Προς το περιεχόμενο

Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μόλις πήρα την αντικατάσταση από το Πλαίσιο. Θα ενημερώσω για το θέμα αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες ότι θα βγει σωστό με αυτά που βλέπω παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω τον @makridis που στο κάτω κάτω αγόρασε το κινητό  , άρα λογικά δεν είναι hater  και να πιστέψω την επίσημη ανακοίνωση της Huawei  για μονοψήφια ποσοστά ελαττωματικών συσκευών (νούμερο που το θεωρώ απαράδεκτα μεγάλο) . Και ούτε και εγώ είμαι hater αφού πριν από ένα μήνα πήρα το  P20pro. 

Απλώς θα τονίσω για μια άλλη φορά την απαράδεκτη συμπεριφορά των εταιριών προς τον καταναλωτή και θα παραπέμψω στο πόστ  

"Αρχίζω λίγοι και τα παίρνω με αυτά που γράφονται στα νήματα πλέον. 

Κύριοι, δεν φταίνε οι εταιρίες και ο Hal. Επαγγελματίες είναι και την δουλειά τους κάνουν. Αυτοί που φταίνε είμαστε εμείς τα γίδια οι καταναλωτές και κανένας άλλος. Αφού δεν κοιμόμαστε τα βράδια αν δεν πάρουμε το πιο τελευταίο κινητό που κυκλοφορεί   οι εταιρίες θα βγάζουν πλέον νέα μοντέλα κάθε βδομάδα. Για ποιοτικό έλεγχο βέβαια ούτε λόγος. " 

Εννοείται ότι δεν είμαι hater καμίας εταιρείας. Είμαι λάτρης της τεχνολογίας και είναι και ένα από τα χόμπι μου. Ως καταναλωτής όμως που ακουμπάει τα χρήματα του στην εκάστοτε εταιρεία περιμένω και εγώ να λάβω το δέοντα σεβασμό από την εταιρεία. Το mate 20 pro και το note 9 είναι μακράν οι καλύτερες συσκευές android που περασαν ποτέ από τα χέρια μου και για αυτό και το έχω πάρει προσωπικά καθότι πρόκειται για σκάνδαλο που αποσιωπάται εις βάρος της άγνοιας των ανθρώπων που το αγόρασαν και δεν έχουν ακόμα διαπιστώσει το πρόβλημα.

Σημείωση: Παμπλικ και Κοτσωβ. κάνουν σε όλους αντικαταστάσεις ως DOA και τουλάχιστον  στα καταστήματα που ρώτησα εγώ, το πρόβλημα είναι σε όλες τις συσκευές που έλαβαν στις προαναγγελίες...έχουν κάνει ρεκόρ αντικαταστάσεων. Κάτω του 5% my ass.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Ενημέρωση:

Επικοινωνήσαμε με τη Huawei Ελλάδος για το θέμα με το πρόβλημα που αναφέρθηκε εδώ με την οθόνη -και το οποίο επαναλαμβάνω δε συναντήσαμε με τις δύο συσκευές της δοκιμής μας -.

Μας αναφέρθηκε ότι «η εταιρεία διερευνά το θέμα και ότι αναμένεται ανακοίνωση από τα κεντρικά της Huawei».

Ανεπίσημα τώρα, οι πληροφορίες οι δικές μας, αναφέρουν ότι το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί στη χώρα μας σε εξαιρετικά μικρό αριθμό συσκευών σε σχέση με το σύνολο των Mate 20 Pro που έχουν πουληθεί μέχρι στιγμής. Το ποσοστό όπως μας δηλώθηκε, είναι χαμηλότερο και από το μέσο όρο των προβληματικών συσκευών που ισχύει για όλες τις μεγάλες εταιρείες.

Σε κάθε περίπτωση, έχουμε τη διαβεβαίωση από τη Huawei Ελλάδος ότι όποιος αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα θα πρέπει να επικοινωνήσει άμεσα με το επίσημο service της εταιρείας στο 2111988000, για να γίνουν οι απαραίτητες κινήσεις.

Μπορείτε να δείτε ποιον τύπο οθόνης φοράνε οι συσκευές σας (LG  ή ΒΟΕ)  και αν είναι εύκολο μια φωτογραφία από τον dialer σε συνθήκες που αναδεικνύουν  το πρόβλημα? Δηλαδή μαύρο φόντο,  φωτεινότητα χειροκίνητα στο μηδέν και σκοτάδι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο συντάκτης επιλέγει συνειδητά να μην αναφερθεί στο θέμα με τις πράσινες οθόνες #gluegate...

2)Ουδέποτε πάτησε κάτω κανένα Huawei τα iPhone...

3)Μέχρι και εχτές 07/11 το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Huawei δεν έχει επίσημη απάντηση και αν τους καλέσεις λέει ότι να ναι...

4)Όντως και άλλες εταιρείες έχουν βγάλει ελαττώματα σε συσκευές τους αλλά πάντα αναλάμβαναν την ευθύνη στην πράξη.

Η Huawei ακόμα...

