Προς το περιεχόμενο

Αν πεθάνεις, τι γίνεται με τα χρέη σου;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, spikou23 είπε

Εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω. Φάτε το κεφάλι σας ελεύθερα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. 

Μην ασχολείσαι ρε άνθρωπε.Εγω έχω πάψει να απαντώ στην ουσία σε νομικά ζητήματα εδώ μέσα επειδή πρώτα απ' όλα δεν ενδιαφέρεται κανείς να ακούσει την νομική άποψη ενός νομικού.Τους ενδιαφέρει να ακούσουν την προσωπική εμπειρία του μη νομικού. Να μιλήσουμε δηλαδή για νομικό ζήτημα σε επίπεδο ρουγας και καφενείου.

Πάω να δώσω συμβουλές πώς ανεβάζεις σάιτε σε joomla.Απο την εμπειρία μου την τρομακτική.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Βασικά τη ρώτησα μόλις . Αν ψοφήσει ο θείος μου και τα παιδιά του κάνουν αποποίηση και εγώ δεν έχω μάθει τίποτε ... ακόμη κι αν μου σκάσει χαρτί από εφορία, απίθανο ... πάλι έχω 4 μήνες να κάνω αποποίηση . ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ... ΘΕΙΟ .

Επειδή ο τρόπος σου δεν μου αρέσει, μπαίνεις στη λίστα ...

Συμπερασμα απο ολα αυτα: ρωτηστε δικηγορο. Στα φορουμ απαντανε τυποι σαν τον παραπανω: Λενε την εξυπναδα τους, αν τους αποδειξεις λαθος σε κανουν μπλοκ (αμαν ζημια που επαθα), στη συνεχεια διαφωνουν με τον ειδικο επι του θεματος και συνεχιζουν ακαθεκτοι τον δρομο τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν έκρινα κανένα, αν και όλοι κρινόμαστε από τα γραφόμενά μας. Το να αντιγράφεις σεντόνια νόμων , κρίνεται και αυτό (και δεν απαντά τίποτε) .

Υπήρξε περιπτωση που κλήθηκε κάποιος να πληρώσει χρέη μακαρίτη 2ου ξαδέρφου των γονέων του ;;; Του οποίου μπορεί και να αγνοούσε την ύπαρξη ;;;

Έχει υποστεί κανείς οικονομική ζημιά από τέτοια περίπτωση ;

Αν κάποιος έχει τέτοια εμπειρία, ας γράψει την ιστορία του.

Ανήψια του θανόντος. Ο θανών μόνιμος κάτοικος Αγγλίας, ωστόσο διατηρούσε κάποια ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, για την οποία δεν πλήρωσε τον ΕΝΦΙΑ. 

Το ποσό είναι ενδεικτικό. Και 90.000 ευρώ να ήταν τα χρέη, πάλι θα τα κληρονομούσαν. 

1026546761_.thumb.jpg.a181642c5f9fec2d27250e177226e96a.jpg

Επεξ/σία από spikou23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Σας ευχαριστώ.

Αποποίηση στάνταρ, κατάλαβα. Κοστίζει η διαδικασία; πόσο περίπου;

3-4 ευρω για μεγαροσημα και φωτοτυπιες. Στο ιδιο κτιριο τα κανεις, σε 1 τεταρτο εχεις τελειωσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bigi444444 είπε

Μην ασχολείσαι ρε άνθρωπε.Εγω έχω πάψει να απαντώ στην ουσία σε νομικά ζητήματα εδώ μέσα επειδή πρώτα απ' όλα δεν ενδιαφέρεται κανείς να ακούσει την νομική άποψη ενός νομικού.Τους ενδιαφέρει να ακούσουν την προσωπική εμπειρία του μη νομικού. Να μιλήσουμε δηλαδή για νομικό ζήτημα σε επίπεδο ρουγας και καφενείου.

Πάω να δώσω συμβουλές πώς ανεβάζεις σάιτε σε joomla.Απο την εμπειρία μου την τρομακτική.

_ φιλε μου αν ηταν να μας ενδιαφερει η νομικη / επιστημονικη αποψη,  θα πηγαιναμε σε δικηγορο. Εδω μεσα παιρνουμε συμβουλες τεχνικες νομικες ιατρικες ΤΖΑΜΠΑ και κανουμε δουλεια μας. Η προσωπικη ιστορια του καθεμιανου εχει αξια ανεκτιμητη.

