Προς το περιεχόμενο

Apple και Samsung καλούνται να πληρώσουν πρόστιμα για εξαπάτηση καταναλωτών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη η είδηση θα πρέπει να επισυνάπτεται σε κάθε θέμα όπου ξεκινούν αψιμαχίες, μεταξύ των υποστηρικτών, των δύο εταιρίων.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Apple εχει παραδεχθει την κουτσουκελα της οποτε δεν το γλυτωνει το προστιμο, η Samsung οπως και η ιδια λεει θα κανει εφεση και αντε οι μακαροδοναδες να αποδειξουν κατι...οποτε μπορει να τη βγαλει και σχεδον τσαμπα, και εαν εχει και μαγκες δικηγορους να της ζητησουν και συγγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seithan είπε

Χρησιμοποιώ το S6, παιδιά το κινητό κυριολεχτικά σέρνεται από UI μέχρι τις μεμονομένες εφαρμογές του λειτουργικού. Με βάση στο τρυπάκι για αλλαγή συσκευής λόγω αυτής της αιτίας. Λέτε να είναι από τις "αγγελικές" ενημερώσεις της Samsung?

Μοιν τω κσαναποίς αυτώ πώταί!

χρησιμοποιούσα  το s7 edge και όχι μόνο σερνοταν έβγαζε  και φωτιές.  αναγκαστικά  να φύγω αλλά δεν πήρα Samsung...  κρίμα και ήταν ότι καλύτερο  σε ντιζάιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε μπας και βγάλει κανένα ταληράκι το μπατιράκι Ιταλία. Βασικά έπρεπε να τους σβουρίζουν πρόστιμα για κάθε επέμβαση που κάνουν στα τηλέφωνα και τα κάνουν μαντάρα. Μακάρι να δω πρόστιμα και σε εταιρείες λειτουργικών συστημάτων που μετά την αναβάθμιση ή δε μπουτάρει το ρημάδι ή σου έχουν κάνει λαμπίκο το μισό σκληρό δίσκο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, beef.techie είπε

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως η Apple το έχει ξανακάνει τουλάχιστον μία φορά. Είχα iPad 2 με iOS 7 και πέταγε. Με την αναβάθμιση σε 9.12 δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ούτε για browsing καλά-καλά. Εννοείται βέβαια πως μετά πήγα σε Android, όχι σε πιο καινούριο iPad...

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα φίλε. Ipad 2 από 7 σε 9. Βέβαια το έκανα μόνο και μόνο επειδή πλέον χρειαζόταν εφαρμογές που δεν έτρεχαν σε 7 οπότε απλά έκανα την προσευχή μου... αλλά μάταια. Και βέβαια μου έχει γίνει το ίδιο και σε άλλες συσκευές. Γενικά στα apple μου είμαι πάντα τουλάχιστον 2 version κάτω από τους άλλους, άμα δεν μου χρειάζεται οπωσδήποτε για κάποιο σοβαρό λόγο να αλλάξω λειτουργικό, δεν το πειράζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετ.Χωρίς να έχω άμεση επαφή με iOs η MacOs ...τουλάχιστον η απλ τα έκανε έπειτα αργά ...δεν ήταν για τα μπάζα τα κινητά.. τουλάχιστον όσον αφορά συνεργασία hardware με software...

Αρν.Αλλά είναι μαγικό να πληρώνεις 2 πυρήνες και  2 gb Ram 967,45€ +φπα ...έχει άλλη εσανς...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JDredd είπε

ναι θα βλεπει εφιαλτες ο CEO και οι μετοχοι με τα δις στη τσεπη

Προσωπικά να μιλήσω για μένα με την είδηση ήδη για την samsung έχασα πάσα ιδέα και ΝΑΙ με επηρεάζει στην επόμενη απόφαση επιλογής συσκευής. Το ίδιο για εκατομμύρια κόσμο ισχύει. Τα κακά νέα (κακή δημοσιότητα) διαδίδονται γρήγορα και νομίζω έχουν αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, keysmith είπε

Προσωπικά να μιλήσω για μένα με την είδηση ήδη για την samsung έχασα πάσα ιδέα και ΝΑΙ με επηρεάζει στην επόμενη απόφαση επιλογής συσκευής. Το ίδιο για εκατομμύρια κόσμο ισχύει. Τα κακά νέα (κακή δημοσιότητα) διαδίδονται γρήγορα και νομίζω έχουν αποτέλεσμα. 

