερη απ' ότι την παρουσιάζει το παραπάνω review. Έχουν 5 βαθμούς διαφορά ενώ το παραπάνω review τις βγάζει σχεδόν ίσες.

Σε κάθε περίπτωση τα 60 C idle δε μπορεί να οφείλονται στην πάστα.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη ανεμιστηρων σε Arctic F14 PWM PST (που τους ειχα εδω και καιρο και καθοντουσαν, γιατι βαριομουν να ασχοληθω με το pc :D :D ).

AIDA64 stress test over 10 min, εχει max 75 βαθμους. (PBO disabled).

Υ.Γ. : τωρα μετα απο κανα χρονο και αν θα ασχοληθω ξανα με το hardware. Βαριεμαι λεμε :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arctic Freezer 34 esports duo εχω με Arctic MX-4 thermal paste και ημουν και ειμαι μια χαρα απο θερμοκρασιες (ειτε με PBO enabled ειτε με PBO disabled).

Τωρα αν καποιος εχει υδροψυξη με παστα MX-4 και σε idle πιανει 60 βαθμους, ε τοτε δεν φταιει η παστα MX-4.

Την ώρα που τα γραφω αυτα, εχω πολλα παραθυρα (εφαρμογες ανοικτες), π.χ. πολλα tabs σε Firefox, Chrome, Vivaldi ταυτοχρονα, επισης qBittorent, και εχω αυτες τις θερμοκρασιες (με συνεχεις στιγμιαίες διακυμανσεις απο min 31.75 έως max 46.25, κυρίως στα 30αρια ειμαι).

 

image.png.7be89d6c4880069c3aea2c5271077de6.png

 

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Arctic Freezer 34 esports duo εχω με Arctic MX-4 thermal paste και ημουν και ειμαι μια χαρα απο θερμοκρασιες (ειτε με PBO enabled ειτε με PBO disabled).

Τωρα αν καποιος εχει υδροψυξη με παστα MX-4 και σε idle πιανει 60 βαθμους, ε τοτε δεν φταιει η παστα MX-4.

Την ώρα που τα γραφω αυτα, εχω πολλα παραθυρα (εφαρμογες ανοικτες), π.χ. πολλα tabs σε Firefox, Chrome, Vivaldi ταυτοχρονα, επισης qBittorent, και εχω αυτες τις θερμοκρασιες (με συνεχεις στιγμιαίες διακυμανσεις απο min 31.75 έως max 46.25, κυρίως στα 30αρια ειμαι).

image.png.7be89d6c4880069c3aea2c5271077de6.png

Ποιο προφιλ εχεις ενεργοποιημενο στα Windows? Σε balance ειμαι στα παρακατω στο auto και ψαχνομαι να δω τι φταιει. Σε manual clock speed και voltage φτανω στους 45 απο ryzen master, που ειναι και παλι μεγαλη διαφορα απο το δικο σου. Μηπως πρεπει να αλλαξω τιποτα απο το Bios?

Δεν εχω καποιο θεμα απλα δε θα με χαλαγε κιολας να παω χαμηλοτερα σε θερμοκρασιες

1563047999_Screenshot(20).png.fcc795bbb50c0a869616ba579191df9c.png

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκετο Balanced εχω, το μαμισιο των Windows 10.

Πριν 2 μερες αλλαξα τους ανεμιστηρες σε Arctic F14 PWM PST και σε aida64 stress test, εφτασε max τους 75 μετα απο περιπου 15 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Το σκετο Balanced εχω, το μαμισιο των Windows 10.

Πριν 2 μερες αλλαξα τους ανεμιστηρες σε Arctic F14 PWM PST και σε aida64 stress test, εφτασε max τους 75 μετα απο περιπου 15 λεπτα.

Θα δοκιμασω να κατεβασω τελευταιους Chipset drivers Και bios να δω. Μου φαινεται οτι μου ανεβαζει αρκετα σε auto ο δικος μου εκτος και αν συμβαινει κατι με την AIO που εχω. Ποια Motherboard εχεις αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...