Δηλαδη αν πρεπει να κανεις κολονοσκοπηση θα ρωτησεις γιατρο?...αυτος τη δουλεια του θελει να κανει και θα στην εκθειασει σαν μια ανεπαναληπτη εμπειρια. Για ρωτα και τον μητσο τον μπογιατζη να σου εξηγησει τι εστι κολονοσκοπηση...και ελα να μας πεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο   προσωπικη   εμπειρια.....

Κανεις   αποποιηση   με  μια   αιτηση   εντος   δεκαλεπτου   αν  δεν  υπαρχει   ουρα. Κατι   μεγαροσημα   και   ισως   χαρτοσημα   μονον.  Παλιοτερα   ηταν   στην  οδο  γερανιου   στο   κεντρο

αλλα   τωρα   ειναι   στο  υπογειο   του   εφετειου   λεωφορο   αλεξανδρας  για   τους   διαμενοντες   αθηνα   διαφορετικα   στα   κατα   τοπους   πρωτοδικεια.

Συνηθως   εως   β   βαθμου   εκτος   και   τα   συμφεροντα   ειναι  τεραστια   οποτε   καλυτερα   η  συμβουλη   δικηγορου....

Εδω   η   ταξινομηση...

http://foroline.gr/archives/20704

Η  προθεσμια   ειναι   4  μηνες  αλλα   σε   πολλες   περιπτωσεις   μπορει   και   χρονια   αν  ο  κληρονομος   ειναι  ανηλικος   οποτε   4  μηνες   με  την  συμπληρωση   18  χρονων.

Υπαρχει   και   η   περιπτωση   αποποιησης   "ΕΠ  ΩΦΕΛΕΙΑΣ   ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ"  οπου   πρεπει   να   κανεις   συμβολαιογραφικη   πραξη   εντος   8μηνου  με   τα   συν  και

να   την   καταθεσεις   σε   εφημεριδα   η  κατι  τετοιο   οποτε   θα   τρεξουν   οσοι   εχουν  λαμβανειν.  Αν   καθαρισεις   υπαρχει  περιπτωση   να   περισσεψει   κατι   και   για

σενα   αλλα   τουλαχιστον  σε   βαθος   10ετιας. Συνηθως   την  κανεις   οταν   ο  θανων   εχει  χρεη   στο  δημοσιο   και  τους   αφηνεις   να   καθαρισουν  για  σενα.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spikou23 είπε

Αν δεν έχεις λεφτά, το καθιστας σαφες στο δικηγόρο σου και ελπίζεις να σε λυπηθεί. Τα χρήματα για συμβουλή είναι ελάχιστα παντως. Αν εχεις να πληρωνεις ίντερνετ για να μπαίνεις στο ινσομνια, μπορείς να τα πληρωσεις. 

Αν τα αφησεις στην τυχη τους, ειναι σαν να πατας το κουμπάκι i feel lucky, με διακύβευμα την περιουσιακη σου κατάσταση για το υπόλοιπο της ζωής σου 

Αφου εχουμε ποικιλια γνωμων εδω μεσα γιατι να τα δωσουμε σε δικηγορους?....οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πληρωνουν οι υπολοιποι ζωντανοι τα χρεη που θα αφησεις (εσυ και οσων οι κληρονομιες δεν αποδεχονται απο την οικογενεια)

*Ο op ρωταει στην περιπτωση που εχει καποιος χρεη χωρις κληρονομια να αφησει (για αυτο αναφερει οτι πχ μενει στο σπιτι των γονιων). Μερικες φορες πιστευω πραγματικα οτι δεν διαβαζετε το op.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Απο   προσωπικη   εμπειρια.....

Κανεις   αποποιηση   με  μια   αιτηση   εντος   δεκαλεπτου   αν  δεν  υπαρχει   ουρα. Κατι   μεγαροσημα   και   ισως   χαρτοσημα   μονον.  Παλιοτερα   ηταν   στην  οδο  γερανιου   στο   κεντρο

αλλα   τωρα   ειναι   στο  υπογειο   του   εφετειου   λεωφορο   αλεξανδρας  για   τους   διαμενοντες   αθηνα   διαφορετικα   στα   κατα   τοπους   πρωτοδικεια.

