Προς το περιεχόμενο

Windows XP PC HD 3850 AGP


Rendar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι καλά, εμένα πάλι τίποτα ούτε τη native ανάλυση της οθόνης. Για αυτό του έχω 7αρια με τον 64αρη ssd. Ικανοποιητικό το βρίσκω για απλό σερφαρισμα με τον ice dragon browser. Netflix ούτε με σφαίρες, youtube σε 720p 60 fps στα περισσότερα video μια χαρά. Δεν υπάρχει νόημα βέβαια γιατί παίρνεις πλέον  με ψίχουλα ένα hp/dell με i5 2400, που τα κάνει όλα και συμφέρει. Μ' αρέσει όμως και τα retro rig να είναι λίγο χρηστικά !

Ακόμα δεν έχω παραλάβει τον quad q6600 😠

Επεξ/σία από Rendar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2020 στις 10:04 ΠΜ, Rendar είπε

Πάλι καλά, εμένα πάλι τίποτα ούτε τη native ανάλυση της οθόνης. Για αυτό του έχω 7αρια με τον 64αρη ssd. Ικανοποιητικό το βρίσκω για απλό σερφαρισμα με τον ice dragon browser. Netflix ούτε με σφαίρες, youtube σε 720p 60 fps στα περισσότερα video μια χαρά. Δεν υπάρχει νόημα βέβαια γιατί παίρνεις πλέον  με ψίχουλα ένα hp/dell με i5 2400, που τα κάνει όλα και συμφέρει. Μ' αρέσει όμως και τα retro rig να είναι λίγο χρηστικά !

Ακόμα δεν έχω παραλάβει τον quad q6600 😠

Δυστυχώς βλέπεις σημερινούς CELERON (σου γράφω από Pentium 6400 που αγόρασα 53ευρώ πριν 1 μήνα) και τρέχω στην μία οθόνη 32"/1440p netflix και στην 2η οθόνη(πάλι 1440) να σερφάρω με καμια 20ρια tabs στον CHROME και άλλα τόσα στον EDGE με χαρακτηριστική ευκολία.

Αυτή την smooth αίσθηση δεν μπορείς να βρεις ούτε καν σε Ι7 δεύτερης γενιάς)

Τα retro μηχανάκια ΔΕΝ αγαπούν το internet(με μπόλικη JAVASCRIPT/MEDIA) & το streamming γιατί δεν έχουν τις νεότερες εντολές SSE/AVX και ταλαιπωρούνται υπερβολικά για να τα τρέξουν. Πριν 15 χρόνια στα νιάτα τους οι ιστοσελίδες ήταν ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ποιο ελαφριές.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

 

Αυτή την smooth αίσθηση δεν μπορείς να βρεις ούτε καν σε Ι7 δεύτερης γενιάς)

 

Eκτος απο ασχετα με το θεμα γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν.

Στις 7/11/2020 στις 10:04 ΠΜ, Rendar είπε

Πάλι καλά, εμένα πάλι τίποτα ούτε τη native ανάλυση της οθόνης. Για αυτό του έχω 7αρια με τον 64αρη ssd. Ικανοποιητικό το βρίσκω για απλό σερφαρισμα με τον ice dragon browser. Netflix ούτε με σφαίρες, youtube σε 720p 60 fps στα περισσότερα video μια χαρά. Δεν υπάρχει νόημα βέβαια γιατί παίρνεις πλέον  με ψίχουλα ένα hp/dell με i5 2400, που τα κάνει όλα και συμφέρει. Μ' αρέσει όμως και τα retro rig να είναι λίγο χρηστικά !

Ακόμα δεν έχω παραλάβει τον quad q6600 😠

Μπορεις να δοκιμασεις, κι αλλα λειτουργικα εκτος 7αρια, για παραδειγμα τσεκαρε & τα 8αρια.

Αν μεινεις σε 10 θα βοηθησει πολυ ο Q6600, ομως αν δεν βρισκονται drivers -δεν ξερω για agp
εχω πολυ καιρο να το δω- και σε συνδυασμο με τα διαρκη update τους καλυτερα ξεπαρεου-ου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τα άρχισα τα εκτός θέματος εδώ που τα λέμε 🙂. Ήθελα να πω ότι είναι μάταιο να προσπαθείς να κάνεις καθημερινό pc, σύστημα με dual vsta, που ούτε για καλό s775 δεν κάνει. Ακόμα και να βάλεις core 2 quad και όλα τα άλλα, θα ξοδέψεις σίγουρα περισσότερα από αυτά για κάτι πιο σύγχρονο και πιο γρήγορο. Το λέω γιατί αγόρασα κάποια πραγματάκια τον τελευταίο μήνα. Για πιο πρόσφατα συστήματα έχω να ρωτήσω κάποια πράγματα αλλά σ άλλο topic.