Αυτά είχα να πω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το εχω και εγω μια βδομαδα το κινητο και αυριο θα το παω για αντικατασταση, ηθελα να ρωτησω απλα πληροφοριακα μεχρι ποσες μερες εχουμε διακαιωμα να το παμε πισω ωστε να μας το αλλαξουν

2) σε ποσες μερες παιρνω την αλλη συσκευη

3) οσοι πηραν αντικατασταση ειδαν διαφορα? η και η αλλη που θα παρω θα εχει τα ιδια θεματα? απο κοτσοβολο το πηρα στην Ροδο. 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντικατάσταση μου έχει και αυτή θέμα out of the box. Σε μικρό βαθμό βέβαια καμία σχέση με το προηγούμενο αλλά είμαι σίγουρος με τις μέρες θα χειροτερεύει. Από βδομάδα θα πάω για επιστροφή χρημάτων μάλλον. Επίσης, μου είναι πλέον ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να πιστέψω το ότι ελάχιστες συσκευές βγήκαν με πρόβλημα και ότι είναι κάτω από 5% στα όρια του φυσιολογικού (άσε που το φυσιολογικό είναι γύρω στο 1%)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι από το 5% θα φτάσουμε πολύ σύντομα στο 100% των συσκευών με LG πάνελ. Ελπίζω, φυσικά, να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο -γιατί κάτι τέτοιο θα μεταφραστεί σε ταλαιπωρία χιλιάδων καταναλωτών- και να αξιωθεί η εταιρεία να ανακαλέσει όλα τα μοντέλα με "ανώτερη οθόνη".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sheik είπε

Όσοι έχουν μείνει χωρίς πρασινάδες σύμφωνα με την Huawei δηλαδή να το πάνε πίσω διότι δεν έχουν τόσο γαματη οθόνη 😂

Είμαι υποχρεωμένος να υπερθεματίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανυγηριζετε μερικά fanboys.

Τετοια περιστατικά αποβαινουν επιβαρυντικα στην τσέπη όλων ανεξαιρέτως. Καλά και ανταγωνιστικα προϊόντα ΠΡΈΠΕΙ να επιδιώκουμε να κυκλοφορούν από όσο το δυνατόν περισσότερες εταιρίες. Μόνο καλό θα δούμε τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 8:23 ΜΜ, ~mxls~ είπε

Το γνωστό λάθος όσων δεν μπορούν να περιμένουν, και προπαραγγελνουν κινητά χωρίς καμία ολοκληρωμένη εικόνα. Πάντα στις πρώτες παρτίδες θα εμφανιστούν τα όποια σφάλματα, που διορθώνουν στις επόμενες παραγωγές, συν ότι η τιμή δεν είναι συμφέρουσα τους πρώτους μήνες. Αλλά γίνεται αντικατάσταση συσκευών άμεσα απ'οσο διάβασα.

Κατά τα άλλα πατάει κάτω συνολικά κάθε άλλο Android Phone ΚΑΙ iPhone (αυτό τουλάχιστον φαίνεται σε όλα τα reviews), και σε επιδόσεις όπου μας είχαν ζαλίσει με τον Α12 bionic ότι θα είναι απλησίαστος και λοιπές άστοχες εξυπνάδες και εδώ μέσα. 

Όντως έχεις δίκιο. Τον έσκισε τον A12, χωρίς καν να έχει πλησιάσει ούτε τον A11. Ο Yuri Geler μάλλον τα έκανε τα τεστ. Στο single core power 1500 μονάδες πίσω από τον A12, στο multi core power 1000 μονάδες πίσω από τον A12, στο computing 15000 μονάδες πίσω από τον A12. Πω πω Κρυψου Apple 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sheik είπε

Η αντικατάσταση μου έχει και αυτή θέμα out of the box. Σε μικρό βαθμό βέβαια καμία σχέση με το προηγούμενο αλλά είμαι σίγουρος με τις μέρες θα χειροτερεύει. Από βδομάδα θα πάω για επιστροφή χρημάτων μάλλον. Επίσης, μου είναι πλέον ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να πιστέψω το ότι ελάχιστες συσκευές βγήκαν με πρόβλημα και ότι είναι κάτω από 5% στα όρια του φυσιολογικού (άσε που το φυσιολογικό είναι γύρω στο 1%)

Καλά κρασιά δηλαδή. Καλύτερα να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Εκεί στην Huawei το QC δεν το έχουν ακούσει ποτέ; 

Από περιέργεια μιας και δεν έκατσα να το ψάξω, το πρόβλημα ποιο είναι; Έφτιαξαν τα μισά τηλέφωνα με Panel που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και τα άλλα μισά με άλλα Panel και δεν έχουν κανένα πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Darthrevan7 είπε

Όντως έχεις δίκιο. Τον έσκισε τον A12, χωρίς καν να έχει πλησιάσει ούτε τον A11. Ο Yuri Geler μάλλον τα έκανε τα τεστ. Στο single core power 1500 μονάδες πίσω από τον A12, στο multi core power 1000 μονάδες πίσω από τον A12, στο computing 15000 μονάδες πίσω από τον A12. Πω πω Κρυψου Apple 😂😂😂

Δες reviews:

https://www.youtube.com/results?search_query=mate+20+pro+vs+iphone+xs+max+speed+test

Επεξ/σία από ~mxls~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ~mxls~ είπε

Ακόμα ασχολείται ο κόσμος με αυτά τα ηλίθια Speed test; Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που καθιστούν τέτοια ηλίθια test αναξιόπιστα, από το γεγονός ότι πάντα ένα από τα 2 κινητά θα είναι καινούργιο, ελαφρύ και με ελάχιστες ώρες χρήσεις μέχρι το γεγονός ότι δεν απενεργοποιούν διάφορα settings της οθόνης (όπως το Screen motion για την ομαλότητα στα iPhone).

Υπάρχει λόγος που κανένα σοβαρό μέσο δεν κάνει τέτοια Test, παρα μόνο κάτι Ινδοί στο Youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...