Προς το περιεχόμενο

Αν πεθάνεις, τι γίνεται με τα χρέη σου;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Nαι, αν τους τα αφησει σε διαθηκη και αυτοι δεν κανουν αποποιηση μενεις ησυχος.

Kαι αν πεθανουν κι αυτοι καποια στιγμη?

Το ερωτημα εγινε γιατι περυσι που πηγα στην εφορια για να παρω επιστροφη, ο υπάλληλος ανακαλυψε ένα προστιμο -που εχει βεβαιωθει χρονια πριν- στο μακαριτη πατερα μου (το προστιμο βεβαιωθηκε 2 χρονια αφοτου πεθανε...) Και μου ειπε οτι θα πρεπει να το πληρωσω εγω καποια στιγμη. Δηλαδη δε με ρωτησε αν εχω κανει αποδοχη κληρονομιας. Οντως δεν εχω κληρονομησει κατι. Αρα μου ελεγε μπουρδες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο υπαλληλος ειδε οτι εισαι ο γιος του και υπεθεσε οτι εισαι κληρονομος. Τα χρεη πανε στα αδερφια σου που ειναι οι κληρονομοι λογω διαθηκης. Αν δεν εκαναν αποποιηση τονιζω. Γενικα στην εφορια ψαχνουν να βρουν που να φορτωσουν τις οφειλες. Και μενα ειχαν πει του λογιστη μου να πληρωσω κατι προστιμα του πατερα μου στο ακυρο. Δεν ηξεραν οτι εκανα αποποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Επρεπε να ειχαν κανει κατι με το θεμα απο δεκαετιες. Αν ειναι δυνατον δηλαδη να πρεπει να βασιζεσαι στην ευσυνειδησια του ξαδερφου,θειου κλπ που δεν εχεις συναντησει στη ζωη σου για να σε ενημερωσει. Πες οτι δεν σε ξερει. Πες ειστε τσακωμενοι. Μπορντελο κρατος μιλαμε

Η γυναίκα μου δικηγόρος ασχολείται με αυτά και έχει πάρει το αυτί μου, ότι έχεις 6 μήνες προθεσμία από τη στιγμή που ενημερώνεσαι για το ότι είσαι κληρονόμος. Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις πότε θα πεθάνει κάποιος θείος , για να κάνεις αποποίηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η γυναίκα μου δικηγόρος ασχολείται με αυτά και έχει πάρει το αυτί μου, ότι έχεις 6 μήνες προθεσμία από τη στιγμή που ενημερώνεσαι για το ότι είσαι κληρονόμος. Δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις πότε θα πεθάνει κάποιος θείος , για να κάνεις αποποίηση .

Δεν μιλαμε για το ποιος επεξεργαστης ειναι καλυτερος εδω. Σε αυτα τα θεματα δεν εχει 'κατι πηρε το αυτι μου, ο μπατζανακης μου ειναι δικηγορος, φανταζομαι το ταδε πραμα'. Ισχυουν συγκεκριμενα πραγματα. Μην γραφετε οτι να ναι για τετοια θεματα. Ολα οσα ειπες ειναι λαθος. Ολα ομως και πολυ. Ρωτα την γυναικα σου.

Οι μηνες ειναι 4, ΟΧΙ 6. Ξεκινανε οι α' βαθμου συγγενεις αποποιουνται εντος 4ων μηνων απο τον θανατο. Στο περας των 4ων πρωτων μηνων αρχιζει η προθεσμια για την επομενη σειρα συγγενων οι οποιοι εχουν αλλους 4 μηνες προθεσμια κοκ.

Η προθεσμια μετραει απο την ημερομηνια θανατου, οχι ποτε θα ενημερωθεις εσυ. Στο ειρηνοδικειο για να δουν αν εισαι εντος προθεσμιας για την αποποιηση κοιτανε το πιστοποιητικο θανατου  και την ημερομηνια που εφυγε ο μακαριτης , δεν σε ρωτανε 'ποτε ενημερωθηκες φιλαρακι?'. Εχω κανει αποποιηση ενα σωρο φορες, για μενα και για λογαριασμο συγγενων που ζουν μακρια.

Οποτε μια χαρα υποχρεωμενος εισαι να ξερεις ποτε εφυγε ο θειος που κοιτας να κανεις αποποιηση.

