Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Εγω

Κρίμα που μου τελείωσαν τα reactions. Σου χρωστάω ένα και σίγουρα δεν θα το ξεχάσω το γέλιο που έριξα 😅😂🤣😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 12:25 ΜΜ, ilos είπε

4-5 βαθμούς άντε να έχει μόνο από conductonaut (liquid metal) και άμα. Αλλά η conductonaut έχει 2-3 βαθμούς διαφορά από την καλύτερη συμβατική πάστα. οπότε δεν είναι δίκαιη σύγκριση. Ειδικά αν αντιλαμβάνεσαι τα άλλα σοβαρά μειονεκτήματα που έχει το liquid metal.

Όντως κάπου εκεί παίζει η conductonaut. Απλά οι μετρήσεις έχουν νόημα και με ένα CPU που να παράγει αρκετή θερμότητα. Άμα βάλεις καναν 3600 ας πούμε δεν θα δείς διαφορά οτι πάστα και να βάλεις, γιατί δεν νομίζω να παραγεί αρκετή θερμότητα και να τερματίζει την πάστα. 

Δεν έχει σοβαρά μειονέκτηματα, honest to god. Είναι δύσκολο να κάνεις ζημιά. Τρέχω τόσο καιρό με conductonaut σε CPU (και ihs και μέσα) και GPU. No problemo. Απλά στεγνώνει σχετικά γρήγορα (στη 2ετία θες αλλαγή) και άντε, θα αφήσει και κανά σημάδι στο IHS. 

Kατά τα άλλα διαφοράς μεταξύ πάστας θα δείς σε καναν 10900k clokarismeno στο θεό. Αλλιώς μιλάμε για ψίχουλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Όντως κάπου εκεί παίζει η conductonaut. Απλά οι μετρήσεις έχουν νόημα και με ένα CPU που να παράγει αρκετή θερμότητα. Άμα βάλεις καναν 3600 ας πούμε δεν θα δείς διαφορά οτι πάστα και να βάλεις, γιατί δεν νομίζω να παραγεί αρκετή θερμότητα και να τερματίζει την πάστα. 

Δεν έχει σοβαρά μειονέκτηματα, honest to god. Είναι δύσκολο να κάνεις ζημιά. Τρέχω τόσο καιρό με conductonaut σε CPU (και ihs και μέσα) και GPU. No problemo. Απλά στεγνώνει σχετικά γρήγορα (στη 2ετία θες αλλαγή) και άντε, θα αφήσει και κανά σημάδι στο IHS. 

Kατά τα άλλα διαφοράς μεταξύ πάστας θα δείς σε καναν 10900k clokarismeno στο θεό. Αλλιώς μιλάμε για ψίχουλα.

Να μαθαίνουμε και τίποτα. Κομήτη τσεκαρισμένο; Είμαι σίγουρος ότι μιλάς έχοντας κάνει τα τέστ ιδίοις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε τα 309 ευρώ ο 2700x λίγο λιγότερο από την τιμή εκκίνησης. 

https://www.skroutz.gr/s/14650952/AMD-Ryzen-7-2700X-Box.html?from=account_notifications_price_drop

 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lfc είπε

Έφτασε τα 309 ευρώ ο 2700x λίγο λιγότερο από την τιμή εκκίνησης. 

https://www.skroutz.gr/s/14650952/AMD-Ryzen-7-2700X-Box.html?from=account_notifications_price_drop

Λογικό έιναι, αν διαβάσεις τα comments

Αυξάνει το bandwidth της σύνδεσης, και λίγα είναι τα 300

 Τρέχει τα πάντα είτε είναι game καινουργιο είτε όχι, τρεχει προγραμματα, το ιντερνετ αν και εχω 7 mbps απο 24 ιντερνετ είναι λες και έχω 100 mbps σε ταχυτητα εξαιτιας του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Λογικό έιναι, αν διαβάσεις τα comments

Αυξάνει το bandwidth της σύνδεσης, και λίγα είναι τα 300

Μην τους ακούς κόμήτή! Αν είναι να πάρεις οκταπύρηνο σου προτείνω τον φθηνότερο 3700x ή τον 3800x στην ίδια τιμή! 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lfc είπε

Μην τους ακούς κόμήτή! Αν είναι να πάρεις οκταπύρηνο σου προτείνω τον φθηνότερο 3700x ή τον 3800x στην ίδια τιμή! 

