Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tsioulak είπε

Υπαρχουν A/C που δουλευουν κανονικα και με -10 και με -20 και με -30, το θεμα ειναι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει.

Τωρα με 110 τετραγωνικα χωρισμενα σε δυο οροφους... αναλογα πως ειναι τα δωματια θα χρειαστεις (μαλλον) 2-3 aircontions (και μαλλον 12αρια εφοσον λες για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες).... μπορει να σου βγει και 2000 η ιστορια (πολυ στο περιπου μιας και ειναι πολυ οι παραγοντες).

Ε... Δεν το λές και δουλεύουν κανονικά.

Στους -15 ένα καλό σύγχρονο AC έχει 3 φορες χαμηλότερη απόδοση, και 3 φορές λιγότερη ικανότητα θέρμανσης από το rating που δείχνουν με εξωτερική θερμοκρασία 20oC. Τα 12αρια θα είναι σαν 4αρια στην καλύτερη. + Τα περισσότερα AC μέχρι τους -15 έχουν rating. Για μόνιμη  θέρμανση από AC σε πολυήμερες θερμοκρασίες κάτω των 0, θες πολύυυυ καλά AC για να τα βγάλεις πέρα που δεν είναι και φθηνά. 

Πχ Toshiba 

image.png.5c3ce1fd2a17473fa80a4737ad9b4fe5.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή και εγώ μένω επαρχία το είχα ψάξει πρίν 4 χρόνια.

Για να βάλεις τη δεξαμενή θέλει να σκάψει και να έχεις κάποια απόσταση απο τα διπλανά οικόπεδα. 

Από άποψη εγκατάστασης χρησιμοποιείς το ίδιο κλειστό κύκλωμα.

Κατέληξα σε εγκατάσταση λέβητα στερέων καυσίμων με προοπτική για βιομάζα-πέλλετ

Ότι και να βάλεις να γίνει πρώτα μελέτη των απωλειών ώστε να εγκαταστήσεις την ιδανική ισχύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Whargoul είπε

Ε... Δεν το λές και δουλεύουν κανονικά.

Στους -15 ένα καλό σύγχρονο AC έχει 3 φορες χαμηλότερη απόδοση, και 3 φορές λιγότερη ικανότητα θέρμανσης από το rating που δείχνουν με εξωτερική θερμοκρασία 20oC. Τα 12αρια θα είναι σαν 4αρια στην καλύτερη. + Τα περισσότερα AC μέχρι τους -15 έχουν rating. Για μόνιμη  θέρμανση από AC σε πολυήμερες θερμοκρασίες κάτω των 0, θες πολύυυυ καλά AC για να τα βγάλεις πέρα που δεν είναι και φθηνά. 

Πχ Toshiba 

image.png.5c3ce1fd2a17473fa80a4737ad9b4fe5.png

Ναι συμφωνω, υπαρχουν πολλοι παραγοντες, και ναι μιλαμε για ακριβα εργαλεια αλλα και υγραεριο και σωματα να βαλει μιλαμε για αρκετα χιλιαρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Επειδή και εγώ μένω επαρχία το είχα ψάξει πρίν 4 χρόνια.

Για να βάλεις τη δεξαμενή θέλει να σκάψει και να έχεις κάποια απόσταση απο τα διπλανά οικόπεδα. 

Από άποψη εγκατάστασης χρησιμοποιείς το ίδιο κλειστό κύκλωμα.

Κατέληξα σε εγκατάσταση λέβητα στερέων καυσίμων με προοπτική για βιομάζα-πέλλετ

Ότι και να βάλεις να γίνει πρώτα μελέτη των απωλειών ώστε να εγκαταστήσεις την ιδανική ισχύ.

