Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, IcemanGr71 said:

Και μην ξεχνάτε ότι έρχονται και αυξήσεις στο ρεύμα και ίσως καταργήσουν και το -15% για

έγκαιρη πληρωμή.... βέβαια μην ξεχνάμε ότι το μισό λογαριασμό τον πληρώνουμε κερατιάτικα

για εναλλακτικές ενέργειες κτλ....  λες και είμαστε μέτοχοι της εταιρείας.... 

Όταν πληρώνεις κάθε χρόνο (σαν φορολογούμενος) την επιδότηση του ασφαλιστικού "ταμείου" της ΔΕΗ, σαν μέτοχος είσαι... 😛

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Όταν πληρώνεις κάθε χρόνο (σαν φορολογούμενος) την επιδότηση του ασφαλιστικού "ταμείου" της ΔΕΗ, σαν μέτοχος είσαι... 😛

Συμφωνώ.... μόνο που δεν παίρνουμε και μέρισμα από την όλη υπόθεση.... κανονικά θα έπρεπε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Δες το ανάποδα. Ότι έχεις έκπτωση 1 ευρώ αν έχεις ebill...

Εχεις 1€ νταβατζιλικι ή οτι σου αναλογεί εαν εχεις ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφουνε μερικοί "αντι να χρέωναν ενα ευρώ αυτους που δεν εχουνε ebill ας έδιναν έκπτωση σε όσους έκαναν".

κι ομως εκεί το ευρώ δεν θα είχε αξία για τον Ελληνάρα. θα λέγαμε 'σιγά τωρα μην ασχοληθώ για ενα ευρώ'.

οπότε εμένα με βρίσκει σύμφωνο το όλο θέμα. πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε και την πραγματική ουσία πίσω απο καθε τι που γίνεται. Ειναι τρελός οποιος πιστεύει οτι το έκαναν για κερδος. υπάρχουν χιλιοι αλλοι τρόποι να μας παρουν χρήματα όπως και κάνουν τοσα χρόνια.

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαμε να λέγαμε. Ότι αργά ή γρήγορα κανένας δε θα στέλνει χαρτούρα για λογαριασμούς είναι αναμενόμενο. Πέρα από τα παπούδια που αναφέρθηκαν δεν υπάρχει λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παππους και η γιαγια που δεν ξερουν τι ειναι ταμπλετ η κινητο, αναγκαστικα θα επιβαρυνονται με το 1ευρω επιπλεον. Και μην μου πειτε οτι η γιαγιαδες σας ειναι techmaniac. Οσο αφορα τους νεους, οποιος-α enviromental spirit θελει να το κανει ας το κανει, λες και θα αλλαξει το περιβαλλον απο την ΔΕΗ. Ααα, μια ακομα ιδεα για να επαναφερουμε τη ζωτικοτητα του περιβαλλοντος, μην οδηγατε, μην πετατε σκουπιδια στο καδο, βσκ μην καταναλωνετε, πιο συγκεκριμενα μην υπαρχετε. Επιπλεον, στο 1 ευρω κολλατε???? Εδω μας εχουν φαει λεφτα που θες χρονια ολοκληρα για να τα αποκαταστησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Λάθος. Θα μπορούσαν να αυξήσουν το πάγιο 1 ευρώ και μετά να δώσουν έκπτωση 1 ευρώ σε όσους έχουν ebil.

Για μένα πάντως καλά κάνουν. Στο προαιρετικό ο Έλληνας δεν κουνιέται...

Θα μπορούσαν να αυξήσουν το πάγιο 1 ευρώ και να δώσουν έκπτωση στο ebill με ακριβώς το ιδιο αποτέλεσμα... Επιλέγεις πως το βλέπεις. Δες και την από πάνω απάντησή μου...

Το λαθος ειναι προσωπικη αποψη σου. Μην το παρουσιάζεις σαν θεσφατο.  Προσπαθεις να χρυσωσεις το χαπι αλλα στο τελος και παλι χαπι θα είναι.

Όσο για το προαιρετικο, οταν έχει να κερδίσει, τότε κουνιέται ο Ελληνας.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μας κλέβουν στον λογαριασμό κάθε δίμηνο και πληρώνουμε χίλια δυο χαράτσια μέσα από την ΔΕΗ ενώ η αξία του ρεύματος είναι ελάχιστη δεν μας πείραξε το 1€ πλάγιας πονηρης αύξησης μας πειράζει. Ας έρθουν οι πρώτοι μηνιαίοι λογαριασμοί στους τολμηρούς που θα πάνε σε ebill ας τους αθρισουν με τους προηγούμενους δίμηνος και στο τέλος του τετράμηνο να δω πόσοι θα χαίρονται για το ebill θα γλιτώσουν 1€ και θα τους φάνε πολλά περισσότερα..... 

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vagos_m said:

Γράφουνε μερικοί "αντι να χρέωναν ενα ευρώ αυτους που δεν εχουνε ebill ας έδιναν έκπτωση σε όσους έκαναν".

κι ομως εκεί το ευρώ δεν θα είχε αξία για τον Ελληνάρα. θα λέγαμε 'σιγά τωρα μην ασχοληθώ για ενα ευρώ'.

οπότε εμένα με βρίσκει σύμφωνο το όλο θέμα. πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε και την πραγματική ουσία πίσω απο καθε τι που γίνεται. Ειναι τρελός οποιος πιστεύει οτι το έκαναν για κερδος. υπάρχουν χιλιοι αλλοι τρόποι να μας παρουν χρήματα όπως και κάνουν τοσα χρόνια.

