Προς το περιεχόμενο

Αγενής Ντελιβεράς και το Δικαίωμα στο Πουρμπουάρ


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού μου έχει δώσει το μαγικό κουτί ζεστό ζεστό, ο ντελιβεράς στέκεται στην πόρτα καρτερικά και μου κάνει:

-Είναι 9 ευρώ και 80 λεπτά

Βγάζω 10ευρω.

-Ορίστε φίλε, ευχαριστώ πολύ.

*Πάω να κλείσω την πόρτα*

-Όχι κύριε μισό λεπτό.

Βγάζει 20 λεπτά και μου τα δίνει.

-Εμ, οκ ευχαριστώ...

-Καλό βράδυ.

Φεύγει με ύφος.

Είναι αυτή η αρχέγονη συζήτηση που έχω κάνει ξανά και με φίλους.

Αφήνεις τιπ στον ντελιβερά; Και αν αποφασίσεις να μη δώσεις νιώθεις ενοχές;

Προσωπικά 90% των παραγγελιών που κάνω αφήνω τιπ. Όμως το αφήνω γνωρίζοντας ότι δεν είναι δεδομένο, και με εκνευρίζει το να θεωρείται δεδομένο από τον ντελιβερά.

Ένας φίλος μου πχ δεν αφήνει ποτέ.

Μου λέει: "Αφού πληρώνονται απο το μαγαζί που δουλεύουν σιγά μη του δώσω και τιπ. Δε λέω.. αν είναι τελευταία παραγγελία αργά ή αν βρέχει θα αφήσω, αλλά δεν είναι δικαίωμα το πουρμπουάρ".

Τι λέτε έσεις; Έχουμε κάνα ντελιβερά εδώ να μας πει και αυτός;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσπαθω να αφηνω τουλαχιστον 0,50 ή 1€. οταν εχω κεφια αφηνω 2€-3€-4€ γιατι ειναι απο τα δυσκολοτερα επαγγελματα κατα τη γνωμη μου.

το ιδιο σεναριο ισχυει σε εστιατορια, ταβερνες, καφε κλπ..

υγ - η αγενεια που ηταν ακριβως στη συναλλαγη σας ;

Επεξ/σία από mclein
  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν δω ότι έχει τρόπους (καλησπέρα,καλημέρα κτλπ) και δεν είναι βόδι με μούτρα μέχρι το πατωμα,αφήνω πάντα 1-2€ 

 

Μου έχουν τύχει άτομα αγενεστατα και επίτηδες δεν αφήνω ούτε 0.10€

 

(Θέλω να είναι ο άλλος σωστός και ευγενικος,όπως είμαι και εγώ όταν συναντάω κόσμο και πελάτες)

 

Επισεις με ξενερώνει η υπερβολική ευγένεια και ανεση, μου έχει τύχει βέβαια και αυτο,να μιλάει λες και με ξέρει χρονια.... 😕

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι οι εργατες πχ που καθαριζουν τα φορτηγα πλοια στα αμπαρια..δεν παιρνουν μπουρμπουαρ... Η σονια η σερβιτορα με το ντεκολτε και το κολλητο που ειναι ολο χαχα-χουχου και κουβαλαει ενα ποτηρι νερο περα δωθε.. ε ναι θελει μπουρμπουαρ..

 

LOGIC!

Επεξ/σία από nipoa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά επειδή δεν έχω σταθερή δουλειά, μία έχω και μία δεν έχω, όταν δεν έχω μπορεί να μην αφήσω τίποτα ανεξαρτήτως περίπτωσης. Επειδή όμως έχω δουλέψει σε πολλές και δύσκολες δουλειές με μίνιμουμ μισθό, ακόμη και κάτω από το μίνιμουμ, και ξέρω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα, όταν έχω κάποιο εισόδημα προσπαθώ να αφήνω κάποιο μπουρμπουάρ. Άμα καθίσω σε τραπέζι συνήθως πάω με συγκεκριμένη παρέα και κάνουμε συγκεκριμένες παραγγελίες που μας βγαίνουν σε κόστος γύρω στα 10-12 ευρώ. Αν είναι η σειρά μου να κεράσω τότε δίνω 1 ευρώ επιπλέον μπουρμπουάρ στη σερβιτόρα/σερβιτόρο. Σε ντελίβερι στο σπίτι συνήθως δίνω το ακριβές ποσό στρογγυλεμένο προς τα πάνω και λέω να κρατήσει τα ρέστα (συνήθως κάτω από 1 ευρώ), ανεξαρτήτως περίπτωσης (δηλαδή αν βρέχει, αν είναι αργά, κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Αφού μου έχει δώσει το μαγικό κουτί ζεστό ζεστό, ο ντελιβεράς στέκεται στην πόρτα καρτερικά και μου κάνει:

-Είναι 9 ευρώ και 80 λεπτά

Βγάζω 10ευρω.

