Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 hours ago, Arkin said:

αλλα το κρατος δεν θα περνει απο πουθενα εσοδα

Γιατί νομίζεις ότι παίρνει "μέρισμα" το κράτος εδώ και κάμποσα χρόνια από την ΔΕΗ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 11:35 ΠΜ, non-serviam είπε

Λογικό. Παντού στο εξωτερικό παίζει αυτό για εξοικονόμηση πόρων. Γιατί όχι και εδώ;

Γιατί στο εξωτερικό τους πόρους τους αξιοποιούν δεν τους έχουν για να χρυσό πληρώνεται  ο κάθε αφισοκολητης κόμματος που πάει για δουλειά όποτε θέλει όπως είναι στην ΔΕΗ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε τους μισθούς και τα προνόμια των υπαλλήλων και θα καταλάβετε τι γίνεται. Το μέτρο είναι σωστό οι λόγοι μάλλον όχι. Αν κάποιος έχει συνείδηση τότε θα το κάνει μόνος του όπως στην ΕΥΔΑΠ.

Στην Ελβετία όλοι είναι εθελοντές αιμοδότες και πληρώνουν ευχάριστα φόρους γιατί ξέρουν που πάνε τα χρήματα. Και εδώ βέβαια ξέρουμε και για αυτό δεν μας είναι τίποτε ευχάριστο.

Επίσης πέστε στις γιαγιάδες σας να βλέπουν τους λογαριασμούς online  και απαντήστε.

Επεξ/σία από link_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, σίγουρα υπάρχει κόστος για την ΔΕΗ που πρέπει να στείλει τόσους λογαριασμούς μέσω των ΕΛΤΑ.

Είναι λογικό πως θέλει να προχωρήσει τεχνολογικά την εξυπηρέτηση των πελατών της. Φυσικά και σωστά δεν καταργεί εντελώς την επιλογή απλά την χρεώνει παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση σαν καταναλωτής αυτό δεν αλλάζει και πολλά όταν σκεφτείς πόσο ακριβά πουλάει το ρεύμα η ΔΕΗ.

Είναι μια δύσκολη περίοδος για την ΔΕΗ. Της την πέφτουν για την ρύπανση με πράσινους φόρους κλπ από την ΕΕ, έχει μεγάλη πίεση από κακοπληρωτές μικρούς και μεγάλους όπου λόγο δημοσίου είναι πιο ελαστική απο τους εναλλακτικούς, έχει και τον μηχανισμό ΝΟΜΕ που πρέπει υποχρεωτικά να τους πουλάει και το ρεύμα της... 

Σε επίπεδο μάνατζμεντ είναι σε δύσκολη θέση. Στρατηγικά δεν μπορεί να κάνει πάρα πολλά πράγματα η ΔΕΗ αλλά τα πιο σημαντικά είναι (1) να προχωρήσει ΑΜΕΣΑ στην αποεπένδυση/πώληση των λιγνιτικών μονάδων ώστε να αποπληρώσει κάποια δάνεια και να μειωθούν τα επιτόκια με τα οποία δανείζεται, (2) να πιέσει τον ΑΔΜΗΕ εδώ και τώρα στην αλλαγή των μετρητών σε ηλεκτρονικούς νέας τεχνολογίας αλλά και στην υλοποίηση της διασύνδεσης νήσων, Κρήτης και Κύπρου και τέλος (3) να απαιτήσει πληρωμές από όσους χρωστούν όπως και οι υπόλοιποι πάροχοι και όπως συμβαίνει στο εξωτερικό αλλά σε κάθε περίπτωση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ από τους μεγάλους και στρατηγικούς κακοπληρωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 12:20 ΜΜ, Bspus είπε

Πολυ θα ηθελα να το κανω αλλα ο λογαριασμος δεν ερχεται στο ονομα μου αλλα στου προ-προηγουμενου ιδιοκτητη. Ουτε ο προηγουμενος το ειχε αλλαξει!

Φοβαμαι οτι θα μπλεξω σε γολγοθα αν ξεκινησω τωρα διαδικασια. Ετσι και αλλιως ηλεκτρονικα πληρωνω, απλως μου ερχεται ταχυδρομικα ο λογαριασμος

Το ενοικιαστήριο θες και ταυτότητα μόνο αν θυμάμαι καλά. Νομίζω το κάνεις και ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mirrage είπε

Το ενοικιαστήριο θες και ταυτότητα μόνο αν θυμάμαι καλά. Νομίζω το κάνεις και ηλεκτρονικά.

