Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, opera είπε

Οι Σουηδοί με ένα χέρι και κλεμμένο τσιπακι θα εμφανιστούν σύντομα.

το βασικό εργαλείο κλεφτών/ληστών του μέλλοντος

2-350x400.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που χτυπάει πάρα πολύ άσχημα με την πρώτη ανάγνωση, αυτό για το οποίο μας προειδοιούν εδώ και δεκαετίες έγινε πραγματικότητα!

 

Μετά αναλογίζεσαι πως κουβαλάμε ήδη μια συσκευή με την οποία ανιχνέυεται η θέση μας ανά πάσα στιγμή και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δημοσιεύει κάθε ώρα που είναι, τι κάνει και με ποιον.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 σχόλια απο μένα. Πρώτον θα πω οτι προσωπικά δεν θα το έκανα. Οχι γιατι φοβαμαι για τα προσωπικά δεδομενα. Αυτά εχουν παει περιπατο απο την στιγμή που ολη μου η ζωή ειναι στους servers της Google (φωτογραφιες, backups, ημερολογια, to-do, reminders, contacts, sms, κλησεις και πολλα αλλα). Ο φόβος μου ειναι πως δεν ξερω τι μπορει να εχει ως επιπτωση στην υγεια μου. Οτι και αν σημαινει αυτο. Το δευτερο σχόλιο έχει να κανει με τα σχολια στο Insomnia. Οταν βλέπω Έλληνες να αποκαλούν ηλίθιους τους Σουηδούς ή ασχετους, η οτι αλλο γελάω. Η Σουηδία έχει το δευτεροτριτο καλυτερο βιοτικο επιπεδο στον πλανητη. Είναι μια χώρα που αν είμαστε τυχεροί, θα είμαστε στο 1/10 του επιπέδου της σε 1500 χρόνια. Αλλα είναι ηλίθιοι. Γιατί έτσι λεει ο Μπάμπης που μπαίνει στο insomnia με την 24αρα που ειναι 10 και που σιχαινεται να περπατησει στο κεντρο της Αθήνας για να μην κολησει τυφο απο την σαπιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπακι είναι Γιάννα ανοίγει πόρτες, να πληρώνεις, να μπαίνεις χωρις βιβλιάριο νοσοκομείο, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ κτλπ. Άμα πουν έχει μέσα GPS και χάρις σε αυτό θα ξέρουμε αν σου αρέσουν τα ρεβύθια ή οι μελαχρινές μόνο τότε όχι δεν πάρω..!

Εξάλλου τι ξέρουν οι Σουηδοί, ήταν. Πίθηκοι όταν γράφαμε τις γραφές..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι πως κρατάει αντίθετη θέση η θρησκεία, η οποία έχει αυτογελειοποιηθεί για τους δικούς της λόγους, καταντώντας να γίνεται το άλλοθι ενός δήθεν μοντερνισμού κόντρα στον δικό της σκοταδισμό, με όλο αυτό να καταλήγει αργά ή γρήγορα σε παγκόσμιο έλεγχο και περιορισμό των ατομικών ελευθεριών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ηδη εκει...............

1 λεπτό πριν, darkmind35 είπε

Αν το έβαζα εγώ κ μερικοί άλλοι θα αναγκάζουν να το βάλεις κ εσύ;Αν είναι έτσι το βάζω,θα θυσιαστω για να σε πάρω μαζί μου στην κόλαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κύπρο οι νέες ταυτότητες περιέχουν GPS και για να την εκδώσεις σου παίρνουν δακτυλικά και DNA. Στα αεροδρόμια πλέον υπάρχουν μηχανήματα που αναγνωρίζουν την ίριδα των ματιών σε όσους έχουν τις νέες ταυτότητες.

Για να δεις ένα αγώνα ποδοσφαίρου πρέπει να έχεις κάρτα οπαδού. Αύριο θα μας παρουσιάσουν την κάρτα του πολίτη.

Το τσιπ θα είναι μια "εξέλιξη" που θα τα συμπεριλαμβάνει όλα αυτά...

Ελεύθεροι πολιορκημένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, famagustian είπε

Στην Κύπρο οι νέες ταυτότητες περιέχουν GPS και για να την εκδώσεις σου παίρνουν δακτυλικά και DNA. Στα αεροδρόμια πλέον υπάρχουν μηχανήματα που αναγνωρίζουν την ίριδα των ματιών σε όσους έχουν τις νέες ταυτότητες.

Για να δεις ένα αγώνα ποδοσφαίρου πρέπει να έχεις κάρτα οπαδού. Αύριο θα μας παρουσιάσουν την κάρτα του πολίτη.

Το τσιπ θα είναι μια "εξέλιξη" που θα τα συμπεριλαμβάνει όλα αυτά...

Ελεύθεροι πολιορκημένοι...

Άλλο πράγμα αυτά που περιγράφεις εσύ και άλλο να βάλεις κάτι στο σώμα σου. Τα παραπάνω που αναφέρεις καλά έκαναν και τα εφαρμόζουν για καλύτερο έλεγχο και αξιοπιστία, μακάρι να γίνουνε και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια χαλαρωστε...εχετε ξεχασει σε ποια χωρα ζουμε??? στην χωρα που ο,τι γινεται εξω ερχεται σε εμας τουλαχιστον καμια 600αρια χρονια μετα.....αραξτε, αφου τα ξερετε......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Άκυρο το παράδειγμα 

Μαλλόν μπερδεύεις τις λέξεις. Δεν έφερα κανένα παράδειγμα. Είμαστε σε site τεχνολογίας και υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν για συνωμοσίες, θεούς και δαίμονες, αποκαλύψεις, κτήνη και 666.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να το κάνω το τσιπ αφού μπορώ με το κινητό μου? 

Τι να το κάνω το κινητό αφού έχω κάρτα?

Τι να την κάνω την κάρτα αφού έχω καρνέ επιταγών?

Τι να το κάνω το καρνέ αφού έχω μετρητά?

Τι να τα κάνω τα μετρητά αφού μπορώ να ανταλλάξω 1 κιλό ρύζι με 3 πατάτες?

 

 

Επεξ/σία από vabill
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, markoliaz είπε

ρε παιδια χαλαρωστε...εχετε ξεχασει σε ποια χωρα ζουμε??? στην χωρα που ο,τι γινεται εξω ερχεται σε εμας τουλαχιστον καμια 600αρια χρονια μετα.....αραξτε, αφου τα ξερετε......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...