Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bakalex είπε

"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ" γράφει ο σύντροφος.

Υπάρχουν 7,5 εκατομμύρια ρολόγια της ΔΕΗ.

Απο αυτά, τα 3 εκατομμύρια(τυχαίο παράδειγμα) να μην πληρώνουν με e-bill και να τρώνε το ευρουλάκι κάθε μήνα,κόστος 36 εκατομμύρια το χρόνο.

Το ποσο για επίδομα θέρμανσης που έχει εγκριθεί στον φετινό προυπολογισμό είναι 50 εκατομμύρια ευρώ.

Να δούμε τι άλλο θα γράψετε για να δικαιολογήσετε τους κλέφτες.Εχω απορία.

Σε λίγο θα μας πείτε οτι η αποφαση για το ευρώ πάρθηκε, γιατί ανησύχησε ο Τσακαλώτος που διαλύεται η παγοκρηπίδα Larsen

διαβασε παραπάνω. αν ήθελαν να βγάλουν και 500 εκ τον χρόνο παραπάνω θα το έκαναν και δεν θα μπορούσαμε να πουμε και κουβεντα. το εχουν αποδειξει αλωστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά οκ καλά όλα αυτά 

αλλα υπάρχουν και οι άνθρωποι άνω των 50-60 που η σχέση τους με την τεχνολογία είναι η ίδια που έχω και εγώ με την πυρηνική φυσική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ice25 είπε

Αφού πέταξε εμάς που είχαμε το παλιό E-bill και τώρα ζητάει χαρτιά εκ νέου  για να κάνουμε νέο  λογαριασμό... η κομπίνα του αιώνα

 

Ετσι ειναι. Απορω πως υπαρχουν ατομα στο νημα που πραγματικα πιστευουν οτι το 1 ευρω εγινε για καλο σκοπο και αφορα την "προοδο". Πραγματικα με ξεπερναει αυτο.

Προφανως προκειται πχ για ειδικες περιπτωσεις ατομων, πχ ορφανων χωρις υπεργηρους γονεις κλπ κλπ. Μην πω περισσοτερα και φαω καμια αδικη τιμωρια ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azuli είπε

Εκσυγχρονισμος στο πορτοφολι τους μονο,μετρησεις δεν γινονται ποτε και καθε 2μηνο ερχονται οι λογαριασμοι με μεσο ορο καταναλωσεων του 1980.

Δεν κανω πλακα,μενω 39 χρονια στην ιδια πολυκατοικια,δεν εχω δει ΠΟΤΕ να μπαινει μεσα καποιος της ΔΕΗ να μετρησει την τρεχουσα καταναλωση.

ΠΟΤΕ.

Μονο και μονο γι αυτη την ξεδιαντροπη κινηση τους με το εξτρα 1 ευρω που πριν συμπεριλαμβανοταν στον λογαριασμο,εγω προσωπικα αρχιζω και την ψαχνω για εναλλακτικο παροχο.

Επιχειρηματικα μυαλα εκει στη ΔΕΗ.

Αυτο με τις μετρησεις ειναι πονεμενη ιστορια , τα ιδια τραβαω και εγω , πιο μεγαλο κοστος εχω  γιατι πρεπει να σημειωσω τα κιλοβατ και μετα να παω στη ΔΕΗ να βρω το υπαλληλο που καταχωρει τις καταναλωσεις , γιατι οι ανθρωποι εχουν πολλη δουλεια και δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα , τωρα για το 1 ευρω σε καθε λογαριασμο ειναι αλλη μια δικαιολογια για εμμεση αυξηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Θεωρώ οτι η ηλικία που αναφέρεις είναι αρκετά χαμηλή, σκέψου οτι 60-65 μπορει ακόμη να είσαι δραστήριος επαγγελματικά πολύ. Η μητέρα μου πληρώνει 10άδες υποχρεώσεις που έχει σε 3 τράπεζες μόνο ηλεκτρονικά και τις πιο πολλές φορές και από το κινητό και είναι 68 , πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει και είναι καλό που έγινε και αυτό με τη ΔΕΗ

αυτό με την ΔΕΗ υπήρχε εδώ και χρόνια εγω ηλεκτρονικά πλήρωνα ...αναβάθμισαν το σύστημα και πέταξαν τους παλιους users απ εξω και τώρα ζητάν χαρτιά και φράγκα για να κάνεις εγγραφή ξανά... απατεωνιά το βλέπω εγώ  ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagos_m είπε

διαβασε παραπάνω. αν ήθελαν να βγάλουν και 500 εκ τον χρόνο παραπάνω θα το έκαναν και δεν θα μπορούσαμε να πουμε και κουβεντα. το εχουν αποδειξει αλωστε.

Οπου μπορούν να βγάλουν πεντακόσια,βγάζουν πεντακόσια.

Οπου μπορούν να βγάλουν εκατό,βγάζουν εκατό.

Οπου μπορούν να βγάλουν τριάντα,βγάζουν τριάντα.

Σταμάτα σε παρακαλώ να στρουθοκαμηλίζεις πίσω απο οικολογικές ευαισθησίες.Φαίνεσαι μεγάλος για να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις.

Οι τύποι ανακάλυψαν την πιο εύκολη μορφή εσόδων.Τους φόρους.Και κινούνται αποκλειστικά με αυτή τη στρατηγική.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ice25 είπε

αυτό με την ΔΕΗ υπήρχε εδώ και χρόνια εγω ηλεκτρονικά πλήρωνα ...αναβάθμισαν το σύστημα και πέταξαν τους παλιους users απ εξω και τώρα ζητάν χαρτιά και φράγκα για να κάνεις εγγραφή ξανά... απατεωνιά το βλέπω εγώ  ?? 

