Προς το περιεχόμενο

ποια mobo να επιλεξω για ryzen2600+sapphire rx 580 8gb


di maria kun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα αλανια

 

εχω ηδη αγορασει το συγκεκριμενο κομπο και ημουν ετοιμος για την msi b450 tomahawk που ειδα και review online και στο youtube με θερμοκρασιες κτλ και θεωρειται αξιολογη

το θεμα ειναι οτι δεν πωλειται παρα μονο σε ενα καταστημα και μου ειπαν 20 εργασιμες καθυστερηση και δεν ειναι τπτ σιγουρο/εαν λοιπον δεν κατσει η msi

 

1)ποια θεωρειται καλη ενναλακτικη???*(κλαν η διαφορα των 10 και 20 ευρω οικονομικη διαφορα),με μπερδεψε λιγο ενα αλλο βιντεο γνωστου youtuber που λεει οι αναλογες 450 ασους και γκιγκαμπιτ απογοητευουν σε θεματα θερμοκρασιας

 

2)ποια η γνωμη σας για την asrock fatal1ty b450 gaming k4???επισης ενα παιδι λεει στα σχολια του σκρουτζ οτι κανει καλο match και εχει κατι ρυθμισεις με την gpu που ηδη εχω επιλεξει,ισχυει κατι τετοιο????

 

3)μηπως να παω σε χ480,ειναι κανα 80 με 120 ακριβοτερες,δεν σκοπευω να κανω οβερκλοκ/αξιζει η διαφορα??και τι καλυτερο δινουν?(εχουν καλυτερα vrm??αντοχη σε υψηλη θερμοκρασια η καποια γενικη καλυτερη ποιοτητα κατασκευης??)φυσικα ρωταω για μοντελα με ιδια χαρακτηριστικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω την tomahawk και είναι πολύ καλή. Πρόσεξε όμως αν χρησιμοποιήσεις την stock ψυκτρα του 2600 πρεπει να την περιστεψεις για να την κουμπωσεις επειδή το heatsink των vrm δεν αφήνει πολύ χώρο. Περίμενε μερικές μέρες καθώς εμφανίζονται μαγαζιά που την έχουν διαθέσιμη αλλά ακόμα και αν δεις άμεση διαθεσιμότητα καλύτερα να πάρεις τηλ και να τους ρωτήσεις γιατί πολλοί βγάζουν fake stock. Μια καλή εναλλακτική είναι η b450 gaming plus της msi. Έχουν τα ίδια vrm και μπορεί και καλύτερο heatsink και είναι και πιο φτηνή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Athenis είπε

Φίλε έχω την tomahawk και είναι πολύ καλή. Πρόσεξε όμως αν χρησιμοποιήσεις την stock ψυκτρα του 2600 πρεπει να την περιστεψεις για να την κουμπωσεις επειδή το heatsink των vrm δεν αφήνει πολύ χώρο. Περίμενε μερικές μέρες καθώς εμφανίζονται μαγαζιά που την έχουν διαθέσιμη αλλά ακόμα και αν δεις άμεση διαθεσιμότητα καλύτερα να πάρεις τηλ και να τους ρωτήσεις γιατί πολλοί βγάζουν fake stock. Μια καλή εναλλακτική είναι η b450 gaming plus της msi. Έχουν τα ίδια vrm και μπορεί και καλύτερο heatsink και είναι και πιο φτηνή. 

-ξερω ειναι η πρωτη μου επιλογη θα περιμενω λιγο να δω

-δεν ξερω τις φοβαμαι τις gaming λιγο πολυ φανφαρα και χρωματα και απο ουσια τπτ

-τον 2600 εχεις η τον 2600χ??μπαινει κανονικα ομως η ψυκτρα ετσι?

