Προς το περιεχόμενο

Αν πεθάνεις, τι γίνεται με τα χρέη σου;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aφου δεν καταλαβατε ουτε τι εγραψα, δεν κανατε τον κοπου ουτε να διαβασετε το επομενο μηνυμα,τι πεταγεστε .Εμ , απο το πουθενα προκυπτουν οι μπανανιες ? 😄

 

4 ώρες πριν, defacer είπε

Όταν δε μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου και χαρακτηρίζεις μπανανία ένα νόμο που βελτιστοποιεί το κυρίαρχα επιθυμητό αποτέλεσμα (να πάρεις την κληρονομιά του μπαμπά) επειδή είναι 2018, έχουμε κρίση, και διαβάζοντας στα φόρουμ για περιπτώσεις χρεών βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν με χρέη ή χωρίς; Στους 1000 κληρονόμους, πόσοι επιλέγουν να αποποιηθούν; Το ξέρεις ότι και σε άλλες μπανανίες όπως οι ΗΠΑ και η Γερμανία γίνεται το ίδιο; Λέμε τώρα.

Ρε την γιουσταρετε την αποποιηση, γουσταρετε την δημοσιουπαλληλικο γραφειοκρατια, τον δικηγορικο δαιδαλο και το νομικο μπαχαλο.Τα κυριαρχα επιθυμητα αποτελεσματα σας μαραναν

Σοιβαρος ο νομος, να τρεχεις σαν τον παλαβο, να κανεις αποποποιηση για να αποφυγεις την οικονομικη καταστροφη απο το πουθενα , η να σου φορτωνεται μια περιουσια μετο ετσι θελω.Και χρεη να μην εχει, ποιος ειπε οτι εγω θελω να παρω τοσπιτι του παππου και να πληρωνω ενφια ? Με ρωτησε κανεις ? 😆

 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, bluesattack said:

Aφου δεν καταλαβατε ουτε τι εγραψα, δεν κανατε τον κοπου ουτε να διαβασετε το επομενο μηνυμα,τι πεταγεστε .Εμ , απο το πουθενα προκυπτουν οι μπανανιες ? 😄

Ρε την γιουσταρετε την αποποιηση, γουσταρετε την δημοσιουπαλληλικο γραφειοκρατια, τον δικηγορικο δαιδαλο και το νομικο μπαχαλο.Τα κυριαρχα επιθυμητα αποτελεσματα σας μαραναν

Σοιβαρος ο νομος, να τρεχεις σαν τον παλαβο, να κανεις αποποποιηση για να αποφυγεις την οικονομικη καταστροφη απο το πουθενα , η να σου φορτωνεται μια περιουσια μετο ετσι θελω.Και χρεη να μην εχει, ποιος ειπε οτι εγω θελω να παρω τοσπιτι του παππου και να πληρωνω ενφια ? Με ρωτησε κανεις ? 😆

Το για το πέος επιχείρημα σου είναι πως "αν με ρώτησε κανείς" είναι πιο σημαντικό από οτιδήποτε άλλο; Επειδή το λες εσύ;

Καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται να απαντήσεις ξεκάθαρα γιατί τότε θα μπορούσαμε να κρίνουμε αυτά που λες.

Καταλαβαίνω επίσης πως δεν είσαι από τους ανθρώπους που έχουν το μυαλό ή το ενδιαφέρον να σκεφτούν για ποιο λόγο γίνονται τα πράγματα έτσι, μήπως εσύ που προχθές το σκέφτηκες το θέμα πρώτη φορά αγνοείς κάτι;

Καταλαβαίνω πως σαφώς δε σε ενδιαφέρει αν προκύπτει κάποιο συμπέρασμα από το γεγονός ότι σε πάμπολλες "μπανανίες" επίσης έτσι λειτουργούν τα πράγματα, και πως όσο κι αν σου το λένε θα το κάνεις γαργάρα όπως το έκανες ήδη.

Αλλά ξέρεις τι; Παρόλα αυτά είσαι αστείος every single time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, defacer είπε

Το για το πέος επιχείρημα σου είναι πως "αν με ρώτησε κανείς" είναι πιο σημαντικό από οτιδήποτε άλλο; Επειδή το λες εσύ;

Καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται να απαντήσεις ξεκάθαρα γιατί τότε θα μπορούσαμε να κρίνουμε αυτά που λες.

