Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο κόστος ?


AIMPROFEAR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να πάρω ένα αμάξι από Γερμανία εμένα μου είπαν πως θα πληρώσω μόνο το τελωνείο και όχι τα έξοδα μεταφοράς ...οπότε θέλω να μάθω τι κόστος έχει το τελωνείο ???? Το αμάξι είναι  fiat. Grande Punto  του 2007 έχει 200.000 χιλιόμετρα και είναι πετρέλαιο 1900 κυβικά    euro 4  νομίζω κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AIMPROFEAR είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να πάρω ένα αμάξι από Γερμανία εμένα μου είπαν πως θα πληρώσω μόνο το τελωνείο και όχι τα έξοδα μεταφοράς ...οπότε θέλω να μάθω τι κόστος έχει το τελωνείο ???? Το αμάξι είναι  fiat. Grande Punto  του 2007 έχει 200.000 χιλιόμετρα και είναι πετρέλαιο 1900 κυβικά    euro 4  νομίζω κιόλας..

Ζητά να σου στείλουν την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και πήγαινε με αυτήν στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα δεν είμαι σίγουρος άμα θα το πάρω απλά ήθελα να πάρω μια γνώμη γτ μου είπαν κάποιοι όταν μπαίνεις στο  site και κάτι πολλαπλασιάζεις κάτι διερεις και και και και .......για αυτό ρώτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AIMPROFEAR είπε

Ααααα δεν είμαι σίγουρος άμα θα το πάρω απλά ήθελα να πάρω μια γνώμη γτ μου είπαν κάποιοι όταν μπαίνεις στο  site και κάτι πολλαπλασιάζεις κάτι διερεις και και και και .......για αυτό ρώτησα 

Ναι γίνεται και αυτό αλλα δν είναι και εύκολη δουλεια. Επίσης πρέπει να ξερεις την αξία του αυτοκινήτου καινουρια. Το καλύτερο είναι αυτο που σου ειπα για να εισαι 'σιγουρος' σχετικα. Πες να στην στειλει με ένα email Δεν χρειαζεται να το αγοράσεις κιόλας για να σου στειλει την άδεια...

Επεξ/σία από RedPriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 4:09 ΜΜ, amagawd είπε

Και προετοιμάσου για πολλά διότι είναι euro4

Θα το ισοβαθμήσει με τα πολλά χλμ και την παλαιότητα,οποτε μικρο το κακό.

Στις 1/11/2018 στις 10:02 ΜΜ, NikosKallithea είπε

...και μην το πάρεις

Αν έχει άτομο να ψάξει που γνωρίζει και βρει ευκαιρία μετα από καλό έλεγχο φυσικά, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω είναι πολύ της μόδας η αναζήτηση ΙΧ στη Γερμανία.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί, είναι πράγματι συμφέρουσα?

Βρίσκεις καλύτερες τιμές? Γιατί δεν απορροφούνται τα ΙΧ στη γερμανική αγορά μεταχειρισμένων και οι έμποροι τα στέλνουν Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Βλέπω είναι πολύ της μόδας η αναζήτηση ΙΧ στη Γερμανία.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί, είναι πράγματι συμφέρουσα?

Βρίσκεις καλύτερες τιμές? Γιατί δεν απορροφούνται τα ΙΧ στη γερμανική αγορά μεταχειρισμένων και οι έμποροι τα στέλνουν Ελλάδα?

Εδώ και αρκετά χρόνια.

Ναι οι τιμές είναι καλύτερες και κάποιες φορές αξίζει περισσότερο από εκεί. Στη Γερμανική αγορά δεν απορροφούνται σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί εκεί η αγορά καινούργιου αυτοκινήτου είναι πολύ ευκολότερη. Επίσης δεν έχει νόημα να πάρουν μεταχειρισμένο εκεί, 5-6 χρονών να είναι στα επόμενα 2 χρόνια θα αρχίσει να σαπίζει και θα κόβεται στο ΚΤΕΟ οπότε τα διώχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Εδώ και αρκετά χρόνια.

