Προς το περιεχόμενο

Αναφορές για σημαντικά προβλήματα στην ενεργοποίηση των Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με linux είναι κομπλέ. Και δεν πληρώνει hardware στην τριπλάσια τιμή (apple) .

Φίλε μου ποιο linux;;;Τι κάθεσαι και γράφεις;;;Ποιος basic user θα κάτσει να ασχοληθεί με το linux;;;Να το κάνει τι;; Άσχημο περιβάλλον χρήσης ακόμα και στις όμορφες εκδόσεις του, δυσλειτουργικό για τον μέσο άνθρωπο που θέλει να κάνει την δουλειά του , προβλήματα με συμβατότητες και αυτή η πιπίλα με το πόσο ελαφριά είναι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όταν μιλάμε για κάτι τελείως "άδειες"  διανομές... Το linux είναι καλό για κάποιον ο οποίος θέλει να πειραματιστεί και να εντρυφήσει λίγο στον κόσμο της πληροφορικής...δεν είναι για τον τυπικό χρήστη...Η μεγάλη μάχη των λογισμικών ήταν και θα είναι πάντα να κερδίσουν τον απλό χρήστη!!!

 

5 ώρες πριν, panosveto12 είπε

Φίλε εσείς που έχετε mac παίζετε κανένα παιχνίδι η το έχετε μόνο για μούρη ; 

Προφανώς και αυτοί που έχουν mac δεν είναι οι gamer και αυτοί που δεν αντιμετωπίζουν ως παιχνιδομηχανή τον υπολογιστή τους.Όταν αγοράζω ένα mac δεν έχω το gaming στο μυαλό μου, αλλά την ομαλή λειτουργία του υπολογιστή μου. Μούρη μπορείς να πουλήσεις και με ένα alienware, με ένα dell xps , με ένα hp spectre κλπ κλπ γενικά επιλογές για premium συσκευές που φαίνονται και είναι μουράτες υπάρχουν δεν είναι το mac μονόδρομος αν γυρεύεις κάτι τέτοιο, απλά καταφέρνει εκτός από εύχρηστο να είναι και όμορφο που το κακό;;;Αν δηλαδή ήταν πιο χοντροκομμένο σε στυλ lenovo thinkpad και έκανε ακριβώς τα ίδια που κάνει θα το σχολίαζες;;;Είναι κακό δηλαδή μια συσκευή να καταφέρνει να καλύπτει πολλές ανάγκες μαζί;;;Να σου παρέχει ένα όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα με μια άψογη εμπειρία χρήσης;;Το mac το παίρνεις για να ξενιάσεις, να έχεις κάτι που δουλεύει και θα συνεχίσει να δουλεύει σωστά και γιατί βαρέθηκες να ασχολείσαι με τις "βρεφικές" ασθένειες των υπολοίπων εταιριών.Προσωπικά όσο δεν είχα mac έκραζα τα mac και όσους είχαν και θεωρούσα ότι είναι απλά ένας τρόπος να πουλήσεις μούρη όπως λένε πολλοί , μέχρι που έπιασα και ασχολήθηκα λίγο με ένα mac και πραγματικά άλλαξα γνώμη απευθείας. Σπίτι μου έχω windows laptop ακριβότερο από το mac μου, με specs θεωρητικά καλύτερα αλλά σαν το mac δεν δουλεύει ΓΙΑΤΊ το τελευταίο είναι ένα πακέτο που φτιάχτηκε για να δουλεύει σωστά συνδυαστικά  το κάθε τι επάνω του είναι εκεί που είναι για να συνεργάζεται το λογισμικό με το hardware άψογα. Οπότε αν εσύ θες την ευκολία να την κατακρίνεις ή να την ονομάσεις μούρη οκ... 

