Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Μείνε στο classic και μην το ψάχνεις παραπέρα για το καλό σου.

Οι καινούργιοι Server έχουν Que ? , Επιστρέφω σπίτι στις 3 και έλεγα να το κάψω μέχρι το πρωί δεν έχω ακόμα ούτε subscription βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nikosaek2121 είπε

Οι καινούργιοι Server έχουν Que ? , Επιστρέφω σπίτι στις 3 και έλεγα να το κάψω μέχρι το πρωί δεν έχω ακόμα ούτε subscription βάλει.

Έβγαλαν κάνα 2 πριν λίγες ώρες. Λογικά δεν θα έχουν ακόμα queue ( ten storms ). Από αύριο λογικά στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Υπάρχουν ήδη σκέψεις επέκτασης του content αλλά πάντα vanilla style.

Έτσι είναι. Και μάλιστα ακόμα και για το "πρώτο" expansion του κλάσικ, που η community το λέει προς το παρόν classic+, σκέφτονται κι εκεί να αξιοποιήσουν υλικό από το παρελθόν, όπως ας πούμε τις πολλές μισοτελειωμένες περιοχές του vanilla, όπως το mount hyjal (που με κάτι τρελά πηδήματα μπορούσες να μπεις το εξερευνήσεις αλλά ηταν άδειο από npc) κτλ.

Κάποιες από αυτές τις περιοχές, σε διαφορετικές εκδοχές, έχουν μπει βέβαια σε expansions όπως στο cata, αλλά υπήρχαν ήδη από το vanilla απλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο, "είχαν κοπεί". Σε κάνα χρόνο έρχεται η ώρα τους 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1) Να βάλω κάποιο addon ή όχι; Αξίζουν; Δεν έχω ξαναπαίξει wow και παρατηρώ ότι χάνω αρκετό χρόνο στο να ψάχνω τα μέρη που θέλουν τα quests.

2) Όταν είμαι σε party, αυτό που παρατήρησα είναι ότι το loot πάει εναλλάξ και κάνεις κάποιο gold share. Αντικείμενα μπορούμε να αλλάξουμε μεταξύ μας; Το exp είναι το ίδιο; Τα τέρατα είναι πιο δυνατά;

3) Στις περιοχές με τα τέρατα συνήθως υπάρχουν πολλά άτομα και δύσκολα γίνεται το claim. Υπάρχουν tips ; Πχ να μένω ακίνητος ή να τρέχω συνεχώς; Εάν είμαι σε πάρτυ εμφανίζονται πιο εύκολα; Θέλει να είσαι δίπλα στο πάρτυ σου; 

4) Σε ένα από τα πρώτα quests που ήθελε το κεφάλι από κάποιο mini boss, όταν πήγα στην περιοχή είχε καμία 50αρια άτομα και κάποιος με έβαλε σε μια 5αδα. Όταν εμφανίστηκε αμέσως σκοτώθηκε και πήρα και εγώ το κεφάλι, χωρις να κάνω τίποτα. Επίσης είχε εμφανιστεί και αρκετές φορές πιο πριν, αλλά μάλλον είναι οποία ομάδα προλάβει να το κάνει claim; Λίγο περίεργη φάση μου φάνηκε και αν σολαρεις θέλει να έχεις τύχη βουνό για να πετύχεις το claim.

Γενικά ένας χαμός. Είμαι 7 λεβελ, αλλά ακόμα δεν έχω κατάλαβει τίποτα από το παιχνιδι. Και γίνεται και ένας χαμός με τα όπλα και τα skills δεν ξέρω τι να μαθω. Και λέω να μην διαβάσω κάποιο guide.

1) Βάλε το Questie (quest helper) και το Vendor Price (σου λέει πόσο θα πουληθεί το item στον  vendor)

2)Τα μόνα items που δεν μπορείς να μοιραστείς είναι αυτά που γράφουν soulbound. Το XP είναι λιγότερο αλλά τέρατα παραμένουν ίδια.

3)Εξαρτάται, ανάλογα τον κόσμο στην περιοχή, Εάν είναι υπερβολικά πολύς τότε καλύτερα να κάθεσαι σε ένα σημείο και να περιμένεις το spawn, Εάν έχει νορμάλ κόσμο, τότε τρέχεις και ψάχνεις. 

Tip: Spamαρε κάποιο attack εκεί που κάνει spawn το mob που χρειάζεσαι. 

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είσαι σε κάποιο range όχι πολύ μακριά απο το party για να πάρεις κι εσύ το kill.

4)Αυτά γίνονται στα launch, μέχρι να αραιώσει ο κόσμος. 