-Ορίστε φίλε, ευχαριστώ πολύ.

*Πάω να κλείσω την πόρτα*

-Όχι κύριε μισό λεπτό.

Βγάζει 20 λεπτά και μου τα δίνει.

-Εμ, οκ ευχαριστώ...

-Καλό βράδυ.

Φεύγει με ύφος.

Είναι αυτή η αρχέγονη συζήτηση που έχω κάνει ξανά και με φίλους.

Αφήνεις τιπ στον ντελιβερά; Και αν αποφασίσεις να μη δώσεις νιώθεις ενοχές;

Προσωπικά 90% των παραγγελιών που κάνω αφήνω τιπ. Όμως το αφήνω γνωρίζοντας ότι δεν είναι δεδομένο, και με εκνευρίζει το να θεωρείται δεδομένο από τον ντελιβερά.

Ένας φίλος μου πχ δεν αφήνει ποτέ.

Μου λέει: "Αφού πληρώνονται απο το μαγαζί που δουλεύουν σιγά μη του δώσω και τιπ. Δε λέω.. αν είναι τελευταία παραγγελία αργά ή αν βρέχει θα αφήσω, αλλά δεν είναι δικαίωμα το πουρμπουάρ".

Τι λέτε έσεις; Έχουμε κάνα ντελιβερά εδώ να μας πει και αυτός;

Αυτοί που δεν αφήνουν ποτέ πουρμπουάρ είνα αυτοί που έχουν μισό εκατομμύριο ευρώ στην τράπεζα και κινητό εικοσαετίας.

Επίσης δεν πάνε ποτέ σε εστιατόριο, δεν αγοράζουν εφημερίδα ποτέ και άλλα τέτοια ωραία.

Ουσιαστικά αυτή η κατηγορία ανθρώπων διασκεδάζει μόνο με την σκέψη ότι αυξάνει το ύψος του καταθετικού λογαριασμού.

Άπειρα τα παραδείγματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα δίνω κάτι, από 50 λεπτά έως €2, ίσως και παραπάνω αν η αξία της παραγγελίας είναι μεγαλύτερη.

Πάντα δείχνουν ευγνώμονες που δίνω κάτι, μέχρι και υπόκλιση (!) έχουν κάνει μερικοί. Φαντάζομαι είμαι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αυτοί που δεν αφήνουν ποτέ πουρμπουάρ είνα αυτοί που έχουν μισό εκατομμύριο ευρώ στην τράπεζα και κινητό εικοσαετίας.

Επίσης δεν πάνε ποτέ σε εστιατόριο, δεν αγοράζουν εφημερίδα ποτέ και άλλα τέτοια ωραία.

Ουσιαστικά αυτή η κατηγορία ανθρώπων διασκεδάζει μόνο με την σκέψη ότι αυξάνει το ύψος του καταθετικού λογαριασμού.

Άπειρα τα παραδείγματα.

Χρειάστηκε μόνο 7 ποστ το τόπικ για να αρχίσουν οι γενικεύσεις και το τσουβάλιασμα. Έυγε!

Επεξ/σία από Narayan
typo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Narayan είπε

Χρειάστηκε μόνο 7 ποστ το τόπικ για να αρχίσουν οι γενικεύσεις και το στουβάλιασμα. Έυγε!

Το άπειρα τα παραδείγματα το είδες παικταρά;

Κάτσε να προσθέσω και άλλα όσο τα θυμάμαι.

Δεν αγοράζουν ποτέ χαρτομάντηλα.

Εντωμεταξύ μου φαίνεται έχεις τη μύγα!

ΛΟΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το άπειρα τα παραδείγματα το είδες παικταρά;

Κάτσε να προσθέσω και άλλα όσο τα θυμάμαι.

Δεν αγοράζουν ποτέ χαρτομάντηλα.

Εντωμεταξύ μου φαίνεται έχεις τη μύγα!

ΛΟΟΛ

Εσύ χουβαρντά μου να δίνεις και 10ευρα αν γουστάρεις, αλλά σε κόβω για χαμηλόμισθο οπότε δεν σε παρεξηγώ που βγάζεις πίκρα.

