Προς το περιεχόμενο

Αγενής Ντελιβεράς και το Δικαίωμα στο Πουρμπουάρ


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό ειναι η συμπεριφορά μας να ειναι άψογη σε οποιαδήποτε καθημερινη συναλλαγή. Είτε αφορά τον ντελιβερά, ειτε τον σερβιτόρο, ειτε τον υδραυλικό.Αν εξαιρέσεις ορισμένα ζα (που θεωρουν τη καλη συμπεριφορά,αδυναμια και προσπαθουν να την εκμεταλευτουν), ο κόσμος γενικά εξυπηρετεί πολύ καλύτερα έναν ευγενικο πελάτη ή συνομιλητή. 

 

@*nenya* δε κάνει διαφορά. Για κάποιους η αντιμετωπιση του επαγγέλματός σου ειναι ιδια :P 

Ειναι οπως με τον ντελιβερά. "Επέλεξε να το κάνει. Αν δε του αρέσει ας κάνει κάτι άλλο" λένε κάποιοι. Το οτι δεν έχει γραφτεί ακομα εδω, το θεωρω έκπληξη :P 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα να αφήνετε μπουρμπουαρ στους ντελιβεραδες.

Τυχαίνει να κάνω αυτή τη δουλειά στα 32 μου.

Τα 50λεπτα δεν είναι μπουρμπουαρ αλλά κόστος / έξοδα αποστολής.

Τα 20λεπτα είναι ξεφτίλα και εγώ έχω επιστρέψει πίσω σε πελάτες που με ύφος μου τα δώσανε.

Ένας διανομέας παίρνει 3,5€ την ώρα στη καλύτερη 4€ την ώρα. Εργασιακά δικαιώματα 0. Μισά ένσημα και αν καθόλου δώρα , αργιατικα κλπ.

Επίσης πάει συνήθως για το 20αρικο. Τόσο βγαίνει στο 5ωρο που τον θέλει το μαγαζί εν ώρα αιχμής περίπου.

Στις 5 ώρες μπορεί να κάνει και 80-100χιλιομετρα. Η λαιμαργια των αφεντικών έχει βάλει αποστάσεις 5-6 χιλιόμετρα μακριά από το μαγαζί. Ο διανομέας θα κάνει δύο φορές αυτά τα χιλιόμετρα στη καλύτερη. Μια για να σου φέρει τη παραγγελία και μια για να επιστρέψει.

 

Επίσης από αυτά τα 20€ που θα βγάλει θα πρέπει να βάλει από τη τσέπη του τη βενζίνη και τη συντήρηση του δικύκλου του.

Προσωπικά θέλω 120€ το μήνα μόνο για βενζίνες + 25€ το μήνα για λάδια και φίλτρο.

Δεν βάζω όλα τα άλλα που μπορεί να σου παρουσιάσει το μηχανάκι, σαμπρέλες, φρένα κλπ.

 

Επίσης το μπουρμπουαρ που πρέπει να δώσεις είναι στον ντελιβερα. Βγάζει το τομάρι του στους τρελούς του δρόμου. Δυστυχώς όμως ο κόσμος δεν αφήνει μπουρμπουαρ μόνο κουλουράκι. Προσωπικά αν βγάλω 3€ την ημέρα στο 5ωρο κάνω το σταυρό. Θα έχω βγάλει τουλάχιστον τη βενζίνη μου.

 

Έχω δεί πολλές φορές ξάπλα διανομείς αυτό το ένα σχεδόν χρόνο που κάνω αυτή τη δουλειά.

Έχω χάσει και συνάδελφο πριν από 5  μήνες. Πήγε για παραγγελία και δεν επέστρεψε ποτέ.

 

Και το καλύτερο; Τα σερβιτορακια πάνε με 23-30€ μπουρμπουαρ σπίτι τους σχεδόν κάθε μέρα.

Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως οι efoodαδες εκτός το ότι δεν αφήνουν σχεδόν ποτέ, είναι πως όσο πιο μακριά πας παραγγελία τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις τιπς.

Αχαριστία στο φουλ. Να σας θυμίσω πως σε άλλες χώρες είναι υποχρεωτικο το τιπ.

 

Προσωπικά πάντα άφηνα και θα αφήνω ακόμα περισσότερα κάθε φορά στους διανομείς τώρα που ξέρω το πώς έχει η κατάσταση.