Και ξαναλεω, δεν ενημερωνεσαι αυτοματα απο πουθενα αν δεν υπαρχει διαθηκη. Αν δεν σου πουν οι κοντινοι συγγενεις για τα χρεη και κανουν αυτοι αποποιηση την πατησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία αυτών που γράφονται στο νήμα ειναι όχι απλά μπούρδες, αλλά εξαιρετικά επικίνδυνες μπούρδες. Μιας και είμαι δικηγόρος θα σας δωσω την εξής συμβουλή : Όταν πεθάνει οποιοσδηποτε δικος σας του οποίου υποψιαζεσθε ότι μπορεί να ειστε κληρονόμος, το πρώτο πράγμα που θα κάνετε μετά την ταφή του είναι να πατε σε δικηγόρο που γνωριζετε κι εμπιστεύεστε. Κι αν δεν γνωρίζετε κανένα, ελάτε σε εμένα :)

Θα κλείσετε ραντεβού, θα πάτε από το γραφείο του, θα κουβαλήσετε οτι εγγραφα μπορεί να έχετε για το ενεργητικό και το παθητικό της κληρονομιάς, θα τον πληρώσετε και θα σας συμβουλευσει. 

Εναλλακτικά μπορεί να βοηθήσει συμβολαιογραφος, αλλά δεν υποκαθιστά πληρως την δικηγορική συμβουλή. 

Οχι τηλέφωνα με λόγια του αέρα, οχι μεσεντζερ ή βαιμπερ, δεν ρωταμε το γείτονα, τον φίλο ή τον αδελφό μας, ουτε την εφορία, ούτε το ΚΕΠ, ούτε τον δικαστικό υπάλληλο. Και προπάντων δεν ρωταμε φόρουμ στα οποία απαντά καθε καρυδιας καρύδι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spikou23 είπε

δεν ρωταμε φόρουμ στα οποία απαντά καθε καρυδιας καρύδι. 

Αν δεν έχεις λεφτά, μένεις με την απορία και το αφήνεις το θέμα στη τύχη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Δεν μιλαμε για το ποιος επεξεργαστης ειναι καλυτερος εδω. Σε αυτα τα θεματα δεν εχει 'κατι πηρε το αυτι μου, ο μπατζανακης μου ειναι δικηγορος, φανταζομαι το ταδε πραμα'. Ισχυουν συγκεκριμενα πραγματα. Μην γραφετε οτι να ναι για τετοια θεματα. Ολα οσα ειπες ειναι λαθος. Ολα ομως και πολυ. Ρωτα την γυναικα σου.

Οι μηνες ειναι 4, ΟΧΙ 6. Ξεκινανε οι α' βαθμου συγγενεις αποποιουνται εντος 4ων μηνων απο τον θανατο. Στο περας των 4ων πρωτων μηνων αρχιζει η προθεσμια για την επομενη σειρα συγγενων οι οποιοι εχουν αλλους 4 μηνες προθεσμια κοκ.

Η προθεσμια μετραει απο την ημερομηνια θανατου, οχι ποτε θα ενημερωθεις εσυ. Στο ειρηνοδικειο για να δουν αν εισαι εντος προθεσμιας για την αποποιηση κοιτανε το πιστοποιητικο θανατου  και την ημερομηνια που εφυγε ο μακαριτης , δεν σε ρωτανε 'ποτε ενημερωθηκες φιλαρακι?'. Εχω κανει αποποιηση ενα σωρο φορες, για μενα και για λογαριασμο συγγενων που ζουν μακρια.

Οποτε μια χαρα υποχρεωμενος εισαι να ξερεις ποτε εφυγε ο θειος που κοιτας να κανεις αποποιηση.

Και ξαναλεω, δεν ενημερωνεσαι αυτοματα απο πουθενα αν δεν υπαρχει διαθηκη. Αν δεν σου πουν οι κοντινοι συγγενεις για τα χρεη και κανουν αυτοι αποποιηση την πατησες.

Βασικά τη ρώτησα μόλις . Αν ψοφήσει ο θείος μου και τα παιδιά του κάνουν αποποίηση και εγώ δεν έχω μάθει τίποτε ... ακόμη κι αν μου σκάσει χαρτί από εφορία, απίθανο ... πάλι έχω 4 μήνες να κάνω αποποίηση . ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ... ΘΕΙΟ .

 

Επειδή ο τρόπος σου δεν μου αρέσει, μπαίνεις στη λίστα ...

 

ignore 30 10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις λεφτά, το καθιστας σαφες στο δικηγόρο σου και ελπίζεις να σε λυπηθεί. Τα χρήματα για συμβουλή είναι ελάχιστα παντως. Αν εχεις να πληρωνεις ίντερνετ για να μπαίνεις στο ινσομνια, μπορείς να τα πληρωσεις. 

