Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι να δωσεις τον 2700X, τοτε παρε τον 3900X. Διαφορετικα δεν εχει νοημα η αλλαγη.

Εγω παντως τον δικο μου 2700Χ θα τον κρατησω 3-5 χρονια και μετα ισως παρω μεταχειρισμενο καποιον Zen2 3900X ή αντιστοιχο Zen3

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, duffyduck said:

Αν ειναι να δωσεις τον 2700X, τοτε παρε τον 3900X. Διαφορετικα δεν εχει νοημα η αλλαγη.

Εγω παντως τον δικο μου 2700Χ θα τον κρατησω 3-5 χρονια και μετα ισως παρω μεταχειρισμενο καποιον Zen2 3900X ή αντιστοιχο Zen3

Και εγώ έτσι σχεδίαζα. Αλλά σκέφτομαι αν είναι μικρή η διαφορά αφου δώσω τον 2700x να πάω σε Zen2 για να παίζει και καλύτερα η RAM μου. Ισως αργότερα δεν θα έχω ευκαιρία να τον δώσω σε καλή τιμή. Εν το μεταξύ είναι και περίεργο το workflow μου γιατί δουλεύω και απτο σπίτι.. μία χρειάζομαι τα πολλά cores μία χρειάζομαι περισσότερα FPS στο Warzone 😛 Βλέπω τους 3600x να βγάζουν 20 FPS παραπάνω και ζηλεύω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και εγώ έτσι σχεδίαζα. Αλλά σκέφτομαι αν είναι μικρή η διαφορά αφου δώσω τον 2700x να πάω σε Zen2 για να παίζει και καλύτερα η RAM μου. Ισως αργότερα δεν θα έχω ευκαιρία να τον δώσω σε καλή τιμή. Εν το μεταξύ είναι και περίεργο το workflow μου γιατί δουλεύω και απτο σπίτι.. μία χρειάζομαι τα πολλά cores μία χρειάζομαι περισσότερα FPS στο Warzone 😛 Βλέπω τους 3600x να βγάζουν 20 FPS παραπάνω και ζηλεύω

20fps; Που; 1080p σίγουρα! Τι κάρτα γραφικών έχεις; 

14 ώρες πριν, raul7 είπε

Άρα συμφωνούμε, και το βίντεο πάνω κάτω το ίδιο λέει..

Δεν βάζεις ούτε οδοντόκρεμες ούτε πληρώνεις premium 2-3 φορές παραπάνω από κάποια midrange, αλλά πας κατευθείαν σε μια ποιοτική και vfm πάστα καλή ώρα όπως η MX 4 και είσαι άνετος 😃

Η mx4 δεν νομίζω να είναι καλή. Είναι μια μέτρια πάστα...Την ίδια ακριβώς έχει στη συσκευασία η Arctic liquid freezer II και είδα πολλά reviews  που λένε  μην τη χρησιμοποιείται. 5-6 βαθμοί διαφορά από την πάστα μόνο είναι σημαντικότατη διαφορά. 

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πολύ πολύ καλύτερες 🤑

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και εγώ έτσι σχεδίαζα. Αλλά σκέφτομαι αν είναι μικρή η διαφορά αφου δώσω τον 2700x να πάω σε Zen2 για να παίζει και καλύτερα η RAM μου. Ισως αργότερα δεν θα έχω ευκαιρία να τον δώσω σε καλή τιμή. Εν το μεταξύ είναι και περίεργο το workflow μου γιατί δουλεύω και απτο σπίτι.. μία χρειάζομαι τα πολλά cores μία χρειάζομαι περισσότερα FPS στο Warzone 😛 Βλέπω τους 3600x να βγάζουν 20 FPS παραπάνω και ζηλεύω

Δε θα είναι μικρή διαφορά, ο 2700X αν φύγει στην τιμή του 3600 πρέπει να είσαι και ευχαριστημένος. Λογικά θα φύγει ακόμα πιο χαμηλά. Είναι μεν 10-11% χειρότερος σε productivity από τον 2700Χ αλλά είναι καλύτερος σε gaming.

