Προς το περιεχόμενο

Toeic για δουλειά στην Αγγλία??

Beckett

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι γιατί δε ξέρω που να απευθυνθω

Έχω τελειώσει τη σχολή μου (νοσηλευτική) και σκέφτομαι να φύγω για Αγγλία και δε ξέρω τι γίνεται με τα πιστοποιητικά της γλώσσας.. πριν ένα χρόνο πήρα το toeic με σκορ 915 αλλά δε ξέρω πόσο μπορεί να με βοηθήσει.. πιστεύω το ielts θα ήταν καλύτερο αλλά δε ξέρω αν μπορώ να πάω με το toeic!! Έχει κανείς ιδέα ??? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Beckett είπε

Καλησπέρα! Ελπίζω κάποιος να ξέρει κάτι γιατί δε ξέρω που να απευθυνθω

Έχω τελειώσει τη σχολή μου (νοσηλευτική) και σκέφτομαι να φύγω για Αγγλία και δε ξέρω τι γίνεται με τα πιστοποιητικά της γλώσσας.. πριν ένα χρόνο πήρα το toeic με σκορ 915 αλλά δε ξέρω πόσο μπορεί να με βοηθήσει.. πιστεύω το ielts θα ήταν καλύτερο αλλά δε ξέρω αν μπορώ να πάω με το toeic!! Έχει κανείς ιδέα ??? Ευχαριστώ 

αν το θες για σπουδές τα πανεπιστήμια συνήθως ζητάνε ielts αλλά πρέπει να δεις τι θέλει το Πανεπιστήμιο.

αν ειναι για δουλειά αδιάφορο τους είναι αν έχεις πιστοποίηση ή όχι στην συνέντευξη θα φανεί το επίπεδο σου.

• Like 1

10 λεπτά πριν, bilya είπε

αν το θες για σπουδές τα πανεπιστήμια συνήθως ζητάνε ielts αλλά πρέπει να δεις τι θέλει το Πανεπιστήμιο.

αν ειναι για δουλειά αδιάφορο τους είναι αν έχεις πιστοποίηση ή όχι στην συνέντευξη θα φανεί το επίπεδο σου.

Οχι όχι δεν είναι για πανεπιστήμιο για δουλειά εννοούσα.. Εντάξει πάλι καλά!! 

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, bilya είπε

Χωρίς να ξέρω τα γραφειοκρατικά της Αγγλίας και παρότι συμφωνώ με τα όσα λες

θα πρότεινα να ψάξει λίγο παραπάνω αν εμπείπτει εκεί ο ωοσηετής σε "ειδικες" δουλειες που ααιτούν ειδική άδεια εργασίας, η απόκτηση της οποίας προυποθέτει την τυπική "απόδειξη" γνώσης της γλώσσας.

πχ στη Σουηδία  για να πάρεις άδεια να εργαστείς σαν νοσηλευτής (όπως ο TS) απαιτούν να δειχθεί ότι έχεις φτάσει σε επίπεδο C1.

Παρότι υπάρχουν πολές "μαϊμουδιές" και εκεί σε κάθε περίπτωση μπορείς να περάσεις εξετάσεις εκεί το τυπικό του πράγματος ισχύει, πρέπει να υπάρχει κάποιο χαρτί που να λέει αυτό το πράγμα (το τι είδους χαρτί μπορεί να είναι αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Επεξ/σία από DrLo

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Χωρίς να ξέρω τα γραφειοκρατικά της Αγγλίας και παρότι συμφωνώ με τα όσα λες

θα πρότεινα να ψάξει λίγο παραπάνω αν εμπείπτει εκεί ο ωοσηετής σε "ειδικες" δουλειες που ααιτούν ειδική άδεια εργασίας, η απόκτηση της οποίας προυποθέτει την τυπική "απόδειξη" γνώσης της γλώσσας.

πχ στη Σουηδία  για να πάρεις άδεια να εργαστείς σαν νοσηλευτής (όπως ο TS) απαιτούν να δειχθεί ότι έχεις φτάσει σε επίπεδο C1.

Παρότι υπάρχουν πολές "μαϊμουδιές" και εκεί σε κάθε περίπτωση μπορείς να περάσεις εξετάσεις εκεί το τυπικό του πράγματος ισχύει, πρέπει να υπάρχει κάποιο χαρτί που να λέει αυτό το πράγμα (το τι είδους χαρτί μπορεί να είναι αυτό είναι άλλη κουβέντα).

δεν διαφωνώ σε αυτό που λες αλλά ,

τα αγγλικά που μαθαίνουμε να τα μιλάνε στο uk αντε στο Λονδίνο. Οι ντόπιοι πολλές φορές κ δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξυ τους ελέω slangs κ περίεργων προσφορών οπότε δεν νομίζω κ proficiency να χει ότι θα παίξει ρόλο αν σε διαλέξουν για δουλειά ή οχι. 

πχ 

Επεξ/σία από bilya
  • Haha 1

Και εγώ πιστεύω πως δεν τους νοιάζει κανένα πιστοποιητικό αγγλικών αλλά μόνο το να ξέρεις να μιλάς, το οποίο θα εξακριβώσουν στην συβεντευξη.

10 χρονια στην Αγγλια σου λεω οτι δεν ζητανε κανενα πτυχιο. Κανενα. Πουθενα. Ο,τι δουλεια εκανα, την πηρα απτη συνεντευξη. Ποτε δεν ρωτησαν για toeic, ielts, proficiency, lower κτλ.

Αν μιλας καλα, σου δινουν τη δουλεια. Αν δεν μιλας, τα συνηθιζεις σε λιγο καιρο. Προμπλεμ σολβντ. 

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας