Προς το περιεχόμενο

Το «throttling» της Apple επέστρεψε με το iOS 12.1 και για τα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ποιος σου είπε πως μετά από ένα χρόνο ή απο 2 θα ενεργοποιηθεί με το ζόρι το throttling σε ένα iphone??? 

Όταν η ίδια η εταιρία λέει πως μπορεί να ενεργοποιηθεί στο iPhone X το οποίο κυκλοφόρησε μόλις πριν ένα χρόνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Just now, Plapoutas said:

Επειδή έχω και S9 αλλά και S8+ λες μπούρδες. Μια χαρά κρατάει η μπαταρία, 2 μέρες βγάζει και δεν χρειάζεται να το βάλω στα 2960x1440, μια χαρά είναι στα 2220x1080. iPhone είχα και κυκλοφορούσα με τον φορτιστή στο χέρι. Τώρα το τρώει η σκόνη στο συρτάρι. Θα μου πεις όταν έχεις δώσει 1200€ για να πάρεις Smartphone και ένα χρόνο μετά σου ενεργοποιεί η αγαπημένη σου εταιρία το throttling, τι να πεις για να τα μπαλώσεις, θα βρεις διάφορες δικαιολογίες όπως ο Jobs την εποχή που το 4 δεν είχε σήμα. Αντί να παραδεχτεί το λάθος της εταιρίας του, έλεγε ποια άλλα Smartphones έχουν το ίδιο και καλά πρόβλημα, σαν να είναι στο νηπιαγωγείο. Είπαμε η Apple μόνο ποιότητα πουλάει. 

Μιας και είσαι και "ειδικός" φαντάζομαι πως είσαι σίγουρος πως μετά από ένα χρόνο η μπαταρία στα  iphones παρουσιάζει σημαντικό πρόβλημα ώστε να ενεργοποιηθεί το throttling... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν σχολιάζετε θέματα σαν αυτό που δεν είναι καν θέμα και δίνετε προεκτάσεις βγαλμένες από την φαντασία σας δείχνει ποσό πολύ σας πονάει το μήλο. 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εχεις επιλογη και δεν ειναι μουλοχτο update για να σε στειλει ν αγορασεις αλλη συσκευη, δεν υπαρχει προβλημα κατ" εμε.

απορω ομως.. γιατι? κανενα αλλο λογισμικο δεν εχει τετοια ρυθμιση και οσα χρονια και να περασουν δεν βλεπεις προβλημα στη μπαταρια περα της φυσιολογικης μειωσης της χωρητικοτητας

γνωμη μου ειναι οτι καποια στιγμη και επειτα κανανε πατατα στο σχεδιασμο του hardware και προσπαθουν να το "patchαρουν" ετσι. δεν εξηγειται αλλιως ολος ο κοσμος να χει ακομα κατι παλια χρεπια και να μην εχουν κανενα τετοιο θεμα και τα καινουργια φορητα του μηλου να χρειαζονται throttling για να μη σβησουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μιας και είσαι και "ειδικός" φαντάζομαι πως είσαι σίγουρος πως μετά από ένα χρόνο η μπαταρία στα  iphones παρουσιάζει σημαντικό πρόβλημα ώστε να ενεργοποιηθεί το throttling... 

Μην το πεις!!! Μην ξαναπετάξεις εκείνη την ατάκα που είχες πει σε άλλο θρεντ...ότι το κινητό σου έχει 100% health μετά από τόσο καιρό που το έχεις γιατί δεν έχω άλλα μαλλιά για να μου πέσουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

Huawei έχει όχι iPhone

Είχα και εγώ huawei (και lenovo παρεμπιπτόντως) και τώρα xiaomi. 2 χρόνων τηλέφωνο είτε λέγεται huawei είτε iphone είτε Θεός, δεν υπάρχει 5-6 μέρες standby αφόρτιστο. Μόνο ίσως αμα έχεις κλείσει και την sim!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν υπάρχει ρε συ. Κάποιοι ειναι ΤΟΣΟ στημένοι haters που κάνει μπαμ !!!

η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο 

Και κάποια τόσο τυφλά φανμποιζ .. έτσι πάει το πράγμα χρόνια τώρα 

 

Επεξ/σία από Tokyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήταν καλύτερο όταν πέσει η μπαταρια σε τέτοια βαθμό να σου βγάζει κάποια ειδοποιήση ότι πρέπει να αλλάξεις τη μπαταρία γιατί έχει πρόβλημα και όχι throttling?Η αντικαταστήση της μπαταρίας καλύπτεται από την εγγύηση?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Lezantas26 said:

εφοσον εχεις επιλογη και δεν ειναι μουλοχτο update για να σε στειλει ν αγορασεις αλλη συσκευη, δεν υπαρχει προβλημα κατ" εμε.

απορω ομως.. γιατι? κανενα αλλο λογισμικο δεν εχει τετοια ρυθμιση και οσα χρονια και να περασουν δεν βλεπεις προβλημα στη μπαταρια περα της φυσιολογικης μειωσης της χωρητικοτητας

γνωμη μου ειναι οτι καποια στιγμη και επειτα κανανε πατατα στο σχεδιασμο του hardware και προσπαθουν να το "patchαρουν" ετσι. δεν εξηγειται αλλιως ολος ο κοσμος να χει ακομα κατι παλια χρεπια και να μην εχουν κανενα τετοιο θεμα και τα καινουργια φορητα του μηλου να χρειαζονται throttling για να μη σβησουν..

Από τις εμπειρίες που έχω με συσκευές android  όλα αυτά τα χρόνια, μου έτυχε αρκετές φορές η συσκευή να σταματήσει να ανταποκρίνεται ή να κάνει ένα reboot στο άσχετο. Δεν μπορώ να ξέρω σε τι οφειλόταν αλλά άνετα θα μπορούσε να ευθύνεται η μπαταρία τους.

Αν υπήρχε hardware θέμα, δεν θα αφορούσε η ρύθμιση όλες τις συσκευές και θα έβγαινε μόνο για ένα συγκεκριμένο μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω κ ξαναδιαβάζω για ποιότητα κατασκευής. Ρε παιδιά για κινητά μιλάμε και για φορητές συσκευές Όχι αυτοκίνητα. Αν ενα τηλέφωνο είναι συμπαγές ή όχι δεν  ονομάζεται ποιότητα κατασκευής. Απλά είναι συμπαγές τίποτα άλλο. Και απλά το λέω τώρα διότι το βλέπω παντού εδώ στο site

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Επειδή έχω και S9 αλλά και S8+ λες μπούρδες. Μια χαρά κρατάει η μπαταρία, 2 μέρες βγάζει και δεν χρειάζεται να το βάλω στα 2960x1440, μια χαρά είναι στα 2220x1080.

Το S9 κρατάει 2 μέρες; Σε flight mode στο κομοδίνο; Με όλο το σεβασμό και μιλώντας γενικά, επειδή ακούω 2 μέρες ο ένας, 3 μέρες ο άλλος... τα χρησιμοποιείτε καθόλου τα κινητά σας;

S9: Endurance rating 78h

S8+: Endurance rating 88h

Note 9: Endurance rating 97h (με το ζόρι 1 μέρα δικής μου χρήσης με όλα ανοιχτά, 2+ ώρες ομιλίας με bt handsfree, 5 ώρες sot max κλπ)

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν θα ήταν καλύτερο όταν πέσει η μπαταρια σε τέτοια βαθμό να σου βγάζει κάποια ειδοποιήση ότι πρέπει να αλλάξεις τη μπαταρία γιατί έχει πρόβλημα και όχι throttling?Η αντικαταστήση της μπαταρίας καλύπτεται από την εγγύηση?

Διαφωνούμε σε 7000 πράγματα αλλά βρίσκω λογικό αυτό που γράφεις. Για την εγγύηση της μπαταρίας δε γνωρίζω αλλά λογικά κανα 6μηνο θα δίνει. Αναλώσιμο θεωρείται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...