Από την άλλη αν περιμένεις να βγουν και οι Zen 3, θα χάσει κι άλλη μεταπωλητική αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε θα είναι μικρή διαφορά, ο 2700X αν φύγει στην τιμή του 3600 πρέπει να είσαι και ευχαριστημένος. Λογικά θα φύγει ακόμα πιο χαμηλά. Είναι μεν 10-11% χειρότερος σε productivity από τον 2700Χ αλλά είναι καλύτερος σε gaming.

Από την άλλη αν περιμένεις να βγουν και οι Zen 3, θα χάσει κι άλλη μεταπωλητική αξία.

 Ο 3600x είναι καλύτερος μόνο σε 1080p gaming. Αν ανέβουμε επίπεδο (1440p, 4K) ο 2700x είναι ισάξιος και σε πολλά παιχνίδια αρκετά καλύτερος.

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lfc είπε

 Ο 3600x είναι καλύτερος μόνο σε 1080p gaming. Αν ανέβουμε επίπεδο (1440p, 4K) ο 2700x είναι ισάξιος και σε πολλά παιχνίδια αρκετά καλύτερος.

Σε 1440p είναι όντως μικρές οι διαφορές - ειδικά με ποιο νορμάλ GPUs και όχι με 2080 Ti. Σε ποια παιχνίδια είναι καλύτερος; Στο review του HWU για τον 10600Κ, σε όλα τα παιχνίδια ο 3600 είναι είτε λίγο πάνω είτε το ίδιο με 2700Χ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lfc είπε

20fps; Που; 1080p σίγουρα! Τι κάρτα γραφικών έχεις; 

Η mx4 δεν νομίζω να είναι καλή. Είναι μια μέτρια πάστα...Την ίδια ακριβώς έχει στη συσκευασία η Arctic liquid freezer II και είδα πολλά reviews  που λένε  μην τη χρησιμοποιείται. 5-6 βαθμοί διαφορά από την πάστα μόνο είναι σημαντικότατη διαφορά. 

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πολύ πολύ καλύτερες 🤑

Παρέλαβα χθες 2 σωληνάρια Kryonaut. Θα σας έχω mini review τις επόμενες μέρες, για να δούμε επιτέλους πόση διαφορά θα κάνει από την MX-4 που χρησιμοποιώ τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, parsifal είπε

Παρέλαβα χθες 2 σωληνάρια Kryonaut. Θα σας έχω mini review τις επόμενες μέρες, για να δούμε επιτέλους πόση διαφορά θα κάνει από την MX-4 που χρησιμοποιώ τώρα.

done it before you :P 

1 βαθμό είδα διαφορά .... Βέβαια εσύ έχεις υδρόψυξη, θα είναι ενδιαφέρον το αποτέλεσμα 

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Και εγώ έτσι σχεδίαζα. Αλλά σκέφτομαι αν είναι μικρή η διαφορά αφου δώσω τον 2700x να πάω σε Zen2 για να παίζει και καλύτερα η RAM μου. Ισως αργότερα δεν θα έχω ευκαιρία να τον δώσω σε καλή τιμή. Εν το μεταξύ είναι και περίεργο το workflow μου γιατί δουλεύω και απτο σπίτι.. μία χρειάζομαι τα πολλά cores μία χρειάζομαι περισσότερα FPS στο Warzone 😛 Βλέπω τους 3600x να βγάζουν 20 FPS παραπάνω και ζηλεύω

Αν έχεις βρει να τον πουλήσεις σε καλή τιμή, τότε ναι, έχει νόημα η αλλαγή.

Ps: Αν μιλάμε για qhd, με την 5700xt  σιγά μη βγάζεις 20 fps Παραπάνω αν αλλάξεις σε 3600 :P 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lfc είπε

20fps; Που; 1080p σίγουρα! Τι κάρτα γραφικών έχεις; 

Η mx4 δεν νομίζω να είναι καλή. Είναι μια μέτρια πάστα...Την ίδια ακριβώς έχει στη συσκευασία η Arctic liquid freezer II και είδα πολλά reviews  που λένε  μην τη χρησιμοποιείται. 5-6 βαθμοί διαφορά από την πάστα μόνο είναι σημαντικότατη διαφορά. 

