Προς το περιεχόμενο

Το νέο One UI έρχεται στα Samsung Galaxy smartphones την επόμενη χρονιά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Me gusta! Ήδη λατρεύω το Samsung experience σε σχέση με το pixel experience κλπ! Πολύ πιο πλούσιο σε χαρακτηριστικά και πιο ελκυστικό στο μάτι κατά την άποψή μου!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πολύ ωραίο. Και για μένα το S9+ είναι ξεκάθαρα το κινητό της χρονιάς. Γιατί: 

1. Δεν βάλανε notch

2. Πανέμορφη οθόνη και πολύ λεπτά bezels χωρίς νοτς

3. Κράτησαν το 3.5mm jack

4. To plus model άξιζε φέτος με το παραπάνω τα 100€ παραπάνω (+2GB ram/2η κάμερα/μεγαλύτερη οθόνη & μπαταρία)

5. Από τα πιο όμορφα σχεδιαστικά κινητά. 

6. ΙP68

7. Expandable Storage

8. Stereo 

9. Οι νυκτερινές φώτο 😮 

Στα 600€ πλέον που μπορεί να το βρει κάποιος θεωρώ ότι είναι το καλύτερο flagship που μπορεί να αγοράσει κανείς.

Επεξ/σία από pogchamp
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν άργησαν... αν θυμάμαι η τελευταία αλλαγή έγινε πρώτα με το S8 και μετά με όσα κινητά πήραν την nougat... οπότε ζήτημα είναι το Samsung Experience να είναι τριών ετών...

Σωστος αλλά δεν αναφέρομαι στο Samsung experience αλλά στην απλότητα:"έμφαση έχει δοθεί στο να γίνει πιο λιτό ολόκληρο το περιβάλλον, αφαιρώντας στοιχεία που μπορεί να αποπροσανατόλιζαν την προσοχή του χρήστη."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ θα δώσει Android Pie σε S8, S9, Note8 και Note9, θα δώσει το καινούργιο UI μόνο στα s9 και Note9. Ότινανε, εκεί η Apple κερδίζει με διαφορά όσον αφορά τις ενημερώσεις και την διαθεσιμότητα Features σε παλαιότερα μοντέλα. 

Παρόλα αυτά όσο όμορφο και να φαίνεται το παραπάνω UI. Εφαρμόζεται μόνο στον Launcher της Samsung και στις εφαρμογές της Samsung. Δεν θα δούμε κάποια ουσιαστική διαφορά σε εφαρμογές τρίτων. Με λίγα λόγια πολύ ντόρος για το τίποτα.  Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καμία εφαρμογή της Samsung πέρα από την κάμερα και τον Dialer. Μπορείς να φέρεις την συσκευή στα μέτρα σου δίχως να περιμένεις το καινούργιο UI της Samsung. Ευτυχώς δηλαδή γιατί ποτέ μου δεν χώνεψα τον Launcher της Sammy. Lawnchair πολύ ανώτερος, όσο για το UI και το Dark Mode στις System Apps, Substratum και κάποιο Dark θέμα. Άσε που οι περισσότερες εφαρμογές της Google καθώς και άλλων Developer προσφέρουν Dark Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα του Samsung Experience δεν είναι η εμφάνιση αλλά η απόδοση, υπάρχουν καλύτερες υλοποιήσεις από αρκετές εταιρείες. 

Ουτε η ποιότητα των εφαρμογών της  είναι καθώς βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα,  η ποσότητα όμως και η απόδοση τους ίσως ειναι, η απάντηση δίνεται και απ τα μεγέθη όπου η rom της Samsung είναι 3πλασια σε μέγεθος απ αυτή του Pixel.

Ας πάρει κάποιος την ναυαρχίδα της όπως είναι το S9 κ να μου πει αν η αίσθηση που του αφήνει το UI είναι αντίστοιχου επιπέδου. Η συσκευή είναι top, το software not.

Ας ελπίσουμε το νέο να ναι καλύτερο, αν και δίνει έμφαση στην εμφάνιση κ κρατάω μικρό καλάθι

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Plapoutas είπε

Apple κερδίζει με διαφορά όσον αφορά τις ενημερώσεις και την διαθεσιμότητα Features σε παλαιότερα μοντέλα. 

Κάνοντας τα επίτηδες πιο αργά για να πάρεις το νέο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! 

Για εμένα, αυτό το απίστευτα κακό UI της Sammy ήταν πάντα deal breaker..Αν το καινούριο είναι της κλάσης άλλων εταιριών, τότε μάλλον θα μιλάμε για κυριαρχία της στον τομέα των κινητών!

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα Samsung, αλλά από το s6 και μετά άρχισα να υποστηρίζω φουλ!, Αν διέθετα τόσα χρήματα για κινητό, θα τα αγόραζα κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Ok bro. Δεν ένιωσα 3 χρόνια όταν είχα το s6 να γίνεται πιο αργό. Μάθε μου.

Εγώ να σου μάθω; Ρώτα τις Ιταλικές αρχές που έριξαν καμπάνα εκατομμυρίων στην Samsung πριν λίγες μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Ok bro. Δεν ένιωσα 3 χρόνια όταν είχα το s6 να γίνεται πιο αργό. Μάθε μου.

https://www.theguardian.com/technology/2018/oct/24/apple-samsung-fined-for-slowing-down-phones

3 χρόνια κ μέχρι Nougat, να τα λέμε κι αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pogchamp είπε

Κάνοντας τα επίτηδες πιο αργά για να πάρεις το νέο.

Αν εξαιρέσεις αυτό που λες, η Apple έδωσε το τελευταίο UI ακόμα και στο 5S ενώ την ίδια στιγμή η Samsung θα το δώσει μόνο στο τελευταίο Flagship. Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με την Samsung, να δώσει iOS 12 το οποίο εμφανισιακά θα ήταν παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...