Συνηθως   εως   β   βαθμου   εκτος   και   τα   συμφεροντα   ειναι  τεραστια   οποτε   καλυτερα   η  συμβουλη   δικηγορου....

Εδω   η   ταξινομηση...

http://foroline.gr/archives/20704

Η  προθεσμια   ειναι   4  μηνες  αλλα   σε   πολλες   περιπτωσεις   μπορει   και   χρονια   αν  ο  κληρονομος   ειναι  ανηλικος   οποτε   4  μηνες   με  την  συμπληρωση   18  χρονων.

Υπαρχει   και   η   περιπτωση   αποποιησης   "ΕΠ  ΩΦΕΛΕΙΑΣ   ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ"  οπου   πρεπει   να   κανεις   συμβολαιογραφικη   πραξη   εντος   8μηνου  με   τα   συν  και

να   την   καταθεσεις   σε   εφημεριδα   η  κατι  τετοιο   οποτε   θα   τρεξουν   οσοι   εχουν  λαμβανειν.  Αν   καθαρισεις   υπαρχει  περιπτωση   να   περισσεψει   κατι   και   για

σενα   αλλα   τουλαχιστον  σε   βαθος   10ετιας. Συνηθως   την  κανεις   οταν   ο  θανων   εχει  χρεη   στο  δημοσιο   και  τους   αφηνεις   να   καθαρισουν  για  σενα.

Αυτά που γράφετε είναι εν δυνάμει επικίνδυνα. Μισά σωστά μισά λάθος. Γι' αυτό μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω, πηγαίντε σε δικηγόρο. 
Η αποποίηση γίνετε στο Ειρηνοδικείο του τόπου κατοικίας του θανόντος κι όχι στο Πρωτοδικείο. Άλλαξε από τα μέσα του 2012 ή 2013 δεν θυμάμαι πρόχειρα.

Τα δε περί αποποίησης επ' ωφελεία απογραφής δεν γίνονται τόσο απλά και θέλουν εγκρίσεις δικαστηρίων και ένα σωρό διαδικασίες. 

Καταλαβαίνετε γιατί λέω ότι δεν έχει σημασία η προσωπική εμπειρία του φίλου ή του γείτονα, αλλά η επαγγελματική συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spikou23 είπε

Αυτά που γράφετε είναι εν δυνάμει επικίνδυνα. Μισά σωστά μισά λάθος. Γι' αυτό μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω, πηγαίντε σε δικηγόρο. 
Η αποποίηση γίνετε στο Ειρηνοδικείο του τόπου κατοικίας του θανόντος κι όχι στο Πρωτοδικείο. Άλλαξε από τα μέσα του 2012 ή 2013 δεν θυμάμαι πρόχειρα.

Τα δε περί αποποίησης επ' ωφελεία απογραφής δεν γίνονται τόσο απλά και θέλουν εγκρίσεις δικαστηρίων και ένα σωρό διαδικασίες. 

Καταλαβαίνετε γιατί λέω ότι δεν έχει σημασία η προσωπική εμπειρία του φίλου ή του γείτονα, αλλά η επαγγελματική συμβουλή;

Προφανως   τοτε   εχω   μεινει  πισω   γιατι   την  τελευταια   αποποιηση   την  εκανα   το   2007.

Στην   "επ  ωφελεια.."    το   1997   χρειαστηκα   μονο   δυο  μαρτυρες   και   συμβολαιογραφο.   Την   πραξη   βεβαια   την  κατεθεσα   τοτε   στο   γραφειο   αποποιησεων.

Ποτε   αλλαξε   η  διαδικασια  γι   αυτο?