 

-και επισης πως πας απο θερμοκρασιες γιατι οι στοκ ψυκτρες αν και διαβαζω παντου οτι ειναι καλυτεροι απο των ιντελ ειναι και αυτοι σε μετρια επιππεδα και σε βαρια χρηση ανεβαινουν λιγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτές εδώ σε B450, κ εδώ για X470

Η Tomahawk είναι η πιο γνωστή επειδή έχει Type-C USB και 6-Sata και σχετικά πολύ γεμάτες ψύκτρες στα VRM, ειδικά σε σχέση με Gigabyte-Asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, di maria kun είπε

-ξερω ειναι η πρωτη μου επιλογη θα περιμενω λιγο να δω

-δεν ξερω τις φοβαμαι τις gaming λιγο πολυ φανφαρα και χρωματα και απο ουσια τπτ

-τον 2600 εχεις η τον 2600χ??μπαινει κανονικα ομως η ψυκτρα ετσι?

-και επισης πως πας απο θερμοκρασιες γιατι οι στοκ ψυκτρες αν και διαβαζω παντου οτι ειναι καλυτεροι απο των ιντελ ειναι και αυτοι σε μετρια επιππεδα και σε βαρια χρηση ανεβαινουν λιγο 

Τον 2600 έχω. Η ψυκτρα μπαίνει κανονικά απλά το logo της AMD θα είναι δεξιά και όχι αριστερά με αποτελεσμα να κρέμεται το καλώδιο αλλά μπορείς να το μαζέψεις εύκολα με δεματικο καλωδίων. Από θερμοκρασίες idle 40-42 με custom fan curve για να είναι ήσυχο το pc.  Αν ανεβάσεις την ταχύτητα του fan μπορείς να τον ρίξεις στους 37~ αλλά θα ακούγεται περισσότερο . Εν ώρα gaming φορτώνει μόνος του με max 62 βαθμούς στο δικό μου build. Αργότερα θα πάω σε υδροψυξη αλλά πιστεύω για χειμώνα θα περάσω κομπλέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Athenis είπε

Τον 2600 έχω. Η ψυκτρα μπαίνει κανονικά απλά το logo της AMD θα είναι δεξιά και όχι αριστερά με αποτελεσμα να κρέμεται το καλώδιο αλλά μπορείς να το μαζέψεις εύκολα με δεματικο καλωδίων. Από θερμοκρασίες idle 40-42 με custom fan curve για να είναι ήσυχο το pc.  Αν ανεβάσεις την ταχύτητα του fan μπορείς να τον ρίξεις στους 37~ αλλά θα ακούγεται περισσότερο . Εν ώρα gaming φορτώνει μόνος του με max 62 βαθμούς στο δικό μου build. Αργότερα θα πάω σε υδροψυξη αλλά πιστεύω για χειμώνα θα περάσω κομπλέ 

παιζει ωρα και βαρια παιχνιδια???

επισης ποσα φανς εχει και που τοποθετημενα???

νομιζω 62 ειναι υπερβολικα τιμιος αριθμος για γκειμιν βεβαια οπως λες ισως στο καλοκαιρι ανεβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, di maria kun είπε

παιζει ωρα και βαρια παιχνιδια???

επισης ποσα φανς εχει και που τοποθετημενα???

νομιζω 62 ειναι υπερβολικα τιμιος αριθμος για γκειμιν βεβαια οπως λες ισως στο καλοκαιρι ανεβει

Θέμα gpu είναι αυτό που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Δες και την B450 Pro4, ίδια με την fatality είναι σχεδόν. Τιμιοτατες και φθηνές οι Asrock.

ξερω ανεβασμενη εταιρεια θα χτυπησω την τομαχοκ λογικα και αν δεν την βρω θα παω στην ασροκ

 

αυτο το asrock spphire mode απο οτι διαβασα ειναι αυτοματο οβερκλοκ με φιξ ρυθμισεις/αν το κανω(υποθετικα)θα εχω περα των θετικων(περισσοτερη ιπποδυναμη)και αρνητικα??(μεγαλυτερη αυξηση θερμοκρασιας)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...