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elorant είπε

Τα mac δεν κολλάνε:

https://www.google.com/search?q=mac+freezes

Μας τάπωσες τωρα τι να σου πω...Δες σε ποιο thread βρίσκεσαι και μετά σχολίασε μου αυτό που μου σχολίασες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99,9% των κολλημάτων των Windows οφείλονται σε ελαττωματικούς drivers. Είναι το τίμημα που πληρώνεις για να έχεις ένα σύμπαν επιλογών. Σε πολλές χώρες ο κόσμος αγοράζει branded PCs και έχει μια εμπειρία παρόμοια με αυτή των Apple υπολογιστών. Για παράδειγμα τα laptops δεν κολλάνε τόσο συχνά όπως ένα desktop γιατί ο κατασκευαστής έχει προσαρμόσει το λειτουργικό στο hardware. Αυτό κάνει και η Apple. Δεν έχει τίποτα το μαγικό το OSX. Ένα unix της κακιάς ώρας είναι. Αλλά εσείς που παίρνετε mac είστε τόσο άσχετοι που νομίζετε ότι ανακαλύψατε την πυρίτιδα. Και μας τα κάνετε τσουρέκια με κάθε ευκαιρία, όπως καλή ώρα το συγκεκριμένο thread που μιλά για κάτι εντελώς άσχετο και μπήκες και το έχεις ξεφτιλίσει. ΟΚ, είσαι ευχαριστημένος με το μήλο σου, με γεια σου με χαρά σου. Μπορείς τώρα να μας αφήσεις στην ησυχία μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elorant είπε

Το 99,9% των κολλημάτων των Windows οφείλονται σε ελαττωματικούς drivers. Είναι το τίμημα που πληρώνεις για να έχεις ένα σύμπαν επιλογών. Σε πολλές χώρες ο κόσμος αγοράζει branded PCs και έχει μια εμπειρία παρόμοια με αυτή των Apple υπολογιστών. Για παράδειγμα τα laptops δεν κολλάνε τόσο συχνά όπως ένα desktop γιατί ο κατασκευαστής έχει προσαρμόσει το λειτουργικό στο hardware. Αυτό κάνει και η Apple. Δεν έχει τίποτα το μαγικό το OSX. Ένα unix της κακιάς ώρας είναι. Αλλά εσείς που παίρνετε mac είστε τόσο άσχετοι που νομίζετε ότι ανακαλύψατε την πυρίτιδα. Και μας τα κάνετε τσουρέκια με κάθε ευκαιρία, όπως καλή ώρα το συγκεκριμένο thread που μιλά για κάτι εντελώς άσχετο και μπήκες και το έχεις ξεφτιλίσει. ΟΚ, είσαι ευχαριστημένος με το μήλο σου, με γεια σου με χαρά σου. Μπορείς τώρα να μας αφήσεις στην ησυχία μας;

Είναι που είσαι εσύ ο σχετικός και όλοι εμείς οι άσχετοι δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα! Δεν θα συνεχίσω να κοντράρομαι μαζί σου γιατί είναι μάταιο! Δουλεύω καθημερινά και τα δύο λειτουργικά και αρκετά συχνά και linux αυτά που γράφω τα γράφω βάση δικών μου εμπειριών, ότι και αν μου γράψεις εσύ η δική μου άποψη δεν αλλάζει.Θες να το πεις ένα unix της κακιάς ώρα ,πές το, αλλά είναι ένα unix της κακιά ώρας που δουλεύει.

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nikοs είπε

Πλάκα μου κανείς τώρα ε; Λινουξ γιατί ;;; Σε οικιακό υπολογιστή γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία ;; Τέλος πάντων ο καθένας έχει δικαίωμα να ξοδεύει άσκοπα τον χρόνο του.

Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά φίλε μου , τα 900€ που ένα mac ζητάει είναι περίπου όσα θα σκάσει ο μέσος gamer ... Το θέμα είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία και το κατά πόσον θέλει ο κάθε ένας να σπάει το κεφάλι του .