Αν τα αφησεις στην τυχη τους, ειναι σαν να πατας το κουμπάκι i feel lucky, με διακύβευμα την περιουσιακη σου κατάσταση για το υπόλοιπο της ζωής σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Η πλειοψηφία αυτών που γράφονται στο νήμα ειναι όχι απλά μπούρδες, αλλά εξαιρετικά επικίνδυνες μπούρδες. Μιας και είμαι δικηγόρος θα σας δωσω την εξής συμβουλή : Όταν πεθάνει οποιοσδηποτε δικος σας του οποίου υποψιαζεσθε ότι μπορεί να ειστε κληρονόμος, το πρώτο πράγμα που θα κάνετε μετά την ταφή του είναι να πατε σε δικηγόρο που γνωριζετε κι εμπιστεύεστε. Κι αν δεν γνωρίζετε κανένα, ελάτε σε εμένα

Τι ακριβώς μας λες ; Ότι πρέπει να τσεκάρουμε τα δεύτερα ξαδέλφια των πατεράδων/μανάδων μας , στην άλλη άκρη της ελλάδας ή σε ΗΠΑ/Αυστραλία , μπας και πεθάνουν και είχαν απλήρωτες κλήσεις από το 2007 και μας κυνηγήσει το δημόσιο για τις κλήσεις του 2ου ξαδέλφου του πατέρα μας ;;;

Και αν μας ζητηθεί να πληρώσουμε , δεν έχουμε προθεσμία, αν έχει περάσει πάνω από 1 χρόνος από τότε που χαιρέτησαν οι μακαρίτες, των οποίων την ύπαρξη μπορεί και να αγνοούσαμε ;;;

Λίγη σοβαρότητα κύριοι !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να κανεις προωρη  αποποιηση με υπευθυνη δηλωση στην εφορια ,επιλεκτικα , απο τωρα του στυλ " οταν πεθανει ο ταδε, αποποιουμαι οτι μου αναλογει , ειτε με απευθειας κληρονομια ειτε απο σποντα τριτων. Δεν θελω τιποτα, ας τα παρει ο διευθυντης της εφοριας...να του ερθει ταμπλας. Μη με ενοχλειτε. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τι ακριβώς μας λες ; Ότι πρέπει να τσεκάρουμε τα δεύτερα ξαδέλφια των πατεράδων/μανάδων μας , στην άλλη άκρη της ελλάδας ή σε ΗΠΑ/Αυστραλία , μπας και πεθάνουν και είχαν απλήρωτες κλήσεις από το 2007 και μας κυνηγήσει το δημόσιο για τις κλήσεις του 2ου ξαδέλφου του πατέρα μας ;;;

Και αν μας ζητηθεί να πληρώσουμε , δεν έχουμε προθεσμία, αν έχει περάσει πάνω από 1 χρόνος από τότε που χαιρέτησαν οι μακαρίτες, των οποίων την ύπαρξη μπορεί και να αγνοούσαμε ;;;

Λίγη σοβαρότητα κύριοι !

Αγαπητέ η σοβαρότητα είναι σαφώς χαρακτηριστικό μου. Αν νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα από έναν ειδικό τι προβλέπει ο νόμος, πως ερμηνεύεται και πως εφαρμόζεται συνήθως στην πράξη, είναι δικαίωμά σου να το πιστεύεις, αλλά κάνεις λάθος. 

Θα γράψω 2-3 πράγματα μήπως αρχίσετε και καταλαβαίνετε. Ωστόσο μη θεωρήσετε πως αυτά που θα γράψω σας κάνουν αμέσως "ξεφτέρια" στα κληρονομικά και ότι θα μπορείτε να λάβετε σωστές αποφάσεις, χωρίς σωστή συμβουλή επαγγελματία. 

1ον Κάθε άνθρωπος έχει περιουσιακής φύσεως δικαιώματα και υποχρεώσεις. Όταν πεθαίνει τα δικαιώματα αυτά κληρονούνται εν συνόλω. Ο κληρονόμος με άλλα λόγια (ανεξαρτήτως του τρόπου με τον οποίο κληρονομεί, δηλαδή από διαθήκη ή εξ αδιαθέτου) κληρονομεί το σύνολο των περιουσιακής φύσεως δικαιωμάτων και υποχρεώσεων του θανόντος, ενεργητικό (ακίνητα, καταθέσεις, αξιώσεις που τυχόν έχουν επιδικασθεί ή εκκρεμούν δικαστικά, κοκ) και παθητικό (χρέη σε ιδιώτες, στην εφορία, φορολογικού δικαίου υποχρεώσεις κοκ). Είναι τελείως αβάσιμο ότι δεν υπάρχει κληρονομία να δεν υπάρχει ενεργητικό αλλά μόνο παθητικό. Κληρονομείται και το παθητικό. 