 

 

Τιπς για τους πελάτες. Αν πάρεις τηλ γιατί καθυστέρησε η παραγγελία σου θα σου πουν πως έχει φύγει το παιδί. Κατά 80-90% δεν έχει φύγει. Έχουν υπάρξει φορές που είμαι δίπλα τους και το λένε.

 

Ένα άλλο μη πληρώνετε με 50€ παραγγελίες 5-10€. Κάθε φορά θα πρέπει ο ντελιβερας να ψάχνει σε περίπτερο μετά να χαλάσει... Και συνήθως δεν χαλάει κάνεις. Αν έχει και πάνω του άλλες παραγγελίες τι θα φάνε οι επόμενοι πελάτες; Παγωτό; Τουλάχιστον κάντε μια ενημέρωση στην παραγγελία σας.

Επεξ/σία από greed
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, mylo said:

Δλδ για να καταλάβω, στην ταμεία του σούπερ μάρκετ, που και αυτή με ψυχούλα αμοιβεται αφήνετε πουρπουαρ; 

Αν μου τα φέρει στο σπίτι ή πάει αυτή με το καροτσάκι ανάμεσα στα ράφια για να μου μαζέψει τα ψώνια όσο εγώ θα την περιμένω στο ταμείο, ευχαρίστως! :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS, για όσους έχουν παιδιά ή θέλουν να αποκτήσουν , ο σεβασμός διδάσκεται από την παιδική σου ηλικία. Κάθε φορά που παραγγέλνουμε ( και ναι προσπαθούμε να μην παραγγείλουμε αν βρέχει ή αν είναι 1 η ώρα το βράδυ) και έρχεται ο deliveras σκάει μύτη και ο γιος μου στην πόρτα και του λέω πάντα να χαιρετάει και να λέει ευχαριστώ. Όπως και για όλα τα επαγγέλματα αποφεύγουμε λέξεις όπως σκουπιδιάρης etc. Μπορείς να πεις: "κοίτα μας καθαρίζουν το δρόμο! Θα είναι ωραία και καθαρά αύριο! " Ειδικά όταν τους χαιρετάει ο μικρός που του αρέσουν και τα φορτηγά σκάνε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Διότι είναι πολύ απλά τα πράγματα , η κοινωνία είμαστε εμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mclein είπε

αν σε βαλω ορθιο για 8 ωρες σερι κλαρινο & να ακους τις παπαριες του καθε εξυπνου ή το πεσιμο του καθε γοη ή να σε βαλω να κουβαλας δισκο με 30 ποτηρια νομιζω στις 10 μερες σερι θα πεις "μαλακα ειχες δικιο δεν ειναι τοσο ευκολο"...

ναι, 25€ ειναι πολυ λιγα. γιατι 25€*23 μεροκαματα = 575€ = πεινα.

Αν σε βαλω σε μια οικοδομη να κουβαλας πλακακια ολη μερα για 30 ευρω θα ζητησεις και εκει μπουρμπουαρ απο αυτον που εχει το σπιτι και βοηθας να φτιαχτει? Το μεροκαματο αυτο ειναι ειτε για εναν που δουλευει στο χωραφι ειτε για εναν που δουλευει οικοδομη ειτε για εναν σερβιτόρο. Σε καλη ταβερνα αφηνω 10% του συνολικου ποσου εφοσον μου αρεσει το φαι.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καθιερωθει και εδω το tip να συμπεριλαβανεται σαν ποσοστο  επι του λογαριασμου .Ολα τα υπολοιπα ειναι συζητηση  ανευ ουσιας για τα αυτονοητα.

Κατι καρμιριδες/τσιγγουνηδες  θα  υπαρχουν παντα δεν αλλαζει αυτο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σου έχουν έρθει πολλές φορές γυναίκες σε delivery φαγητού? Όχι! Ξέρεις γιατί? Γιατί θα τις φάνε τα λιγούρια! 😛 

Δεν οδηγανε μηχανακι ρε. Εμεις εχουμε μια εδω κανει delivery απο κρεοπωλειο ερχεται συνεχεια.

23 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Άσχετο αλλά προσωπικά αποφευγω να παραγγελνω με βροχή. 

