Προς το περιεχόμενο

Vodafone H 300s VDSL Modem Router


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα από Vodafone το μόντεμ για τη σύνδεση VDSL που πρόκειται να μου ενεργοποιήσουν προσεχώς και το όνομα αυτού Vodafone H 300s (hardware version V2).

Εφόσον δεν έχω ακόμα VDSL, θα περιοριστώ σε περιγραφή, προδιαγραφές και φωτογραφίες.

Στο πάνω μέρος λοιπόν υπάρχουν τα κουμπιά WiFi και WPS, μπροστά και πάνω υπάρχει μια σειρά ενδεικτικών λυχνιών, στην αριστερή πλευρά υπάρχει μια θύρα USB 2,0 και στο πίσω μέρος υπάρχει το καρτελάκι με τους κωδικούς και από κάτω με τη σειρά.

Διακόπτης ON-OFF, είσοδος του τροφοδοτικού, Reset, 2 θύρες για τηλέφωνο VoIP, 1 θύρα WAN, 3 θύρες LAN και μια θύρα DSL.

Στο συνοδευτικό εγχειρίδιο δεν αναφέρεται ταχύτητα LAN και WAN, το WiFi διαθέτει συχνότητες λειτουργίας στα 2,4 και 5 GHz.

Σύμφωνα με 1 αναφορά σε εξειδικευμένο δικτυακό φόρουμ, το μόντεμ είναι κατασκευής Sercomm. Με μια ματιά στο site της εταιρείας δεν κατάφερα να εντοπίσω με βεβαιότητα για ποιό μοντέλο πρόκειται, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Στο ταμπελάκι της συσκευής αναγράφεται το κλασικό Made in China.

Άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν κατάφερα να βρω στο διαδίκτυο παρά μόνο μια, από Τουρκία μεριά.

https://www.sahibinden.com/listing/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-vodafone-h-300-s-modem-cok-iyi-fiyata-617022916/detail

 

Υ.Γ.

Το έβαλα σε λάθος ενότητα; στις συσκευές έπρεπε να μπει...σωστά;

Μπορεί να μεταφερθεί;

 

IMG-20181105-225053.jpg

IMG-20181105-225023.jpg

IMG-20181105-224944.jpg

IMG-20181105-231301.jpg

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ετεροχρονισμένα ρωτάω.

Γιατί είμαστε τυχεροί;

Θεωρείτε καλό μοντέλο;

Εγώ σήμερα παρέλαβα το έβαλα επάνω και το δουλεύω ADSL προς το παρών μέχρι να ενεργοποιηθεί η VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akilleas είπε

Ετεροχρονισμένα ρωτάω.

Γιατί είμαστε τυχεροί;

Θεωρείτε καλό μοντέλο;

Εγώ σήμερα παρέλαβα το έβαλα επάνω και το δουλεύω ADSL προς το παρών μέχρι να ενεργοποιηθεί η VDSL.

Σε hardware θεωρείται πολύ καλό για παρόχου και πολύ αξιοπρεπές σε γενικό επίπεδο.
Είναι αντίστοιχο σε δυνατότητες και hardware με το H267A, εύχομαι μονάχα να έχει τη σταθερότητα και παραμετροποίηση στο software που έχει και το H267A. Η Sercomm γενικά σε hardware δεν απογοητεύει, αλλά η εμπειρία μου από τα W724V Type Ci & Speedport Plus στον τομέα του software είναι επιεικώς απογοητευτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akilleas είπε

Ξέρεις μήπως  μπορεί να σβήσει το μόνιμα κόκκινο λαμπάκι του Phone;

Θα γίνει πράσινο όταν ενεργοποιηθεί η VDSL σύνδεση σου, η οποία θα συνοδεύεται από Voip τηλεφωνία.

Αυτό σημαίνει πως για να έχεις σταθερό τηλέφωνο το μόντεμ σου θα πρέπει να είναι always on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα γίνει πράσινο όταν ενεργοποιηθεί η VDSL σύνδεση σου, η οποία θα συνοδεύεται από Voip τηλεφωνία.

Αυτό σημαίνει πως για να έχεις σταθερό τηλέφωνο το μόντεμ σου θα πρέπει να είναι always on.

Μου είπανε στο τηλέφωνο ότι δεν θα αλλάξω τηλεφωνία. Θα παραμείνω POTS.

Λάθος κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akilleas είπε

Μου είπανε στο τηλέφωνο ότι δεν θα αλλάξω τηλεφωνία. Θα παραμείνω POTS.

Λάθος κατάλαβα;

Για να το είπαν, ίσως ξέρουν καλύτερα. Το λαμπάκι δεν ξέρω πως σβήνει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έγραψε κάποιος σε διπλανό φόρουμ ότι αφού θα πάρω από καμπίνα της γειτονιάς, θα αλλάξει απαραίτητα και η τηλεφωνία μόλις ενεργοποιηθεί η VDSL.

Θα δούμε. Σε λίγες ημέρες θα μάθω.

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 27/1/2019 στις 8:01 ΜΜ, akilleas είπε

Καλησπέρα. 

Ενεργοποιηθηκα πριν από λίγες ημέρες και χωρίς να αλλάξει η τηλεφωνία μου σε VOIP. 

Μια χαρά όλα προς το παρόν. 

Screenshot_2019-01-23-22-13-45-697_com.opera.browser.beta.png

να ρωτησω σε ποια περιοχη μενεις επειδη στην περιοχη που μενω δεν φτανει ουτε 25 mbps και εχω αυτο το ρουτερ! Ξερει κανεις τι μπορω να κανω; (Τωρα φτανει με το ζορι 12 mbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαρακια ,

ελπιζω να παρακολουθειται ακομα το θεμα κι ερχομαι να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις πως μπορω να συνδεσω αυτο το ρουτερ 
με το ρουτερ της Wind το ΖΤΕ ZXHN H268N και να λειτουργει ως access point οπως σε αυτο το βιντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=REiL6r00GC8
Ευχαριστω εν των προτερων .

Επεξ/σία από Teirecias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...