Προς το περιεχόμενο

Skoda Fabia EPC και ESP


petrosla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Seat Ibiza που είχα παρόμοιο πρόβλημα, έφταιγε η πεταλούδα, που ελέγχεται ηλεκτρονικά. Την άλλαξα με μεταχείρο που βρήκα σε πολύ καλή τιμή και όλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 5/11/2018 στις 5:02 ΜΜ, petrosla είπε

Καλησπερα παιδες. Αγορασα προσφατα ενα Skoda Fabia του 2008, 1,2L 70hp. Παρολο που το ελεγξε τεχνικος και ειπε οτι ειναι οκ, με το που το παιρνω να το οδηγησω πρωτη φορα, βλεπω αναμμενο το κιτρινο λαμπακι του ESP. Το κουμπι που εχει για να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις το ESP δεν κανει τιποτα, ουτε εχει κλεισει καθολου το λαμπακι. Μετα απο καποια χιλιομετρα αναβει και το ECP, το οποιο μπορει καποιες φορες να κλεισει και να ξανανοιξει μετα απο καποιες ωρες που θα το ξαναοδηγησω το αμαξι. Επιπλεον, το σοβαρο προβλημα ειναι οτι οταν πας να δοσεις γκαζι, αυτο κοβει αποτομα σαν να σταματα να ανταποκρινεται στο γκαζι, και μετα απο καποιες ωρες μπορει να φτιαξει και να ξαναχαλασει κλπ. Το αμαξι οδηγειται αλλα οταν το κανει αυτο, ειναι σχετικα επικινδυνο γιατι μπορει να σταματησει να ανταποκρινεται οταν πας να ξεκινησεις. Ο εμπορος με ειπε οτι φταει η βενζινη, (εβαλα shell V-Power 97) ή οτι εβαλε καινουργια μπαταρια κα. Επισης, κατι που το κανει μονιμα, το γκαζι εχει περιπου μισο με ενα δευτερολεπτο lag, οχι μονο αργει να ανταποκριθει, αλλα και αφου το αφησω αργει να κατεβασει τις στροφες. Με το αμαξι εχω κανει αρκετα χιλιομετρα μεσα σε μερικες μερες που το εχω, αλλα δεν δειχνει να ξεκολλαει. Θα το παω αυριο στον εμπορο για να δει τον εγκεφαλο. Εχει κανεις εμπειρια; Ισχυει οτι η shell μπερδευει τους αισθητηρες σε καποια αμαξια; 

καλησπέρα φιλε σου αναβάνε τα 3 κυκλωμένα λαμπάκια?
image.png.3cc526d1a713dc43558eee8f325761cc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Polaris13 είπε

το ξερω. εμενα τώρα μου συνέβη το προβλημα. θυμασαι τι χρειάστικε να φτιαξεις τελικα ?

είμαι άσχετος με το θέμα , γιατί δεν πας στο μηχανικό σου να δεις στο διαγνωστικό τι βλάβες έχει ; σε άλλη περίπτωση , σε έμενα έτυχε βραχυκύκλωμα στο ABS , τα ίδια φωτάκια ανάβουν , μόνο σε διαγνωστικό βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Polaris13 είπε

το ξερω. εμενα τώρα μου συνέβη το προβλημα. θυμασαι τι χρειάστικε να φτιαξεις τελικα ?

Η μπαταρία σου ειναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η μπαταρία σου ειναι οκ;

ναι.

32 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

είμαι άσχετος με το θέμα , γιατί δεν πας στο μηχανικό σου να δεις στο διαγνωστικό τι βλάβες έχει ; σε άλλη περίπτωση , σε έμενα έτυχε βραχυκύκλωμα στο ABS , τα ίδια φωτάκια ανάβουν , μόνο σε διαγνωστικό βλέπεις

έχω πάει τόσες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Polaris13 είπε

 

έχω πάει τόσες φορές.

Και τι λεει τι διαγνωστικό, εσυ εχεις διαγνωστικό να σκαναρεις για να δεις τα λαθη που βγαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Και τι λεει τι διαγνωστικό, εσυ εχεις διαγνωστικό να σκαναρεις για να δεις τα λαθη που βγαζει;

ελλειψη σπινθήρα στον, θυμάμαι καλά, θάλαμο 4.
όχ δε έχω διαγνωστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

ελλειψη σπινθήρα στον, θυμάμαι καλά, θάλαμο 4.
όχ δε έχω διαγνωστικό.

Και τι κάνατε για αυτό;Αλλάξατε μπουζί;Πολλαπλασιαστή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και τι κάνατε για αυτό;Αλλάξατε μπουζί;Πολλαπλασιαστή;;

εγίνε αλλαγή σε μπουζι, μπουζοκαλωδια, πολ/στη πρι 4 μηνες, και αλλαγή μπουζί πάλι πριν 3 εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 8:51 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Και τι κάνατε για αυτό;Αλλάξατε μπουζί;Πολλαπλασιαστή;;

 

Στις 20/6/2021 στις 1:56 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Και τι λεει τι διαγνωστικό, εσυ εχεις διαγνωστικό να σκαναρεις για να δεις τα λαθη που βγαζει;

Λοιπον παιδια. είχε διαρρόη το ψυγειό, πέρναγε το νερό στη πολλαπλή και απο εκεί στον θάλαμο και μου έκανε τις διακοπές στο μπουζι γιατί τα βραχυκυκλωνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

 

Λοιπον παιδια. είχε διαρρόη το ψυγειό, πέρναγε το νερό στη πολλαπλή και απο εκεί στον θάλαμο και μου έκανε τις διακοπές στο μπουζι γιατί τα βραχυκυκλωνε

Αυτο δεν ειναι διαρροη του ψυγείου αλλα κατι με το μπλοκ του κινητήρα ή καποιας φλάντζας, πως το φτιάξατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο δεν ειναι διαρροη του ψυγείου αλλα κατι με το μπλοκ του κινητήρα ή καποιας φλάντζας, πως το φτιάξατε;

Ναι κι εγώ έχω απορία...ΟΚ αν πρόκειται για TSI τότε θα μπορούσε να προέρχεται ίσως, από το intercooler...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...