Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία σύνδεσης σε WiFi από τον σταθερό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Χτες πήρα πίσω τον σταθερό υπολογιστή μου που είχα στείλει για φτιάξιμο, στον οποίο μού άλλαξαν τον σκληρό δίσκο. Σε αυτόν χρησιμοποιώ εδώ κ' χρόνια έναν USB αντάπτορα ασύρματου (μάρκας TP-LINK) για να συνδέεται στο WiFi που έχουμε στο σπίτι. Από χτες όμως δεν συνδέεται. Συγκεκριμένα, όταν κάνω search τα διαθέσιμα ασύρματα, μου βρίσκει το δικό μου, πάω να μπω, και: είτε βάζω τον κωδικό και αυτόματα μου λέει ότι είναι λάθος (δεν είναι), είτε φορτώνει για λίγο και μου βγάζει ότι είναι αδύνατη η σύνδεση σ' αυτό το δίκτυο.

Προσπάθησα να ξανασετάρω τις ρυθμίσεις του ασύρματου απ' το web interface του ρούτερ. Εκεί όταν μπήκα, είδα ότι για κάποιο λόγο έχει αλλάξει το SSID, και στο Authentication έγραφε OPEN. Ξαναέβαλα το σωστό SSID, το Encryption type σε WPA2-AES όπως ήταν. Στο λάπτοπ καμία αλλαγή - συνδέεται κανονικά. Στον σταθερό τα ίδια σκατά. Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση γιατί πες έκανα reset και άλλαξε το SSID του ρούτερ και μπήκε και Authentication: OPEN. Στο λάπτοπ όμως γιατί δεν είχα κανένα θέμα;

Πήγα απ' τον Πίνακα Ελέγχου στην «Διαχείριση ασύρματων δικτύων» για να σβήσω το παλιό δίκτυο και να το ξαναβάλω. Δεν υπήρχε όμως (με το φορμάτ κ' την αλλαγή σκληρού φύγαν όλα). Δοκίμασα να το προσθέσω από εκεί, με όλα τα χαρ/κά του σωστά, τον τύπο κρυπτογράφησης, σετ ως Οικιακό δίκτυο κτλ. Και πάλι τζίφος: όχι απλά δεν δούλεψε, αλλά όταν έψαχνε κατόπιν για ασύρματα, αυτό μου το έβγαζε με κόκκινο Χ δίπλα και την ένδειξη «Οι ρυθμίσεις που έχουν αποθηκευτεί για το δίκτυο σε αυτό τον υπολογιστή δεν συμφωνούν με τις απαιτήσεις του δικτύου». Είδα ότι όταν πρόσθεσα το δίκτυο χειροκίνητα, είχε μια επιλογή «Σύνδεση ακόμα και αν το δίκτυο δεν εκπέμπει το όνομά του (SSID)». Το έχω κλικάρει και συμβαίνει το εξής τραγελαφικό: συνδέεται στο ίντερνετ, ενώ το δίκτυο το βγάζει ακόμα με Χ! Και προσπαθεί ανά δίλεπτο να συνδεθεί, χωρίς επιτυχία. Ενώ έχει συνδεθεί! (?). Θα μου πεις γιατί δεν το κρατάς έτσι. Γιατί μου βγάζει ίντερνετ δύο μπάρες το οποίο σέρνεται ενώ το ρούτερ είναι στο άλλο δωμάτιο, ενώ κάθε τόσο σταματάει να δουλεύει κιόλας.

Σόρρυ που σας ζάλισα, απλά ήθελα να προλάβω τυχόν προτάσεις που έχω ήδη δοκιμάσει. Τι μπορεί να παίζει; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Παντάξενος είπε

Πήγα απ' τον Πίνακα Ελέγχου στην «Διαχείριση ασύρματων δικτύων» για να σβήσω το παλιό δίκτυο και να το ξαναβάλω. Δεν υπήρχε όμως (με το φορμάτ κ' την αλλαγή σκληρού φύγαν όλα). Δοκίμασα να το προσθέσω από εκεί, με όλα τα χαρ/κά του σωστά, τον τύπο κρυπτογράφησης, σετ ως Οικιακό δίκτυο κτλ. Και πάλι τζίφος: όχι απλά δεν δούλεψε, αλλά όταν έψαχνε κατόπιν για ασύρματα, αυτό μου το έβγαζε με κόκκινο Χ δίπλα και την ένδειξη «Οι ρυθμίσεις που έχουν αποθηκευτεί για το δίκτυο σε αυτό τον υπολογιστή δεν συμφωνούν με τις απαιτήσεις του δικτύου». Είδα ότι όταν πρόσθεσα το δίκτυο χειροκίνητα, είχε μια επιλογή «Σύνδεση ακόμα και αν το δίκτυο δεν εκπέμπει το όνομά του (SSID)». Το έχω κλικάρει και συμβαίνει το εξής τραγελαφικό: συνδέεται στο ίντερνετ, ενώ το δίκτυο το βγάζει ακόμα με Χ! Και προσπαθεί ανά δίλεπτο να συνδεθεί, χωρίς επιτυχία. Ενώ έχει συνδεθεί! (?). Θα μου πεις γιατί δεν το κρατάς έτσι. Γιατί μου βγάζει ίντερνετ δύο μπάρες το οποίο σέρνεται ενώ το ρούτερ είναι στο άλλο δωμάτιο, ενώ κάθε τόσο σταματάει να δουλεύει κιόλας.