Εγώ ας είναι καλά ο Αλλάχ, και μεγάλο αποθεματικό έχω και αφήνω tip όπως έγραψα. Ξυδάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

narayan οι περισσοτεροι δινουν μπουρμπουαρ στις καφετεριες μπας και το κομενακι νομισει οτι ειναι λεφταδες η οτι και καλα καταλαβει οτι την γουσταρουν.. χαρουλες κανουν με 50λεπτα και νομιζουν οτι ειναι οι Ωνασσηδες

 

δεν ειναι θεμα οτι δεν εχω να δωσω 50 λεπτα μπουρμπουαρ. ειναι θεμα οτι το θεωρω ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. πληρωνεσαι για την δουλεια που κανεις? ΝΑΙ τοτε γιατι να δωσω μπουρμπουαρ? γιατι να μη δωσω και στον υδραυλικο που θα ερθει? γιατι να μη δωσω και στον ταχυδρομο μας τον καημενο που κουβαλαει 5000 φακελους και τους μοιραζει με τα ποδια. γιατι να μη δωσω σε ολο τον κοσμο μπουρμπουαρ ? ετσι για να τους δειξω ποσο γαματος ειμαι. τα φυσαω τα 50λεπτααα

Επεξ/σία από nipoa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Narayan : Εσύ κάνε τα μασούρια.

Ο καθένας διασκεδάζει όπως μπορεί.

ΛΟΟΟΟΛ

Μόλις τώρα, nipoa είπε

narayan οι περισσοτεροι δινουν μπουρμπουαρ στις καφετεριες μπας και το κομενακι νομισει οτι ειναι λεφταδες η οτι και καλα καταλαβει οτι την γουσταρουν.. χαρουλες κανουν με 50λεπτα και νομιζουν οτι ειναι οι Ωνασσηδες

δεν ειναι θεμα οτι δεν εχω να δωσω 50 λεπτα μπουρμπουαρ. ειναι θεμα οτι το θεωρω ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. πληρωνεσαι για την δουλεια που κανεις? ΝΑΙ τοτε γιατι να δωσωφ μπουρμπουαρ? γιατι να μη δωσω και στον υδραυλικο που θα ερθει? γιατι να μη δωσψ και στον ταχυδρομο μας τον καημενο που κουβαλαει 5000 φακελους και τους μοιραζει με τα ποδια. γιατι να μη δωσω σε ολο τον κοσμο μπουρμπουαερ ? ετσι για να τους δειξβ ποσο γαματος ειμαι

Πάντως το χειρότερο για τα γκομενάκια είναι ο τσιγκούνης.

Για αυτό μένουν πάντα μόνοι μια ζωή.

Σου λέει η άλλη, ακόμα και ανεξάρτητη οικονομικά να είμαι αν πάω με τσιγκούνη θα με καταπιέζει.

Ασε που αυτοί που είναι τσιγκούνηδες στα λεφτά είναι τσιγκούνηδες και στα αισθήματα.

Άπειρα παραδείγματα πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα προσπαθω να δινω και "ξενερωνω" οταν δεν εχω αρκετα ψιλα για να δώσω κατι παραπανω... 

αλλα μου τη βιδώνει πολυ ασχημα οταν δινω και ο αλλος ειναι αγενέστατος (και πριν παρει το πουρμπουαρ αλλα και μετα)

"πλακα" εχει οταν ειναι μεσω e-food ή γενικα μεσω ιντερνετ και εχει γινει πληρωμη με καρτα, που ο ντελιβερας δεν ανεβαινει καν στο πλατυσκαλο και απλωνει το χερι με την σακούλα απο μακρια και φευγει αμεσως και πρεπει να τους κυνηγαω στη σκαλα για να τους δωσω κατι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σου εξηγησω οτι αυτος που εχει μυαλο που λειτουργει.. το χρησιμοποιει και βλεπει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ γιαυτον, να δωσει μπουρμπουαρ

δεν ειναι οτι ειναι τσιγκουνης. εμενα τσιγκουνη δε με λες αλλα οταν ακουω για μπουρμπουαρ το θεωρω ανουσιο. πληρωνεσαι απο το αφεντικο σου.. τελος. σε λιγο θα μας πεις να αφηνουμε μπουρμπουαρ και στον ταμια στην τραπεζα. ταχεις μπερδεψει , δεν καταλαβαινεις τι σου λεω. μη μας ζαλιζεις πρωι πρωι με το να επαναλαμβανομαι πλζ

Επεξ/σία από nipoa
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...