Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των SSD ενδέχεται να μειωθούν κατά 50% μέσα στο 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ανάλογα τι πήρες. Αν έδωσες 80 για 500αρι αντε να έχασες ένα 20αρι σε βάθος 6ετιας όταν πέσουν οι τιμές. Αν περιμέναμε δεν θα περναμε τίποτα. 

 

Για τρολάρισμα το έγραψα περισσότερο.:P

.Σιγά μη σκάσω.Ένα μικρό 120gb  πήρα 50 ευρώ μόνο και μόνο για το άνοιγμα επειδή ο άλλος τα έπαιξε.Έχει και ένα 2ο 500άρη απλό το pc για αποθήκευση οπότε με καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για τρολάρισμα το έγραψα περισσότερο.:P

.Σιγά μη σκάσω.Ένα μικρό 120gb  πήρα 50 ευρώ μόνο και μόνο για το άνοιγμα επειδή ο άλλος τα έπαιξε.Έχει και ένα 2ο 500άρη απλό το pc για αποθήκευση οπότε με καλύπτει.

έδωσες 50 για 120αρι;;; εγώ πριν 20 μέρες έδωσα 38 για 240άρι! κλάψε τώρα που στα πα τα μαντάτα. skroutz, google it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ανάλογα τι πήρες. Αν έδωσες 80 για 500αρι αντε να έχασες ένα 20αρι σε βάθος 6ετιας όταν πέσουν οι τιμές. Αν περιμέναμε δεν θα περναμε τίποτα. 

Έχουν πέσει και οι τιμές στις ram. Σε 1 χρόνο έπεσε 80 ευρώ το στικ που πήρα πέρσι 240. 160 έχει τώρα. 

Screenshot_20181028-185621.png

και πάλι ακριβα ειναι...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Seagate ετοιμαζει αυξημενης χωρητικοτητας Hdd χαρη σε μια νεα μεθοδο με λειζερ 

https://blog.seagate.com/craftsman-ship/hamr-next-leap-forward-now/

που κατα διαβολικη συμπτωση θα κυκλοφορησει μεσα στο 2019, που θα πεσουν οι τιμες των ssd...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

και πάλι ακριβα ειναι...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Seagate ετοιμαζει αυξημενης χωρητικοτητας Hdd χαρη σε μια νεα μεθοδο με λειζερ 

https://blog.seagate.com/craftsman-ship/hamr-next-leap-forward-now/

που κατα διαβολικη συμπτωση θα κυκλοφορησει μεσα στο 2019, που θα πεσουν οι τιμες των ssd...

 Hdd θα φοβόμουν να πάρω πολύ μεγάλης χωρητικότητας γιατί αν χαλάσει χάνεις τεράστιο όγκο αρχείων. Πχ προτιμώ 2 4tb σκληρούς από έναν 8tb. Αν χαλάσει ο ένας χάνεις 4tb ενώ στον άλλο 8tb. Ίδιες τιμές βγαίνει πάνω κάτω. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

 Hdd θα φοβόμουν να πάρω πολύ μεγάλης χωρητικότητας γιατί αν χαλάσει χάνεις τεράστιο όγκο αρχείων. Πχ προτιμώ 2 4tb σκληρούς από έναν 8tb. Αν χαλάσει ο ένας χάνεις 4tb ενώ στον άλλο 8tb. Ίδιες τιμές βγαίνει πάνω κάτω. 

Το θεμα ειναι οτι οι ssd ειχαν ξεπερασει σε χωρητικοτητα τους HDD στο ιδιο form factor. Αυτο θα αλλαξει συντομα και δεν θα ειναι πια απαραιτητη η αγορα πχ. 7mm 2,5' ssd 4tb για λαπτοπ . Ως τωρα σε αυτες την χωρητικότητα υπηρχε 2,5' HDD αλλα ηταν 15mm και δεν εμπενε σε μερικα laptop. 

Οταν χανονται τα μονοπώλεια , πεφτουν οι τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, oraiustepe είπε

έδωσες 50 για 120αρι;;; εγώ πριν 20 μέρες έδωσα 38 για 240άρι! κλάψε τώρα που στα πα τα μαντάτα. skroutz, google it

Φίλε δεν παίρνω και όρκο.Μάλλον έχεις δίκιο.Ο γιος μου,μου τον αγόρασε και τον άλλαξε.