Τα 8αρια δεν είναι κακή ιδέα, θα δοκιμαστούν προσεχώς !

Επεξ/σία από Rendar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ο Core 2 Quad Q6600 τοποθετήθηκε στο PC, με κάποια μικρά εμπόδια αρχικά. Δεν μπόρεσα να κάνω overclocking, όπως είχα φανταστεί. Η συχνότητα του έπρεπε να πέσει στα 2.3 GHz (από 2.4) για να μπορεί να ξεκινάει το PC. Οι επιδόσεις στις περισσότερες εφαρμογές, που δεν απαιτούν 4 πυρήνες, παραμένουν ίδιες ή είναι και χαμηλότερες από το προηγούμενο CPU. Έτσι δοκίμασα το GTA IV, που αποτέλεσε κάκιστο port στο PC, για να δούμε πως θα πάει. Χωρίς όμως να έχω την δυνατότητα αυτή τη στιγμή να το δοκιμάσω και με κάποιον διπύρηνο σ' αυτό το σύστημα. Ακολουθεί ένα video που έφτιαξα με capture κάρτα. Να συμπληρώσω ότι παρέλειψα να αγοράσω νέα ψύκτρα και έτσι στην ανάγκη, τοποθέτησα μια  μεγαλύτερη από του Core 2 Duo, που προέρχεται από Pentium 4 s775.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Rendar. Είναι λίγο περίεργες οι ASrock 775/AGP μητρικές όσο αφορά το cpu compatibility. Είχες δοκιμάσει να κλοκάρεις τον Ε7400; 

Έψαξα στο ανάλογο thread στο vogons και το συμπέρασμα που έχει βγει γι' αυτή τη μητρική είναι το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

-the fastest CPU for the Asrock 775Dual VSTA is the "Intel Core 2 Duo E7600" right??

-Yes, although Core 2 Extreme X6800 is good choice too.

-I'm with the 3.19a bios of the OP thread. Is there another better for the Asrock 775Dual VSTA?

-No.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη η επιλογή του επεξεργαστή τελικά με αυτή τη μητρική. Το σκεπτικό μου είναι ότι αν παίζει τους τίτλους που θέλει κάποιος να παίξει στα XP, δεν χρειάζονται και οι ταχύτητες 3.0ghz+.

Αν τώρα θέλουμε να δούμε ποιο σύστημα "τεντώνει" την 3850 AGP, τότε η απάντηση είναι μητρική με intel chipset και CPU core 2 extreme, φαντάζομαι.

Στη δική μου περίπτωση τώρα δεν ξέρω αν έχει νόημα ο q6600. Στη δοκιμή του παιχνιδιού Gta 4, τα frames είναι 20-30, αλλά δεν παρατήρησα drops. Θυμάμαι ότι σε σύστημα που είχα με core 2 duo και hd 4850, τότε το παιχνίδι δεν ήταν playable. 

Έτσι θα δοκιμάσω και με άλλες ρυθμίσεις να δω πως θα τα πάει η 3850 και μεγαλύτερα φορτία.

Στο μεταξύ μπορώ να κάνω capture και από άλλα συστήματα, όπου υπάρχει κάτι ενδιαφέρον ( πχ vortex2, sounblaster, matrox mystique κτλ.), να ανέβει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σ΄ όλους τους φίλους ! Νέο βίντεο με την HD3850 AGP, σε ένα build με την Creative Χfi fatal1ty, νέο κουτί και κάποια ακόμα νέα πραγματάκια. Το intro και outro του βίντεο έχουν γυριστεί με την dslr κάμερα που αγόρασα από αγγελία μτχ. και η συναρμολόγηση, είναι με κάμερα sony handycam, που είχε γίνει λίγο καιρό πιο πριν.

