Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, stefanosnik είπε

κανεις λαθος φιλε μου, σπιτι 100 τ.μ   το καλοριφερ δεν το κλεινω ποτε ( σταθερα 21, στα κρυα και 22-23 )    και εκαψα περσι ολο τον χειμωνα ( πρωτη χρονια που το εβαλα )  550-600 ευρω...  με πετρελαιο θα ηθελα 2000 ευρω....

αλλα εχει σημασια και το σπιτι παιδια, μονωσεις κτλ .. εγω περσι τα εκανα φουλ ολα απο την αρχη  σοφαδες , θερμοπροσωψη  στην σκεπη διπλη μονωση κτλ κτλ

Πιστευω με πετρέλαιο θα έκαιγες λιγότερα. Οι μπουκάλες δε συμφέρουν και έχουν θεμα στα πολλά κρυα. Ολα αυτα εφοσον μιλάμε για καλο λεβητα πετρελαίου που δεν τον έχει ξεσκισει καποιος άσχετος συμπυκνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ε γιατι να βγαλεις αδεια τοτε.

Γτ εμένα ακόμα δεν έχει κλείσει η άδεια και θα έρθουν να ελέγξουν δεν θέλω παρανομίες γτ δε θα πάρω ρεύμα μετά!θα κάνω τα νόμιμα τώρα και όταν έχω λεφτά ίσως να βάλω δεξαμενή.κοντα 2000 δεξαμενή και εγκαταστάση αλλά 3 με 4000 η άδεια οπότε το αφήνω για τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telistikos είπε

Γτ εμένα ακόμα δεν έχει κλείσει η άδεια και θα έρθουν να ελέγξουν δεν θέλω παρανομίες γτ δε θα πάρω ρεύμα μετά!θα κάνω τα νόμιμα τώρα και όταν έχω λεφτά ίσως να βάλω δεξαμενή.κοντα 2000 δεξαμενή και εγκαταστάση αλλά 3 με 4000 η άδεια οπότε το αφήνω για τώρα...

Αν ειναι να δωσεις τοσα για αδεια βαλε πετρελαιο δεν εχει μεγαλη διαφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν ειναι να δωσεις τοσα για αδεια βαλε πετρελαιο δεν εχει μεγαλη διαφορα 

Ποιο δεν έχει διαφορά η τιμή του πετρελαίου με το υγραέριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Ποιο δεν έχει διαφορά η τιμή του πετρελαίου με το υγραέριο?

Ναι βγαινει 10% φτηνοτερα το αεριο σε χυμα. Σε μπουκαλες ομως ειναι πιο φτηνο το πετρελαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ναι βγαινει 10% φτηνοτερα το αεριο σε χυμα. Σε μπουκαλες ομως ειναι πιο φτηνο το πετρελαιο. 

Κανείς λάθος.

Χύμα έχει 0.43 το λίτρο άρα 50%.

Σε 25 κιλες 0.55.

Εάν γεμίσεις το καλοκαίρι 0.37 είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η νομοθεσία σχετικά με την εγκατάσταση δεξαμενής και τη απόσταση απο το γείτονα , το σκέφτομαι για του χρόνου καθώς το κουβάλημα ξύλων με έχει κουράσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η νομοθεσία σχετικά με την εγκατάσταση δεξαμενής και τη απόσταση απο το γείτονα , το σκέφτομαι για του χρόνου καθώς το κουβάλημα ξύλων με έχει κουράσει.

Έχει πάρα πολλά είναι η αλήθεια γκουγκλαρε το και θα το βρεις.

Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν τα τηρεί όλα και το βασικό είναι να μην έχεις στραβό γείτονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Κανείς λάθος.

Χύμα έχει 0.43 το λίτρο άρα 50%.

Σε 25 κιλες 0.55.

Εάν γεμίσεις το καλοκαίρι 0.37 είχε.

Δεν αποδιδουν το ιδιο ομως 1 λίτρο πετρελαιο με υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν αποδιδουν το ιδιο ομως 1 λίτρο πετρελαιο με υγραέριο.

Ναι και γι'αυτό είσαι στο μισό.

Διότι 0.43×2 μας κάνει 86 λεπτά.

Το πετρέλαιο έχει 1,06. Όποιος παίρνει και επιδότηση φθάνει στα 0,91 αλλά δεν την δικαιούνται και όλοι.

Οπότε μην λες ότι η διαφορά είναι 10% διότι δεν είναι τόσο και παραπληροφορεις και τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ναι και γι'αυτό είσαι στο μισό.

Διότι 0.43×2 μας κάνει 86 λεπτά.

Το πετρέλαιο έχει 1,06. Όποιος παίρνει και επιδότηση φθάνει στα 0,91 αλλά δεν την δικαιούνται και όλοι.

Οπότε μην λες ότι η διαφορά είναι 10% διότι δεν είναι τόσο και παραπληροφορεις και τους άλλους.

Οπως τα λες εχει 1.10 με μπουκαλες αρα πιο ακριβο. Στο χυμα δε ξερω που βρηκες αυτη τη τιμη παντως . Οταν ειχα ρωτησει πετρογκαζ και shell ηταν μαζι με φπα 55 -60 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η νομοθεσία σχετικά με την εγκατάσταση δεξαμενής και τη απόσταση απο το γείτονα , το σκέφτομαι για του χρόνου καθώς το κουβάλημα ξύλων με έχει κουράσει.

1,5 μέτρο μέχρι 500λτ δεξαμενή και 3 μέτρα (απόσταση από το κτήριο η από περίφραξη ) για μεγαλύτερη.κανονικα θέλει άδεια και μελέτη μηχανολόγου για αεριο ,οι περισσότεροι δεν έχουν αλλά άμα σε καρφώσει κανείς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Οπως τα λες εχει 1.10 με μπουκαλες αρα πιο ακριβο. Στο χυμα δε ξερω που βρηκες αυτη τη τιμη παντως . Οταν ειχα ρωτησει πετρογκαζ και shell ηταν μαζι με φπα 55 -60 

Μάλλον μου κάνεις πλάκα.

Είπα εγώ 1.10 οι φιαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εχει απο πανω αλλο διαμερισμα?απο κατω?τι προσανατολισμο εχει?εχει αλλες κατοικιες κολλημενες ή ειναι ξεμπαρκη οικοδομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...