Εγω παραγγελνω μια φορα στα 5 χρονια μιας και δεν τρωω junk food αλλα ναι με βροχη ειναι μαλακεια να παραγγειλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greed είπε

Πάντα να αφήνετε μπουρμπουαρ στους ντελιβεραδες.

Τυχαίνει να κάνω αυτή τη δουλειά στα 32 μου.

Τα 50λεπτα δεν είναι μπουρμπουαρ αλλά κόστος / έξοδα αποστολής.

Τα 20λεπτα είναι ξεφτίλα και εγώ έχω επιστρέψει πίσω σε πελάτες που με ύφος μου τα δώσανε.

Ένας διανομέας παίρνει 3,5€ την ώρα στη καλύτερη 4€ την ώρα. Εργασιακά δικαιώματα 0. Μισά ένσημα και αν καθόλου δώρα , αργιατικα κλπ.

Επίσης πάει συνήθως για το 20αρικο. Τόσο βγαίνει στο 5ωρο που τον θέλει το μαγαζί εν ώρα αιχμής περίπου.

Στις 5 ώρες μπορεί να κάνει και 80-100χιλιομετρα. Η λαιμαργια των αφεντικών έχει βάλει αποστάσεις 5-6 χιλιόμετρα μακριά από το μαγαζί. Ο διανομέας θα κάνει δύο φορές αυτά τα χιλιόμετρα στη καλύτερη. Μια για να σου φέρει τη παραγγελία και μια για να επιστρέψει.

Επίσης από αυτά τα 20€ που θα βγάλει θα πρέπει να βάλει από τη τσέπη του τη βενζίνη και τη συντήρηση του δικύκλου του.

Προσωπικά θέλω 120€ το μήνα μόνο για βενζίνες + 25€ το μήνα για λάδια και φίλτρο.

Δεν βάζω όλα τα άλλα που μπορεί να σου παρουσιάσει το μηχανάκι, σαμπρέλες, φρένα κλπ.

Επίσης το μπουρμπουαρ που πρέπει να δώσεις είναι στον ντελιβερα. Βγάζει το τομάρι του στους τρελούς του δρόμου. Δυστυχώς όμως ο κόσμος δεν αφήνει μπουρμπουαρ μόνο κουλουράκι. Προσωπικά αν βγάλω 3€ την ημέρα στο 5ωρο κάνω το σταυρό. Θα έχω βγάλει τουλάχιστον τη βενζίνη μου.

Έχω δεί πολλές φορές ξάπλα διανομείς αυτό το ένα σχεδόν χρόνο που κάνω αυτή τη δουλειά.

Έχω χάσει και συνάδελφο πριν από 5  μήνες. Πήγε για παραγγελία και δεν επέστρεψε ποτέ.

Και το καλύτερο; Τα σερβιτορακια πάνε με 23-30€ μπουρμπουαρ σπίτι τους σχεδόν κάθε μέρα.

Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως οι efoodαδες εκτός το ότι δεν αφήνουν σχεδόν ποτέ, είναι πως όσο πιο μακριά πας παραγγελία τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις τιπς.

Αχαριστία στο φουλ. Να σας θυμίσω πως σε άλλες χώρες είναι υποχρεωτικο το τιπ.

Προσωπικά πάντα άφηνα και θα αφήνω ακόμα περισσότερα κάθε φορά στους διανομείς τώρα που ξέρω το πώς έχει η κατάσταση.

Τιπς για τους πελάτες. Αν πάρεις τηλ γιατί καθυστέρησε η παραγγελία σου θα σου πουν πως έχει φύγει το παιδί. Κατά 80-90% δεν έχει φύγει. Έχουν υπάρξει φορές που είμαι δίπλα τους και το λένε.

Ένα άλλο μη πληρώνετε με 50€ παραγγελίες 5-10€. Κάθε φορά θα πρέπει ο ντελιβερας να ψάχνει σε περίπτερο μετά να χαλάσει... Και συνήθως δεν χαλάει κάνεις. Αν έχει και πάνω του άλλες παραγγελίες τι θα φάνε οι επόμενοι πελάτες; Παγωτό; Τουλάχιστον κάντε μια ενημέρωση στην παραγγελία σας.

Κατσε τις βενζινες δεν τις πληρωνει το αφεντικο? Τι γυφτος ειναι αυτος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...