Προς το περιεχόμενο

Το FlexPai είναι το πρώτο «foldable» κινητό στην αγορά, αλλά και το πρώτο με Snapdragon 8150


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, possiz είπε

Εμένα μ αρέσει. Το κινητό δεν το έχω για ομορφιά όπως σχεδόν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Στα φρύδια μου αν είναι όμορφο, να μπορώ να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα θέλω. Στις γυναίκες κοιτάω ομορφιά. 

Φάσκεις και αντιφάσκεις λίγο. Ξεκινάς λέγοντας οτι σου αρέσει και μετά απλά λες οτι δεν σε νοιάζει αν είναι όμορφο, κοιτάς να κάνεις την δουλειά σου κ.λ.π.

Δέχομαι το οτι αν σε καλύπτει πρακτικά θα το έπαιρνες.

11 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Πως εξασφαλισε πρωτη τον καινουριο επεξεργαστη snapdragon; Τοσο μεγαλη εταιρια ειναι;

Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Δεν γνωριζουμε ποιός μπορεί να βρίσκεται πίσω από αυτή την εταιρεία. Αν έχει να κάνει απευθείας και με την qualcomm ή να έχουν κάνει κάποιου είδους bargain.

Όσο αφορά καινοτομίες, υπάρχουν πολλές πηγές που δείνουν με τι ασχολείται κάθε εταιρεία και τι πατέντες δηλώνει
https://www.patentlymobile.com/3b-samsung-flex-displays/
https://www.patentlyapple.com/patently-apple/displays-flexible/

Νομίζω οτι ποιός πραγματικά το καινοτόμησε και το έκανε τεχνολογικά πρώτος είναι αδύνατο να το γνωρίζουμε (τουλάχιστον εγώ δεν το ξέρω).

Άλλο το πλασάρω πρώτος, άλλο το έκανα πρώτος. (τρανταχτό αιώνιο παράδειγμα τα windows που ο Bill τα πλάσαρε πρώτος ενώ όλοι ξέρουμε ποιός το έκανε πρώτος).

Όπως και να έχει, είμαστε νομίζω στο σημείο όπου σε λίγο θα αρχίσουμε να βλέπουμε τα πρώτα foldables γενικότερα. Διαβάζω για Samsung και Huawei οτι θα δούμε κάτι στο 2019. Τουλάχιστον έτσι έχουν πει, δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Οπότε μιλάμε για κάτι καινούργιο γενικότερα. Για μένα προσωπικά έχω να δω κάτι που πραγματικά είναι νέο από το 2007 (πριν 11 χρόνα δηλαδή) όταν και επιτέλους φύγαμε από την χρήση με τα πενάκια στα pda και πήγαμε (απροβλημάτιστα) μόνο στο δαχτυλάκι. Φυσικά ένα σωρό πράγματα εξελίχθηκαν θετικά από τότε και καλυτέρευσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, possiz είπε

Εδώ βλέπεις μια πρώτη υλοποίηση, ένα concept δηλαδή. Όταν η τεχνολογία προχωρήσει λίγο και γίνει καλύτερη και πιο compact και ανθεκτικότερη ίσως τότε τα ξαναλέμε.

Ποτέ κάτι δεν πάει από το 0 στο 1. Υπάρχουν iterations. Το ότι βγαίνει ως "εμπορικό" προϊόν είναι θετικό, σημαίνει ότι αρχίζει να ξεφεύγει από τα εργαστήρια και πάει να γίνει κανονικό προιόν.

Η ιδέα είναι εκπληκτική, η τεχνολογία το ίδιο, όλοι εσείς που την κατακρίνετε δεν έχετε ιδέα για το τι σημαίνει foldable συσκευή και για τι χρήσεις προορίζεται.  Σας αρκεί να ακουμπάτε το κινητό πάνω στο τραπεζάκι της καφετέριας και να το έχετε σαν μπιμπελό, δήθεν προέκταση ξέρεις τίνος πράγματος.

Όλα τα πράγματα δεν είναι για όλους.Και οι μεγάλες οθόνες δεν ήταν για κανέναν δήθεν αλλά πλέον γυναίκες προτιμούν μεγάλα κινητά και ας 'εχουν μικρά χεράκια. Υπάρχει λόγος πραγματικός και λέγεται χρηστικότητα, δυνατότητες, all-in-one και άλλα τέτοια. Αν ακούγαμε τον Steve Jobs πχ ακόμα θα είμασταν με οθόνες 4 ιντσών και θα βγαζαμε τα ματάκια μας.

Ο κόσμος θέλει μία συσκευή για να κάνει σχεδόν όλα τα πράγματα. Προφανώς ένα κινητό δεν μπορεί ποτέ να αντικαταστήσει ένα desktop υπολογιστή αλλά για το 95% των χρηστών θα μπορούσε να του καλύψει πλήρως τις καθημερινές ανάγκες . Γι αυτό και η τεχνολογία των foldable ήρθε για να μείνει, 5+5 ίντσες και μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Για μένα 6+6 θα ήταν το ιδανικό. Και τα tablets θα πεθάνουν, είναι νομοτελειακό.

