Προς το περιεχόμενο

Soulcalibur VI


logistoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ανοίγω θέμα μιας και βλέπω ότι δεν υπάρχει..

 

Το έπαιξα λίγο δοκιμαστικά και αποφάσισα να το αγοράσω μου μιας και μου άρεσε αυτό που είδα

 

Επίσης αυτή τη φορά βλέποντας ότι το community του "αδελφού" tekken στο  steam είναι αρκετά καλό και έχει αξιοπρεπή διάρκεια, αποφάσισα να  πάρω στο pc το sc για το καλύτερο performance, loading που δεν παλεύεται στο ps4  και φυσικά να αποφύγω τις wifi συνδέσεις των κονσολών παρότι δεν είχα και ιδιαίτερα κακή εμπειρία με την κονσόλα 

 

νομίζω ότι αυτό το παιχνίδι θα με κρατήσει περισσότερο από άλλα που έπαιξα τα πρόσφατα χρόνια, μου αρέσει πολύ το σύστημα μάχης του αλλά πρέπει λίγο να ξεσκουριάσω καθώς έχω να παίξω ούτε κι εγώ θυμάμαι από πότε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι αρκετά πιο ελαφρύ πάντως από το tekken 7. 1440p max settings και η 1080 έχει 1200-1600 ρολόγια και αστείο utilization τύπου ~40-60%. Το tekken τερματίζει τα ρολόγια στα ίδια settings + πειραγμένο το ini για την θολούρα. Όσο αφορά τα mechanics δε μπορώ να κρίνω γιατί έχω μείνει στο SC2 και το SC5 που είχα αγοράσει στο PS3 δε μου άρεσε ιδιαίτερα και το είχα παρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Aruil είπε

Ανακοινώθηκε και ο πρώτος dlc χαρακτήρας. Ψιλοαναμενόμενο, όλοι το ζητάγανε.

Επίτηδες μου το κάνουν να μου φάνε λεφτά :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει μεινει βεβαια καθολου κοσμος μεχρι τοτε γιατι το παιχνιδι κυκλοφορησε πριν σχεδον 1 εβδομαδα και ο κοσμος αυτη την στιγμη ειναι μολις στους 5.500 https://steamcommunity.com/app/544750

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν εχει μεινει βεβαια καθολου κοσμος μεχρι τοτε γιατι το παιχνιδι κυκλοφορησε πριν σχεδον 1 εβδομαδα και ο κοσμος αυτη την στιγμη ειναι μολις στους 5.500 https://steamcommunity.com/app/544750

Εγώ το πήρα με το σκεπτικό ότι το tekken έχει κρατήσει αρκετό κόσμο, με διάφορα τον περισσότερο σε σχέση με κάθε άλλο fighting του steam

 

Εδώ ελπίζω να γίνει το ίδιο εστω και σε μικρογραφία, αν σε κάνα χρόνο έχει κάνα διχιλιαρο θα είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tekken έχει άλλο όνομα σε σχέση με το soulcalibur και το κόβω δύσκολο να κρατήσει πολύ κόσμο στους επόμενους μήνες,πιθανώς να καταντήσει σαν κάτι injustice με 300-400 άτομα στο steam.

Μακάρι όμως να κρατήσει γιατί και εγώ σκέφτομαι να το πάρω κάποια στιγμή (μαζί με τα dlc)αλλά για full price που έχει τώρα ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Εγώ το πήρα με το σκεπτικό ότι το tekken έχει κρατήσει αρκετό κόσμο, με διάφορα τον περισσότερο σε σχέση με κάθε άλλο fighting του steam

Εδώ ελπίζω να γίνει το ίδιο εστω και σε μικρογραφία, αν σε κάνα χρόνο έχει κάνα διχιλιαρο θα είναι μια χαρά

Το Tekken περαν απο το καλυτερο ονομα ομως κυκλοφορησε νωριτερα και εκμεταλλευτηκε το αρνητικο κλιμα υπερ του SF τοτε.

Ασε που πλεον στο pc εχουμε γεμισει με fighting παιχνιδια.

SFV,Tekken 7,Injustice,Killer Instinct,Marvel vs Capcom,Mortal Kombat κλπ και για αυτο ακριβως το λογο ο κοσμος πλεον θα κοιταξει τα πιο γνωστα κυριως.

Και βεβαια μην ξεχναμε οτι γενικα ο περισσοτερος κοσμος δεν πολυ ασχολειται με fighting παιχνιδια για μεγαλο χρονικο διαστημα.Λιγοι ειναι αυτοι που παντα μενουν και ασχολουνται περισσοτερο κλασσικα.

Προσωπικα δεν θα το πλησιασω καν τον πρωτο καιρο μην ανακοινωσουν και αυτοι τιποτα season pass νουμερο 2,αλλα σιγουρα θα μπει στην λιστα μου για μελλοντικα μονο και μονο λογω Geralt και 2b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το Tekken περαν απο το καλυτερο ονομα ομως κυκλοφορησε νωριτερα και εκμεταλλευτηκε το αρνητικο κλιμα υπερ του SF τοτε.