Μέσω σκρουτζ αγοράζει μπορεί να μην κατάλαβα και καλά πόσο μου είπε ότι τον πλήρωσε (δώρο μου τον έκανε) οπότε το 50 ευρώ που είπα να είναι λάθος από ότι είδα και εγώ τώρα κοιτάζοντας στο skroutz.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atheatos είπε

και πάλι ακριβα ειναι...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Seagate ετοιμαζει αυξημενης χωρητικοτητας Hdd χαρη σε μια νεα μεθοδο με λειζερ  

https://blog.seagate.com/craftsman-ship/hamr-next-leap-forward-now/

που κατα διαβολικη συμπτωση θα κυκλοφορησει μεσα στο 2019, που θα πεσουν οι τιμες των ssd...

 

για την ώρα δεν κάνεις λάθος και πας σε κάτι χαμηλότερης ποιότητας

πας σε δοκιμασμένες λύσεις evo της samsung και ας είναι ποιο ακριβά

πχ εγω προσφατα για το neo build πυρα αυτο εδω x2 σε raid
υπάρχει κάτι με χαμηλότερα λεφτά με ίδια αξιοπιστία και ταχύτητα?

https://www.skroutz.gr/s/14939696/Samsung-970-PRO-NVMe-M-2-1TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο 1TB ssd πέσει στα 80-90 ευρώ το 2019 τότε θα πάρω 2. Χρειάζομαι εναν usb εξωτερικό και ενα για το laptop εσωτερικο.

 

Μεχρι τωρα εχω αγορασει 7 ssd μικρης χωρητικότητας απο το 2009 και δουλευουν ολα αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off Topic όσο και αν δεν μου αρέσει...

Όσοι λέτε ότι έχουν πέσει οι τιμές των ram κουνήστε λίγο το κεφάλι σας να δείτε αν κουδουνίζει... Ιούνιο του 2016 πήρα dimm 8gb 2133 στα 31,5€ χωρίς προσφορά και σήμερα το ίδιο έχει κάπου στα 95... οι τιμές θα πέσουν όταν φτάσουν κάτω από τις τότε τιμές... όχι τις σημερινές. Οι σημερινές είναι ανεβασμένες 500% ... το 500 αν γίνει 400 δεν έπεσε η τιμή. Απλά έπεσε απίστευτα η τόσο μεγάλη ζήτηση που μας λένε σαν δικαιολογία και ψάχνουν να δουν που θα καταφέρουν να πείσουν το κοινό ότι είναι νορμάλ η τιμή. 

Και για να σας προλάβω... τα chip μνήμης που έχουν τα κινητά δεν είναι ίδια με αυτά των υπολογιστών οπότε η ζήτηση ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ! 

Επεξ/σία από rafinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Black Demis είπε

για την ώρα δεν κάνεις λάθος και πας σε κάτι χαμηλότερης ποιότητας

πας σε δοκιμασμένες λύσεις evo της samsung και ας είναι ποιο ακριβά

πχ εγω προσφατα για το neo build πυρα αυτο εδω x2 σε raid
υπάρχει κάτι με χαμηλότερα λεφτά με ίδια αξιοπιστία και ταχύτητα?

https://www.skroutz.gr/s/14939696/Samsung-970-PRO-NVMe-M-2-1TB.html

Φιλε μου αν παρω τον samsung που μου δειχνεις και τον βαλω σε sata θηκη , τοτε εχω κανει πολυ μεγάλο λαθος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rafinos είπε

Off Topic όσο και αν δεν μου αρέσει...

Όσοι λέτε ότι έχουν πέσει οι τιμές των ram κουνήστε λίγο το κεφάλι σας να δείτε αν κουδουνίζει... Ιούνιο του 2016 πήρα dimm 8gb 2133 στα 31,5€ χωρίς προσφορά και σήμερα το ίδιο έχει κάπου στα 95... οι τιμές θα πέσουν όταν φτάσουν κάτω από τις τότε τιμές... όχι τις σημερινές. Οι σημερινές είναι ανεβασμένες 500% ... το 500 αν γίνει 400 δεν έπεσε η τιμή. Απλά έπεσε απίστευτα η τόσο μεγάλη ζήτηση που μας λένε σαν δικαιολογία και ψάχνουν να δουν που θα καταφέρουν να πείσουν το κοινό ότι είναι νορμάλ η τιμή. 

Και για να σας προλάβω... τα chip μνήμης που έχουν τα κινητά δεν είναι ίδια με αυτά των υπολογιστών οπότε η ζήτηση ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ! 