Οχι αρχηγε και απατεωνια ! Απλα η ΔΕΗ θελει να σε φερει στο 21ο αιωνα, να σε κανει συγχρονο Ελληνα. Τι ειναι αυτα που λες !!!!

Πως θα παει μπροστα η χωρα ; Μονο με τα νεο-φιλελε κολπα, να κονομανε απο αυτους που δεν εχουν (γιατι αυτοι που εχουν δεν ενδιαφερονται για το 1 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν αφου βρισκουν στοκους κ τα κανουν , τοσα κλεβουν στο 1ε θα κολησουν. Ενα σωρο μαμακιες πληρωνεις στον λογαριασμο ,αν δεις ποσα ειναι για ρευμα κ τελικα ποσα πληρωνεις νιωθεις πολυ μεγαλος μαμακας .

23 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αποτέλεσμα εικόνας για δεν καταλαβαινω την εκρηξη σου

τσιπρας κ ξερο χωμι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δες το ανάποδα. Ότι έχεις έκπτωση 1 ευρώ αν έχεις ebill...

Όταν ο λογαριασμός σου είναι 100 ευρώ χρήση και απο πάντα μέχρι χτες σου ερχόταν 100 ευρώ να πληρώσεις, με ποια λογική λες ότι το να σου έρχεται ξαφνικά 101 ευρώ  είναι έκπτωση;

Νταβαντιλίκι είναι γιατί ξέρουν ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες ηλικιωμένοι θα συνεχίζουν να πληρώνουν με τον παραδοσιακό τρόπο. Τι σημαίνει αυτο; Εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στην τσέπη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makridis είπε

Όταν ο λογαριασμός σου είναι 100 ευρώ χρήση και απο πάντα μέχρι χτες σου ερχόταν 100 ευρώ να πληρώσεις, με ποια λογική λες ότι το να σου έρχεται ξαφνικά 101 ευρώ  είναι έκπτωση;

Νταβαντιλίκι είναι γιατί ξέρουν ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες ηλικιωμένοι θα συνεχίζουν να πληρώνουν με τον παραδοσιακό τρόπο. Τι σημαίνει αυτο; Εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στην τσέπη τους.

 

Το 2018 αντιμετωπισα τα εξης θεματα σχετικα με την υπερηλικη μανα μου. Επικαιροποιηση απο την Alpha Bank οπου τελικα ειναι αδυνατον να την κανω μια και η μανα μου ειναι 97 ετων και δεν βγαινει απο το σπιτι με τιποτα. Αγνωστο τι θα συμβει οταν η cash card της ληξει. Απαντηση/λυση απο την Alpha δεν υπαρχει.

Οικογενειακος γιατρος. Αν και ποτε δεν ειχα προβλημα με την μανα μου (φαρμακα, νοσοκομεια κλπ), τωρα δεν μπορω να επιλεξω οικογενειακο γιατρο της, γιατι λεει το ΑΜΚΑ δεν ειναι σωστο. Παλι μου λενε να την παω σε ενα ΚΕΠ. Πραγμα αδυνατο.

Τραγικα πραγματα για τους μεγαλους σε ηλικια. Τραγικα. Εξοντωση. Ετσι το αντιλαμβανομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, lenovo2014 είπε

ένα ευρώ από κάθε γερό άνθρωπο σε όλη την Ελλάδα  είναι πολλά τα λεφτά για τα ταμεία  τους. 

αν έβαζαν παραπάνω πρόστιμο (γιατί  έτσι  γουστάρουν) θα πήγαιναν  ήθελαν  δεν ήθελαν  να κάνουν  on line  εγγραφή. 

αυτοί εκεί ποντάρουν να βγάλουν πάλι λεφτά. 

τώρα για ένα ευρώ ποιος θα το κάνει στην τρίτη  ηλικία? 

ίσως ελάχιστα άτομα....  στην τελική  στην Ελλάδα  η Τρίτη  ηλικία  πληρώνει  σχεδόν τα πάντα. 

😂😂😂😂

Μπα σε καλο σου. Ευθημησαμε και σημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μεγάλη βλακεία που δεν μπορείς να βλέπεις όλους τους λογαριασμούς σε ένα. Εγώ έχω φτιάξει αναγκαστικά 4 ebill γιατί ο ένας λογαριασμός είναι στο όνομα του αδερφού μου, ο άλλος στου παππού μου, ο άλλος στη μάνα μου και ο άλλος στη γιαγιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Κ γιατι οχι εκπτωση 1 ευρω αν επιλεξεις e-bill?? 

Γιατί έτσι έχεις ένα παραπάνω κίνητρο για να επιλέξεις ηλεκτρονικό λογαριασμό. 

14 λεπτά πριν, makridis είπε

Όταν ο λογαριασμός σου είναι 100 ευρώ χρήση και απο πάντα μέχρι χτες σου ερχόταν 100 ευρώ να πληρώσεις, με ποια λογική λες ότι το να σου έρχεται ξαφνικά 101 ευρώ  είναι έκπτωση;

Νταβαντιλίκι είναι γιατί ξέρουν ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες ηλικιωμένοι θα συνεχίζουν να πληρώνουν με τον παραδοσιακό τρόπο. Τι σημαίνει αυτο; Εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στην τσέπη τους.

Ας πρόσεχαν φίλε μου! Τι να κάνουμε; 

1 ώρα πριν, Anaisthitos είπε

Εχεις 1€ νταβατζιλικι ή οτι σου αναλογεί εαν εχεις ebill

Άλλαξε πάροχο αν δεν σου αρέσει. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...