Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Ninikar είπε

Βεβαια εφοσον λετε για σουηδους, εκει οι συνναλαγες με μετρητα ειναι πλεον ειδος προς εξαφανιση εχετε υποψην  το πλαστικο χρημα ειναι σχεδον παντου

Πρόσεξε όμως μια μεγάλη διαφορά. Και στη Σουηδία και αλλού , σε χώρες που έχει κυριαρχήσει το πλαστικό χρήμα ... έχει κυριαρχήσει μεν , αλλά κανείς δεν απαγορεύει τη συναλλαγή με μετρητά. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. Αρχικά για άνω των 1500 ευρώ , πρόσφατα για άνω των 500 . Μεγάλη διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Οτι θελεις διαβαζεις στα σχολια. Η Σουηδοί εχουν το 2ο καλυτερο επιπεδο ζωης, οπως λεμε "τα Γερμανικα αυτοκινητα ειναι τα καλυτερα". Ισης σημασιας και αληθειας.

Οτι ναναι. Πραγματικα οτι ναναι οι απαντησεις απο τους υπερμαχους αυτων των τραγικων πειραματων σε λαους.

Προσθετω και στην Ταιβαν που τα εχουν ολα λυμμενα αυτοκτονουν σωριδον οι περισσοτεροι απο καθε αλλο μερος στο πλανητη ,  μεχρι που βαλανε φρουρους στις γεφυρες

Στην Ιαπωνια κοιμουνται στα 1Χ1 κουτια και οσοι δεν προλαβαινουν να γυρισουν στο σπιτι κουμουνται στους δρομους γνωστοι ως αστεγοι με τα κουστουμια

Αν σας αρεσει λοιπον αυτο το μοντελο ζωης  ιδου πεδιο δοξης λαμπρο

Η ουσια της ζωης δεν ειναι να γινουμε ΦΡΙΚΟΥΛΕΣ και σκλαβοι της τεχνολογιας και των μηχανων  αλλα οι χαρες της πραγματικης  ζωης που οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν ποιες ειναι

 

http://www.iefimerida.gr/news/376890/katoikoi-tis-ikarias-apokalyptoyn-sto-bbc-ta-mystika-tis-makrozoias-toys-gia-na-patiseis

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Χρόνια μπροστά η ibm.

Το φοράς και πετάς!

7 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Αν μου προσέφερε κάτι σημαντικό δεν θα είχα πρόβλημα να το βάλω. Προς το παρόν δεν βλέπω το λόγο. 

Εμπειρία χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Istros είπε

Εμπειρία χρήσης?

Χωρίς notch και καλό 4Κ video.

Αν μου προσφέρει κάτι χρήσιμο που δεν μπορεί το κινητό π.χ. αναλυτικές, ακριβείς μετρήσεις για θέματα υγείας. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν.

edit: Δεν κατανοώ πώς αυτό το διαβολικό ριζοτσιπάκι σε "ελέγχει" περισσότερο από το κινητό ή άλλες συσκευές. 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάψτε γιαγιάδες, η ώρα του τρόμου ήρθε, ο αντίχριστος σφραγίζει τα δεξιά χέρια

:p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   :p   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 7700K είπε

Η ουσια της ζωης δεν ειναι να γινουμε ΦΡΙΚΟΥΛΕΣ και σκλαβοι της τεχνολογιας και των μηχανων  αλλα οι χαρες της πραγματικης  ζωης που οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν ποιες ειναι

Αλήθεια πόσοι άραγε από αυτούς που υπήρξαν παιδιά στις δεκαετίες του '80 και του '90 και μεγάλωσαν σε γειτονιές και αλάνες θα ήθελαν να είναι παιδιά του σήμερα και να μεγαλώνουν με tablet, Netflix κλπ? 

Καλή η τεχνολογία και οι ευκολίες που προσφέρει στην καθημερινότητα του ανθρώπου αλλά το υψηλό βιοτικό επίπεδο δεν σημαίνει απαραίτητα και "πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι". 

Επεξ/σία από jp77s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γενικά δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε οι Έλληνες ως κουλτούρα είναι ότι αυτές οι βόρειες κοινωνίες βασίζονται πολύ στην εμπιστοσύνη. Το κράτος εμπιστεύεται τους πολίτες και οι πολίτες το κράτος και τους υπόλοιπους. Φυσικά, δεν είναι ηλίθιοι ή πρόβατα, ούτε πιστεύουν ότι όλα είναι καλώς καμωμένα. Απλά δεν βλέπει ο καθένας τον άλλον ως a priori εχθρό, όπως κάνουμε εμείς. Επομένως είναι λογικό σε αυτές τις χώρες οι άνθρωποι να είναι πιο "χαλαροί" απέναντι σε τέτοια πράγματα.

Βέβαια, σίγουρα είναι μια μικρή μειονότητα και προφανώς η πλειοψηφία θα είναι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, το βρίσκω παράλογο και άχρηστο, από τη στιγμή που το ίδιο μπορείς να το κάνεις με ένα βραχιολακι που μπορείς να το βγάλεις οπότε θες.

