Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Την MSI B450 Tomahawk MAX. Η Asrock X470 Taichi Ultimate  που εχεις ειναι μακραν καλυτερη.

Εχω παρα πολυ παλιο Bios version στην Asrock και ισως να παιζει καμια ασυμβατοτητα με τους drivers της amd. Bios φοβομουν να ασχοληθω. Τι διαολο 2020 εχουμε και ακομα θεωρειται επικινδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Taichi πρεπει να εχει dual bios τσιπακια. Δες στο manual.

Αν εχει δυο τσιπακια BIOS ακομη και να συμβει κατι, υπαρχει το 2ο ως backup.

Μαλλον εχει μονο 1 BIOS chip των 256Mbit = 32 MB

Πρεπει να έχει τουλάχιστον BIOS την έκδοση P2.00 πριν αναβαθμίσεις σε καποια αλλη νεότερη

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MSI B450 Tomahawk MAX ειναι καλη αλλα οχι απο τις deluxe/premium. Επισης περα απο το οτι η Taichi βασιζεται σε διαφορετικο (καλυτερο) chipset, εχει επιπλεον καλουδια, περαν απο το καλυτερο power delivery, αλλα κοστίζει τα διπλασια χρήματα (πλεον δεν εχει νοημα να την αγορασεις). H MSI B450 Tomahawk MAX εγινε το goto κυριως λογω καλου power delivery για την κατηγορια της, συν το οτι κοστιζε λιγο πανω απο τα 100 ευρω (κατω απο 110). Τωρα που εχουν ξεφυγει οι τιμες, πιθανον υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Τωρα που εχουν ξεφυγει οι τιμες, πιθανον υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

Αυτην την στιγμη αν υπηρχε σε διαθεσιμοτητα η X570 MEG Tomahawk  θα ηταν η βελτιστη επιλογη. Με το Β550 να βγαινει σε 1 εβδομαδα δεν παιρνει 400 series πριν δεις τις επιλογες σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Η MSI B450 Tomahawk MAX ειναι καλη αλλα οχι απο τις deluxe/premium. Επισης περα απο το οτι η Taichi βασιζεται σε διαφορετικο (καλυτερο) chipset, εχει επιπλεον καλουδια, περαν απο το καλυτερο power delivery, αλλα κοστίζει τα διπλασια χρήματα (πλεον δεν εχει νοημα να την αγορασεις). H MSI B450 Tomahawk MAX εγινε το goto κυριως λογω καλου power delivery για την κατηγορια της, συν το οτι κοστιζε λιγο πανω απο τα 100 ευρω (κατω απο 110). Τωρα που εχουν ξεφυγει οι τιμες, πιθανον υπαρχουν καλυτερες επιλογες.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Η Taichi πρεπει να εχει dual bios τσιπακια. Δες στο manual.

Αν εχει δυο τσιπακια BIOS ακομη και να συμβει κατι, υπαρχει το 2ο ως backup.

Μαλλον εχει μονο 1 BIOS chip των 256Mbit = 32 MB

Πρεπει να έχει τουλάχιστον BIOS την έκδοση P2.00 πριν αναβαθμίσεις σε καποια αλλη νεότερη

Εγω σκεψου ειμαι στο 1.20 οπως ηταν οταν την πηρα πριν 2 χρονια. Απ' ο,τι εχω διαβασει μαλλον η βελτιστη εκδοση για μενα ειναι η 2.00. Εχεις καποια γνωμη για τον αν πρεπει να παω σε μεγαλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως λίγο offtopic το θέμα με τις πάστες, απορώ που βρέθηκαν άτομα που θεωρούν τόσο χάλια την MX4 (ok να πεις ότι κάποια άλλη είναι λίγο καλύτερη, αλλά να λέμε ότι είναι για πέταμα ας πούμε και ότι πρέπει να πάνε όλοι σε ακριβές πάστες το βρίσκω too much, σε όλο το ίντερνετ λένε ότι είναι μια χαρά για τον μέσο χρήστη)

Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια που έψαχνα να πάρω, η MX4 θεωρούνταν από τότε από τις πιο vfm επιλογές, γιαυτό και την αγόρασα κι εγώ. Ήταν (και είναι φθηνή), ενώ βρισκόταν σε απόσταση 1-3 βαθμούς από πάστες που κόστιζαν 2-3 φορές παραπάνω, ήταν εύκολη στη τοποθέτηση και είχε μεγάλη διάρκεια.