Τώρα τι ρέτρο θα μου πείτε είναι αυτό και όχι αδίκως ! Το επόμενο βίντεο θέλω να το κάνω με 486 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το βίντεο! Το είδα προχθές! Όπως το πες, είναι ένα σύστημα που δεν έχει νόημα για τον απλό χρήστη αλλά βέβαια έχει τεράστιο για εμάς τους λάτρεις.  Οverclocking με τον Ε8400 μπορεί να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Πολύ καλό το βίντεο! Το είδα προχθές! Όπως το πες, είναι ένα σύστημα που δεν έχει νόημα για τον απλό χρήστη αλλά βέβαια έχει τεράστιο για εμάς τους λάτρεις.  Οverclocking με τον Ε8400 μπορεί να γίνει;

Ο E8400 είναι κακή επιλογή για AGP 775 μητρικές, οι 865PE/G και VIA PT880 Pro/Ultra δε μπορούν να κάνουν το 1333 FSB που απαιτεί. Καλύτερα πάρε (ή κάτσε με, αν έχεις ήδη) Pentium E5000/E6000, ή πήγαινε με Core 2 Extreme X6800/QX6700/QX6800, που έχουν ξεκλείδωτο multiplier και είναι στα 1066 FSB, που το αντέχουν πιο πολύ.

21 ώρες πριν, Rendar είπε

Καλησπέρα σ΄ όλους τους φίλους ! Νέο βίντεο με την HD3850 AGP, σε ένα build με την Creative Χfi fatal1ty, νέο κουτί και κάποια ακόμα νέα πραγματάκια. Το intro και outro του βίντεο έχουν γυριστεί με την dslr κάμερα που αγόρασα από αγγελία μτχ. και η συναρμολόγηση, είναι με κάμερα sony handycam, που είχε γίνει λίγο καιρό πιο πριν.

Τώρα τι ρέτρο θα μου πείτε είναι αυτό και όχι αδίκως ! Το επόμενο βίντεο θέλω να το κάνω με 486 !

Καλησπέρα φίλε, ο John Smith από το youtube είμαι! Οπως είπα και εκεί, το βίντεο είναι κομπλέ.

Επεξ/σία από apleistos_gatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη έχω κάνει λάθος στο βίντεο. Ήθελα να γράψω Ε7400 @2.8 και έγραψα Ε8400 που είναι στα 3.0 GHz έχει μεγαλύτερη cache και FSB 1333. Πάντως δεν είναι και σημαντικά γρηγορότερος στα χαρτιά.

Στο YouTube υπάρχει βίντεο στο κανάλι RETRO Hardware (μέγας συλλέκτης), οπού σε παρόμοια motherboard την dual sata 2, έχει πάνω τον core 2 extreme QX9650 3.0 @ 3.3 GHz FSB 1333. Φαντάζομαι ότι αυτό επιτυγχάνεται με modded BIOS. Unofficial BIOS έχει και η δική μου μητρική για αυτό βλέπει τον Q6600. Σε στοκ BIOS παίρνει μέχρι DUO E7600.

Στο εν λόγω βίντεο δοκιμάζει την 3850 agp καθώς και άλλες agp κάρτες, χωρίς όμως κάποια τεράστιες αποκλίσεις στις επιδόσεις της κάρτας, σε σχεσή με τις δικές μου δοκιμές αλλά και του @ tanasen01. Πολλές συζητήσεις γύρω από αυτή τη μητρική χωρίς να κερδίζεις στο τέλος και κάτι ουσιαστικό. Ασφαλώς και είναι must βέβαια να έχεις πάνω τον καλύτερο επεξεργαστή που μπορεί να πάρει και θα έχει και συλλεκτική αξία.

Εγώ ήθελα QUAD για να παίξω κάποια κακά ports όπως GTA 4 σε AGP κάρτα (το XBOX 360 βλέπεις ήταν 4πύρηνο). Μετά βοηθά σε κάποια πρώϊμα 4core παιχνίδια. Σίγουρα ένα τέτοιο είναι το Crysis 2 που το τρέχω 720p Medium με  σχεδόν σταθερά τα 30fps και το Lost Planet 2 (2010).

Εμένα μου αρέσει να έχω στο σύστημά μου τον diehard Core 2 Quad Q6600, που με αυτόν τον επεξεργαστή υπερχρονισμένο έτρεχαν σύγχρονα παιχνίδια μέχρι πριν από μερικά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...