Εγκατάσταση του 

11 ώρες πριν, Παντάξενος είπε

χρησιμοποιώ εδώ κ' χρόνια έναν USB αντάπτορα ασύρματου (μάρκας TP-LINK) για να συνδέεται στο WiFi που έχουμε στο σπίτι

έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγκατάσταση του 

έκανες;

Χειροκίνητα όχι. Φαντάστηκα ότι εγκαταστάθηκε αυτόματα όταν το έβαλα στην υποδοχή, βλέποντας ότι βρίσκει κανονικά τα υπόλοιπα ασύρματα δίκτυα και συνδέεται. Πρέπει να το εγκαταστήσω χειροκίνητα και αν ναι πώς το κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Παντάξενος είπε

Πρέπει να το εγκαταστήσω χειροκίνητα και αν ναι πώς το κάνω; 

Αν δεν έχεις κάποιο δισκάκι, κάνε μια αναζήτηση στο site της TP Link για Windows 10 Drivers...κατέβασε...εγκατέστησε...έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το μοντέλο του αντάπτορα, μπήκα στο site της TP-LINΚ, κατέβασα τον driver, τον εγκατέστησα όπως μου έλεγε (απ' το Device Manager) και... δεν ανοίγει το PC. 😆

Με το που ανοίγει μου πετάει blue screen of death, ή μπουτάρει μέχρι το σημείο που μου λέει «να γίνει επιδιόρθωση (συνίσταται)» ή «να ανοίξει κανονικά». Όταν πατάω επιδιόρθωση, μου ανοίγει ένα παραθυράκι που λέει ότι «η επιδιόρθωση δεν μπορεί να επιδιορθώσει τον υπολογιστή αυτόματα» (σιγά μη μπορούσε) και από κάτω έχει τις επιλογές: «να σταλούν πληροφορίςε γι' αυτό το πρόβλημα» και «να μη σταλούν». Και με τα δύο κουμπιά, ξανακρασάρει σε blue screen.

Τι κάνω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Παντάξενος είπε

ή «να ανοίξει κανονικά»

Φαντάζομαι κι αυτό σε μπλε οθόνη οδηγεί;

Αν μπορείς να το ανοίξεις σε safe mode κάνε απεγκατάσταση το στικάκι και πάρε ένα καινούργιο.

Τι windows έχεις;

Να μπουτάρεις με το στικάκι βγαλμένο υποθέτω το έχεις δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, σε μπλε οθόνη με πετάει κι αυτό -ξέχασα να το γράψω. Windows 7 έχω.

Βγάζοντας το στικάκι μπορώ να το μπουτάρω. Όμως μετά δεν βρίσκω το driver στο device manager για να το απεγκαταστήσω. Δοκίμασα να το βάλω ενώ ο υπολογιστής είναι ανοιχτός και, ω του θαύματος, κράσαρε. Στα «Προγράμματα» δεν υπάρχει (μόνο που το έψαξα από κει ήταν lame αλλά ο πνιγμένος...). Με safe mode (και βαλμένο το στικάκι) θα ανοίγει; Δεν θέλω να μου κρασάρει συνέχεια κ' έχω πελαγώσει μάγκες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Επεξ/σία από Παντάξενος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Παντάξενος είπε

Βγάζοντας το στικάκι μπορώ να το μπουτάρω. Όμως μετά δεν βρίσκω το driver στο device manager για να το απεγκαταστήσω.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινε η εγκατάσταση με κάποιο προγραμματάκι που μπορεί να απεγκατασταθεί όταν χρειάζεται.

Τέλος πάντων, νομίζω το πιο απλό είναι να αγοράσεις ένα καινούργιο στικάκι ή κάτι ανάλογο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας device manager. Πανω στην προβολη έχει εμφάνιση κρυφών συσκευών. Εμφανίζει και συσκευές που δεν έχεις συνδέσει. Προσαρμογείς δικτύου, απεγκατάσταση της κάρτας και τικάρεις και το κουτάκι που λέει να σβήσεις το driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 10:42 ΠΜ, Doubt είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινε η εγκατάσταση με κάποιο προγραμματάκι που μπορεί να απεγκατασταθεί όταν χρειάζεται.

Ακολούθησα τις οδηγίες που μου έδινε το σάιτ, ακριβώς για να σιγουρέψω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την εγκατάσταση.

Στις 4/11/2018 στις 1:48 ΜΜ, Sarandis είπε

Πας device manager. Πανω στην προβολη έχει εμφάνιση κρυφών συσκευών. Εμφανίζει και συσκευές που δεν έχεις συνδέσει. Προσαρμογείς δικτύου, απεγκατάσταση της κάρτας και τικάρεις και το κουτάκι που λέει να σβήσεις το driver.

Με την «εμφάνιση κρυμμένων συσκευών» δεν το βρίσκει. Το μπούταρα σε safe mode με το στικάκι μέσα, δεν κράσαρε και του έκανα κανονικά κατάργηση απ' το device manager. Δεν κρασάρει. Δοκίμασα να κάνω την «αυτόματη ενημέρωση λογισμικού» που δίνουν τα ίδια τα Windows γι' αυτή τη συσκευή, τίποτα. Τελικά πήρα καινούργιο και όλα καλά. :) Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...