Απευθύνεσαι σε gamer και μιλάς για Mac; Οι πλειοψηφία των χρηστών pc είναι gamers (λίγο ή πολύ), ειδικά οι οικιακοί χρήστες. Τί να το κάνουν αν τα Mac δουλεύουν απροβλημάτιστα;

Για έναν οικιακό χρήστη, που δεν ασχολείται με παιχνίδια, μια χαρά κάνουν και τα linux, άσε που έχουν και επιλογές να τρέχουν εφαρμογές (και κάποια παιχνίδια) για windows... Αν δε θέλεις να μάθεις πως δουλεύει στα βασικά του ένα pc, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου, πάρε κάτι άλλο... Ακόμα και Mac, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα: η άγνοια πληρώνεται... 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Απευθύνεσαι σε gamer και μιλάς για Mac; Οι πλειοψηφία των χρηστών pc είναι gamers (λίγο ή πολύ), ειδικά οι οικιακοί χρήστες. Τί να το κάνουν αν τα Mac δουλεύουν απροβλημάτιστα;

Για έναν οικιακό χρήστη, που δεν ασχολείται με παιχνίδια, μια χαρά κάνουν και τα linux, άσε που έχουν και επιλογές να τρέχουν εφαρμογές (και κάποια παιχνίδια) για windows... Αν δε θέλεις να μάθεις πως δουλεύει στα βασικά του ένα pc, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου, πάρε κάτι άλλο... Ακόμα και Mac, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα: η άγνοια πληρώνεται... 

Φίλε μου είπα εγώ ότι ένας gamer θα πάρει mac;;;Εγώ σχολίασα ότι τα λεφτα που ζητάει ένα mac είναι περίπου τα λεφτά που δίνει ένας gamer για να πάρει υπολογιστή...μην παρερμηνεύεις αυτό που είπα. Επίσης θα μου πεις εσύ εμένα πως δουλεύουν τα βασικά ενός pc;;;Γνωριζόμαστε;;; Κάτσε στο linux σου να παριστάνεις τον ψαγμένο και άσε με σε παρακαλώ.

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikοs είπε

Φίλε μου ποιο linux;;;Τι κάθεσαι και γράφεις;;;Ποιος basic user θα κάτσει να ασχοληθεί με το linux;;;Να το κάνει τι;; Άσχημο περιβάλλον χρήσης ακόμα και στις όμορφες εκδόσεις του, δυσλειτουργικό για τον μέσο άνθρωπο που θέλει να κάνει την δουλειά του , προβλήματα με συμβατότητες και αυτή η πιπίλα με το πόσο ελαφριά είναι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όταν μιλάμε για κάτι τελείως "άδειες"  διανομές... Το linux είναι καλό για κάποιον ο οποίος θέλει να πειραματιστεί και να εντρυφήσει λίγο στον κόσμο της πληροφορικής...δεν είναι για τον τυπικό χρήστη...Η μεγάλη μάχη των λογισμικών ήταν και θα είναι πάντα να κερδίσουν τον απλό χρήστη!!!.

.. 

Προσπαθώ να σκεφτώ τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσει ο basic χρήστης όπως λες, με το Linux και δυσκολεύομαι.

Θα ανοίξει Chrome, θα μπει YouTube και θα είναι διαφορετικό; Αντί για Facebook θα τον κάνει redirect στο Hi5;

Θα δει ταινία με το VLC και ενώ έχει βάλει δράμα αυτό θα την μετατρέψει σε κωμωδία;

Επεξ/σία από gnsX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gnsX είπε

Προσπαθώ να σκεφτώ τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσει ο basic χρήστης όπως λες, με το Linux και δυσκολεύομαι.

Θα ανοίξει Chrome, θα μπει YouTube και θα είναι διαφορετικό; Αντί για Facebook θα τον κάνει redirect στο Hi5;

Θα δει ταινία με το VLC και ενώ έχει βάλει δράμα αυτό θα την μετατρέψει σε κωμωδία;

Τα ιδια ειναι ολα και γρηγοροτερα...ο φοβος του νεου τους αποτρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, nikοs είπε

Φίλε μου είπα εγώ ότι ένας gamer θα πάρει mac;;;Εγώ σχολίασα ότι τα λεφτα που ζητάει ένα mac είναι περίπου τα λεφτά που δίνει ένας gamer για να πάρει υπολογιστή...μην παρερμηνεύεις αυτό που είπα. Επίσης θα μου πεις εσύ εμένα πως δουλεύουν τα βασικά ενός pc;;;Γνωριζόμαστε;;; Κάτσε στο linux σου να παριστάνεις τον ψαγμένο και άσε με σε παρακαλώ.