Καταλαβαίνω επίσης πως δεν είσαι από τους ανθρώπους που έχουν το μυαλό ή το ενδιαφέρον να σκεφτούν για ποιο λόγο γίνονται τα πράγματα έτσι, μήπως εσύ που προχθές το σκέφτηκες το θέμα πρώτη φορά αγνοείς κάτι;

Καταλαβαίνω πως σαφώς δε σε ενδιαφέρει αν προκύπτει κάποιο συμπέρασμα από το γεγονός ότι σε πάμπολλες "μπανανίες" επίσης έτσι λειτουργούν τα πράγματα, και πως όσο κι αν σου το λένε θα το κάνεις γαργάρα όπως το έκανες ήδη.

Αλλά ξέρεις τι; Παρόλα αυτά είσαι αστείος every single time.

7 σειρες για το τι ειναι ο αλλος και 0 επιχειρηματα

Αφου δεν το εχεις τι το παλευεις.Αυτα πιανουν σε καποιο νεουδι, που κανει τα πρωτα δειλα του βηματα στα φορουμ, που μπορει να εντυπωσιαστει απο το ...καλογραμμενο σου τιποτα .Σε τα μας ? 😂

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, defacer είπε

Όταν δε μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου και χαρακτηρίζεις μπανανία ένα νόμο που βελτιστοποιεί το κυρίαρχα επιθυμητό αποτέλεσμα (να πάρεις την κληρονομιά του μπαμπά) επειδή είναι 2018, έχουμε κρίση, και διαβάζοντας στα φόρουμ για περιπτώσεις χρεών βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν με χρέη ή χωρίς; Στους 1000 κληρονόμους, πόσοι επιλέγουν να αποποιηθούν; Το ξέρεις ότι και σε άλλες μπανανίες όπως οι ΗΠΑ και η Γερμανία γίνεται το ίδιο; Λέμε τώρα.

δε διαφωνω αλλα θα επρεπε παντα να εχεις την επιλογη. Η σιωπηρη αποδοχη ειναι ηλιθια. Το κρατος θα μπορουσε να σε καλεσει, να σου πει ξερεις κατι πεθανε ο δευτερος ξαδελφος σου που δεν εχεις γνωρισει ποτε, εχεις x μηνες να μου πεις αν δεχεσαι η οχι την κληρονομια του. Για να μη σου πω οτι η 'κληρονομια' θα επρεπε να ειναι τελειως διαφανης ... του στυλ ΑΦΜ ταδε, αυτα τα στοιχεια ενεργητικου, αυτα τα στοιχεια παθητικου. Αποφασισε. Οχι να πρεπει να βαλεις ενα στρατο λογιστες να μαθουν τι εχει.

 

υγ στην Αμερικη τουλαχιστον, που ξερω, το χρεος δε μεταβιβαζεται μετα θανατο. Οταν πεθανει καποιος δημιουργειται μια οντοτητα που λεγεται estate που περιλαμβανει ολα τα στοιχεια ενεργητικου του. Οποιοδηποτε χρεος υπαρχει μπορει να κινηθει μονο εναντια σ'αυτη την οντοτητα, οχι την προσωπικη περιουσια του κληρονομου. Ναι ο κληρονομος πρεπει να εξοφλησει τα χρεη πριν περασει το ενεργητικο του estate στα χερια του αλλα σε καμια περιπτωση δε ξυπναει ενα πρωι φορτωμενος με χρεη αλλου.

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fredd0 said:

Η σιωπηρη αποδοχη ειναι ηλιθια. Το κρατος θα μπορουσε να σε καλεσει, να σου πει ξερεις κατι πεθανε ο δευτερος ξαδελφος σου που δεν εχεις γνωρισει ποτε, εχεις x μηνες να μου πεις αν δεχεσαι η οχι την κληρονομια του. Για να μη σου πω οτι η 'κληρονομια' θα επρεπε να ειναι τελειως διαφανης ... του στυλ ΑΦΜ ταδε, αυτα τα στοιχεια ενεργητικου, αυτα τα στοιχεια παθητικου. Αποφασισε. Οχι να πρεπει να βαλεις ενα στρατο λογιστες να μαθουν τι εχει.

Έχουμε μια συζήτηση σε πρώτη φάση για το αν είναι καλύτερο/σωστότερο το Α ή το Β. Δε γίνεται να βγει συμπέρασμα σε μια τέτοια συζήτηση χωρίς να εξετάσουμε και τις δύο περιπτώσεις εξίσου κριτικά.

