Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2019 στις 10:45 ΜΜ, Radiatedsoul είπε

μολις μπηκε το honnor σημερα ξεκινησε ο πολεμος

Καλησπέρα εννοείς το phase 2???

Στις 11/11/2019 στις 3:25 ΜΜ, fragma είπε

Ως παλιός priest σε συμβουλεύω να μην ασχοληθείς καθόλου με το shadow spec. Σαν healer θα σε βρίζουν στα raids και τα dungeons για το χαμηλό heal, και σαν Dps θα πρέπει να προσπαθείς πολύ και να έχεις πολύ καλό gear για να βγάλεις το ίδιο damage που βγάζουν άλλα classes με μέτριο gear και spammaροντας ένα skill. Για pvp δεν το συζητώ κάν γιατί εκεί μόνο ως discipline επιβιώνεις. Βασικά η μοναδική σου επιλογή, αν θέλεις να ανήκεις σε ενα σοβαρό team, είναι να healάρεις ως holy ή ως disc.

Αποφάσισα για main holy priest. Αλλά τι διαφορά έχει ο disc με τον holy? Τώρα έχω κάπως διπλό build για leveling και για dungeon heal, θα παραμείνω με αυτό ως τα 60. (Ακολουθώ οδηγό στο ICY VEINS με έχει βοηθήσει πολύ). Πιστεύεις ότι πρέπει καπάκι στα 60 να αλλάξω; Θα μπορώ να κάνω τα reputation farm κτλ? Θέλω να κάνω όλα τα quest σε όλο τον χάρτη. Θα μπορέσω πιστεύεις ως holy? Η να αλλάξω πριν χωθώ (αν χωθώ) σε raids?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα εννοείς το phase 2???

Αποφάσισα για main holy priest. Αλλά τι διαφορά έχει ο disc με τον holy? Τώρα έχω κάπως διπλό build για leveling και για dungeon heal, θα παραμείνω με αυτό ως τα 60. (Ακολουθώ οδηγό στο ICY VEINS με έχει βοηθήσει πολύ). Πιστεύεις ότι πρέπει καπάκι στα 60 να αλλάξω; Θα μπορώ να κάνω τα reputation farm κτλ? Θέλω να κάνω όλα τα quest σε όλο τον χάρτη. Θα μπορέσω πιστεύεις ως holy? Η να αλλάξω πριν χωθώ (αν χωθώ) σε raids?

Από τα λίγα που έχω δει και καταλάβει έως τώρα, αν πας σε holy talents, είσαι μόνο για healing, ενώ το disc σε βοηθάει στο να είσαι κάπως πιο tanky να το πω και να μπορείς συνδυαστικά με κάποια talents απο holy να κάνεις και damage σε pvp καταστάσεις, θυσιάζοντας ένα μέρος του healing to οποίο δεν θα είναι τόσο αποδοτικό. 

Και εγώ μάλλον για disc/holy hybrid προσανατολίζομαι.

Επίσης, ρε παιδιά τώρα που μείναμε μονάχοι πως θα βρούμε κανά guild?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Disc εχει πιο survival skills οπότε ας πουμε οτι ειναι πιο πολύ για PVP. Tα Holy skills πιο πολύ για healing και τα Shadow για DPS. 

Βρειτε τι θελετε να κανετε και αναλογα φορτωστε στο spec που προτιμάτε. Δεν θυμαμαι συνδυασμούς πλεον για Classic αλλά ποτέ δεν φορτωνεις μονο 1 spec ότι και αν κανεις παντα ειναι ενας συνδυασμος 30-70 μεταξύ 2 κατηγοριών ενώ άλλοι θα έβαζαν και 2-3 ποντους σε μια τρίτη ανάλογα το τι θελουν να κανουν και τι τους βολεύει. 

π.χ. https://www.icy-veins.com/wow-classic/priest-healer-pve-spec-builds-talents

 

Μεχρι και το Wotlk για μενα οι επιλογή των skills ηταν από τα αγαπημενα σημεία του παιχνιδιού, μπορούσες να κανεις τη διαφορά και να τα προσαρμόσεις στο στυλ σου. Υπήρχε γενικά σημαντική διαφοροποίηση και για μενα τουλάχιστον παρα πολύ ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Το phase 2 ειναι ενα λαθος, που πρεπει να διορθωσει η Blizzard

Πάντως έτσι ακριβώς ήταν και στο retail. Τα bg άργησαν να βγουν. Εγώ το ευχαριστιεμαι το pvp αλλά μου κάνει την ζωή δύσκολη με τον alt αλλά το ξεπερνάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Πάντως έτσι ακριβώς ήταν και στο retail. Τα bg άργησαν να βγουν. Εγώ το ευχαριστιεμαι το pvp αλλά μου κάνει την ζωή δύσκολη με τον alt αλλά το ξεπερνάω

Μπορει να ηταν το ιδιο συστημα για καποιο διαστημα αλλα η κατασταση δεν νομιζω να ειχε καμια σχεση.