Την δεξαμενή σχεδόν την έχουμε απορρίψει. Αν γίνει με μπουκάλες θα γίνει. Η πρώτη μου σκέψη ήταν πέλλετ, είτε λέβητας είτε σόμπα που να συνδέεται με σώματα. Ακόμα και δύο σόμπες σκέφτηκα αλλά νομίζω θα χάσω σε ομοιομορφία θέρμανσης και δεν ξέρω τι γίνεται κακλι με μυρωδιές και θόρυβο.

11 ώρες πριν, pontez2 είπε

Επειδη ειμαι έτοιμος να το κάνω αυτο σε διαμέρισμα 90 τετραγωνικών (συνολικά 7 σώματα), όσοι ρωτησα (που εγω αναγκαστικά θα βάζω 3 δωδεκάρες φιάλες, διοτι δεν επιτρέπεται παραπάνω σε διαμέρισμα), για 3 ωρες την ημέρα σε φυσιολογικη θερμοκρασία (22 βαθμους πχ), χρειάζεσαι αλλαγή 1 φορά το μήνα.

Βέβαια εγω στη περιοχή μου δεν έχω ακραίες θερμοκρασίες.

Αν δε το αιτηθουν τουλάχιστον 10 οικογένειες και δεν δεσμευτουν με συμβόλαιο, δεν θα έρθει ποτέ.

Το ΦΑ παλιά πέρναγε απο οπου τους βολευε, χωρις να νοιαζονται αν διπλα υπάρχουν σπιτια. Πλέον περνάει κατόπιν αίτησης. Στο διαμέρισμα ας πουμε που λέω εγω, σε κεντρικοτατη περιοχή, έτυχε μονο σε εκεινη την οδο να μη περνάει. Μου ζητάνε 5000 ευρω για επέκταση 80 μέτρων, χωρις τα έξοδα να ανέβουν οι σωληνες στον οροφο και τα εσωτερικα.

Αν ομως κάνουν 10 άτομα αιτηση, θα έρθει δωρεάν.

Ομως επειδη ειμαστε ζα, προτιμάνε τα ζα να κρυωνουν, παρά να τους φέρουν τζάμπα το αέριο έξω απ το σπιτι τους. Σου λέει ας πληρωσει το κορόιδο την επέκταση και όποτε γουστάρω κάνω μια αιτηση και βάζω.

10 μέρες το μήνα η κάθε φιάλη δηλαδή ε; Σε εμάς δεν φτάνουν 3 ώρες όμως, οπότε θα θέλουμε αρκετά συχνότερα αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Την δεξαμενή σχεδόν την έχουμε απορρίψει. Αν γίνει με μπουκάλες θα γίνει. Η πρώτη μου σκέψη ήταν πέλλετ, είτε λέβητας είτε σόμπα που να συνδέεται με σώματα. Ακόμα και δύο σόμπες σκέφτηκα αλλά νομίζω θα χάσω σε ομοιομορφία θέρμανσης και δεν ξέρω τι γίνεται κακλι με μυρωδιές και θόρυβο.

10 μέρες το μήνα η κάθε φιάλη δηλαδή ε; Σε εμάς δεν φτάνουν 3 ώρες όμως, οπότε θα θέλουμε αρκετά συχνότερα αλλαγή.

Εάν συνδέσεις την κεντρική θέρμανση και με ενεργειακό τζάκι? Θα παρατείνεις την ζωή κάθε μπουκάλας όταν το χρησιμοποιάς + αφού θα δουλεύουν μαζί, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με ανομοιομορφία θέρμανσης.  Εάν έχεις πρόσβαση σε φθηνά ξύλα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Εάν συνδέσεις την κεντρική θέρμανση και με ενεργειακό τζάκι? Θα παρατείνεις την ζωή κάθε μπουκάλας όταν το χρησιμοποιάς + αφού θα δουλεύουν μαζί, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με ανομοιομορφία θέρμανσης.  Εάν έχεις πρόσβαση σε φθηνά ξύλα φυσικά.