Όσον αφορά αυτά που αναφέρονται εδώ περί ανθρώπων-ρομποτ κλπ, δεν έχετε ιδέα τι άνθρωποι είναι οι βόρειοι. Οι Σουηδοί/Νορβηγοί/Δανοί/Ολλανδοί είναι πολύ πιο χαρούμενοι και ανοικτοί άνθρωποι και χαίρονται πολύ περισσότερο τη ζωή από ότι εμείς, που είμαστε γενικά μουρτζουφληδες και πολύ μίζεροι ως λαός. Απλά έχουμε πλάσει μια εικόνα τελείως ψεύτικη για εμάς και πιστεύουμε ότι είμαστε "έξω καρδιά", ανοικτομυαλοι και ξέρουμε να ζούμε, πράγμα που ισχύει μόνο στις διακοπές, πχ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Αυτό που γενικά δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε οι Έλληνες ως κουλτούρα είναι ότι αυτές οι βόρειες κοινωνίες βασίζονται πολύ στην εμπιστοσύνη. Το κράτος εμπιστεύεται τους πολίτες και οι πολίτες το κράτος και τους υπόλοιπους. Φυσικά, δεν είναι ηλίθιοι ή πρόβατα, ούτε πιστεύουν ότι όλα είναι καλώς καμωμένα. Απλά δεν βλέπει ο καθένας τον άλλον ως a priori εχθρό, όπως κάνουμε εμείς. Επομένως είναι λογικό σε αυτές τις χώρες οι άνθρωποι να είναι πιο "χαλαροί" απέναντι σε τέτοια πράγματα.

Βέβαια, σίγουρα είναι μια μικρή μειονότητα και προφανώς η πλειοψηφία θα είναι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε κάτι τέτοιο. Προσωπικά, το βρίσκω παράλογο και άχρηστο, από τη στιγμή που το ίδιο μπορείς να το κάνεις με ένα βραχιολακι που μπορείς να το βγάλεις οπότε θες.

Όσον αφορά αυτά που αναφέρονται εδώ περί ανθρώπων-ρομποτ κλπ, δεν έχετε ιδέα τι άνθρωποι είναι οι βόρειοι. Οι Σουηδοί/Νορβηγοί/Δανοί/Ολλανδοί είναι πολύ πιο χαρούμενοι και ανοικτοί άνθρωποι και χαίρονται πολύ περισσότερο τη ζωή από ότι εμείς, που είμαστε γενικά μουρτζουφληδες και πολύ μίζεροι ως λαός. Απλά έχουμε πλάσει μια εικόνα τελείως ψεύτικη για εμάς και πιστεύουμε ότι είμαστε "έξω καρδιά", ανοικτομυαλοι και ξέρουμε να ζούμε, πράγμα που ισχύει μόνο στις διακοπές, πχ.

Συμφωνω και φυσικα ειναι απλο να παρεις ενα βραχιολακι και να τα κανεις ολλα... αλλα εδω σημερα διαβασα απιστευτα σχολια που δειχνουνε εναν τεραστιο φοβο λες και ηρθε το τελος της ελευθερης ζωης μας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όσον αφορά αυτά που αναφέρονται εδώ περί ανθρώπων-ρομποτ κλπ, δεν έχετε ιδέα τι άνθρωποι είναι οι βόρειοι. Οι Σουηδοί/Νορβηγοί/Δανοί/Ολλανδοί είναι πολύ πιο χαρούμενοι και ανοικτοί άνθρωποι και χαίρονται πολύ περισσότερο τη ζωή από ότι εμείς, που είμαστε γενικά μουρτζουφληδες και πολύ μίζεροι ως λαός

Δεν ξέρω αν θεωρείς τους Γερμανούς διαφορετικό λαό από αυτούς που αναφέρεις. Προσωπικά δεν τους θεωρώ διαφορετικούς. Ως προς το χαρούμενοι και ανοικτοί να πω ότι έτυχε η αδερφή μου να περάσει με κόκκινο, διάβαση πεζών στη Γερμανία, και κάποιος χαρούμενος και ανοικτός άνθρωπος την έβγαλε φωτογραφία με το κινητό του. Την συνέχεια την φαντάζεσαι.. Δύο μέρες μετά, ήρθε κλήση με τη φωτο στο σπίτι της φίλης που την φιλοξενούσε!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ninikar είπε

Δηλαδη τωρα σοβαρα νομιζετε μερικοι οτι υπαρχουνε προσωπικα δεδομενα δεν παμε καλα μου αρεσει που γραφουμε σε φορουμ μεσω ιντερνετ........

Έξι τελείες αρκούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

On topic τώρα 

Εάν δεν υπήρχε έστω και η παραμικρή πιθανότητα για κλοπή δεδομένων στον δρόμο, μετρό, λεωφορείο,  κλπ κλπ . Εγώ θα το έβαζα.  Αλλά αφού σου κλέβουν δεδομένα ενώ έχεις την κάρτα στην τσέπη..... Ευχαριστώ δεν θα πάρω.  Ας βγάλουν μια ταυτότητα με όλα τα στοιχεία μέσα να τελειώνουμε.  Είναι πολύ εύκολο αλλά θα πρέπει να φύγουν χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι που ειναι σφραγιδοκτυπητές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέλω. Θέλω να είναι programmable από εμένα και να αντιστοιχήσω την debit card, να ξεκλειδώνω την πόρτα του σπιτιού, να βάζω μπρος το αυτοκίνητο, να κάνω login στις δημόσιες ηλεκτρονικές υπηρεσίες, να γίνεται συνταγογράφηση στο γιατρό με αυτό, να έχει αποθηκευμένη την ταυτότητά μου και το δίπλωμα οδήγησης, και ΦΥΣΙΚΑ να κάνω login σε οποιονδήποτε υπολογιστή και αυτόματα να έχω όλα logins μου στον browser.

Η εταιρεία που θα καταφέρει να δημιουργήσει την πλατφόρμα που θα μπορεί να χρησιμοποιείται από όλες αυτές τις υπηρεσίες θα γίνει ένας γίγαντας μεγαλύτερος και από τις Apple, Google, και Microsoft. Combined.

 

 

Υ.Γ. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να ξεκλειδώνει και το κινητό μου χωρίς fingerprint, face ID και τέτοιες παρωχημένες τεχνολογίες.

Επεξ/σία από dali13gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...