Καλά ναι θελω να σε δω πως θα το κρατάς με το ένα χέρι και να το χρησιμοποιεις. Τα προσωπικά σχόλια τα αγνοω γτ μου φαίνονται αστεία.  Κινητα μεγάλα να κάνουν τέτοια δουλειά υπάρχουν υπάρχει το mi max  3 το honor 8x max κλπ. Αυτή η αηδία θα αποτύχει και θέλω να αποτύχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vargas είπε

Καλά ναι θελω να σε δω πως θα το κρατάς με το ένα χέρι και να το χρησιμοποιεις. Τα προσωπικά σχόλια τα αγνοω γτ μου φαίνονται αστεία.  Κινητα μεγάλα να κάνουν τέτοια δουλειά υπάρχουν υπάρχει το mi max  3 το honor 8x max κλπ. Αυτή η αηδία θα αποτύχει και θέλω να αποτύχει

Εγώ θα έλεγα να παρακαλάς να έχει μια σχετική αποδοχή γιατί έτσι θα δώσει κίνητρο στις εταιρείες να ασχοληθούν με τα foldable. Και μόνο έτσι κάποια στιγμή θα φτάσει να έχουμε ικανοποιητικά αποτελέσματα... Μιλάμε για foldable που διπλωμένα δεν θα διαφέρουν από ένα κανονικό κινητό. Εκτός και αν δεν θες ούτε αυτό, που δεν βρίσκω το λόγο. Δεν χάνεις τίποτα, μόνο κερδίζεις...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vargas είπε

Καλά ναι θελω να σε δω πως θα το κρατάς με το ένα χέρι και να το χρησιμοποιεις. Τα προσωπικά σχόλια τα αγνοω γτ μου φαίνονται αστεία.  Κινητα μεγάλα να κάνουν τέτοια δουλειά υπάρχουν υπάρχει το mi max  3 το honor 8x max κλπ. Αυτή η αηδία θα αποτύχει και θέλω να αποτύχει

Μα δεν θα το κρατάς με ένα χέρι στις 10 ίντσες. Όταν το μαζεύεις θα γίνεται κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φάουλ να κρίνεται μια τεχνολογία που ακόμα δεν υπάρχει μόλις δούμε την πρώτη και μάλλον ανώριμη υλοποίησή της. Τα foldable είναι η λογική εξέλιξη της τάσης για μεγέθυνση της οθόνης των smart την οποία οδηγεί η αύξηση της επεξεργαστικής ισχύς και της ταχύτητας των συνδέσεων. Το επόμενο βήμα είναι ικανότατη επεξεργαστική ισχύ με μεγάλη οθόνη στην τσέπη μας, και ταχύτητες 5G. Φυσικά εδώ στο ινσομνια όσο και αν προχωρήσει η τεχνολογία οι παρελθοντικοί αντίλαλοι για παντοφλέ "τηλέφωνα" θα συνεχίσουν να ηχούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Skylined είπε

Είναι φάουλ να κρίνεται μια τεχνολογία που ακόμα δεν υπάρχει μόλις δούμε την πρώτη και μάλλον ανώριμη υλοποίησή της. Τα foldable είναι η λογική εξέλιξη της τάσης για μεγέθυνση της οθόνης των smart την οποία οδηγεί η αύξηση της επεξεργαστικής ισχύς και της ταχύτητας των συνδέσεων. Το επόμενο βήμα είναι ικανότατη επεξεργαστική ισχύ με μεγάλη οθόνη στην τσέπη μας, και ταχύτητες 5G. Φυσικά εδώ στο ινσομνια όσο και αν προχωρήσει η τεχνολογία οι παρελθοντικοί αντίλαλοι για παντοφλέ "τηλέφωνα" θα συνεχίσουν να ηχούν 

Δεν κρίνεται η τεχνολογία αλλά η συγκεκριμένη υλοποίηση που μοιάζει σαν χοντροκομμένο πορτοφόλι σαν ψωμάκι από σάντουιτς χωρίς περιεχόμενο σαν πατακι που το απλώνεις στο σχοινί να στέγνωσει όταν θα βγει μια πιο όμορφη καλαίσθητη υλοποίηση οκ να το δεχτούμε....η τεχνολογια είναι ευπρόσδεκτη το αισθητικό αποτέλεσμα είναι για τα μπάζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το επομενο trend ειναι τα αναδιπλουμενα κινητα βεβαια μετα απο 2-3 γενιες να περασουν τα πρωτα προβληματα και να οριμασει σαν τεχνολογια το συγκεκριμενο εχει λιγακι τα χαλια του παντως

Επεξ/σία από geoeva01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...