Τα ξύλα τζάμπα είναι, αλλά όλη η ιστορία γίνεται για να απαλλαγούμε από τα ξύλα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Την δεξαμενή σχεδόν την έχουμε απορρίψει. Αν γίνει με μπουκάλες θα γίνει. Η πρώτη μου σκέψη ήταν πέλλετ, είτε λέβητας είτε σόμπα που να συνδέεται με σώματα. Ακόμα και δύο σόμπες σκέφτηκα αλλά νομίζω θα χάσω σε ομοιομορφία θέρμανσης και δεν ξέρω τι γίνεται κακλι με μυρωδιές και θόρυβο.

Σε τι σπίτι θα το εγκαταστήσεις  και πόσα τ.μ.

Το λέβητα στερεών καυσίμων τον έχω στην αποθήκη-υπόγειο

Μόνο εάν κάψεις ελαιοπυρήνα θα έχεις μυρωδιά.

Γνωστός που έχει ξυλόσομπα μέσα στο σπίτι , μυρωδιές δέν έχει (έδω παίζει το Α&Ω ο ελκυσμός της καπνοδόχου -> να βάλεις διπλή μονωμένη για αποφυγή υγροποιήσεων)

Τη λύση σόμπας πέλλετ θα κοιτούσα μιας και λές οτι θές να αποφύγεις τη φασαρία ξύλων.

Απλώς εάν καταλήξεις εστίασε στην διαθεσιμότητα ανταλλακτικών της εκάστοτε σόμπας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τα ξύλα τζάμπα είναι, αλλά όλη η ιστορία γίνεται για να απαλλαγούμε από τα ξύλα :)

Βοηθητικά θα είναι τα ξύλα, δεν θα είναι η κύρια μορφή θέρμανσης. Απλώς εάν ανάβεις και το τζάκι μαζί κάποιες ώρες ή κάποιες μέρες (το τζάκι θα ζεσταίνει το νερό της κεντρικής θέρμανσης), θα επεκτείνεις την ζωή της μπουκάλας υγραερίου + αφού είναι δωρεάν, θα κερδίσεις και οικονομικά. Ενεργειακά τζάκια-μπόιλερ για 100m2  υπάρχουν. Αλλά οκ. Εάν θες να ξεφορτωθείς τα ξύλα και το καθάρισμα κλπ του τζακιού, τότε δεν σου κάνει προφανώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχα ξύλα δωρεάν και χώρο αποθήκευσής τους θα επέλεγα μία καλή σόμπα για μέσα στο σπίτι να μπορεί να συνδεθεί και με τα καλοριφέρ..

Με μία μελέτη και καλή έξοδο μέσω καπνοδόχου και όχι μπουριού να μην έχω προβλήματα με την κάπνα-μυρωδιά θα εκμεταλευόμουνα και την απευθείας θερμοκρασία της στο χώρο του σαλονιού π.χ. κλείνοντας τα εκεί σώματα ώστε να έχουν καλύτερη απόδοση τα σώματα στα υπνοδωμάτια.

Χρησιμοποιώ στο εξοχικό σόμπα με έξοδο μέσω καπνοδόχου και όχι μπουριού που έχω φτιάξει μόνος και ποτέ δεν είχα προβλήματα με κάπνα και μυρωδιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δείς την επιλογή λέβητα ο οποίος θα καίει ξύλα αλλα και πελετ, σε περίπτωση όπου δεν κατέβεις πχ αν βάλεις ξύλα θα γυρίζει αυτόματα σε pellet. Ο γαμπρός μου εχει κάνει τέτοια εγκατάσταση και έχει σωθεί από το ανέβα κατέβα κάθε 3 με 4 ώρες.... 

Αν σκέφτεσαι να βάλεις λεβητα αερίου με την προοπτική ότι κάποια στιγμη θα έρθει Φ. Α στην περιοχή σου το βλέπω λίγο απίθανο. 

Από μένα είναι πελλετ, πάντως ότι και να κάνεις να το δεις με κάποιον μηχανικό τον οποίο εμπιστεύεσαι και να συνυπολογίσεις όλες τις παραμέτρους. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε τι σπίτι θα το εγκαταστήσεις  και πόσα τ.μ.