2ον Η σειρά με την οποία κληρονομείται κάποιος ονομάζεται κληρονομική διαδοχή και έχει (συνοπτικά, δεν θα κάνουμε πραγματεία σε φόρουμ) ως εξής:

Προηγείται η εκ διαθήκης κληρονομική διαδοχή. Σε περίπτωση που αυτή αφήνει κενά (πχ ο διαθέτης έχει 10 ακίνητα και διαθέτει μόνο τα 2 και για τα υπόλοιπα σιωπά) ή σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο ματαιωθεί (πχ ακύρωση διαθήκης, θάνατος κληρονόμου εκ διαθήκης, αποποίηση κοκ) επέρχεται είτε στο σύνολό της είτε συμπληρωματικά για τα παραλειφθέντα στοιχεία η εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή (ή αλλιώς η νόμιμη διαδοχή σε περίπτωση που δεν υπάρχει καθόλου διαθήκη).

Η εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή γίνεται κατά τάξεις. Η ύπαρξη κληρονόμων μίας προηγούμενης τάξης αποκλείει την επαγωγή της κληρονομίας στις επόμενες. Πχ αν ο κληρονομούμενος είναι χήρος και έχει χάσει το παιδί του, αλλά έχει εγγόνια, την κληρονομία την παίρνουν τα εγγόνια αυτού και όχι η επόμενη τάξη. 

Οι τάξεις της κληρονομικής διαδοχής συνοπτικά αναφέρονται εδώ : https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voithitika-kemena/taxeis-ex-adiathetoy-diadohis

Επομένως η απώτερη συγγενική σχέση που κληρονομεί είναι είτε το να είσαι σύζυγος, ή προπάππους - προγιαγιά του θανόντος ή εγγονός του παππού ή της γιαγιάς του ή εγγονός του αδελφού του. Μακρινότερες συγγένεις δεν μας ενδιαφέρουν. 

3ον Η προθεσμία αποποίησης της κληρονομίας είναι καταρχήν 4 μήνες από την επαγωγή της κληρονομίας (δηλαδή τον θάνατο του κληρονομουμένου ή την δημοσίευση διαθήκης αυτού). Κατά το νόμο βέβαια άρχεται η προθεσμία όχι ακριβώς από την επαγωγή της κληρονομίας, αλλά από τη λήψη γνώσης εκ μέρους του κληρονόμου της επαγωγής της κληρονομίας. Επομένως, αν πεθάνει ο Θείος σου που μένει στη Ρόδο, εσύ ήσουν τσακωμένος μαζί του, δεν είχες ούτε το τηλέφωνό του που λέει ο λόγος και δεν έμαθες πότε πέθανε, η προθεσμία του τετραμήνου δεν έχει αρχίσει. ΟΜΩΣ: ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. Αυτό σημαίνει ότι θα τρέχεις στα Δικαστήρια και δεν θα φτάνεις, αντιμετωπίζοντας πάντα τον κίνδυνο ο Δικαστής να θεωρήσει ότι ψεύδεσαι και γνώριζες τα πάντα, αλλά ουδέν έπραξες. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ. 

Αν παρέλθει το 4μηνο και δεν αποποιηθείς, τεκμαίρεται ότι αποδέχθηκες την κληρονομία. Συνεπώς, αν ο θανών δεν είχε τίποτα στ' όνομά του, αλλά πεθαίνοντας άφησε 20.000 χρέη στον ΕΦΚΑ και άλλες 20.000 στην εφορία, σε άφησε κληρονόμο του και παρήλθε άπρακτο το 4μηνο, τότε οφείλεις και τα 40.000 ευρώ, με την προσωπική σου περιουσία. Και τρέχα μετά στα Δικαστήρια να κάνεις εκπρόθεσμη κληρονομία και να αποδείξεις κατά του Δημοσίου ότι δεν είχες σχέση με το θείο κοκ

Ειδικές ρυθμίσεις ισχύουν για ανήλικα και για θανόντες ή κληρονόμους που κατοικούσαν στο εξωτερικό. 

Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ. Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνονται όλα. Δεν θα κάτσουμε να εξηγήσουμε όμως το κληρονομικό δίκαιο σε 1 σελίδα στο ινσόμνια, αλλά και να το εξηγήσουμε, είναι αμφίβολο πόσοι θα το κατανοήσουν επαρκώς. Επαναλαμβάνω λοιπόν, αφήστε τις τσιγγουνιές και την αναβλητικότητα και αν αντιμετωπίζετε κληρονομικά ζητήματα ή υποψιάζεστε ότι ενδέχεται να τα αντιμετωπίζετε, τρέξτε. 