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πολύ πολύ καλύτερες 🤑

4-5 βαθμούς άντε να έχει μόνο από conductonaut (liquid metal) και άμα. Αλλά η conductonaut έχει 2-3 βαθμούς διαφορά από την καλύτερη συμβατική πάστα. οπότε δεν είναι δίκαιη σύγκριση. Ειδικά αν αντιλαμβάνεσαι τα άλλα σοβαρά μειονεκτήματα που έχει το liquid metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Σε 1440p είναι όντως μικρές οι διαφορές - ειδικά με ποιο νορμάλ GPUs και όχι με 2080 Ti. Σε ποια παιχνίδια είναι καλύτερος; Στο review του HWU για τον 10600Κ, σε όλα τα παιχνίδια ο 3600 είναι είτε λίγο πάνω είτε το ίδιο με 2700Χ.

Όταν τους έχει στο gaming (ακόμα και στο 1080p που είναι το γήπεδο τους) άστο 🤑!

Να μην πάμε καλύτερα σε editing, multitasking, rendering, streaming κλπ...

Ο 7 2700x είναι κορυφή για μένα! ¯\_(ツ)_/¯

Πιό ολοκληρωμένος, πιό δυνατός, πιό all around...😋..Θα τον αλλάξω μόνο για τον 9 3900x η για τον 7 4700x...Όταν οι τιμές και οι καιροί ωριμάσουν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lfc said:

Ο 7 2700x είναι κορυφή για μένα! ¯\_(ツ)_/¯

Πιό ολοκληρωμένος, πιό δυνατός, πιό all around...😋..Θα τον αλλάξω μόνο για τον 9 3900x η για τον 7 4700x...Όταν οι τιμές και οι καιροί ωριμάσουν.. 

ο 2700x είναι πολύ καλός ναι αλλά έχω αναγκαστεί να τρέχω τις μνήμες μου πιο χαμηλά και δεν έχω και κάποιο τρόπο να επιβεβαιώσω αν φταίει η CPU για κάποια microstutters σε Gaming. (Που ίσως οφείλονται και στο ότι δεν τρέχει full η RAM). Το να δώσω άλλα 150 ευρώ π.χ για να το επιβεβαιώσω αν φταίει αυτό ή η οθόνη π.χ μου είναι η πιο οικονομική λύση. (Εκτός και αν ψήνεται κάποιος να μου δανείσει 144hz οθόνη)

Βέβαια το σκέφτομαι ακόμα, υποθέτω σε λίγους μήνες θα πάει και ο 3700x κοντά στα 160-170 ευρώ όπως πήγε και ο 2700x κάποια στιγμή, και θα μπορώ να πάρω και δεύτερο χωρίς να σκέφτομαι τα χρήματα. Για πιο πάνω δεν ξέρω αν αξίζει (3900x) για μένα, αν εξαιρέσω τα benchmark που τρέχω γενικότερα δεν έχω και πολλές ανάγκες. Σίγουρα τρέχω συχνά compiling (Java, Rust, κτλπ) / Linux parallel / Zstandard compression / macOS VM - αλλά δεν έχω συναντήσει κάποιο bottleneck με 2700x οσον αφορά το workstation. Recording απο Games πάει μια χαρά - είτε με GPU encoder είτε με CPU encoder, streaming επίσης κάνει αν και το χω κάνει μόνο δοκιμαστικά γιατί δεν streamarω γενικότερα. Video decoding κυρίως κάνω με GPU, βέβαια τώρα με AV1 θα αλλάξουν τα δεδομένα, I guess.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 2700x δεν αξίζει να πας ούτε σε 3600 προφανώς αλλά ούτε και σε 3700x imo. Αν χρειάζεσαι το mtp πας σε 3900x, αλλιώς κάνεις υπομονή τουλάχιστον για zen 3 και 4700x.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @Lfc νομίζω ότι υπερβάλεις κάπου και έτσι πολλές φορές χάνεις το δίκιο σου!