Το λέβητα στερεών καυσίμων τον έχω στην αποθήκη-υπόγειο

Μόνο εάν κάψεις ελαιοπυρήνα θα έχεις μυρωδιά.

Γνωστός που έχει ξυλόσομπα μέσα στο σπίτι , μυρωδιές δέν έχει (έδω παίζει το Α&Ω ο ελκυσμός της καπνοδόχου -> να βάλεις διπλή μονωμένη για αποφυγή υγροποιήσεων)

Τη λύση σόμπας πέλλετ θα κοιτούσα μιας και λές οτι θές να αποφύγεις τη φασαρία ξύλων.

Απλώς εάν καταλήξεις εστίασε στην διαθεσιμότητα ανταλλακτικών της εκάστοτε σόμπας.

Το σπίτι όπως έγραψα και νωρίτερα είναι πάνω κάτω δύο όροφοι ανεξάρτητοι συνολικά 110-120 τ.μ. Δεν υπάρχει θέμα με καπνά και μυρωδιά (εκτός όταν ανοίγει η σόμπα για να μπει ξύλο) αλλά θέλουμε κάτι πιο εύκολο και να μπορείς να ρυθμίσεις λίγο καλύτερα τη θερμοκρασία στο χώρο.

13 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν είχα ξύλα δωρεάν και χώρο αποθήκευσής τους θα επέλεγα μία καλή σόμπα για μέσα στο σπίτι να μπορεί να συνδεθεί και με τα καλοριφέρ..

Με μία μελέτη και καλή έξοδο μέσω καπνοδόχου και όχι μπουριού να μην έχω προβλήματα με την κάπνα-μυρωδιά θα εκμεταλευόμουνα και την απευθείας θερμοκρασία της στο χώρο του σαλονιού π.χ. κλείνοντας τα εκεί σώματα ώστε να έχουν καλύτερη απόδοση τα σώματα στα υπνοδωμάτια.

Χρησιμοποιώ στο εξοχικό σόμπα με έξοδο μέσω καπνοδόχου και όχι μπουριού που έχω φτιάξει μόνος και ποτέ δεν είχα προβλήματα με κάπνα και μυρωδιές.

Σόμπα μόνο πέλλετ σκέφτομαι, ή απλή ή να συνδέεται με σώματα. Απλά επειδή δεν έχει τύχει να δω κάποια σε λειτουργία θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν ακούγεται πολύ και δεν μυρίζει πριν τις πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Το σπίτι όπως έγραψα και νωρίτερα είναι πάνω κάτω δύο όροφοι ανεξάρτητοι συνολικά 110-120 τ.μ. Δεν υπάρχει θέμα με καπνά και μυρωδιά (εκτός όταν ανοίγει η σόμπα για να μπει ξύλο) αλλά θέλουμε κάτι πιο εύκολο και να μπορείς να ρυθμίσεις λίγο καλύτερα τη θερμοκρασία στο χώρο.

Σόμπα μόνο πέλλετ σκέφτομαι, ή απλή ή να συνδέεται με σώματα. Απλά επειδή δεν έχει τύχει να δω κάποια σε λειτουργία θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν ακούγεται πολύ και δεν μυρίζει πριν τις πάρω.

Για ποιό λόγο να πάρεις 2 σόμπες; 

Θα αγοράσεις τη κατάλληλη ισχυ και θα ζεσταίνεις και τους 2 ορόφους. 

Για να περιορίσεις τη θερμοκρασία εάν έχεις αυτονομία στούς 2 οροφους γίνεται με 2 ηλεκτροβάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Για ποιό λόγο να πάρεις 2 σόμπες; 

Θα αγοράσεις τη κατάλληλη ισχυ και θα ζεσταίνεις και τους 2 ορόφους. 

