Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Whargoul είπε

Έχει μια η Γιαγιά μου απλή πελλετ στο σαλόνι (20-25m2) (σαν αυτή της φωτογραφίας κάτω ).  Για την απόδοση της δεν μπορώ να πω αρκετά γιατί το σπίτι είναι παλιό, μόνωση του στυλ ξύλινα μονά παράθυρα σε σχετικά ορεινό χωριό ( μέσο όρο -5 - 0 νύχτες του χειμώνα). 

Προσωπικά δεν μου αρέσει, γιατί ουσιαστικά είναι σαν αερόθερμο (αλλά κυρίως γιατί δεν μπορείς να ψήσεις πάνω της λουκάνικα). Δεν ζεσταίνεται αυτή, είναι κρύα γύρω γύρω, αλλά βγάζει ζεστό αέρα από μπροστά. Αυτός που κάθεται μπροστά και τρώει τον ζεστό αέρα στη μάπα, αποκτά πονοκέφαλο + Βουίζει και κάπως ειδικά στο δυνατό. Από μυρωδιές δεν βγάζει τίποτα πάντως. Ίσως εάν μπει σε μια γωνιά, σε φυσιολογικά μονωμένο δωμάτιο να είναι μια χαρά. Μπορεί άλλες να είναι καλύτερες, δεν ξέρω, αλλά αυτά είναι η προσωπική μου εμπειρία. 

Για ολόκληρο όροφο, με δωμάτια κλπ, αμφιβάλλω εάν μπορείς να τον ζεστάνεις ομοιόμορφα μόνο με μια. Πιο πιθανό θα είναι αρκετά ζεστά εκεί που  θα την βάλεις και το υπόλοιπο σπίτι παγάκι.

Related image

Κατάλαβα... όπως είναι η ξυλόσομπα θα είναι αλλά θα κάνει περισσότερο θόρυβο λόγω ανεμιστήρα.

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν πας σε σόμπα πριν τη βάλεις φτιάξε όπως σου είπα σωστή καμινάδα και δεν θα έχεις προβλήματα με τράβηγμα και μυρωδιές.

Δεν έχω φωτογραφία από τη δική μου εγκατάσταση  απλά θα σου περιγράψω.Έφτιαξα εσωτερικά βάση στον τοίχο 30-40 πόντους από τη σκεπή. Ξεκίνησα εσωτερικά με δύο τετράγωνα καμινάδας 25χ25 μέσα στα οποία άνοιξα τρύπα και κατέληξε το μπουρί της σόμπας.Συνέχισα με άλλα 5-6 πάνω από τη σκεπή απλά να περάσω το ύψος από την κορυφή της σκεπής ώστε να μην έχω προβλήματα με Βοριά ή Νοτιά.

Τραβάει με οποιοδήποτε αέρα ποτέ δεν μου κάπνισε και ειδικά με το Βοριά αν έχω τραβηγμένο το κλαπέτο  κάνει σαν τούρμπο λες και είναι αερόθερμη.

Μία φωτογραφία από το αρχείο η οποία είναι τραβηγμένη λίγο μετά το άναμμα και φαίνεται η δύναμη και η ένταση της φλόγας.Είναι απλή (γύφτικη τη λένε στην περιοχή) αλλά έχει και φούρνο όπου γίνεται χαμός από λουκάνικα και μπριζόλες τα Χριστούγεννα.Έχω και τζάκι αλλά δεν το ευχαριστιέμαι όπως τη σόμπα και έτσι έχω κλείσει την καμινάδα του να μην έχω απώλειες ζέστης.:D

Φωτογραφία0693.jpg

Δεν υπάρχει θέμα, μια χαρά τραβάνε οι σόμπες. Τα προβλήματα που έγραψα θέλουμε να αποφύγουμε. 

Θα ήταν ιδανικό να έβρισκα μια μασίνα πέλλετ που να συνδέεται και με σώματα αλλά δεν υπάρχουν επιλογές, ενα μοντέλο μόνο έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Θα ήταν ιδανικό να έβρισκα μια μασίνα πέλλετ που να συνδέεται και με σώματα αλλά δεν υπάρχουν επιλογές, ενα μοντέλο μόνο έχω δει.

Πέλετ νερού για σύνδεση με καλοριφέρ όπως έχω δει και μία στο leory είναι πανάκριβες.Γενικά ξεκινάνε από 1500 και πάνω και δεν έχω ακούσει κάποιον που έχει βάλει τι αποτέλεσμα και με τι κατανάλωση έχει.Γιατί εντάξει να τη βάλεις αλλά είναι να καίει 20 και 30 κιλά πέλετ την ημέρα δεν έχεις και κανένα κέρδος παρά ταλαιπωρία.