Άρα η παρομοίωσή σου ήταν του τύπου : "γιατί να δώσω 1000€ για iphone, αφού μπορώ να πάρω 500 πίτες γύρο;" και η απάντηση είναι "γιατί οι πίτες γύρο δεν κάνουν την ίδια δουλειά με ένα iphone". Δεν παρερμηνεύω τίποτα, γιατί αρχικά δεν υπήρχε τίποτα να ερμηνεύσω, παρά μόνο μία ατυχή παρομοίωση από μέρους σου. Μην κατηγορείς τους άλλους και μη διαμαρτύρεσαι για τα δικά σου λάθη.

Γιατί με τους άλλους που συνομιλείς στο forum γνωρίζεστε προσωπικά; Αν δε θέλεις συζήτηση, τότε μην κάνεις ή μην γράφεις σε δημόσιο forum.

Στην τελευταία μου φράση δεν απευθυνόμουν σε εσένα, αλλά στη φιλοσοφία του "απλού χρήστη που αγοράζει υπολογιστή Mac, δίνει 900€, για να κάνει απλές δουλειές".

Δεν είχα ποτέ μου Linux στο PC μου. Δεν τα υπερασπίζομαι, αλλά τα θεωρώ επιλογή. Αυτό που εσύ δεν κάνεις. Θεωρώ επιλογή και τα Mac, αλλά όχι τόσο σημαντική όσο την παρουσιάζεις, όπως και τα Windows είναι επιλογή. Δεν υπάρχει η "σωστή επιλογή", υπάρχει η "σωστή επιλογή για τις δικές μου ανάγκες". Πχ έχει κάποιος τα χρήματα και δε θέλει να σκάει για κάτι, τότε παίρνει Mac (άρα δηλώνει ότι απέχει από τη γνώση που του δίνει η ενασχόληση με το PC, μέσα από τα προβλήματά που του εμφανίζει και πληρώνει παραπάνω για του τα έχει λυμένα κάποιος άλλος, πχ η Apple) . Ο απλός χρήστης καλύπτεται σε μεγαλύτερο βαθμό με τα Windows και αν δεν παίζει πολλά παιχνίδια και θέλει να ξεφύγει από τη MS, τότε πάει σε Linux. 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elorant είπε

Το 99,9% των κολλημάτων των Windows οφείλονται σε ελαττωματικούς drivers. Είναι το τίμημα που πληρώνεις για να έχεις ένα σύμπαν επιλογών. Σε πολλές χώρες ο κόσμος αγοράζει branded PCs και έχει μια εμπειρία παρόμοια με αυτή των Apple υπολογιστών. Για παράδειγμα τα laptops δεν κολλάνε τόσο συχνά όπως ένα desktop γιατί ο κατασκευαστής έχει προσαρμόσει το λειτουργικό στο hardware. Αυτό κάνει και η Apple. Δεν έχει τίποτα το μαγικό το OSX. Ένα unix της κακιάς ώρας είναι. Αλλά εσείς που παίρνετε mac είστε τόσο άσχετοι που νομίζετε ότι ανακαλύψατε την πυρίτιδα. Και μας τα κάνετε τσουρέκια με κάθε ευκαιρία, όπως καλή ώρα το συγκεκριμένο thread που μιλά για κάτι εντελώς άσχετο και μπήκες και το έχεις ξεφτιλίσει. ΟΚ, είσαι ευχαριστημένος με το μήλο σου, με γεια σου με χαρά σου. Μπορείς τώρα να μας αφήσεις στην ησυχία μας;

Μη νομίζεις και εμείς με τα mac έχουμε θέματα με drivers κτλ ή γενικά άλλα προβλήματα.

Εγώ για παράδειγμα έχω mac mini και το razer ouroboros δεν παίζει σωστά. Άσε που δεν μπορώ να κλείσω σε sleep mode το μηχάνημα γιατί ξανανοίγει μονο του.

Θέλεις άλλο παράδειγμα? Στο chrome δεν παίζει το spell checker.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...