Για να περιορίσεις τη θερμοκρασία εάν έχεις αυτονομία στούς 2 οροφους γίνεται με 2 ηλεκτροβάνες.

Δύο σόμπες μόνο στην περίπτωση που πάμε σε απλές σόμπες χωρίς σώματα κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σόμπα μόνο πέλλετ σκέφτομαι, ή απλή ή να συνδέεται με σώματα. Απλά επειδή δεν έχει τύχει να δω κάποια σε λειτουργία θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν ακούγεται πολύ και δεν μυρίζει πριν τις πάρω.

Έχει μια η Γιαγιά μου απλή πελλετ στο σαλόνι (20-25m2) (σαν αυτή της φωτογραφίας κάτω ).  Για την απόδοση της δεν μπορώ να πω αρκετά γιατί το σπίτι είναι παλιό, μόνωση του στυλ ξύλινα μονά παράθυρα σε σχετικά ορεινό χωριό ( μέσο όρο -5 - 0 νύχτες του χειμώνα). 

Προσωπικά δεν μου αρέσει, γιατί ουσιαστικά είναι σαν αερόθερμο (αλλά κυρίως γιατί δεν μπορείς να ψήσεις πάνω της λουκάνικα). Δεν ζεσταίνεται αυτή, είναι κρύα γύρω γύρω, αλλά βγάζει ζεστό αέρα από μπροστά. Αυτός που κάθεται μπροστά και τρώει τον ζεστό αέρα στη μάπα, αποκτά πονοκέφαλο + Βουίζει και κάπως ειδικά στο δυνατό. Από μυρωδιές δεν βγάζει τίποτα πάντως. Ίσως εάν μπει σε μια γωνιά, σε φυσιολογικά μονωμένο δωμάτιο να είναι μια χαρά. Μπορεί άλλες να είναι καλύτερες, δεν ξέρω, αλλά αυτά είναι η προσωπική μου εμπειρία. 

Για ολόκληρο όροφο, με δωμάτια κλπ, αμφιβάλλω εάν μπορείς να τον ζεστάνεις ομοιόμορφα μόνο με μια. Πιο πιθανό θα είναι αρκετά ζεστά εκεί που  θα την βάλεις και το υπόλοιπο σπίτι παγάκι.

Related image

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν πας σε σόμπα πριν τη βάλεις φτιάξε όπως σου είπα σωστή καμινάδα και δεν θα έχεις προβλήματα με τράβηγμα και μυρωδιές.

Δεν έχω φωτογραφία από τη δική μου εγκατάσταση  απλά θα σου περιγράψω.Έφτιαξα εσωτερικά βάση στον τοίχο 30-40 πόντους από τη σκεπή. Ξεκίνησα εσωτερικά με δύο τετράγωνα καμινάδας 25χ25 μέσα στα οποία άνοιξα τρύπα και κατέληξε το μπουρί της σόμπας.Συνέχισα με άλλα 5-6 πάνω από τη σκεπή απλά να περάσω το ύψος από την κορυφή της σκεπής ώστε να μην έχω προβλήματα με Βοριά ή Νοτιά.

Τραβάει με οποιοδήποτε αέρα ποτέ δεν μου κάπνισε και ειδικά με το Βοριά αν έχω τραβηγμένο το κλαπέτο  κάνει σαν τούρμπο λες και είναι αερόθερμη.

Μία φωτογραφία από το αρχείο η οποία είναι τραβηγμένη λίγο μετά το άναμμα και φαίνεται η δύναμη και η ένταση της φλόγας.Είναι απλή (γύφτικη τη λένε στην περιοχή) αλλά έχει και φούρνο όπου γίνεται χαμός από λουκάνικα και μπριζόλες τα Χριστούγεννα.Έχω και τζάκι αλλά δεν το ευχαριστιέμαι όπως τη σόμπα και έτσι έχω κλείσει την καμινάδα του να μην έχω απώλειες ζέστης.:D

 

Φωτογραφία0693.jpg

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...