Πρεπει να εισαι αφελης για να πιστευεις κατι τετοιο,αλλιως δεν θελω ουτε να ξερω.

Το σκεφτηκες καθολου πριν το γραψεις?

Πιστευεις οτι το εκαναν για να σωσουν το δασος του Αμαζονιου?

Ο ορισμος του δωστε τους μνημονια μεχρι να δυσει ο ηλιος στην ανατολη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε ένα παράδειγμα άλλο:

Έχω ένα σουβλατζίδικο και ο γύρος μου κοστίζει, μαζί με το κέρδος, 2.20 και το delivery άλλα 30 λεπτά. Επομένως τον πουλάω 2.50€.

Μέχρι τώρα δεν έδινα τη δυνατότητα στους πελάτες μου να έρθουν να παραλάβουν οι ίδιοι τον γύρο από το μαγαζί μου. Αποφασίζω να το κάνω λοιπόν. 

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι πελάτες μου δεν είναι στα καλύτερα όσο αφορά τα οικονομικά τους, αλλά τόσα χρόνια με στήριξαν, δίνω τον γύρο 2.20€ αν έρθει κάποιος να τον πάρει από το μαγαζί και 2.50€ αν το κάνω delivery. Όσοι προτιμούν την άνεσή τους, πληρώνουν ό,τι και πριν. Όσοι είναι πιο δύσκολα οικονομικά, γλιτώνουν κάτι με το να περάσουν και να πάρουν τον γύρο μόνοι τους.

2) Ευκαιρία για έμμεση αύξηση: Ανακοινώνω στην πελατεία μου πως επειδή το delivery κοστίζει, θα πουλάω τον γύρο 2.50€ αν τον πάρει κάποιος από το μαγαζί, και 2.80€ αν κάποιος θέλει delivery. Μιας και στη γειτονιά είναι λίγο πρόβατα, προσπαθώ να τους πείσω πως όποιος θέλει delivery θα πρέπει να πληρώνει το κόστος του επιπλέον, αλλά όσοι έρθουν να τον πάρουν θα γλιτώσουν την αύξηση, οπότε θα πρέπει να είναι και χαρούμενοι.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνουν ορισμένοι ποια η διαφορά.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις ebill πρέπει να έχεις το ρεύμα στο ονομα σου, το οποίο σε πολλά ενοικιαζόμενα σπίτια δεν ισχύει. Σε περιπτώσεις όπου ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει και δεν έχουν αλλάξει τα στοιχεία αυτό δυσκολεύει ακόμα τη διαδικασία. Γιατί λοιπόν αντί για το ένα ευρώ στον λογαριασμό να μην κάνουν ακόμα πιο εύκολη τη διαδικασία για ένταξη στο ebill;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, hristos1975psi είπε

Διάβασε τους όρους είναι υποχρεωτικό....οπότε για όποιον δεν τον βολεύει ο μηνιαίος είναι δώρο άδωρο και απλά είναι άλλη μια επικοινωνίκη φούσκα για να τσιμπήσουν το 1 ευρώ αύξηση 

Εγώ που έχω 4 διαφορετικούς λογαριασμούς ebill βεπω μέσα, ένα κουτάκι που αν θέλεις το επιλέγεις να σου έρχεται μηνιαίος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azuli είπε

Πρεπει να εισαι αφελης για να πιστευεις κατι τετοιο,αλλιως δεν θελω ουτε να ξερω.

Το σκεφτηκες καθολου πριν το γραψεις?

Πιστευεις οτι το εκαναν για να σωσουν το δασος του Αμαζονιου?

Ο ορισμος του δωστε τους μνημονια μεχρι να δυσει ο ηλιος στην ανατολη.

καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός αλλά όταν άλλες χωρες αγοράζουν σκουπίδια (με την κυριολεκτική σημασία τους) απο ξένες χώρες για να κάνουν βιομάζα, ότι πάει να γίνει στην Ελλάδα για καλό το βλέπετε αρνητικά. είμαστε στο 2018 και σε λίγα χρόνια το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα υπάρχει έτσι όπως πάμε θα είναι η εξάντληση πόρων. ενημερώσου και λίγο σε πραγματικά θεματα και μην το παίζεις επαναστάτης μεσω ιντερνετ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, azuli είπε

μεταξυ μας,η ΔΕΗ δεν ειναι δημοσια..

Μεταξυ μας προφανως και ειναι ακομα  .

Εχει την πλειοψηφια το δημοσιο .Και ελπιζω πολυ συντομα να παψει να ειναι ουσιαστικα και οχι τυπικα .Αλλωστε για αυτο ειναι και φιλανθρωπικο ιδρυμα ακομα (με πολιτικη αποφαση ) και παρεχει επι της ουσιας δωρεαν ρευμα με ελαχιστες διακοπες παροχων επι του συνολου   και  για αυτο ακριβως   μεταξυ αλλων ειναι κοντα στα ορια της καταρευσης .

 

https://www.dei.gr/el/i-dei/enimerwsi-ependutwn/xrimatistiriaka-stoixeia/metoxiki-sunthesi

 

Και ακομα πληρωνω το ασφαλιστικο της ταμειο που αμοιβει  πλουσιοπαροχα αυτη την ευγενη ταξη των εργαζομενων   με τα υπερογκα εφ'απαξ ,τις εξωφρενικες συνταξεις κατα το προσφατο  παρελθον ,τα επιδοματα θερμανσης κινητηρα  και ενα σωρο αλλα γνωστα και  τραγελαφικα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...