Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση με υγραέριο.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, papars είπε

Φυσικό αέριο. Θα βγει η σόμπα πελλετ νερού και στη θέση της θα συνδεθεί ο καυστήρας.

Περναει απο τη περιοχη σας φυσικο αεριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kayato είπε

Περναει απο τη περιοχη σας φυσικο αεριο? 

Πονεμένη ιστορία.  Έχουμε αέριο εδώ και χρόνια αλλά η πολυκατοικία έχει κεντρική εγκατάσταση.  Επειδή δεν βόλευε έβαλα την pellet. Τώρα που ξηλώσανε (περίπου) το κεντρικό και κάνουν αυτονομία οι υπόλοιποι το γυρνάω και εγώ σε ΦΑ.

Θα μπορούσα να την κρατήσω και άλλο, αλλά ο χώρος θα ελευθερωθεί και ο νέος ένοικος θέλει ΦΑ.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 2:23 ΜΜ, parmaria είπε

Υπάρχουν σώματα αερίου ή υγραερίου που συνδέονται με παροχη αερίου ή με φυάλες προπανίου πχ...Μοιάζουν λίγο με καλοριφέρ.. εγώ έχω βάλει μια τέτοια με φυάλη .. το σπίτι είναι 60 τμ.. και μου το κάνει φούρνο.. κυκλοφορούμε με τα κοντομάνικα... το σώμα είχε αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 300 400 ευρώ.. και για περαστικά... τουλαχιστον για μενα που είναι με φυάλη ήθελε μονο μια τρύπα στον τοίχο σαν εξαερισμό.. το τοποθετήσαμε μόνοι μας... Πέρσι το χειμώνα Θεσσαλονίκη έκαψα 5 φυάλες.. λιγότερο απο 100 ευρώ όλος ο χειμώνας για θέρμανση.. τρελάθηκα!

Έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας αυτά; Πόσες μέρες περίπου κρατάει μια φιάλη; Επίσης, μήπως ξέρεις αν η φιάλη μπορεί να είναι μακριά από το σώμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 5:33 ΜΜ, stefanosnik είπε

Δώσε καμία λεπτομέρεια για το σώμα.που λες... πως λέγετε, Από που κτλ ? 

είναι μια εταιρείας που ονομαζεται Χοσεβεν ή κάπως έτσι..Είναι Τουρκικης προέλευσης.. Αν κάνεις αναζήτηση στο google αυτόνομο σώμα αερίου νομίζω θα σου βγάλει και το κατάστημα που το πηρα και εγώ.. 

Στις 15/11/2018 στις 9:55 ΜΜ, zio10 είπε

Έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας αυτά; Πόσες μέρες περίπου κρατάει μια φιάλη; Επίσης, μήπως ξέρεις αν η φιάλη μπορεί να είναι μακριά από το σώμα; 

Έχει 9 σκάλες.. που λειτουργεί περίπου σαν θερμοστάτης.. Εγω πχ το έχω μόνιμα στην τρίτη σκάλα.. και μου κρατάει το σπίτι στη θερμοκρασία που θέλω.. δεν ξέρω ακριβώς σε τι θερμοκρασία κρατάει κάθε σκάλα.. Μόλις πιάσει πάντως κάποιους βαθμούς σταματάει να καίει.. μένει μόνο η φλόγα αναμμένη.. και μόλις ξανα πέσει η θερμοκρασία ξανα ανάβει.

την σελίδα που το πήρα την ανέβασε πιο πάνω κάποιος.. gaiolithos.gr είναι το σαιτ. αλλα απο ότι βλέπω δεν έχουν ίδια με την δικιά μου στο σαιτ.. αυτές που έχει είναι άλλα σχέδια.

η φυάλη πάει όπως την κάψεις.. όταν έκανε τα πολλά τα κρύα πέρσι έτυχε να κάψω και μια σε 5 μέρες.. αλλά έκαιγε όλη τη μέρα..  

Την φυάλη εγώ προς το παρόν την έχω μεσα στο σπίτι.. έχω σκοπό όμως να την βγάλω στο μπαλκόνι..γιατι πιάνει χώρο και με ενοχλεί... στη φώτο φαίνεται κιόλας!

46507611_2261584350582614_2662267965558226944_n.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, parmaria είπε

είναι μια εταιρείας που ονομαζεται Χοσεβεν ή κάπως έτσι..Είναι Τουρκικης προέλευσης.. Αν κάνεις αναζήτηση στο google αυτόνομο σώμα αερίου νομίζω θα σου βγάλει και το κατάστημα που το πηρα και εγώ.. 

