Προς το περιεχόμενο

Soulcalibur VI


logistoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι ο,τι καλύτερο τα online παιχνίδια

 

παίζω με έναν τύπο που στο όνομά του βλέπω κανάλι στο twitch , οπότε αφού τον νικάω (παρότι ήταν 5 rank παραπάνω από μένα) μπαίνω να δω τι έλεγε την ώρα που παίζαμε 

 

και ήταν φοβερό το τσούξιμο :lol: η αλήθεια είναι ότι σπάμαρα πολύ συχνά την ίδια κίνηση και το παιχνίδι μου ήταν όντως κακό,  αλλά αφού έβλεπα ότι δεν έκανε άμυνα ποτέ του χαμηλά τι να κάνω; ήθελα τους βαθμούς 

και μιλούσε για low level players και  διάφορα άλλα γραφικά , αυτός που δεν έκανε ποτέ του low guard (πήγαινε εκεί να κάνει κάτι combo χωρίς νόημα, ήθελε να ξεδιπλώσει του ταλέντο αυτός, αλλά του τα έκοβα άτσαλα) και επειδή δεν δέχτηκα rematch (πρέπει να κοιμηθώ κιόλας) είχε τρελαθεί 

πάντως σήμερα έπαιξα με μερικούς καλούς παίκτες και στο rank μου αλλά και μεγαλύτερα, ειδικά έναν που πέτυχα με ivy ήταν φοβερός παίκτης, δε μπορούσα να κάνω τίποτα , πιστεύω ούτε με μήνες συνεχούς  παιχνιδιού δεν θα νικούσα τον συγκεκριμένο 

 

επίσης πιο νωρίς πέτυχα και έναν μεγαλύτερο level που τον κερδίζω μία φορά, παίρνω τους υπερπολύτιμους 80 πόντους λόγω του μεγαλύτερου level του ,πάμε για rematch και είμαι 2-0 στους γύρους και ο αληταράς ενώ είναι στο τελευταίο 1/3 της ενέργειας κάνει rage quit και έχασα άλλους 80

 

κλασική bandai namco δεν τιμωρεί κάτι τέτοια, δεν δίνει καν πόντους νίκης σε αυτόν που μένει και μένω με την οργή (που πέρασε γρήγορα βέβαια) 

 

μερικές φορές πάντως όταν πετυχαίνω κάτι τρισάθλιες συνδέσεις και παίζουμε slow motion με το ζόρι κρατιέμαι κι εγώ να μην πατήσω alt+F4 και αφού δεν έχει συνέπειες μάλλον πρέπει να αρχίσω να το κάνω.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν δεν μπορεί να αμυνθεί στην ίδια κίνηση ξανά και ξανά, δικό του το πρόβλημα. Είναι και λίγο μέρος του παιχνιδιού να διαβάζεις τον αντίπαλο σου. Τι χαρακτήρα παίζεις παρεπιμπτόντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Aruil είπε

Καλά αυτό δεν το καταλαβαίνω. Αν δεν μπορεί να αμυνθεί στην ίδια κίνηση ξανά και ξανά, δικό του το πρόβλημα. Είναι και λίγο μέρος του παιχνιδιού να διαβάζεις τον αντίπαλο σου. Τι χαρακτήρα παίζεις παρεπιμπτόντως?

mitsurugi παίζω και έχω φτάσει rank F2, πιστεύω το έχω να πάω στα E , σκέφτομαι βέβαια κάποια στιγμή να αρχίσω και με άλλον (με άλλον χαρακτήρα αρχίζει από την αρχή το ranking, αλλά δεν θα το απέκλεια σε περίπτωση που έβρισκα τοίχο ή απλά για ποικιλία. δεν πάω για πρωταθλητής κόσμου, εδώ δεν πήγα σε κανονικό ξύλο που μάλλον το έχω και καλύτερα από τα games :P)

 

κοίτα προφανώς δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος παικταράς στον κόσμο (έχω καμιά 30 ώρες στο 6 και έχω να παίξω από το 2..) και το παιχνίδι μου πολλές φορές φυσικά και δεν είναι καλό, αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ βεβαίως γιατί όσο ανεβαίνω τα πράγματα ζορίζουν, προσπαθώ να βάζω περισσότερη ποικιλία στις τακτικές μου και δοκιμάζω πράγματα στο training

 

και ΠΑΝΤΑ χαίρομαι όταν μου σκάει high level παίκτης ακόμα και αν με διαλύει γιατί αυτά είναι τα πιο σωστά μαθήματα, να βλέπεις τους πιο έμπειρους σε δράση, επάνω σου ακόμα καλύτερα 

 

αλλά όπως και να χει, επειδή εδώ το παιχνίδι ειναι 3D και πολύ περισσότερο από άλλα με πολλή περισσότερη σημασία, το βρίσκω αρκετά λογικό να δινω βάρος στο πού θα βρίσκομαι ανά πάσα στιγμή και πώς θα κινούμαι στο χώρο ώστε να επιφέρω έστω και απλά χτυπήματα (και δυνατά ακόμα καλύτερα), παρά να κάθομαι να ασχολούμαι με combos και πιο πολύπλοκους συνδυασμούς κουμπιών (όχι ότι έχει και τα τρελά combos εδώ, τουλάχιστον για το χαρακτήρα που παίζω) 