Οκ όσοι αγοράζουν iPhone θα αλλάξουν λειτουργικό και περιβάλλον,θα πουλήσουν imac,MacBook,ipad.Δεν είναι τόσο εύκολο όπως το φαντάζεσαι.προφανως και δεν έχεις Iphone και αν έχεις δεν έχεις και άλλα προϊόντα της apple.Δεν ασχολούνται όλοι σαν εσένα οι περισσότεροι που αγοράζουν Samsung πολύ πιθανόν να μην ξέρουν καν τι είναι update,η να μην ξέρουν τι έκανε η Samsung και η apple και ούτε θα το μάθουν ποτέ για το πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να σκεφτω ποσα εχω ακουσει στη ζωη μου για διαφορα πραγματα... που αν τα πιστευα ολα οχι Samsung δεν θα αγοραζα αλλα θα ειχα γινει ερημιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω οτι το κανουν ολοι η σχεδον ολοι 

https://duckduckgo.com/?q=planned+obsolescence&atb=v138-7__&ia=news

προσφατα αγορασα ενα τηλεφωνο meizu ,δεν γινεται μεχρι την τελευταια beta ολα να ειναι οκ κ οταν κυκλοφορει η final stable να ειναι 20.000 antutu κατω κ να πινει την μπαταρια σαν τρελο σε σχεση με την τελευταια beta

μονο στην xiaomi δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος

μαυρο σε οποιον κατασκευαστη αντιληφθω οτι εφαρμοζει τετοιες τακτικες ,τα προστιμα δεν ειναι τπτ ,μονο η τιμωρια της αγορας τους νοιαζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μόνο πράγμα που πρέπει να δώσει είναι downgrade, όλα τα αλλα απλά δεν είναι δινατον να γίνουν από καμιά εταιρεία, από την στιγμή που κάθε έκδοση έχει ενα κάρο νεα features περισσότερα γραφικά και transitions κλπ μονόδρομος είναι να χρειάζεται καλύτερη συσκευή για να τρέξει το ίδιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eoin είπε

Αυτη η είδηση θα πρέπει να επισυνάπτεται σε κάθε θέμα όπου ξεκινούν αψιμαχίες, μεταξύ των υποστηρικτών, των δύο εταιρίων.
 

Θα μπορουσε αλλα αυτο δεν θα βοηθουσε το ινσομνια καθως οι μαχες για apple samsung ελκυουν τους χρηστες σαν τα σκατα τις μυγες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος το'χει τούμπανο που λέμε... :)

Λογικό κι αναμενόμενο. Καλώς ή κακώς η κάθε αναβάθμιση στοχεύει κυρίως στα πιο νέα μοντέλα κι όχι στα πιο παλιά. Έτσι γίνεται παντού. Όσοι μένουμε με πιο παλιές συσκευές μας επηρεάζει είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και διαφορετικά. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να βγαίνει μια ειδοποίηση πριν την αναβάθμιση ειδικά σε παλιότερες συσκευές που να ενημερώνει ότι ενδέχεται να εμφανιστεί μειωμένη απόδοση, οπότε να ξέρει ο χρήστης τι χάνει και τι κερδίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ο κόσμος το'χει τούμπανο που λέμε... :)

Λογικό κι αναμενόμενο. Καλώς ή κακώς η κάθε αναβάθμιση στοχεύει κυρίως στα πιο νέα μοντέλα κι όχι στα πιο παλιά. Έτσι γίνεται παντού. Όσοι μένουμε με πιο παλιές συσκευές μας επηρεάζει είναι η αλήθεια αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και διαφορετικά. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να βγαίνει μια ειδοποίηση πριν την αναβάθμιση ειδικά σε παλιότερες συσκευές που να ενημερώνει ότι ενδέχεται να εμφανιστεί μειωμένη απόδοση, οπότε να ξέρει ο χρήστης τι χάνει και τι κερδίζει. 

Η λυση ειναι να σταματησουν τα auto downloads (ios)και οι ασταματητες ειδοποιησεις να κανεις update.

Μετα ο καθενας κρηνει αν η ζυγαρια features / αποδοση ειναι οκ για αναβαθμυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...