Ρε παλικαρι πριν κραξεις τουλαχιστον μπες και δες να ξερεις τι λες....τι 95 ευρω το ενα στικ 8gb 2133 λες οτι εχει σημερα,57 ευρω παιρνεις corsair μνημες!https://www.skroutz.gr/s/6524187/Corsair-Value-Select-8GB-DDR4-2133MHz-CMV8GX4M1A2133C15.html

Επίσης με και με 67 ευρω παιρνεις dual channel  8gb 3000 μνημες https://www.skroutz.gr/s/7768063/Patriot-Viper-4-Series-8GB-DDR4-3000MHz-PV48G300C6K.html ,ειπαμε ειναι ακομα ακριβες οι μνημες αλλα μην λεμε και οτι θελουμε τωρα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, odin81982 said:

Ρε παλικαρι πριν κραξεις τουλαχιστον μπες και δες να ξερεις τι λες....τι 95 ευρω το ενα στικ 8gb 2133 λες οτι εχει σημερα,57 ευρω παιρνεις corsair μνημες!https://www.skroutz.gr/s/6524187/Corsair-Value-Select-8GB-DDR4-2133MHz-CMV8GX4M1A2133C15.html

Ότι να είναι όμως...

Συγκρίσεις φίλε μου, κάνεις στο ίδιο προϊόν, όχι σε παρόμοιο.

Αγόρασα τις μνήμες μου τον Μάιο του 2016 στις 65 λίρες και 2.5 χρόνια μετά έχουν τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ χρήματα. ΙΔΙΕΣ μνήμες, όχι ΚΑΠΟΙΕΣ μνήμες.

Το καλοκαίρι ήταν στις 185 λίρες. ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ τιμή.

 

Μάιος 2016

Before.JPG.396afbc103ddc6b79cd89563c2d8840f.JPG

 

 

Τώρα:

After.JPG.45e0dca8349d765a011dc77ab8cf0a0e.JPG

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Ότι να είναι όμως...

Συγκρίσεις φίλε μου, κάνεις στο ίδιο προϊόν, όχι σε παρόμοιο.

Αγόρασα τις μνήμες μου τον Μάιο του 2016 στις 65 λίρες και 2.5 χρόνια μετά έχουν τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ χρήματα. ΙΔΙΕΣ μνήμες, όχι ΚΑΠΟΙΕΣ μνήμες.

Το καλοκαίρι ήταν στις 185 λίρες. ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ τιμή.

Μάιος 2016

Before.JPG.396afbc103ddc6b79cd89563c2d8840f.JPG

Τώρα:

After.JPG.45e0dca8349d765a011dc77ab8cf0a0e.JPG

Ναι ψηλε γιατι σου εβαλε καποιος το πιστολι στον κροταφο να παρεις  ακριβως τις ιδιες..... πρωτον εμεις συζηταμε αν εχεις προσβαση σε μνημες ddr4 απο σοβαρη εταιρεια χωρις να πληρωνεις 95 ευρω τα 8 γιγα πλεον,δευτερον αυτες που εβαλες δεν ειναι 2133 οπως εγραψες στο ποστ σου και τριτον μπορεις να παρεις και καλυτερες ποιοτικα απο αυτες που πηρες  εσυ τοτε και με χαμηλοτερο latency σε ιδια ταχυτητα https://www.skroutz.gr/s/7407244/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-2666MHz-F4-2666C15D-8GVR.html στα 67 ευρω,οχι ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΝΗΜΕΣ,δεν διαφωνω μαζι σου οτι ειναι ακομα ακριβες οι μνημες αλλα μην το πας και στο αλλο ακρο!! και στην τελικη ειλικρινα οταν δινεις πανω απο 500 ευρω μονο για μητρικη και επεξεργαστη(και με αυτο τον γνωμονα τουλαχιστον 400 για gpu) αυτο που θα σε σπασει αληθεια ειναι αν κάνουν τα 16 γιγα μνημης 30-40 ευρω περισσοτερο??? κοροιδευομαστε τωρα?? αυτη η κουβεντα ειναι για τα παιδια που θελουν να φτιαξουν ενα συστημα με λιγα λεφτα  και αυτη η διαφορα τους ποναει ,αμα εχεις σκοπο να δωσεις πανω απο 1300+ ευρω για το pc σου ο αποτρεπτικός παραγοντας θα είναι τα 30-40 ευρω διαφορα δηλαδη.γελαω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...