Ναι, προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που το ένα από τα δύο δε λειτουργεί καλά. Αυτό όμως δε λέει τίποτα αν δεν εξετάσουμε ανάλογα και το άλλο. Η σιωπηρή αποδοχή είναι ηλίθια; Τι είναι η σιωπηρή απόρριψη στην αντίστοιχη περίπτωση; Πώς θα σου φαινόταν να πει κάποιος "πέθανε η θεία από το Σικάγο αλλά δεν το έμαθες να κάνεις αποδοχή, μπορεί να είσαι ο μόνος κληρονόμος αλλά λυπάμαι τώρα τα παίρνει το κράτος";

Ξαναλέω, δεν είναι λογική το να βρίσκεις προβλήματα σε μια προσέγγιση και να μη βλέπεις πως με την άλλη υπάρχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα μόνο ακόμα χειρότερα (το αίσθημα της αδικίας να σου πάρουν αυτά που δικαιούσαι επειδή δεν ήξερες). Και να σημειώσω ότι το αίσθημα της αδικίας στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι δυσανάλογα μεγάλο για τους ανθρώπους, επειδή εδώ και χιλιάδες χρόνια οι κοινωνίες μας λειτουργούν βασισμένες στο concept της κληρονομιάς -- είτε υλικής είτε και άλλου είδους.

Για το θέμα της ενημέρωσης που λες, και πάλι έχουμε ουσιαστικά ένα δίλημμα που ανάγεται στο εξής: ποιός πληρώνει.

Μπορείς να κάνεις ένα case γιατί το να πληρώνει το κράτος (δηλαδή οι φορολογούμενοι) τη στρατιά των λογιστών που θα χρειαστεί για τη μεγάλη περιουσία κάποιου ιδιώτη; Γιατί δεν είναι να πεις πως θα ωφεληθούν όλοι το ίδιο. Στην ουσία αυτό που θα γίνει είναι ότι το κράτος θα επιδοτεί τους πολύ πλούσιους. Πώς σου ακούγεται αυτό σαν πολιτική;

Εκτός από αυτό, είμαι αρκετά βέβαιος πως θα υπάρχουν και διαφόρων ειδών νομικά θέματα, τα οποία φυσικά δε θα εμφανιστούν στην κληρονομιά ενός μεροκαματιάρη, αλλά εδώ μιλάμε για κρατική λειτουργία και δε μπορούμε να διαλέγουμε περιπτώσεις.

Συμφωνώ πως καλά θα ήταν να υπάρχει κάποια επίσημη διαδικασία ενημέρωσης, αλλά πρώτον: είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει ήδη (δε γνωρίζω) και δεύτερον, δεδομένου ότι δεν είναι δυνατόν αυτή η διαδικασία να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα στο 100%, η βελτίωση θα είναι αρκετή για να πούμε πως αξίζει τον κόπο;

Όπως έγραψα παραπάνω στο αρχιτρολ, κρατική πολιτική βασισμένη όχι σε αριθμούς αλλά σε μια βιαστική σκέψη του τι θα ήταν καλό, δε γίνεται. Ή μάλλον γίνεται, αλλά σε μπανανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μένουν τι γίνονται άραγε; πχ υπάρχει οικόπεδο αλλά το χρέος είναι πολλαπλάσιο και αποποιούνται όλοι.  Τι γίνεται το οικόπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

δε διαφωνω αλλα θα επρεπε παντα να εχεις την επιλογη. Η σιωπηρη αποδοχη ειναι ηλιθια. Το κρατος θα μπορουσε να σε καλεσει, να σου πει ξερεις κατι πεθανε ο δευτερος ξαδελφος σου που δεν εχεις γνωρισει ποτε, εχεις x μηνες να μου πεις αν δεχεσαι η οχι την κληρονομια του.

Mην σου κανει εντυπωση 😀.Στην χωρα της δημοσιαρας της φορεβας, της ορθοδοξης, εκει που η ελπιδα πεθαινει τελευταια, και μπορει καποιος να πιασει το λαχειο απο το πουθενα , να του αφησει ντολλαρς ο θειος απο το Σικαγο , η να εχει θαψει ο μακαριτης κιουπι με χρυσες λιρες στο σπιτι,καποιοι....φιλελευθεροι , μπορει να προτιμουν να τζογαρει η πλειοψηφια για πιθανα κερδη, απο το προστατευτει καποιος απο μια κεραμιδα .Και στο κατω κατω τι,δηλαδη επειδη ειχες 10 χρονια να μιλησεις στον θειο, δεν ηξερες αν ζει η αν πεθαινε, αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να παρεις ...μπικικινια ? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική φάση. 