Ένας γνωστός μου που έβαλε μία τέτοια ξύλου με καμιά 500αριά ευρώ δεν είχε απόδοση γενικά δεν ζέσταινε την κατήργησε και ξαναπήγε στο πετρέλαιο.zio10 ψάχτο καλά μην την πατήσεις και μετά λες τι έκανα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια εγω ζεσταινω σπιτι 86 τμ με μια πελλετ αεροθερμη απο τα leroy.Ναι θελει ωρα μεχρι να ζεστανει ολο το σπιτι,ναι θελει σωστη τοποθετηση ωστε να ειναι σε σημειο που να μπορει να ζεστανει ολο το σπιτι,ναι πρεπει να ειναι σχετικα βολικη και η διαρυθμιση του σπιτιου ωστε να πηγαινει παντου ο αερας.Δεν κανει θορυβο(μονο οταν κλεινει κ ανοιγει) και γενικα ειναι οικονομικη.Φυσικα το ιδανικο ειναι να παρεις υδραυλικη πελλετ που ζεσταινει τα καλοριφερ αλλα εχει μεγαλο κοστος.Οτι απορια εχετε μου λετε .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nyne είπε

Παλικαρια εγω ζεσταινω σπιτι 86 τμ με μια πελλετ αεροθερμη απο τα leroy.Ναι θελει ωρα μεχρι να ζεστανει ολο το σπιτι,ναι θελει σωστη τοποθετηση ωστε να ειναι σε σημειο που να μπορει να ζεστανει ολο το σπιτι,ναι πρεπει να ειναι σχετικα βολικη και η διαρυθμιση του σπιτιου ωστε να πηγαινει παντου ο αερας.Δεν κανει θορυβο(μονο οταν κλεινει κ ανοιγει) και γενικα ειναι οικονομικη.Φυσικα το ιδανικο ειναι να παρεις υδραυλικη πελλετ που ζεσταινει τα καλοριφερ αλλα εχει μεγαλο κοστος.Οτι απορια εχετε μου λετε .

Δεν έχουν ανεμιστήρα αυτές; Δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας όταν δουλεύει; Επίσης, κάθε πότε θέλει καθάρισμα και πόση ώρα σου παίρνει; 

Αν μπορείς βάλε και ένα λινκ της σόμπας που έχεις. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου...  μόλις έχω τελειώσει ανακαίνιση σπιτιού ( όλο το σπίτι θερμοπροσοψη,  διπλή μόνωση στην σκεπή)  και με κάποιους που μίλησε  μου είπαν μην το σκέφτεσαι καν λέει με τέτοια μόνωση έχεις φύγει υγραέριο ( μποτιλιες)  το πιο οικονομικό και το πιο καθαρό ( τέλεια καύση ούτε καυσαέρια ούτε τπτ )...  Και κάτι άλλο ρε παιδιά υπάρχουν άτομα που ζεσταίνονται με air conditioner  ? Δεν λέω να το ανάψεις λίγο να σπάσει το κρύο μιλάω για να ζεσταθεί το σπίτι, και πως θα γίνει αυτό εφόσον ζεστενει μόνο τον αέρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, stefanosnik said:

Και κάτι άλλο ρε παιδιά υπάρχουν άτομα που ζεσταίνονται με air conditioner  ? Δεν λέω να το ανάψεις λίγο να σπάσει το κρύο μιλάω για να ζεσταθεί το σπίτι, και πως θα γίνει αυτό εφόσον ζεστενει μόνο τον αέρα... 

Ασφαλώς, http://passivistas.com/tα-στοιχεία-του-έργου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν έχουν ανεμιστήρα αυτές; Δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας όταν δουλεύει; Επίσης, κάθε πότε θέλει καθάρισμα και πόση ώρα σου παίρνει; 

Αν μπορείς βάλε και ένα λινκ της σόμπας που έχεις. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ναι φυσικά κ έχει άλλα ακούγεται πολύ νορμάλ.Μονο όταν ανάβει στην αρχή δουλεύει στο turbo κ κάνει θορυβο κ όταν κλείνει πάλι κάνει όπως στην αρχή.Καθαρισμα κάθε φορά που βάζω πέλλετ.Δηλαδη κάθε δεύτερη μέρα,όπου απλά βγάζεις ένα δοχειο που έχει κ πετάς τη στάχτη στα σκουπίδια,συν καθαρισμό μπροστά με ένα σκουπακι η με ηλεκτρικη για στάχτη που μπορεί να έχει μείνει.Αντε να σου βάλω ότι μου τρώει δέκα λεπτά.Την έχω πάρει από γνωστό κατάστημα με πράσινο λόγκο κ γαλλικό όνομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σώματα αερίου ή υγραερίου που συνδέονται με παροχη αερίου ή με φυάλες προπανίου πχ...Μοιάζουν λίγο με καλοριφέρ.. εγώ έχω βάλει μια τέτοια με φυάλη .. το σπίτι είναι 60 τμ.. και μου το κάνει φούρνο.. κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα... το σώμα είχε αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 300 400 ευρώ.. και για περαστικά... τουλαχιστον για μενα που είναι με φυάλη ήθελε μονο μια τρύπα στον τοίχο σαν εξαερισμό.. το τοποθετήσαμε μόνοι μας... Πέρσι το χειμώνα Θεσσαλονίκη έκαψα 5 φυάλες.. λιγότερο απο 100 ευρώ όλος ο χειμώνας για θέρμανση.. τρελάθηκα!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, parmaria είπε

