Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εμένα μου έχει μείνει ανάμνηση να θέλω mount και απλά να σκοτώνω μηχανικά σαν ρομπότ κάτι χελώνες με τις ώρες για να βγάλω μαύρα μαργαριτάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εμένα μου έχει μείνει ανάμνηση να θέλω mount και απλά να σκοτώνω μηχανικά σαν ρομπότ κάτι χελώνες με τις ώρες για να βγάλω μαύρα μαργαριτάρια.

Τοτε κανεις μας δεν ηξερε. Για πολλους ηταν το πρωτο παιχνιδι του ειδους. Υπαρχουν απειροι τροποι για να βγαλεις gold βαση της οικονομιας και της ζητησης του server που τοτε οι περισσοτεροι δεν γνωριζαμε. Δεν ειναι τοσο δυσκολο το παιχνιδι οσο πολλοι το κανουν τα φαινεται. Το μεγαλυτερο time sink ειναι το levelling αλλα και αυτο εχει την φαση του γιατι πρεπει να γνωρισεις κοσμο και να κανεις πραγματα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Τοτε κανεις μας δεν ηξερε. Για πολλους ηταν το πρωτο παιχνιδι του ειδους. Υπαρχουν απειροι τροποι για να βγαλεις gold βαση της οικονομιας και της ζητησης του server που τοτε οι περισσοτεροι δεν γνωριζαμε. Δεν ειναι τοσο δυσκολο το παιχνιδι οσο πολλοι το κανουν τα φαινεται. Το μεγαλυτερο time sink ειναι το levelling αλλα και αυτο εχει την φαση του γιατι πρεπει να γνωρισεις κοσμο και να κανεις πραγματα μαζι.

Δεν ήταν θέμα γνώσης όσο "Fuck it. Θα κάτσω εδώ μέχρι να βγάλω αρκετά μαύρα μαγαριτάρια.". Μου έλεγαν ότι έχω θέμα. Δίκιο είχαν, αλλά whatever, το mount το έβγαλα. :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GhostRiderLSOV είπε

Δεν ήταν θέμα γνώσης όσο "Fuck it. Θα κάτσω εδώ μέχρι να βγάλω αρκετά μαύρα μαγαριτάρια.". Μου έλεγαν ότι έχω θέμα. Δίκιο είχαν, αλλά whatever, το mount το έβγαλα. :P

Παντως ακομα και ετσι εγω πιστευω οτι ηταν πολυ πιο fun απο το πως εχει καταντησει τωρα το game. Τουλαχιστον "εφτυσες αιμα" αλλα οταν τελικα καταφερες να παρεις το mount ηταν μια ευχαριστηση. Πλεον το κοινο των mmo τα θελουν ολα ετοιμα και στο χερι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

farming και grinding με τις ώρες αλλά σε λάθος πράμα . Πάλι καλά που τότε σταμάταγαν και του το έλεγαν . Είχα δώσει σε έναν και mining pick γιατί δεν ήξερε ότι με καλάμι δε γίνεται  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εμένα μου έχει μείνει ανάμνηση να θέλω mount και απλά να σκοτώνω μηχανικά σαν ρομπότ κάτι χελώνες με τις ώρες για να βγάλω μαύρα μαργαριτάρια.

εγω θυμαμαι τις ατελειωτες ωρες farming και travel που εκανα για να παρω το epic mount του Warlock. συν 100g που εδωσα σε εναν Rogue για να ξεκλειδωσει το dungeon section για το final quest.

αλλα στο τελος αισθανοσουν ικανοποιηση διοτι ολοκληρωσες ενα πολυ δυσκολο achievement με ενα πολυ cool reward . και ακομη με αυτο το mount ειμαι.

Αναφορά σε κείμενο

Πλεον το κοινο των mmo τα θελουν ολα ετοιμα και στο χερι.

δεν ειναι μονο το κοινο των mmo, αυτο ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα ολοκληρης της σημερινης gaming κοινοτητας.

