Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γιατί η ΔΕΗ έχει πλέον ζημιές, σχεδόν 250 εκατ προ φόρων...

Kαι με τέτοιες πρακτικές θα έχει ακόμα μεγαλύτερες ζημιές, μιας και ακόμα περισσότερος κόσμος που βλέπει ότι δεν τον σέβεται ως πελάτη, θα φύγει.
Δεν έχει μονοπώλιο πια κι αν συνεχίσει να κάνει πως δεν το καταλαβαίνει, μόνο ζημιές θα έχει...

Άσε, που όπως το βλέπω εγώ, είναι σαν να επιβάλλει φόρο 1Ε σε όλους τους συνταξιούχους, που είναι η πλειονότητα αυτών που δεν έχουν ψαχτεί ν'αλλάξουν πάροχο και ούτε μπορούν να βάλουν e-bill...

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, hristos1975psi είπε

Να τα λένε όλα όμως εάν κάποιος επιλέξει ebill ο λογαριασμός θα είναι μηνιαίος και όχι δίμηνος όπως είναι τώρα κάποιους τους βολεύει το δίμηνο και αν και θα ήθελαν να πάνε σε ηλεκτρονική έκδοση με αυτόν τον όρο δέσμευση η ΔΕΗ τους αποθαρινει 

Όχι, αν θέλεις μπορείς να βάλεις να σου έρχεται κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εδω και τουλαχιστον μια 10ετια, οταν εχω τετοιες "εισπρακτικες" επιθεσεις που βαφτιζονται αλλιως (Κρατος, φοροι, ΔΕΗ τωρα), κανω το εξης:

Περιοριζω ή και κόβω αν μπορω αυτο που κοστιζει. Πχ οταν ειδα τον φορο σε ενα πακετο τσιγαρα εδω και 9 χρονια, το σταματησα (ναι, δυστυχως γιαυτο το σταματησα, για να μην ταιζω το τερας Κρατος).

Το ιδιο εκανα και με την βενζινη (ελαχιστοποιησα τις μετακινησεις).

Το ιδιο θα κανω και τωρα με την ΔΕΗ, αν μπορω.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ το ΤΕΡΑΣ και να ψοφησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bakalex είπε

Ρε θα μας αποτελειώσεις απίστευτε τύπε?Θα μας τινάξεις τα μυαλά?

Θες να κάνουμε συζήτηση για την Συριζείκης εμπνεύσεως αρλούμπα που έγραψες παραπάνω?

Αν θές αυτοι που καταναλώνουν πόρους να πληρώνουν παραπάνω,ας έκανε έκπτωση στους e-bill λογαριασμους 1 ευρώ.

Εκτόξευσες την λογική στο διάστημα

Δηλαδη όταν κάποιος πρέπει να πληρώσει παραπάνω, αντί να πληρώσει παραπάνω κάνουμε έκπτωση στους υπόλοιπους; Εντάξει φίλε, είσαι για την ΝΑΣΑ...

  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Όχι, αν θέλεις μπορείς να βάλεις να σου έρχεται κάθε μήνα.

Διάβασε τους όρους είναι υποχρεωτικό....οπότε για όποιον δεν τον βολεύει ο μηνιαίος είναι δώρο άδωρο και απλά είναι άλλη μια επικοινωνίκη φούσκα για να τσιμπήσουν το 1 ευρώ αύξηση 

Επεξ/σία από hristos1975psi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Istros είπε

7.000.000 ρολόγια x 1€?

χμ... 156002032?

Πέρα από την πλάκα, εννοείται οτι είναι μπόλικα αεριτζίδικα χρήματα γι'αυτούς. Παρόλα αυτά όλο μέσα είναι όπως οι περισσότερες δημόσιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκσυγχρονισμος στο πορτοφολι τους μονο,μετρησεις δεν γινονται ποτε και καθε 2μηνο ερχονται οι λογαριασμοι με μεσο ορο καταναλωσεων του 1980.