Υπάρχουν σώματα αερίου ή υγραερίου που συνδέονται με παροχη αερίου ή με φυάλες προπανίου πχ...Μοιάζουν λίγο με καλοριφέρ.. εγώ έχω βάλει μια τέτοια με φυάλη .. το σπίτι είναι 60 τμ.. και μου το κάνει φούρνο.. κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα... το σώμα είχε αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 300 400 ευρώ.. και για περαστικά... τουλαχιστον για μενα που είναι με φυάλη ήθελε μονο μια τρύπα στον τοίχο σαν εξαερισμό.. το τοποθετήσαμε μόνοι μας... Πέρσι το χειμώνα Θεσσαλονίκη έκαψα 5 φυάλες.. λιγότερο απο 100 ευρώ όλος ο χειμώνας για θέρμανση.. τρελάθηκα!

Δώσε καμία λεπτομέρεια για το σώμα.που λες... πως λέγετε, Από που κτλ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 1:28 ΠΜ, zio10 είπε

Κατάλαβα... όπως είναι η ξυλόσομπα θα είναι αλλά θα κάνει περισσότερο θόρυβο λόγω ανεμιστήρα.

Δεν υπάρχει θέμα, μια χαρά τραβάνε οι σόμπες. Τα προβλήματα που έγραψα θέλουμε να αποφύγουμε. 

Θα ήταν ιδανικό να έβρισκα μια μασίνα πέλλετ που να συνδέεται και με σώματα αλλά δεν υπάρχουν επιλογές, ενα μοντέλο μόνο έχω δει.

Για πάρε ένα τηλέφωνο εκεί που δούλευα μήπως σου βρουν κάποια λύση . Εσύ θες λεβητομασίνα πέλλετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Δώσε καμία λεπτομέρεια για το σώμα.που λες... πως λέγετε, Από που κτλ ? 

Αυτόνομα Σώματα Υγραερίου - Φυσικού Αερίου ονομάζονται. 

π.χ. https://www.gaiolithos.gr/gaiotherm/aytonoma-somata-ygraeriou-fysikou-aeriou-c-1_7.html

gazelle4.JPG

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2018 στις 6:35 ΠΜ, papoys1 είπε

Πέλετ νερού για σύνδεση με καλοριφέρ όπως έχω δει και μία στο leory είναι πανάκριβες.Γενικά ξεκινάνε από 1500 και πάνω και δεν έχω ακούσει κάποιον που έχει βάλει τι αποτέλεσμα και με τι κατανάλωση έχει.Γιατί εντάξει να τη βάλεις αλλά είναι να καίει 20 και 30 κιλά πέλετ την ημέρα δεν έχεις και κανένα κέρδος παρά ταλαιπωρία.

Ένας γνωστός μου που έβαλε μία τέτοια ξύλου με καμιά 500αριά ευρώ δεν είχε απόδοση γενικά δεν ζέσταινε την κατήργησε και ξαναπήγε στο πετρέλαιο.zio10 ψάχτο καλά μην την πατήσεις και μετά λες τι έκανα.

Έχω ανεβάσει αυτή την αγγελία γιατί πάω σε αέριο. 

 

Την έχω σε χώρο γραφείου 75τμ στην Αγία Παρασκευή, Αττικής.  Τις κρύες μέρες καίει ένα σακί 15kg τη μέρα (8.30 με 23.00).  Τις πολύ κρύες μέρες (κοντά στο 0) μπορεί να κάψει παραπάνω.  Δουλεύει με modulation, δηλαδή ρυθμίζει την φλόγα ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου.  Την έχω και με χρονοδιακόπτη να πηγαίνω και να είναι ζεστό το μέρος.  Είμαι στον πρώτο με πιλοτή από κάτω και εξωτερικές σωλήνες νερού και κακή μόνωση.

Ότι θέλετε ρωτήστε.

 

Επεξ/σία από papars
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, papars είπε

Έχω ανεβάσει αυτή την αγγελία γιατί πάω σε αέριο. 

Την έχω σε χώρο γραφείου 75τμ στην Αγία Παρασκευή, Αττικής.  Τις κρύες μέρες καίει ένα σακί 15kg τη μέρα (8.30 με 23.00).  Τις πολύ κρύες μέρες (κοντά στο 0) μπορεί να κάψει παραπάνω.  Δουλεύει με modulation, δηλαδή ρυθμίζει την φλόγα ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου.  Την έχω και με χρονοδιακόπτη να πηγαίνω και να είναι ζεστό το μέρος.  Είμαι στον πρώτο με πιλοτή από κάτω και εξωτερικές σωλήνες νερού και κακή μόνωση.

Ότι θέλετε ρωτήστε.

Τι αεριο?  σωματα υγραεριου εννοεις?? 

Επεξ/σία από kayato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kayato είπε

Τι αεριο?  σωματα υγραεριου εννοεις?? 

Φυσικό αέριο. Θα βγει η σόμπα πελλετ νερού και στη θέση της θα συνδεθεί ο καυστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...