Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

για ένα σύνηθες διαμέρισμα  οικοδομής100 τμ σε περιοχή με κρύο βασισμένος στο υγραέριο πόσο μπορεί να κάψεις? (μέτριες μονώσεις)

Δε γινεται να σου απαντησει σε αυτο κανενας. Ειναι σα να λες ποση βενζινη θα καψω φετος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

για ένα σύνηθες διαμέρισμα  οικοδομής100 τμ σε περιοχή με κρύο βασισμένος στο υγραέριο πόσο μπορεί να κάψεις? (μέτριες μονώσεις)

Ένας μηχανολόγος θα σου πει με ακρίβεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

για ένα σύνηθες διαμέρισμα  οικοδομής100 τμ σε περιοχή με κρύο βασισμένος στο υγραέριο πόσο μπορεί να κάψεις? (μέτριες μονώσεις)

Ότι εκαιγες με πετρέλαιο πας στο μισό.

Έτσι να το υπολογίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ θα ηθελες να ειναι στο μισο το κοστος.στα 3/4 του πετρελαιου υπολογισε,για να μην απογοητευτεις αργοτερα......

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ότι εκαιγες με πετρέλαιο πας στο μισό.

Έτσι να το υπολογίσεις.

για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχει το υγραέριο τα μισά ευρώ/kWh,  δυστυχώς δεν έχει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχει το υγραέριο τα μισά ευρώ/kWh,  δυστυχώς δεν έχει

Το πετρέλαιο σήμερα έχει 0.98

Και το υγραέριο 0.46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

την έννοια της kWh την γνωρίζεις; και το ξύλο μπορεί να έχει 0.1 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δέκα φορές φθηνότερο από το πετρέλαιο

Την γνωρίζω.

Φθάνει σχεδόν στο μισό διότι είναι και λίγο ποιο φθηνό.

Βέβαια η σύγκριση γίνεται με παλιό λέβητα πετρελαίου διότι εάν ήταν καινούργιος διπλής συμπύκνωσης θα ηταν 30% η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

την έννοια της kWh την γνωρίζεις; και το ξύλο μπορεί να έχει 0.1 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δέκα φορές φθηνότερο από το πετρέλαιο

Αν δεις πιο πριν κανει οτι δε καταλαβαινει. Το λογο τον ξερει μονο αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν αν και καλοκαίρι, ξεθάβω λίγο το θέμα, στο πλαίσιο του νέου ΕΣΠΑ για την ενεργειακή αναβάθμιση κατοικιών.

Στη πολυκατοικία μου λοιπόν, θέλησε μια κοπέλα να βάλει το ίδιο συστημα με εμένα, αφου το ΦΑ δεν έχει περάσει ακομα απο εμάς.

Ο μηχανικός επέμενε για αντλία θέρμανσης. Κατόπιν επιμονής της συνενοίκου, αποδείχθηκε πως ο μηχανικός δεν ειχε ξαναδουλέψει ανάλογο συστημα θέρμανσης, καθώς "δεν το προτιμάει ο κόσμος".

Εν τέλει ήρθε άλλος μηχανικός και ανέλαβε το έργο.

Έπιβεβαίωσα και αυτό. Δεν ισχύει το οτι δεν επιτρέπονται οι 25αρες φιάλες προπανίου στα μπαλκόνια (εννοείται δεν επιτρέπονται εσωτερικά στο διαμέρισμα). Επιτρέπεται σε εξωτερικό χώρο, σε μπαλκόνι, σε ειδικό ερμάριο, να έχεις εως 30kg, χωρις άδεια πολεοδομίας, ενω αν θέλεις περισσότερο επιβάλεται να ελεγχθει απο τη πολεοδομία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Λοιπόν αν και καλοκαίρι, ξεθάβω λίγο το θέμα, στο πλαίσιο του νέου ΕΣΠΑ για την ενεργειακή αναβάθμιση κατοικιών.

Στη πολυκατοικία μου λοιπόν, θέλησε μια κοπέλα να βάλει το ίδιο συστημα με εμένα, αφου το ΦΑ δεν έχει περάσει ακομα απο εμάς.

Ο μηχανικός επέμενε για αντλία θέρμανσης. Κατόπιν επιμονής της συνενοίκου, αποδείχθηκε πως ο μηχανικός δεν ειχε ξαναδουλέψει ανάλογο συστημα θέρμανσης, καθώς "δεν το προτιμάει ο κόσμος".

Εν τέλει ήρθε άλλος μηχανικός και ανέλαβε το έργο.

Έπιβεβαίωσα και αυτό. Δεν ισχύει το οτι δεν επιτρέπονται οι 25αρες φιάλες προπανίου στα μπαλκόνια (εννοείται δεν επιτρέπονται εσωτερικά στο διαμέρισμα). Επιτρέπεται σε εξωτερικό χώρο, σε μπαλκόνι, σε ειδικό ερμάριο, να έχεις εως 30kg, χωρις άδεια πολεοδομίας, ενω αν θέλεις περισσότερο επιβάλεται να ελεγχθει απο τη πολεοδομία.

 

Θα ήταν καλύτερα όμως αν μπορεί οικονομικά να ανταπεξελθει να βάλει αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggooss είπε

Θα ήταν καλύτερα όμως αν μπορεί οικονομικά να ανταπεξελθει να βάλει αντλία θερμότητας.

Πραγματικά δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο και τι όχι. Προσωπικά ειμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος με το υγραέριο. Ζεστο νερό και θερμανση οποτε θέλω. Σιγουρα βεβαια θα ηταν και πιο φθηνο απ οτι έχω καταλάβει, ως εγκατάσταση. Κι εμένα μου ειχε προταθει η αντλια ως καλύτερη. Οικονομικά βέβαια ξεπερνουσε τον προυπολογισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Πραγματικά δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο και τι όχι. Προσωπικά ειμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος με το υγραέριο. Ζεστο νερό και θερμανση οποτε θέλω. Σιγουρα βεβαια θα ηταν και πιο φθηνο απ οτι έχω καταλάβει, ως εγκατάσταση. Κι εμένα μου ειχε προταθει η αντλια ως καλύτερη. Οικονομικά βέβαια ξεπερνουσε τον προυπολογισμό μου.

Αυτό είναι το μείονεκτημα γι'αυτό και οι περισσότεροι επιλέγουν το υγραέριο αλλά η αντλία θερμότητας είναι ότι καλύτερο με μερικές προϋποθέσεις βέβαια. Αλλά εφόσον είναι για διαμέρισμα και πρέπει να το δουλέψει με φιάλες έπρεπε να βάλει αντλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...