Στο ονομα μου ειναι. Με συμβολαιο γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να κάνω εγγραφή σε 2 λογαριασμούς και δεν λαμβάνω ποτέ το SMS.  Και όταν ζητάω ξανά αποστολή βγάζει αυτό:

dei2s.jpg.2a7a0d46cc8edc004f82e54e17664e59.jpg

Τους το ανέφερα στο τηλέφωνο και δεν με πίστευαν.  Τα κλασικά με έβαλαν να δοκιμάσω άλλο PC / browser / τηλέφωνο αλλά το ίδιο πράγμα.  Με τα πολλά μου έκαναν την ενεργοποίηση από εκεί.

Το άλλο που μου έσπασε τα νεύρα είναι ότι θέλει διαφορετικό email για κάθε όνομα.  Γιαγιάδες / παππούδες / θείοι απέκτησαν gmail στα 80+ ...

Και δεν έχω λύσει ακόμα το θέμα με λογαριασμούς που δεν δέχεται ΑΦΜ/ταυτότητα ενώ ξέρω ότι είναι σωστά ... 

Φυσικά κάτι λογαριασμοί στο όνομα πεθαμένων θα πάρουν το δρόμο της αλλαγής ονόματος με τις ανάλογες χρεώσεις (ηλεκτρολόγος, νέα προκαταβολή) ή απλά θα μονιμοποιηθεί το €6. (και το νταβατζιλίκι κάθε τράπεζας έως 0,5 από 0,5 έως €1,5 ανά πληρωμή).

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, papars said:

(και το νταβατζιλίκι κάθε τράπεζας από 0,5 έως €1,5 ανά πληρωμή).

Μπορείς και με κάρτα απ' το site της ΔΕΗ, χωρίς χρέωση. Στην Alpha είναι 0,10 η χρέωση, ενώ στην Εθνική 0,30.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μπορείς και με κάρτα απ' το site της ΔΕΗ, χωρίς χρέωση. Στην Alpha είναι 0,10 η χρέωση, ενώ στην Εθνική 0,30.

Ε να μην γράψει και την υπερβολή του για 1,5 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ε να μην γράψει και την υπερβολή του για 1,5 ευρώ...

Το διόρθωσα - έχω δωρεάν συναλλαγές σε eurobank και έγραψα ότι μου ανέφερε ο πεθερός μου που πλήρωσε σε γκισέ τον λογαριασμό του ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, papars είπε

Το άλλο που μου έσπασε τα νεύρα είναι ότι θέλει διαφορετικό email για κάθε όνομα.  Γιαγιάδες / παππούδες / θείοι απέκτησαν gmail στα 80+ ...

Όσο γιαυτό, το gmail (και άλλες υπηρεσίες) έχει τη δυνατότητα για aliases βάζοντας το +.

Δηλαδή αν έχεις το [email protected] μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα [email protected], [email protected] κλπ κλπ.

(υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην τα δέχεται σαν έγκυρα emails το ebill, δεν το έχω δοκιμάσει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mezger είπε

Όσο γιαυτό, το gmail (και άλλες υπηρεσίες) έχει τη δυνατότητα για aliases βάζοντας το +.

Δηλαδή αν έχεις το [email protected] μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα [email protected], [email protected] κλπ κλπ.

(υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην τα δέχεται σαν έγκυρα emails το ebill, δεν το έχω δοκιμάσει)

Μπορείς να βάζεις ότι aliases θες μέσα από τα διαχειριστικα των email, 5 λεπτά δουλειά. Και θα δουλέψει σίγουρα με οτιδήποτε. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με alias το έκανα τελικά (δουλεύει και με το +), αλλά δεν είναι δουλειά τώρα αυτό.  Τι εξυπηρετεί το διαφορετικό email;

Σήμερα που προσπάθησα να κάνω μερικά ακόμα ebill δεν έλαβα κανένα SMS.  Ευτυχώς που δεν χρεώνουν (ακόμα) την τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών.

Εν το μεταξύ μου έτυχαν απίθανες καταστάσεις όπου το όνομα λογαριασμού είναι σε γυναίκα, το ΑΦΜ του πρώην άντρα της (γιατί κάνανε κοινή δήλωση) και η ταυτότητα του κατασκευαστή του διαμερίσματος.

Επίσης με το κοινόχρηστο που δεν έχει ΑΦΜ / ταυτότητα τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...