Σιγουρα   η  δικηγορικη   συνδρομη   ειναι   αδιαμφησβητητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικη περιπτωση μπανανιας,Αντι να εισαι υποχρεωμενος να κανεις αποδοχη , να εισαι υποχρεωμενος να κανεις αποποιηση για να μην φορτωθεις με το ζορι παντρεια (με την εφορια )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Χαρακτηριστικη περιπτωση μπανανιας,Αντι να εισαι υποχρεωμενος να κανεις αποδοχη , να εισαι υποχρεωμενος να κανεις αποποιηση για να μην φορτωθεις με το ζορι παντρεια (με την εφορια )

Υπάρχει ένας λόγος γι' αυτό όμως, αν το καλοσκεφθείς. Αν έπρεπε να κάνεις αποδοχή υποχρεωτικά, τότε οποιοσδήποτε κληρονομούσε τα χρέη, θα έκανε την πάπια επ' άπειρον σκεπτόμενος ότι κάτι μπορεί να γίνει και να τη σκαπουλάρει, ή να βρει χρήματα στο μέλλον να πληρώσει τα χρέη κλπ. Όμως το κράτος έχει συμφέρον (και είναι προς το γενικότερο συμφέρον μάλιστα της οικονομίας μεταξύ άλλων) να εκκαθαρίζονται γρήγορα (σχετικά πάντα) οι κληρονομιές και να μην καρκινοβατούν επ' άπειρον. Δεν είναι θέμα μπανανίας. 

Είπαμε, Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ. Πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για νομοθεσίες που διατηρούνται εδώ και 70 και πλέον χρόνια απαράλλακτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ενοουσα υποχρεωτικα, αν επιθυμεις.Αν τωρα δεν ενημερωθηκες, δεν ειχες σχεση με τον αποθανοντα, εισουν στα Ιμαλαια και εκανες ορειβασια,τι να κανουμε τα εχασεςτα μπικικινια (η γλυτωσες τα χρεη), ο επομενος

Να πρεπει να κανεις αποποιηση,.λες και ειμαστε στο 1950 και η ενημερωση γινεται στο καφενε η απο το κουτσομπολιο της ''Τασω Καββαδιας'' στο μπαλκονι, τιναζοντας χαλια..χεσε μεσα.

Μπανανια απο τις λιγες, μονο για τιποτα αναδρομικα ειναι, να αλλαξουν κανα νομο δεν κοιτανε

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spikou23 είπε

ΟΜΩΣ: ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. Αυτό σημαίνει ότι θα τρέχεις στα Δικαστήρια και δεν θα φτάνεις, αντιμετωπίζοντας πάντα τον κίνδυνο ο Δικαστής να θεωρήσει ότι ψεύδεσαι και γνώριζες τα πάντα, αλλά ουδέν έπραξες. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ. 

Αν παρέλθει το 4μηνο και δεν αποποιηθείς, τεκμαίρεται ότι αποδέχθηκες την κληρονομία. Συνεπώς, αν ο θανών δεν είχε τίποτα στ' όνομά του, αλλά πεθαίνοντας άφησε 20.000 χρέη στον ΕΦΚΑ και άλλες 20.000 στην εφορία, σε άφησε κληρονόμο του και παρήλθε άπρακτο το 4μηνο, τότε οφείλεις και τα 40.000 ευρώ, με την προσωπική σου περιουσία. Και τρέχα μετά στα Δικαστήρια να κάνεις εκπρόθεσμη κληρονομία και να αποδείξεις κατά του Δημοσίου ότι δεν είχες σχέση με το θείο κοκ

Ειδικές ρυθμίσεις ισχύουν για ανήλικα και για θανόντες ή κληρονόμους που κατοικούσαν στο εξωτερικό.

Να ρωτήσω κάτι. Σε μια τέτοια περίπτωση τα χρέη παγώνουν μέχρι να βγει η απόφαση του δικαστηρίου ή θα πρέπει να πληρώνω τα χρέη μέχρι να βγει η απόφαση και μετά θα μου επιστρέψουν το ποσό; Υπάρχει κανένας τρόπος να απαρνηθώ από τώρα (πριν τον θάνατο δηλαδή) την κληρονομά; Ο μόνος τρόπος για να μη κληρονομήσω τίποτα από τον πατέρα μου είναι να με αποκληρώσει ο ίδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως εγώ πιστεύω ότι αν δεν γίνει αποδοχή απο κανέναν το κράτος να ελέγχει το πόθεν έσχες το άμεσα συγγενών. Γιατί τα 20-40 χιλιάρικα μπορεί να γίναν αμάξι στον γιο/κόρη πχ. Γιατί μια ζωη τα πληρώνουν οι γνωστοί λαλακες.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...