Τωρα εχεις σχεδον σε ολους τους server, σε καθε end game zone flight path (και οχι μονο) ενα kill squad απο horde με epic mounts και tier 1 να σκοτωνουν οποιον ερχεται.

Εδω με ισους αριθμους να ηταν οι alliance παλι τους σφαζουν, τωρα με το πληθος που εχουν οι horde απλως δεν παλευεται. Δεν μπορεις να πας ουτε στα dungeons.

Ευτυχως τα BGs ερχονται 10 Δεκεμβριου, πριν το phase 3. Θα φτιαξει καπως η κατασταση, ειδια αφου θα ειναι cross realm αλλα οχι πολυ γιατι οι horde θα τρωνε queues και θα ξαναβγαινουν παγανια στο open world.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, για μέχρι τα 60lvl έκανα shadow spec. Πρώτη εντύπωση είναι πως σκοτώνεις πιο εύκολα τα mobs, ξεμένεις πιο εύκολα από mana όμως. Θέλει και λίγο συνήθεια ότι πλέον δεν έχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο heal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bspus είπε

Μπορει να ηταν το ιδιο συστημα για καποιο διαστημα αλλα η κατασταση δεν νομιζω να ειχε καμια σχεση.

Τωρα εχεις σχεδον σε ολους τους server, σε καθε end game zone flight path (και οχι μονο) ενα kill squad απο horde με epic mounts και tier 1 να σκοτωνουν οποιον ερχεται.

Εδω με ισους αριθμους να ηταν οι alliance παλι τους σφαζουν, τωρα με το πληθος που εχουν οι horde απλως δεν παλευεται. Δεν μπορεις να πας ουτε στα dungeons.

Ευτυχως τα BGs ερχονται 10 Δεκεμβριου, πριν το phase 3. Θα φτιαξει καπως η κατασταση, ειδια αφου θα ειναι cross realm αλλα οχι πολυ γιατι οι horde θα τρωνε queues και θα ξαναβγαινουν παγανια στο open world.

Πάλι καλά Mograine που παίζω είναι πολύ balanced to A/H ratio. Ευχαριστιεμαι pvp αβερτα με τον rogue. Ο αλτ τραβάει λίγο ζόρι αλλά δεν βαριέσαι :) Πχ thorium point --> brd θέλει κάνα 20λεπτο να φτάσω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Πάλι καλά Mograine που παίζω είναι πολύ balanced to A/H ratio. Ευχαριστιεμαι pvp αβερτα με τον rogue. Ο αλτ τραβάει λίγο ζόρι αλλά δεν βαριέσαι :) Πχ thorium point --> brd θέλει κάνα 20λεπτο να φτάσω 😂

Ευτυχως και εγω rogue εχω αλλα πρεπει κυριολεκτικα να πηγαινω παντου stealth. Ειναι και casters σχεδον ολοι οι horde και απο αποσταση να σε δουνε πεθανες.

Εχει και τα θετικα βεβαια. Με 3500 honor μονο ειχα 639 standing και πηγα ηδη rank 2 με μισογεματη μπαρα. Οι horde πρεπει να θελουν 10πλασια για το ιδιο αποτελεσμα λογω του τροπου λειτουργιας του συστηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Bspus είπε

Ευτυχως και εγω rogue εχω αλλα πρεπει κυριολεκτικα να πηγαινω παντου stealth. Ειναι και casters σχεδον ολοι οι horde και απο αποσταση να σε δουνε πεθανες.

Εχει και τα θετικα βεβαια. Με 3500 honor μονο ειχα 639 standing και πηγα ηδη rank 2 με μισογεματη μπαρα. Οι horde πρεπει να θελουν 10πλασια για το ιδιο αποτελεσμα λογω του τροπου λειτουργιας του συστηματος

Horde είμαι εγώ. Καλά με 3500 honor 639 standing? Τόσο νεκρός είναι ο σέρβερ σου? Στον δικό μου φίλος με 10κ+ honor τερμάτισε 2500 κάτι.

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Horde είμαι εγώ. Καλά με 3500 honor 639 standing? Τόσο νεκρός είναι ο σέρβερ σου? Στον δικό μου φίλος με 10κ+ honor τερμάτισε 2500 κάτι.