Ο 2700x είναι φοβερός επεξεργαστής και vfm όταν έπαιζε στα 160€ σίγουρα, και καλύτερος του 3600 και πολλών άλλων cpu σε κάποια θέματα αλλά όχι σε όλα.

Για μένα καλύτεροι all around αλλά με έμφαση στο gaming είναι ο 3600 και ο 2600, all around με έμφαση σε productivity που λέτε κι εσείς εκεί πάμε σε 2700x και 3700x. Όλοι όμως είναι all around γιατί ουσιαστικά όλοι οι παραπάνω είναι αρκετά καλοί σε πολλές χρήσεις και όχι μόνο σε μία.

Δεν κερδίζει ο 2700x ξαφνικά σε όλα και σε gaming επειδή βρήκες ένα video στο YouTube που δεν δίνει καμία πληροφορία για τα τεστς, και βγάζει αποτελέσματα που είναι διαφορετικά από όλα τα υπόλοιπα σοβαρά review sites.

Μέχρι και στα comments, μετά από το δικό σου ότι ο 2700 είναι the best, έχει comments που μιλάνε για whacky και παράξενα results. Πόσα βίντεο προσπερασες με αντίθετα αποτελέσματα για να βρεις αυτό δηλαδή και να το παραθέσεις;

Βέβαια δεν ξέρω, μπορεί να είχαν τον 3600 και τον 3600x με καμία arctic mx4 και να φτάσανε 95 βαθμούς και να φάγανε throttling, άρα δεν είναι δίκαιο.

(Χαβαλέ κάνω για το τελευταίο μην αρπαχτεις, απλά ήθελα να το πω 😁)

Κατά τ'άλλα @Luciddream κι εγώ θα συμφωνήσω χωρίς να είμαι και πολύ γνώστης με τον @ilos ότι όντως αξίζει να περιμένει κάποιος για αναβάθμιση, αφενός γιατί ο 2700x είναι τουμπανος έτσι κι αλλιώς και αφετέρου γιατί έρχεται νέα γενιά, οπότε αν περιμένεις ή θα πάρεις ακόμα καλύτερο cpu 4xxx ή θα κάνεις φθηνότερη αναβάθμιση σε μεγάλο 3xxx γιατί θα πέσουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

να επιβεβαιώσω αν φταίει η CPU για κάποια microstutters σε Gaming. (Που ίσως οφείλονται και στο ότι δεν τρέχει full η RAM). 

 

Πόσο τρέχεις τις μνήμες ? 

Σε ποιο παιχνίδι έχεις microstutters? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leros2004 said:

Πόσο τρέχεις τις μνήμες ? 

Σε ποιο παιχνίδι έχεις microstutters? 

Στο Call of Duty Warzone.. γενικά όταν παίζει με πάνω απο 140-150 FPS πάει καλά όταν πέφτει λίγο πιο κάτω π.χ 110-125 φαίνεται σαν να κολάει, ενώ με 75 και VSYNC πάει νεράκι.. έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα μόνο σε ένα Game έπαιξε smooth και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί. Τα μόνα που είχα αλλάξει τότε ήταν το Field of View και είχα προσθέσει ένα resolution στο CRU. Μνήμες είναι 3466 με lax timings γιατί δεν έχω βρει ακόμα υπομονή να ασχοληθώ. Δοκίμασα και με 2133 και δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα, απλά έπεσαν λίγο τα FPS αλλά το παιχνίδι παίζει το ιδιο, δηλαδή καλά αλλά όχι τέλεια.

Είχα δοκιμάσει και με SMT κλειστό αλλά πριν καιρό αυτό, και θέλω να το δοκιμάσω πάλι.. ίσως το κάνω σήμερα πιο αργά. Έχω φτάσει στο σημείο να ψάχνω ακόμα και για ScanLine sync κτλπ μπας και βρω τι φταίει 😛

Δεν νομίζω να φταίει η GPU γιατί δεν έχω δει κάποιον άλλον να γράφει το ίδιο, μόνο κάποιους με Nvidia έχω δει να λένε κάτι παρόμοιο.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...