Έχει 9 σκάλες.. που λειτουργεί περίπου σαν θερμοστάτης.. Εγω πχ το έχω μόνιμα στην τρίτη σκάλα.. και μου κρατάει το σπίτι στη θερμοκρασία που θέλω.. δεν ξέρω ακριβώς σε τι θερμοκρασία κρατάει κάθε σκάλα.. Μόλις πιάσει πάντως κάποιους βαθμούς σταματάει να καίει.. μένει μόνο η φλόγα αναμμένη.. και μόλις ξανα πέσει η θερμοκρασία ξανα ανάβει.

την σελίδα που το πήρα την ανέβασε πιο πάνω κάποιος.. gaiolithos.gr είναι το σαιτ. αλλα απο ότι βλέπω δεν έχουν ίδια με την δικιά μου στο σαιτ.. αυτές που έχει είναι άλλα σχέδια.

η φυάλη πάει όπως την κάψεις.. όταν έκανε τα πολλά τα κρύα πέρσι έτυχε να κάψω και μια σε 5 μέρες.. αλλά έκαιγε όλη τη μέρα..  

Την φυάλη εγώ προς το παρόν την έχω μεσα στο σπίτι.. έχω σκοπό όμως να την βγάλω στο μπαλκόνι..γιατι πιάνει χώρο και με ενοχλεί... στη φώτο φαίνεται κιόλας!

46507611_2261584350582614_2662267965558226944_n.jpg

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Την έχω δει την σελίδα, όντως διαφορετικά σώματα έχει. Αλλά λογικά το ίδιο πράγμα θα είναι με άλλη εμφάνιση. Λογικά καις 2 με 3 φιάλες το μήνα να υποθέσω ε; Ή κάτι τέτοιο ή σόμπα πέλλετ θα βάλω, αλλά δεν έχω καταλήξει. Ξέρω περισσότερους με πέλλετ και είναι ευχαριστημένοι γενικά.

Και κάτι ακόμα, μυρίζει καθόλου στο άναμμα ή κατά τη χρήση;

 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 9:12 ΜΜ, zio10 είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Την έχω δει την σελίδα, όντως διαφορετικά σώματα έχει. Αλλά λογικά το ίδιο πράγμα θα είναι με άλλη εμφάνιση. Λογικά καις 2 με 3 φιάλες το μήνα να υποθέσω ε; Ή κάτι τέτοιο ή σόμπα πέλλετ θα βάλω, αλλά δεν έχω καταλήξει. Ξέρω περισσότερους με πέλλετ και είναι ευχαριστημένοι γενικά.

Και κάτι ακόμα, μυρίζει καθόλου στο άναμμα ή κατά τη χρήση;

κοιταξε.. τωρα που ακομα δεν εχει πολλα κρυα.. εχω παρει μια φυαλη πριν περιπου ενα μηνα και την εχω ακομα.. την ανοιγω μιση με μια ωρα τη μερα με το που γυρναω απο την δουλεια  για να ζεσταθει λιγο το σπιτι..  εξαρτάται πως την καις.. εγω δεν την βαζω σχεδόν ποτέ πάνω απο την τριτη σκαλα.. και καθημερινες λείπω τα πρωινά.. Αν έσυ θέλεις πιο πολύ ζεστη ή την θέλεις όλη μερα αναμμένη ή δεν έχει πχ καλή μόνωση το σπίτι σίγουρα θα πάει και παραπάνω..

Τη φυάλη την παίρνω 18 ευρω και μου την φέρνουν σπίτι.. 

όσο για την μυρωδιά.. όταν την ανάβεις μυρίζει λίγο.. αλλά δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι που έτυχε να μπω σπίτι την ώρα που μόλις την είχαν βάλει μπρος..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω το παρακάτω ερώτημα τώρα.

Έστω οτι σε διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση, κάποιος αυτονομείτε και βάζει μπουκάλες υγραερίου, λέβητα υγραερίου, ('η φυσικό αέριο βρε αδελφέ) ενωνει τα σωματα και όλα καλα!!

Νερό....από που θα πάρει για να κυκλοφορεί στους σωλήνες; Διότι στη κεντρική θέρμανση, έρχεται απο τους κεντρικούς σωλήνες!!! Στην αυτόνομη από που το παιρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

όπως παίρνει και η κεντρική θέρμανση από το δίκτυο ύδρευσης

Θα πρέπει λοιπόν να πάρω πχ απο κάποιον σωλήνα που βρίσκεται εντος του διαμερίσματος. Διοτι για να τραβηξω νέα σωληνα απο κάτω, ούτε λόγος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2018 στις 7:29 ΜΜ, papoys1 είπε

Εάν πας σε σόμπα πριν τη βάλεις φτιάξε όπως σου είπα σωστή καμινάδα και δεν θα έχεις προβλήματα με τράβηγμα και μυρωδιές.