Δεν ειναι νεκρος, απλα η διαφορα στα factions ειναι πολυ μεγαλη και σε συνδυασμο με τη νοοτροπια που εχουν οι horde (οι πιο εμπειροι και επιθετικοι pvpers παντα τεινουν προς horde) ειναι μονιμη σφαγη και οι περισσοτεροι alliance εχουν απελπιστει και αποφευγουν εντελως το pvp. Αυτο βεβαια οδηγει τους horde να ειναι ακομα πιο honor starved και να κυνηγανε μανιασμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 10:46 ΜΜ, Liapisftw είπε

Πάντως έτσι ακριβώς ήταν και στο retail. Τα bg άργησαν να βγουν

Οχι δεν ηταν ετσι παλια στο Vanilla για δυο κυριως λογους:

1) Ο κοσμος δεν ηξερε τι κανει το honor, αν αξιζει να μαζεψεις και να ανεβεις ρανκ στο πβπ. Μεχρι να καταλαβει η μεγαλη μαζα των παιχτων τι συμβαινει ειχαν βγει τα bg οποτε μαζευτηκαν ολοι εκει μεσα.

2) Ο κοσμος του wow classic φτιαχτηκε για συγκεκριμενο αριθμο παιχτων, τοτε ηταν 2κ ισως 3κ. Η μπλιζαρντ στο κλασικ ειπε οτι αυξησε την χωρητικοτητα των σερβερ και τους τριπλασιασε. Οποτε εχουμε εναν κοσμο φτιαγμενο για 3κ κοσμο γεματο με 10κ κοσμο με ανοιχτο το πβπ και χωρις battlegrounds...

Δεν λογκαρω καν εγω μεχρι της 10 δεκεμβρη και παλι πολυ μακρια μου φενεται αυτη η ημερομηνια, επρεπε πρωτη του μηνα να τα βαλει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Οχι δεν ηταν ετσι παλια στο Vanilla για δυο κυριως λογους:

1) Ο κοσμος δεν ηξερε τι κανει το honor, αν αξιζει να μαζεψεις και να ανεβεις ρανκ στο πβπ. Μεχρι να καταλαβει η μεγαλη μαζα των παιχτων τι συμβαινει ειχαν βγει τα bg οποτε μαζευτηκαν ολοι εκει μεσα.

2) Ο κοσμος του wow classic φτιαχτηκε για συγκεκριμενο αριθμο παιχτων, τοτε ηταν 2κ ισως 3κ. Η μπλιζαρντ στο κλασικ ειπε οτι αυξησε την χωρητικοτητα των σερβερ και τους τριπλασιασε. Οποτε εχουμε εναν κοσμο φτιαγμενο για 3κ κοσμο γεματο με 10κ κοσμο με ανοιχτο το πβπ και χωρις battlegrounds...

Δεν λογκαρω καν εγω μεχρι της 10 δεκεμβρη και παλι πολυ μακρια μου φενεται αυτη η ημερομηνια, επρεπε πρωτη του μηνα να τα βαλει

Μιας και εχω παίξει nostalrius δεν μου έκανε εντύπωση το έντονο ganking γιατί το έχω συνηθίσει και ένας λόγος που έπαιξα ξανά είναι το phase 2. Γι'αυτό άλλωστε οι σέρβερ χωρίζονται σε pvp και pve για να καλύπτουν όλα τα γούστα. Μπορεί κάλλιστα κάποιος που δεν αντέχει το world pvp να πάει σε έναν pve server και να κάνει τα bg του.

Όσο για την χωρητικότητα των σέρβερ κατά την γνώμη μου είναι μεγάλο θετικό ο πολύς κόσμος γιατί βρίσκεις γκρουπακι για τα πάντα γρήγορα και ο κόσμος μοιάζει πιο ζωντανός. Αν δεις σε σέρβερ που είναι low ( και κατά τα λεγόμενα της μπλιζαρντ οι low servers είναι αρκετά μεγαλύτεροι των retail vanilla servers ), όλοι γκρινιάζουν ότι δεν έχει κόσμο και ότι παίζουν σε πεθαμένο server με AH με βασικές ελλείψεις καθώς και έλλειψη κόσμου για groups κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σέρβερ που παίζω εγώ πάντως skullflame και σε περιοχή που γίνετια συνήθως σφαγή (stranglethorn), τα πράγματα είναι σε καλή κατάσταση, ακόμη τουλάχιστον. Δηλαδή κάνεις quest άνετα χωρίς ganks. Κυρίως, βαράνε οι high level players μεταξύ τους, ή μαζεύονται για να επιτεθούν σε κάποιον 60άρι που βαράει 40άρηδες. Προσωπικά επιτέθικα 2 φορές σε 2 γκρουπάκια, ήμουν και εγώ σε γκρουπάκι και συναντηθήκαμε. Μια φορά ενώ έκανα ένα quest και έμεινα με λίγο Life και πετάχτηκε ένας rogue από stealth και με έδωσε 2 hit, πολύ άντρας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...