Ασε που πλεον στο pc εχουμε γεμισει με fighting παιχνιδια.

SFV,Tekken 7,Injustice,Killer Instinct,Marvel vs Capcom,Mortal Kombat κλπ και για αυτο ακριβως το λογο ο κοσμος πλεον θα κοιταξει τα πιο γνωστα κυριως.

Και βεβαια μην ξεχναμε οτι γενικα ο περισσοτερος κοσμος δεν πολυ ασχολειται με fighting παιχνιδια για μεγαλο χρονικο διαστημα.Λιγοι ειναι αυτοι που παντα μενουν και ασχολουνται περισσοτερο κλασσικα.

Προσωπικα δεν θα το πλησιασω καν τον πρωτο καιρο μην ανακοινωσουν και αυτοι τιποτα season pass νουμερο 2,αλλα σιγουρα θα μπει στην λιστα μου για μελλοντικα μονο και μονο λογω Geralt και 2b.

δες τα steamcharts... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δες τα steamcharts... 

Τι ακριβως να δω?Οτι τα υπολοιπα fighting παιχνιδια δεν εχουν πολυ κοσμο?

Λογικο,μιας και εδω και καιρο ειναι γνωστο τι παιχνιδια τραβανε τον περισσοτερο κοσμο στο Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό εννοούσα, δες το injutice κόντρα στο tekken (παιχνίδια που βγήκαν περίπου ίδιο καιρό με το injustice να θεωρείται από πολλούς καλύτερο) 

https://steamcharts.com/app/627270

https://steamcharts.com/app/389730

και βεβαίως υπάρχει και το sfv που έχει και αυτό κόσμο

 

https://steamcharts.com/app/310950

 

τα sf και killer instict βέβαια έχουν το καλό ότι είναι cross platform το ki από ότι θυμάμαι δεν σου έκανε καν διαχωρισμό μεταξύ pc και κονσόλας να φιλτράρεις οπότε είχες πρόσβαση σε περισσότερο κόσμο

 

απλά έχοντας εμπειρία από το tekken 7 στο ps4 και διαβάζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις που έχει ο κόσμος από το pc (μάλιστα και από άτομα που έχουν εμπειρία και από τις 2 πλατφόρμες)  αποφάσισα να δοκιμάσω το sc στο pc ελπίζοντας να ισχύσει περίπου ότι και στο tekken αν και σε πιο μικρή κλίμακα

 

τώρα το ότι στα pc παίζουν κυρίως άλλα παιχνίδια δε μου λέει κάτι, αν έχεις 3 χιλιάδες παίκτες μετά από 1-2 χρόνια μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου, το έχουμε πάρει όλοι νομίζω απόφαση ότι πρόκειται για είδος με λίγο κόσμο 

 

ίσως και αν έχεις τους 300 του injustice, αλλά τελοσπάντων την κάνεις σίγουρα μια χαρά με κάποιες χιλιάδες..

τα dlc του συγκεκριμένου αν είναι επιπέδου tekken δηλαδή τελείως αδιάφορα δεν θα με ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς 

 

ίσως κακώς επηρεάζομαι από το τι γίνεται στο tekken δε σημαίνει ότι το ίδιο θα γίνει και εδώ, αλλά για tekken πχ η "go to" πλατφόρμα είναι για αρκετούς το pc, ίσως γίνει και εδώ, παρόλο που δεν έχει σχέση ότι μιλάμε απλά για παιχνίδια της ίδιας εταιρείας που δε σημαίνει ότι θα ακολουθήσουν την ίδια πορεία, θα δείξει 

 

βέβαια αυτά που έλεγα τις προάλλες για το tekken ισχύουν και εδώ, πρόκειται για πολύ προσιτό παιχνίδι ακόμα και για τον τελείως άσχετο οπότε μπορεί να τραβήξει κόσμο 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτα πιο προσβάσιμο παιχνίδι από το Tekken, που σίγουρα θα λειτουργήσει υπέρ του (και το character customization και 2 story modes βοηθάνε). Αλλά το Tekken έχει πολύ μεγάλο όνομα, δεν πιάνεται και σίγουρα όχι από το Soul Calibur. Δεν νομίζω να πέσει στα νούμερα του Injustice που ήταν flop από απόψη retention και ειδικά στο pc για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά το κόβω κάπου κοντά στο χιλιάρικο μετά από καιρό. Που για fighting game είναι μια χαρά για να είμαστε ειλικρινείς. Όταν χρειάζεσαι μόνο 2 άτομα για match και όχι 10+ όπως σε άλλα είδη ο απαιτούμενος πληθυσμός για να την παλέβεις είναι αρκετά χαμηλός.

Υ.Γ. Δε θέλω likes μου αρέσει το reputation που έχω :P

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...