φυσικά πρέπει να προσθέτω ποικιλία στρατηγικών, γιατί ένας πολύ έμπειρος αν δε με διαβάσει αμέσως στο rematch θα με έχει διαβάσει σίγουρα και το "οπλοστάσιο" μου σύντομα θα είναι περιορισμένο 

 

επίσης ανάλογα με τον αντίπαλό μου (και το πώς παίζει) έχει πολλή σημασία αν θα επικεντρωθώ σε κάθετα ή οριζόντια χτυπήματα , ένας που παίζει πιο 2d βολεύει να τον χτυπάς περισσότερο κάθετα (που έχεις και περισσότερο damage) αλλά ένας που κινείται συνέχεια στον χώρο με κάθετα θα έχεις πρόβλημα . και μετά πάμε σε υποπεριπτώσεις πιο επιθετικόι που δεν δίνουν μεγάλη σημασία σε άμυνα (και πρέπει να βρεις την ευκαιρία πριν σε διαλύσουν.. σε αυτές τις περιπτώσεις εγώ προσπαθώ να προσέχω περισσότερο τις άμυνές μου και την απόστασή μου), πιο αμυντικοί που πρέπει να τους σπάσεις την άμυνα (ευτυχώς υπάρχει μηχανισμός να σπάει η άμυνα μετά από συνεχή χτυπήματα οπότε δεν συμφέρει να είσαι υπερβολικά αμυντικός ) και άτομα που δεν κάνουν άμυνα σε κάποιες περιπτώσεις κι εκεί προφανώς θα σπαμάρεις ξανά και ξανά μέχρι να βάλουν μυαλό ή να πάρεις τον γύρο. 

και βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις χαρακτήρων που έχουν projectiles, ή τρελό range και εκεί πρέπει να βρεις άνοιγμα να πας κοντά. 

η καλή ivy που έλεγα παραπάνω την έπαιζε τόσο καλά ο τύπος που έπαιζα που δεν με άφηνε να πλησιάσω και όσο με κρατούσε μακριά με διέλυε, αν κατάφερνα να πάω πιο κοντά κάτι θα έκανα, αλλά το έκανε σωστά και δεν μπορούσα όσο συχνά θα έπρεπε 

 

τελικά δεν ξέρουμε πόσοι είναι οι active παίκτες στο pc, αλλά παγκοσμίως έχω μπει στους πρώτους 7000, ευρώπη είμαι 2000κατι και σαν mitsurugi είμαι στην 500αδα

 

από τα παραπάνω και κοιτάζοντας που είναι και πολλοί υψηλού επιπέδου παίκτες έχω την εντύπωση ότι στην αμερική είναι η κύρια μάζα των παικτών του συγκεκριμένου παιχνιδιού 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, logistoulis said:

mitsurugi παίζω και έχω φτάσει rank F2, πιστεύω το έχω να πάω στα E , σκέφτομαι βέβαια κάποια στιγμή να αρχίσω και με άλλον (με άλλον χαρακτήρα αρχίζει από την αρχή το ranking, αλλά δεν θα το απέκλεια σε περίπτωση που έβρισκα τοίχο )

κοίτα προφανώς δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος παικταράς στον κόσμο (έχω καμιά 30 ώρες στο 6 και έχω να παίξω από το 2..) και το παιχνίδι μου πολλές φορές φυσικά και δεν είναι καλό, αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ βεβαίως γιατί όσο ανεβαίνω τα πράγματα ζορίζουν, προσπαθώ να βάζω περισσότερη ποικιλία στις τακτικές μου και δοκιμάζω πράγματα στο training

αλλά όπως και να χει, επειδή εδώ το παιχνίδι ειναι 3D και πολύ περισσότερο από άλλα με πολλή περισσότερη σημασία, το βρίσκω αρκετά λογικό να δινω βάρος στο πού θα βρίσκομαι ανά πάσα στιγμή και πώς θα κινούμαι στο χώρο ώστε να επιφέρω έστω και απλά χτυπήματα (και δυνατά ακόμα καλύτερα), παρά να κάθομαι να ασχολούμαι με combos και πιο πολύπλοκους συνδυασμούς κουμπιών (όχι ότι έχει και τα τρελά combos εδώ, τουλάχιστον για το χαρακτήρα που παίζω) 

φυσικά πρέπει να προσθέτω ποικιλία στρατηγικών, γιατί ένας πολύ έμπειρος αν δε με διαβάσει αμέσως στο rematch θα με έχει διαβάσει σίγουρα και το "οπλοστάσιο" μου σύντομα θα είναι περιορισμένο 