Ακόμα και οι 7-8 βαθμοί διαφορά που γράφτηκαν μου φαίνονται πολλοί και πιστεύω πιο πολύ σε άλλους παράγοντες οφείλονται.

Υπάρχει και η παρακάτω πρόσφατη σύγκριση απ' όπου πήρα και την φωτό, για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.guru3d.com/articles_pages/guru3d_thermal_paste_roundup_2019,1.html

 

894594840_thermalpastes2.png.90b5d47e3a5fa807e0d9f73b96c76877.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, exclood είπε

καλησπέρα έκανα  ένα τεστ στο occt και έβγαλε Μαξ ταχύτητα πανό από 5κ   αυτό αληθεύει η είναι bug

OCCT-20200602-000154-CPUOCCT.png

OCCT-Screenshot-20200602-000331.png

ξανά δοκίμασε τo τεστ με ανοιχτό το hwinfo64 . Eκει θα δεις την πραγματική ταχύτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, exclood είπε

καλησπέρα έκανα  ένα τεστ στο occt και έβγαλε Μαξ ταχύτητα πανό από 5κ   αυτό αληθεύει η είναι bug

OCCT-20200602-000154-CPUOCCT.png

OCCT-Screenshot-20200602-000331.png

Ποιον επεξεργαστή έχεις και ποια μητρική?

Ας κανω λίγο τον συνήγορο του διαβολου: Μήπως έχεις κάποιον Intel (π.χ. i9-9900K) και μας το κρύβεις?

:D :D :D :P :P :P

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2020 στις 10:47 ΜΜ, raul7 είπε

Αν και ίσως λίγο offtopic το θέμα με τις πάστες, απορώ που βρέθηκαν άτομα που θεωρούν τόσο χάλια την MX4 (ok να πεις ότι κάποια άλλη είναι λίγο καλύτερη, αλλά να λέμε ότι είναι για πέταμα ας πούμε και ότι πρέπει να πάνε όλοι σε ακριβές πάστες το βρίσκω too much, σε όλο το ίντερνετ λένε ότι είναι μια χαρά για τον μέσο χρήστη)

Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια που έψαχνα να πάρω, η MX4 θεωρούνταν από τότε από τις πιο vfm επιλογές, γιαυτό και την αγόρασα κι εγώ. Ήταν (και είναι φθηνή), ενώ βρισκόταν σε απόσταση 1-3 βαθμούς από πάστες που κόστιζαν 2-3 φορές παραπάνω, ήταν εύκολη στη τοποθέτηση και είχε μεγάλη διάρκεια.

Ακόμα και οι 7-8 βαθμοί διαφορά που γράφτηκαν μου φαίνονται πολλοί και πιστεύω πιο πολύ σε άλλους παράγοντες οφείλονται.

Υπάρχει και η παρακάτω πρόσφατη σύγκριση απ' όπου πήρα και την φωτό, για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.guru3d.com/articles_pages/guru3d_thermal_paste_roundup_2019,1.html

imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583894594840_thermalpastes2.png.90b5d47e3a5fa807e0d9f73b96c76877.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lfc είπε

Άρα συμφωνούμε, και το βίντεο πάνω κάτω το ίδιο λέει..

Δεν βάζεις ούτε οδοντόκρεμες ούτε πληρώνεις premium 2-3 φορές παραπάνω από κάποια midrange, αλλά πας κατευθείαν σε μια ποιοτική και vfm πάστα καλή ώρα όπως η MX 4 και είσαι άνετος 😃

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AC MX-4, GC Extreme και GD900 απο aliexpress μου φάνηκαν ίδιες σε δοκίμη προ ενός έτους στον FX 8300. Αυτές που ήταν αρκετά πιο πίσω ήταν η Arctic Ceramique και η AS5 την οποία και θεωρώ απλά ξεπερασμένη και ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έχει μπει στο μυαλό αυτές τις μέρες να δώσω τον 2700x και να πάω σε 3700x η παραπάνω... δεν βλέπω να μου φεύγει σύντομα. Εμπειρίες όσοι τον δώσατε? Θα πιάσει τίποτα τώρα η να το ξεχάσω  ? 😕 

edit: Μήπως να περιμένω για Zen 3 καλύτερα?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...