Δεν κανω πλακα,μενω 39 χρονια στην ιδια πολυκατοικια,δεν εχω δει ΠΟΤΕ να μπαινει μεσα καποιος της ΔΕΗ να μετρησει την τρεχουσα καταναλωση.

ΠΟΤΕ.

Μονο και μονο γι αυτη την ξεδιαντροπη κινηση τους με το εξτρα 1 ευρω που πριν συμπεριλαμβανοταν στον λογαριασμο,εγω προσωπικα αρχιζω και την ψαχνω για εναλλακτικο παροχο.

Επιχειρηματικα μυαλα εκει στη ΔΕΗ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δες το ανάποδα. Ότι έχεις έκπτωση 1 ευρώ αν έχεις ebill...

Το ανάποδο του 10 vs 9 είναι το 9 vs 10, όχι το 10 vs 11. Το να μου αφαιρέσεις ένα ποσό σε σχέση με κάποιον άλλο δεν είναι το ίδιο με το να προσθέσεις στον άλλο το ποσό αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, unforgiven said:

To σωστό και λογικό είναι να γίνεται έκπτωση σε όσους επιλέγουν ηλεκτρονικό λογαριασμό.

 

ακριβως.Μας νομιζουν εκει στη ΔΕΗ για ΠΟΛΥ μ@λ@κες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάτε ότι έρχονται και αυξήσεις στο ρεύμα και ίσως καταργήσουν και το -15% για

έγκαιρη πληρωμή.... βέβαια μην ξεχνάμε ότι το μισό λογαριασμό τον πληρώνουμε κερατιάτικα

για εναλλακτικές ενέργειες κτλ....  λες και είμαστε μέτοχοι της εταιρείας.... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δηλαδη όταν κάποιος πρέπει να πληρώσει παραπάνω, αντί να πληρώσει παραπάνω κάνουμε έκπτωση στους υπόλοιπους; Εντάξει φίλε, είσαι για την ΝΑΣΑ...

Δεν συνεχίζω γιατί θα σε μαζέψουν με κανένα ζουρλομανδύα και θα το χω τύψεις.

Συνέχισε τις εγκεφαλικές σου ακροβασίες χωρίς εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Και μην ξεχνάτε ότι έρχονται και αυξήσεις στο ρεύμα και ίσως καταργήσουν και το -15% για

έγκαιρη πληρωμή.... βέβαια μην ξεχνάμε ότι το μισό λογαριασμό τον πληρώνουμε κερατιάτικα

για εναλλακτικές ενέργειες κτλ....  λες και είμαστε μέτοχοι της εταιρείας.... 

Ας το καταργήσουν τότε πληρωμή μόνο λίγο πριν εκπνειυσει το όριο για διακοπή ποτέ ηλεκτρονικά και αν συνεχίσουν έτσι αλλαγή παροχου μετά ας μην κλαίγονται ότι την ΔΕΗ την απαξιονουν και την ξεπουλάνε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Bspus said:

Πολυ θα ηθελα να το κανω αλλα ο λογαριασμος δεν ερχεται στο ονομα μου αλλα στου προ-προηγουμενου ιδιοκτητη. Ουτε ο προηγουμενος το ειχε αλλαξει!

Φοβαμαι οτι θα μπλεξω σε γολγοθα αν ξεκινησω τωρα διαδικασια. Ετσι και αλλιως ηλεκτρονικα πληρωνω, απλως μου ερχεται ταχυδρομικα ο λογαριασμος

Ακριβως ετσι θα γινει.Σκεψου ποσες δεκαδες χιλιαδες σπιτια ειναι ειτε με ενοικιαστη ειτε με λογαριασμο σε ονομα αλλου που πολλες φορες εχει πεθανει και εχει μεινει γιαγια ασχετη με υπολογιστες.

Ειναι μεγαλοι κ@ργιοληδες εκει στη ΔΕΗ.

Εννοειται οτι το ηξεραν οτι οι παραπανω δεν θα μπορουν να χρησιμοποιησουν το e-bill και το εκαναν επιτηδες για να τσιμπησουν απο αυτους το ευρω.

Μιλαμε για ΜΕΓΙΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...