επίσης ανάλογα με τον αντίπαλό μου (και το πώς παίζει) έχει πολλή σημασία αν θα επικεντρωθώ σε κάθετα ή οριζόντια χτυπήματα , ένας που παίζει πιο 2d βολεύει να τον χτυπάς περισσότερο κάθετα (που έχεις και περισσότερο damage) αλλά ένας που κινείται συνέχεια στον χώρο με κάθετα θα έχεις πρόβλημα . και μετά πάμε σε υποπεριπτώσεις πιο επιθετικόι που δεν δίνουν μεγάλη σημασία σε άμυνα, πιο αμυντικοί που πρέπει να τους σπάσεις την άμυνα (ευτυχώς υπάρχει μηχανισμός να σπάει μετά από συνεχή χτυπήματα) και άτομα που δεν κάνουν άμυνα σε κάποιες περιπτώσεις κι εκεί προφανώς θα σπαμάρεις ξανά και ξανά μέχρι να βάλουν μυαλό ή να πάρεις τον γύρο 

τελικά δεν ξέρουμε πόσοι είναι οι active παίκτες στο pc, αλλά παγκοσμίως έχω μπει στους πρώτους 7000, ευρώπη είμαι 2000κατι και σαν mitsurugi είμαι στην 500αδα

από τα παραπάνω και κοιτάζοντας που είναι και πολλοί υψηλού επιπέδου παίκτες έχω την εντύπωση ότι στην αμερική είναι η κύρια μάζα των παικτών του συγκεκριμένου παιχνιδιού 

Σωστό σε βρίσκω στη λογική σου γιαυτό και μου φαίνεται αστείο να παραπονιέται ο αντιπαλός σου που εκμεταλλεύεσαι τις αδυναμίες του. Ας γίνει καλύτερος να μην μπορείς να το κάνεις (προφανώς εξαιρούνται περιπτώσεις σπασμένων κινήσεων, αλλά είναι πολύ σπάνια περίπτωση π.χ. το bug του Voldo).

Γενικώς τα fighting games δεν είναι και τόσο ενεργά στην ευρώπη σε σχέση με αμερική και ασία, αλλά απ'ότι ξέρω το soul calibur είναι εξαίρεση με μεγάλο scene στη Γαλλία (αν και δεν ξέρω πόσο καλό είανι το ping μας με εκεί για να είμαι ειλικρινής).

Πρέπει αν το πιάσω και εγώ σε κάποια φάση γιατί έσκασα το 40άρι και μόνο το story mode έχω παίξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ping μας έχει μικρή σημασία από τη στιγμή που τα fighting είναι p2p (και κάθε φορά, τυχαία , ο ένας από τους 2 παίκτες κάνει τον host) , δεν παίζουμε μέσω κάποιου σερβερ. και αυτό βασικά είναι από τις περιπτώσεις που για μας τους έλληνες που είμαστε μακριά από τους server της ευρώπης είναι καλό, σε άλλα παιχνίδια έχουμε εξορισμού μειονέκτημα, τα fighting όμως είναι ίδια για όλους

 το ζητούμενο είναι να βρίσκεις παίκτες στην περιοχή σου για να μην είναι slideshow, αν παίξω πχ με ιάπωνα τι να παίξουμε..; βέβαια με αμερικάνους μου έχει τύχει να παίξω καλά σε άλλα παιχνίδια , εδώ δεν είμαι σίγουρος αν μου έχει τύχει.. 

 

και από κει και πέρα παίζει ρόλο και το netcode του κάθε παιχνιδιού. το soulcalibur πιστεύω ότι έχει καλό netcode πάντως και βρίσκεις άνετα παίκτες να παίξεις.. πάνω από 3λεπτο δεν περιμένεις για αντιπαλο και πολλές φορές ούτε καν λεπτό 

 

από πωλήσεις πάντως φαίνεται να τα πηγαίνει ικανοποιητικά 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

για το online που λες προχθές μπήκα και έβρισκα αμέσως match το ένα πίσω από το άλλο

Πάντως για μένα είναι από τους καλύτερους τίτλους του είδους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και χθές που μπήκα να παίξω online ούτε ένα λεπτό δεν περίμενα για τον κάθε match. Στα online είναι γενικά και οι ώρες που θα προσπαθήσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εγώ πάντως συνεχίζω να παίζω το game. Μιλάμε από τα ποιο απολαυστικά game του είδους που έχω παίξει ever συν ότι ακόμα και τώρα βρίσκεις για να παίξεις online σχετικά γρήγορα για τον χρόνο κυκλοφορίας του. Το μόνο κακό είναι ότι πλέον αυτοί που σου πέφτουν έχουν κάτι δεκάδες k σε βαθμούς και  σε έχουν βγάλει knockout σε χρόνο dt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι δηλαδη συμβαινει και με τα υπολοιπα fighting παιχνιδια,μιας και ως γνωστον σε βαθος χρονου κυριως οι πιο καμένοι ειναι αυτοι που συνεχιζουν και ασχολουνται.

Μολις πεσει στο 10ρικο η deluxe,θα τιμηθει απο μενα για συλλογη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...