τα θελουν ολα ετοιμα. και γιαυτο εχουμε το σημερινο χαλι με τα grindfests, live services, mtx, casual focused aaa titles, κοκ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εμένα μου έχει μείνει ανάμνηση να θέλω mount και απλά να σκοτώνω μηχανικά σαν ρομπότ κάτι χελώνες με τις ώρες για να βγάλω μαύρα μαργαριτάρια.

Εγώ καμιά 10αρια runs wailing caverns solo με orc warrior... Είχα ένα στόχο κι ευτυχώς εκεί μέσα δε με ενοχλούσε και κανείς. Ότι μπλε έβρισκα το έβαζα auction και τα υπόλοιπα vendor.

 

Πάντως, έτσι όπως κατήντησε από πανδάρια και μετά, καλύτερα το βανίλλα. Εγώ που δεν ήμουν και σε κανένα καλό guild το ευχαριστιόμουν πιο πολύ κι ας ήταν πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Εγώ καμιά 10αρια runs wailing caverns solo με orc warrior... Είχα ένα στόχο κι ευτυχώς εκεί μέσα δε με ενοχλούσε και κανείς. Ότι μπλε έβρισκα το έβαζα auction και τα υπόλοιπα vendor.

Πάντως, έτσι όπως κατήντησε από πανδάρια και μετά, καλύτερα το βανίλλα. Εγώ που δεν ήμουν και σε κανένα καλό guild το ευχαριστιόμουν πιο πολύ κι ας ήταν πιο δύσκολο.

Εγω θυμαμαι στα dungeons οτιδηποτε μπλε εβρισκες ηταν Bind on Pickup, αρα μονο vendor εμπαιναν.

Αυτο που λες το κανανε οι enchanters συχνα για να εχουν μπλε να κανουν disenchant

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Bspus Νομίζω κάποιο απο τα set items του Viper set (Wailing Caverns) ήταν BoE και πουλούσε (σχετικά) καλά σε alts στις αρχές - plus συνήθως τα mobs στα dungeon γενικά είχαν λίγο πιο ψηλό % για να ρίξουν μπλέ world drops.

Στην δική μου περίπτωση, κάναμε 2-man farm με φίλο έξω απο Grim Batol με skinning hunter bot* (BM) spec :P τα διάφορα δρακάκια και πουλούσαμε scales που θέλανε οι end-game raiders για τις LW armors (και κανένα pet που έπεφτε που και που πάλι για πούλημα πήγαινε). Βγάλαμε σε κανένα μήνα, δύο ίσως, epix mounts και έμεινε και καβάτζα για τα materials που ήθελε το attunement για Naxxramas (άσχετα αν δεν καταφέραμε ποτέ να μαζέψουμε ως guild 40 άτομα για να κάνουμε κανένα σοβαρό try - money well spent βεβαίως βεβαίως :P ).

Σαν ιδέα, το Classic μου αρέσει αλλά ρεαλιστικά δεν είναι πλέον για τα μέτρα μου - θυμάμαι το grind ήταν ανελέητο στις pre-TBC εποχές αν ήθελες να κάνεις οτιδήποτε πέρα απο questing και κανένα ψιλοdungeon (και να μην ψοφάς σε κάθε 1-2 pulls ή να γίνεσαι βάρος στους υπόλοιπους) και πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ελεύθερου χρόνου anymore... :( 

*"Bot-spec" λέγαμε τους hunter που παίζανε βασικά pet tank και auto-shot/AFK mode, good times...

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Εγω θυμαμαι στα dungeons οτιδηποτε μπλε εβρισκες ηταν Bind on Pickup, αρα μονο vendor εμπαιναν.

Αυτο που λες το κανανε οι enchanters συχνα για να εχουν μπλε να κανουν disenchant

Υπήρχαν μπλε BoE. Φυσικά τα BoP τα πουλούσα vendor.