Υπάρχουν ένας που οοντως γνωρίζει και το έγραψε. Καμία δεκαριά που γράφουν τι άκουσαν και το πουλάνε σαν την μοναδική αλήθεια. 

Μέσα σε όλα αυτά, έχεις και τους κλασικούς που το μόνο που κάνουν είναι να χτησιμοποιούν λογικές πλάνες (π.χ., υπερβολές), σε μια αέναη μάχη να μεγαλώσουν το e-penis τους. Δηλαδή, λίγο να βάζανε το μυαλό τους να σκεφτεί γιατί είναι μπανανία η Ελλάδα σε αυτό το θέμα, θα τελείωνε εκεί και δεν θα καταλήγαμε πάλι στο «Είμαι γαμάτος, έχεις άδικο και εγώ είμαι σούπερ», ασχέτως που κάθε φορά θα παίξουν το ίδιο παιχνιδάκι με τις υπερβολές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το θέμα και επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα ας πω

Εμενα δεν έχει χρέη, θέλω να αποποιηθω για το φόρο συν αυθαιρεσίες που άφησαν τα πεθερικά μου, κι αυτό όλο, για κτίσμα του 1960 με αντικειμενική αξία κατά τη κατασταση του taxis, του 2017, το ποσό των...3500Κ για 73 τετραγ 

Με λίγο λόγια το να φτάσω ώσπου να το αποκτήσω με συμβόλαια το ποσό είναι αρκετά μεγαλύτερο. Το σπίτι ετοιμόρροπο και κακοδιατηρημένο με 3 αποθήκες με λαμαρίνες

 

Συνιστώ τη προσοχή γιατί όταν αποδιμει ο ένας από τους συζύγους πηγαίνει αυτόματα με ποσοστά, στον άλλο σύζυγο και στα παιδιά. Δε κάνουν αποδοχή ούτε αποποίηση

Όταν όμως αποδιμησει κι ο άλλος σύζυγος, εφόσον δεν έγινε αποδοχή του προηγούμενου,που σημαίνει φόρος κληρονομιάς, κι άρα μη δήλωση του ποσοστού στην εφορία, όταν θα πάει να κάνει, αποποίηση, όλα αυτά τα χρόνια οταν αποδιμησει κι ο άλλος,θα πληρώσει; Φόρο συν πρόστιμο συν το ποσοστό ΕΝΦΙΑ που του αναλογουσε

Εμπλέκετε εφορία, κτηματολόγιο. Α, θα πρέπει να δηλωθεί και στο κτηματολόγιο

Κοίτα πως μας μπλεξανε με μακάβρια θεματα και δυσνόητους νομους

 

 

Επεξ/σία από blackdiamond
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι.πεθανε η μητερα μου πριν 3 μηνες και το μονο που ειχε ειναι ενα χρεωμενο σπιτακι και 6 παιδια.τι γενεται σε αυτη την περιπτωση θα μας πεταξουν στο δρομο αν δεν κανουμε αποδοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koursaros9 είπε

θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι.πεθανε η μητερα μου πριν 3 μηνες και το μονο που ειχε ειναι ενα χρεωμενο σπιτακι και 6 παιδια.τι γενεται σε αυτη την περιπτωση θα μας πεταξουν στο δρομο αν δεν κανουμε αποδοχη?

Αν δεν κανετε αποποιηση κληρονομιας ,νομιζω εντος τετραμηνου , θεωρείτε σιωπηρη αποδοχή με ότι αυτό συνεπάγεται για χρεη της.

Προθεσμια για αποδοχή 6 μηνες αλλα μπορεις να ζητήσεις παραταση από τον εφορο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν κανετε αποποιηση κληρονομιας ,νομιζω εντος τετραμηνου , θεωρείτε σιωπηρη αποδοχή με ότι αυτό συνεπάγεται για χρεη της.

Προθεσμια για αποδοχή 6 μηνες αλλα μπορεις να ζητήσεις παραταση από τον εφορο .

Aν κανουν αποποιηση πχ. τα τεσσερα παιδια, τοτε το σπιτι και τα χρεη αναλαμβανουν (φορτώνονται δηλαδή) τα αλλα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...