Ναι οι τιμές είναι καλύτερες και κάποιες φορές αξίζει περισσότερο από εκεί. Στη Γερμανική αγορά δεν απορροφούνται σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί εκεί η αγορά καινούργιου αυτοκινήτου είναι πολύ ευκολότερη. Επίσης δεν έχει νόημα να πάρουν μεταχειρισμένο εκεί, 5-6 χρονών να είναι στα επόμενα 2 χρόνια θα αρχίσει να σαπίζει και θα κόβεται στο ΚΤΕΟ οπότε τα διώχνουν.

Νόμιζα ότι τα καινούρια ΙΧ στην Ελλάδα είναι φτηνότερα απ'ότι στη Γερμανία, άρα υπέθετα ότι και σαν μεταχειρισμένα θα είναι φτηνότερα. (μιλώ για τα ευρέως κυκλοφορούντα εμπορικά ΙΧ και όχι για ειδικές περιπτώσεις).

Εφόσον ένα 6ετίας γερμανικό είναι πολύ ταλαιπωρημένο από τα αλάτια τί νόημα έχει να το αγοράσει κάποιος εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, turbat0s είπε

 

Εφόσον ένα 6ετίας γερμανικό είναι πολύ ταλαιπωρημένο από τα αλάτια τί νόημα έχει να το αγοράσει κάποιος εδώ?

Γιατι εδώ το 6ετιας από Γερμανία ( το πιο μεγάλο ποσοστό των συμφορουμιτων) το θεωρούν καινούργιο και τρελή ευκαιρία να το αγοράσεις. Τι ψάχνεις να βρεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, turbat0s είπε

 

Εφόσον ένα 6ετίας γερμανικό είναι πολύ ταλαιπωρημένο από τα αλάτια τί νόημα έχει να το αγοράσει κάποιος εδώ?

Δεν είναι όλα έτσι.Υπάρχουν εκατομμύρια αμάξια προς πώληση εκεί. Απλα θελει ψάξιμο.Χρειάζεται άνθρωπο να ασχοληθεί εκεί, να ξέρει τη γλώσσα,τα κόλπα των εκεί μαντραδων.

Έχω πει οτι αξίζει μεταχειρισμένο κυριως από επίσημη αντιπροσωπεία.

8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Γιατι εδώ το 6ετιας από Γερμανία ( το πιο μεγάλο ποσοστό των συμφορουμιτων) το θεωρούν καινούργιο και τρελή ευκαιρία να το αγοράσεις. Τι ψάχνεις να βρεις; 

Καλά εσύ και το 2ετιας το θεωρεις χρεπι και επικίνδυνο😙

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmmys είπε

 

Καλά εσύ και το 2ετιας το θεωρεία χρεπι και επικίνδυνο😂

Οχι με παρεξήγησες. . Όταν ληγει η εγγύηση σε καινούργιο το δίνω. Μτχ το πολυ 5ετιας είχα δεν έβγαλαν ζημιές.

Δεν είναι ωραία να δίνεις μόνο  100 ευρω τον χρόνο για σερβις και ότι ζημιές βγάλει να το φτιάχνουν τζαμπα; Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Για ακόμα 3.5 χρόνια ήσυχος με την εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Νόμιζα ότι τα καινούρια ΙΧ στην Ελλάδα είναι φτηνότερα απ'ότι στη Γερμανία, άρα υπέθετα ότι και σαν μεταχειρισμένα θα είναι φτηνότερα. (μιλώ για τα ευρέως κυκλοφορούντα εμπορικά ΙΧ και όχι για ειδικές περιπτώσεις).

Σου διαφεύγει πως ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης είναι αυτός που καθορίζει τις τιμές των μεταχειρισμένων, και όχι η τιμή πώλησης του καινούργιου. Με μια απλή επίσκεψη στο mobile.de θα διαπιστώσεις πως οι τιμές των μεταχειρισμένων στην Γερμανία πέφτουν πολύ πιο γρήγορα από ότι εδώ.

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Εφόσον ένα 6ετίας γερμανικό είναι πολύ ταλαιπωρημένο από τα αλάτια τί νόημα έχει να το αγοράσει κάποιος εδώ?

Δεν ισχύει πλέον αυτό με τα αλάτια, μόνο πολύ παλιά ίσχυε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...