Axxxx τι εποχές κι αυτές.... φοιτητής με άπειρο χρόνο. Τώρα με 2 παιδιά... πάνε αυτά 😂🤣

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα η ξεχωριστη ιστορια καθενος για το πως εβγαλε το epic mount του! Εγω ως herbalist εκανα το εξης :

Το πιο ακριβο herb ηταν το black lotus, που πηγαινε εως και 30g στο AH, και εκανε spawn σε συγκεκριμενα zones. Σε καθε zone, spawnare σε 5-6 συγκεκριμενα σημεια, και το spawn rate ηταν με την λογικη οτι οταν καποιος μαζευε ενα, το επομενο spawn στο zone αυτο θα ηταν σε μια ωρα, randomly σε καποιο απο τα 5-6 σημεια. Οποτε μολις μαζευα ενα, λογκαρα και ξαναεμπαινα με υπενθυμιση στο κινητο σε μια ωρα, εκανα γυρω γυρω στα 5-6 locations και μαζευα το επομενο, κοκ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, είχε αρκετούς τρόπους εφ'όσον είχες υπομονή - απλά σε ορισμένες περιπτώσεις το server έπαιζε μεγάλο ρόλο, όλα αυτά τα outdoors farming δεν έπαιζε να γίνονταν αν είσουν σε PvP ή high-population (ή και τα 2) server, για καλή μου τύχη στις αρχές έτυχε να πάω προς Wildhammer μεριά που ήταν medium PvE αλλιώς ούτε για πλάκα δεν θα μας άφηναν να κάνουμε farming :P 

(βέβαια απο την άλλη, στα high population είχες και πιο πολύ πράμα να κάνεις απο activities παρά στα άδεια servers... μεγάλο πράμα η επιλογή server τελικά :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον το εχουν προχωρησει το θεμα του farming. Κυκλοφορουν φημες (αληθεια πιστευω αλλα δεν το εχω δει) οτι σε private vanilla servers υπαρχει το λεγομενο devilsaur mafia.

Μικτες ομαδες απο alliance και horde που συνεννοουνται μεσω discord περιπολουν τα γνωστα σημεια του ungoro crater που εμφανιζονται devilsaurs και σκοτωνουν οποιονδηποτε προσπαθει να μαζεψει devilsaur leather χωρις να ανηκει στη mafia.

Με αποτελεσμα τα devilsaur leather και παραγομενα armor να εχουν αστρονομικς τιμες στο AH αφου ελεγχουν πληρως την προσφορα.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bspus είπε

Πλεον το εχουν προχωρησει το θεμα του farming. Κυκλοφορουν φημες (αληθεια πιστευω αλλα δεν το εχω δει) οτι σε private vanilla servers υπαρχει το λεγομενο devilsaur mafia.

Μικτες ομαδες απο alliance και horde που συνεννοουνται μεσω discord περιπολουν τα γνωστα σημεια του ungoro crater που εμφανιζονται devilsaurs και σκοτωνουν οποιονδηποτε προσπαθει να μαζεψει devilsaur leather χωρις να ανηκει στη mafia.

Με αποτελεσμα τα devilsaur leather και παραγομενα armor να εχουν αστρονομικς τιμες στο AH αφου ελεγχουν πληρως την προσφορα.

Αυτό όντως συμβαίνει. Συνήθως είναι ένα δυνατό group απο horde ή ally. Απλά κάποια στιγμή επειδή μαζεύεται κόσμος και δεν γίνεται καλό farm μοιράζονται το spot και με ένα group από το αντίθετο faction. Οπότε ξέρουν ότι px 10 με 1 φαρμαρει το horde group και 1 με 4 το ally group κ.ο.κ. Οπότε δεν έχεις ελπίδα ούτε να μπεις σε αυτό το group ούτε να πάρεις το σποτ. Έτσι χειρίζονται όλη την οικονομία του σέρβερ.

Αυτό δεν θα γίνει λογικά στον classic γιατί οι top players κλασικά θα πάνε όλοι σε έναν realm. Αυτά είναι guilds που παίζουν μαζί. Οπότε στους άλλους σέρβερ θα μπορείς να διεκδικήσεις το farm spot.

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...