Δεν έχω φωτογραφία από τη δική μου εγκατάσταση  απλά θα σου περιγράψω.Έφτιαξα εσωτερικά βάση στον τοίχο 30-40 πόντους από τη σκεπή. Ξεκίνησα εσωτερικά με δύο τετράγωνα καμινάδας 25χ25 μέσα στα οποία άνοιξα τρύπα και κατέληξε το μπουρί της σόμπας.Συνέχισα με άλλα 5-6 πάνω από τη σκεπή απλά να περάσω το ύψος από την κορυφή της σκεπής ώστε να μην έχω προβλήματα με Βοριά ή Νοτιά.

Τραβάει με οποιοδήποτε αέρα ποτέ δεν μου κάπνισε και ειδικά με το Βοριά αν έχω τραβηγμένο το κλαπέτο  κάνει σαν τούρμπο λες και είναι αερόθερμη.

Μία φωτογραφία από το αρχείο η οποία είναι τραβηγμένη λίγο μετά το άναμμα και φαίνεται η δύναμη και η ένταση της φλόγας.Είναι απλή (γύφτικη τη λένε στην περιοχή) αλλά έχει και φούρνο όπου γίνεται χαμός από λουκάνικα και μπριζόλες τα Χριστούγεννα.Έχω και τζάκι αλλά δεν το ευχαριστιέμαι όπως τη σόμπα και έτσι έχω κλείσει την καμινάδα του να μην έχω απώλειες ζέστης.:D

Φωτογραφία0693.jpg

Σε αυτή έτσι και βάλεις κι έναν ανεμιστήρα πίσω της να φυσάει ειδικά εκεί πάνω που έχεις το κάζο (θερμοπαγίδα σόμπας) το σπίτι αν έχει ενιαίους χώρους γίνεται φούρνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Θα πρέπει λοιπόν να πάρω πχ απο κάποιον σωλήνα που βρίσκεται εντος του διαμερίσματος. Διοτι για να τραβηξω νέα σωληνα απο κάτω, ούτε λόγος!!!

βρυση στο μπαλκονι που θα μπει ο λεβητας δεν υπαρχει? αν δεν υπαρχει, ναι μαζι με τους σωληνες που πανε στο κολλεκτερ θερμανσης θα τραβηξουν και ενα σωληνα παροχης νερου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fredd0 είπε

βρυση στο μπαλκονι που θα μπει ο λεβητας δεν υπαρχει? αν δεν υπαρχει, ναι μαζι με τους σωληνες που πανε στο κολλεκτερ θερμανσης θα τραβηξουν και ενα σωληνα παροχης νερου

Yπάρχει βρυση αλλά έχει έρθει απ τον θερμοσύφωνα :P 

Δεν υπήρχε δηλαδη από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οπως ηρθε η βρυση απο τον θερμοσιφωνα θα ερθει και μια παροχη απο το 'κρυο', θα βαλουν εναν αυτοματο πληρωσης και απο κει θα γεμιζει το κλειστο κυκλωμα των καλοριφερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους λάτρεις όπως εγώ οικονομικής σόμπας υγραερίου που αρέσκονται και σε πατέντες.

Λόγω της φτηνής τιμής του (50-55 ευρώ) άρα και η κατασκευή τους δεν είναι και η πιο στιβαρή έχουν πρόβλημα κατά την μετακίνηση γιατί δεν είναι σταθερές και δεν υπακούουν τα ροδάκια. Μετά από αρκετή μελέτη και σκέψη :P πήρα από leroy ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης νομίζω πάχους 1,80 εκατοστών του βίδωσα 4 ροδάκια (1,30 νομίζω το ένα) αφαίρεσα τα δικά της ροδάκια , με 4 βίδες - παξιμάδια  το προσάρμοσα στη βάση και η μετακίνησή της από το ένα μέρος στο άλλο ή από το ένα δωμάτιο στο άλλο έγινε πολύ άνετη και μπορώ να πω ευχάριστη.

Πριν τις περισσότερες φορές έπρεπε να τη σηκώνω γιατί αλλού ήθελες να την πας και αλλού πήγαινε.Ήταν λίγο μπελάς η μετατροπή αλλά σε όσους αρέσκονται σε κάτι τέτοια όπως εγώ είναι και διασκέδαση.

 

IMG_1932.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...