Νταξει, όταν αποφασίσω να αναβαθμίσω τον 10900k θα το έχω υποψιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 5:47 ΜΜ, CometRyzen είπε

ρέχω τόσο καιρό με conductonaut σε CPU (και ihs και μέσα) και GPU. No problemo. Απλά στεγνώνει σχετικά γρήγορα (στη 2ετία θες αλλαγή) και άντε, θα αφήσει και κανά σημάδι στο IHS.

Eκτός του ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην εφαρμογή conductonaut σε ihs αλλά μόνο direct die μην τα γράφεις αυτά έτσι και κάψεις κανένα κακομοίρη ρο ρίσκο να βάλει ελάχιστη παραπάνω από όση χρειάζεται και να τρέξει κάπου είτε από την πίεση της ψύκτρας είναι τεράστιο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Eκτός του ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην εφαρμογή conductonaut σε ihs αλλά μόνο direct die μην τα γράφεις αυτά έτσι και κάψεις κανένα κακομοίρη ρο ρίσκο να βάλει ελάχιστη παραπάνω από όση χρειάζεται και να τρέξει κάπου είτε από την πίεση της ψύκτρας είναι τεράστιο....

Μαν δεν γίνεται να τρέξει παραπάνω. Είναι σκληρή πάστα που απλώνεται με βουρτσάκι. Το βλέπεις δηλαδή με το μάτι ότι εχεις ρίξει παραπάνω. 

 

Τώρα στο αν υπάρχει νόημα, ότι νόημα υπάρχει και στο να την χρησιμοποιείς στο die. 4 με 5 βαθμούς κάτω είσαι σε σχέση με συμβατική πάστα ακόμα και στο ihs. 

Άλλωστε απλή φυσική είναι. Όση θερμότητα πρέπει να μεταφερει το die στο ihs άλλη τόσο πρέπει να μεταφερει και το ihs στη ψύκτρα. Έχει μεν μεγαλύτερη επιφάνεια αλλά πάλι δεν καπαρι το ματιριαλ. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορείς να την απλώσεις εσύ σωστά δεν την κάνει ασφαλή στην χρήση της, εδώ αρκετοί στραβώνουν πιν από επεξεργαστες ή σόκετ στην τοποθέτηση τους...καταλαβαίνεις οτι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2020 στις 11:26 ΠΜ, CometRyzen είπε

Νταξει, όταν αποφασίσω να αναβαθμίσω τον 10900k θα το έχω υποψιν. 

🤑

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 2700X vs Ryzen 3600 με 5700XT Sapphire Pulse και μνήμες παρόμοια χρονισμένες (3533 στον 2700Χ, 3600 στον 3600) σε SOTTR

sottr_5700xt_ryzen2700x_new.jpg.45cca211c8643d6130cf29f254a4e197.jpg

sottr_5700xt_ryzen3600.jpg.1a42e32062a56e0768a1621bf48f2d4d.jpg 

Ελάχιστη διαφορά - ουσιαστικά δεν αξίζει καν να το σκεφτεί κανείς για αλλαγή από 2700Χ σε 3600.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ryzen 2700X vs Ryzen 3600 με 5700XT Sapphire Pulse και μνήμες παρόμοια χρονισμένες (3533 στον 2700Χ, 3600 στον 3600) σε SOTTR

Ελάχιστη διαφορά - ουσιαστικά δεν αξίζει καν να το σκεφτεί κανείς για αλλαγή από 2700Χ σε 3600.

Περιμένουμε με ανυπομονησία τον 4700Χ! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...