 

12 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Εγω λεω να κανεις προωρη  αποποιηση με υπευθυνη δηλωση στην εφορια ,επιλεκτικα , απο τωρα του στυλ " οταν πεθανει ο ταδε, αποποιουμαι οτι μου αναλογει , ειτε με απευθειας κληρονομια ειτε απο σποντα τριτων. Δεν θελω τιποτα, ας τα παρει ο διευθυντης της εφοριας...να του ερθει ταμπλας. Μη με ενοχλειτε. "

Η αποποίηση γίνεται μόνο με συγκεκριμένο τύπο στο γραμματέα του αρμοδίου Δικαστηρίου και μόνο μετά την επαγωγή της κληρονομίας. Συνεπώς αν κάνεις κάτι τέτοιο δεν έχει καμία ισχύ. Αντιθέτως θα ταλαιπωρηθείς στην ουρά και θα ταλαιπωρήσεις κι όλους εμάς στην εφορία, αποσπώντας τον χρόνο του υπαλλήλου. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση έχει γίνει τουλάχιστον κουραστική. Πας σε θέμα που ο άλλος ζητάει πως να φτιάξει ένα δωρεαν site με έτοιμα templates και μπαίνουν οι κομπιουτοραδες και του λένε, δεν υπάρχουν δωρεάν και έτοιμα.Πληρωσε κάνα χιλιάρικο στον γνωστικό να σου φτιάξει κάτι που δεν είναι καν για κερδοσκοπική χρήση. Και κάνουν και προσφορές και την πέφτουν σε όποιον μη γνωστικό εκφέρει γνώμη. Και καθόμαστε τώρα εμείς σε νομικά ζητήματα και ανεχόμαστε τη γνώμη του καθενός, που για να δει πόσες νομικές σχολές έχει η χώρα, πρέπει πρώτα να googlάρει. Και γινόμαστε εμείς οι κακοί της υποθέσεις, οι τοξικοί, που πρέπει να σβήσουν και μηνύματα.Σε τι ζητήματα κιόλας, σε ζητήματα κληρονομικού δικαίου...

Δεν ξέρω πραγματικά πόσες facepalm φωτό έπρεπε να μοιρασω σ' αυτό το θέμα εάν ήθελα να είμαι δίκαιος.Πάμπολλες σίγουρα. Μία συμβουλή έχω μόνο: σε ζητήματα, τα οποία είναι σοβαρά και με τα οποία δεν έχετε ουδεμία σχέση, μην εκφερετε γνώμη από τη στιγμή που δεν έχετε γνώση. Είναι επικίνδυνο.Δεν είναι ότι απλά εμένα μου χαλάει τη μανέστρα. Η λογική σας δεν ενδιαφέρει κανέναν πάνω σε νομικά ζητήματα, σίγουρα όχι το ίδιο το δικαιϊκό σύστημα. Και επίσης, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεστε κάποια ζητήματα ή δεν αντιλαμβάνεστε γιατί είναι ή πρέπει να ειναι, όπως είναι, δεν σημαίνει ότι κακώς είναι έτσι ή ότι είναι μη ρυθμισμένα ή κακώς ρυθμισμένα. Κι εγώ δεν αντιλαμβάνομαι από κβαντομηχανική, αυτό δε σημαίνει ότι όντας εκεί έξω αυτή και λειτουργούσα ενδιαφέρεται για τη δική μου αδυναμία αντίληψης.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spikou23 είπε

Αγαπητέ η σοβαρότητα είναι σαφώς χαρακτηριστικό μου. Αν νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα από έναν ειδικό τι προβλέπει ο νόμος, πως ερμηνεύεται και πως εφαρμόζεται συνήθως στην πράξη, είναι δικαίωμά σου να το πιστεύεις, αλλά κάνεις λάθος.

Δεν έκρινα κανένα, αν και όλοι κρινόμαστε από τα γραφόμενά μας. Το να αντιγράφεις σεντόνια νόμων , κρίνεται και αυτό (και δεν απαντά τίποτε) .

Υπήρξε περιπτωση που κλήθηκε κάποιος να πληρώσει χρέη μακαρίτη 2ου ξαδέρφου των γονέων του ;;; Του οποίου μπορεί και να αγνοούσε την ύπαρξη ;;;

Έχει υποστεί κανείς οικονομική ζημιά από τέτοια περίπτωση ;

Αν κάποιος έχει τέτοια εμπειρία, ας γράψει την ιστορία του.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...