Καλό θα ήταν να δεις (youtube) κάνα guide :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kti23 είπε

Από όσο είχα ψάξει συμφωνώ σε αυτό.Για να διορθώσω το προηγούμενο ποστ,απλά δεν είναι κάτι που με τραβάει αρκετά ώστε να δίνω τόσα χρήματα μηνιαίως.

Γενικά νόμιζα ότι το WoW και τα mmo γενικότερα είχαν φάει τα ψωμιά του αλλά από ότι φαίνεται υπάρχει ακόμη λαός. Λίγο και η νοσταλγία υποθέτω και μάζεψε τόσο ώστε να έχει ουρά του ικα 😋

Θαρρώ πάντως όπως προαναφέρθηκε ότι σε ένα μήνα θα έχουν φύγει και όσοι το ξεκίνησαν λόγω hype.

Αμα δε σε τραβαει απλως δεν ειναι για σενα. Nothing wrong with that.

Το WoW υπαρχει ακομα και παντα ειχε μεγαλο κοινο. Αλλα το ολο θεμα με το classic εχει μεγαλη ιστορια.

Ειναι λογικο να νομιζεις οτι ολοι θα εχουν φυγει σε ενα μηνα μολις τους περασει η νοσταλγια αλλα αυτο οφειλεται στο οτι δεν ξερεις ποσο καιρο ο κοσμος το ζηταει. Τα petitions που εγιναν στη Blizzard, τα community developed private server που ειναι εντυπωσιακα καλης ποιοτητας αλλα αναγκαστικα απεχουν αρκετα απο το real thing και το οτι κοσμος χρονια τωρα ασχολειται με αυτα γιατι δεν ειχε καποια επισημη λυση απο τη Blizzard.

Δεν ειναι μια αρπαχτη για να βγαλουν ευκολο χρημα για λιγους μηνες οπως οι επανεκδοσεις παλιων κονσολων σε μινιατουρα που ηταν της μοδας προσφατα. Το ολο θεμα ξεκινησε σαν grass roots movement και η Blizzard ουσιαστικα αναγκαστηκε να ανταποκριθει

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα βγήκε το Azeroth Auto Pilot για classic. Παίζει καλά; Το questie δεν τα έδειχνε καλά χθες. Έπρεπε να κάτσω να διαβάσω το quest για να δώ πού είναι ο τύπος που πρέπει να αποκεφαλίσω :shock:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου ειναι εφόσον κάποιος παίξει το Classic ειναι να το παίξει χωρίς addon καθόλου για να απολαύσει μια κλασσική εμπειρία , αν και το παίζω απο τις αρχές που έχει βγεί το wow ίσως το βάλω οταν και αν βάλω συνδρομή αλλα και πάλι θα ειναι χωρίς addons αλλιώς κατ εμε δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και τότε addonάκια βάζαμε. Εξάλλου δεν επηρρεάζει τόσο την εμπειρία.

Το να ψάχνεις που στο καλό είναι το NPC που σου λέει το quest σε μια αχανή έκταση, είναι λιγάκι μαζοχιστικό. Εδώ προσωπικά δεν την παλεύα με alt-tab μεταξύ WoW και thottbot....

Μήπως έχει βρει κανείς το X-Pearl για αυτή την έκδοση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

τωρα το πρωι μπαινει Mograine χωρις ουρες και τον γραφει medium

Έτσι ήταν και χθες το πρωί. Τώρα έχει 1000 άτομα 15 λεπτά και τον δείχνει full. Μετά το μεσημέρι που θα σχολάσουν από τις δουλειές να δούμε τι θα γίνει.

btw για όποιον ενδιαφέρεται για τα world first κι αυτά σχεδόν 40 lvl οι πρώτοι. Νομίζω το 47 είναι η μέση οπότε το σ/κ θα δούμε τους πρώτους 60άρηδες lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boju είπε

Έτσι ήταν και χθες το πρωί. Τώρα έχει 1000 άτομα 15 λεπτά και τον δείχνει full. Μετά το μεσημέρι που θα σχολάσουν από τις δουλειές να δούμε τι θα γίνει.

btw για όποιον ενδιαφέρεται για τα world first κι αυτά σχεδόν 40 lvl οι πρώτοι. Νομίζω το 47 είναι η μέση οπότε το σ/κ θα δούμε τους πρώτους 60άρηδες lol

Θυμάμαι τότε το ελάχιστο για να πας 60 ήταν 8 days playtime(διορθώστε με αν κάνω λάθος) με τον μέσο όρο να είναι κάπου στα 11-12.
Αν υπάρξει 60άρης μέχρι το Σάββατο λοιπόν θεωρώ ότι ο τύπος απλά δεν κοιμήθηκε από το launch.
Είπαμε nostalgia ρε παιδιά αλλά λίγο ήρεμα νταξ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...