Προς το περιεχόμενο

Αναφορές για σημαντικά προβλήματα στην ενεργοποίηση των Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, aris1986 said:

Λέτε να είναι τα 10€ κλειδακια που πουλάνε πια; Αγόρασε ένας φίλος και με την τρίτη έπιασε το κλειδί για ενεργοποίηση. Ύστερα φυσικά από επικοινωνία και απειλές να πάρει και τα λεφτά του με eurobank safe κατι Υπηρεσία

Όχι και με μισό νεφρό κλειδί το ίδιο έπαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Άρα η παρομοίωσή σου ήταν του τύπου : "γιατί να δώσω 1000€ για iphone, αφού μπορώ να πάρω 500 πίτες γύρο;" και η απάντηση είναι "γιατί οι πίτες γύρο δεν κάνουν την ίδια δουλειά με ένα iphone". Δεν παρερμηνεύω τίποτα, γιατί αρχικά δεν υπήρχε τίποτα να ερμηνεύσω, παρά μόνο μία ατυχή παρομοίωση από μέρους σου. Μην κατηγορείς τους άλλους και μη διαμαρτύρεσαι για τα δικά σου λάθη.

Γιατί με τους άλλους που συνομιλείς στο forum γνωρίζεστε προσωπικά; Αν δε θέλεις συζήτηση, τότε μην κάνεις ή μην γράφεις σε δημόσιο forum.

Στην τελευταία μου φράση δεν απευθυνόμουν σε εσένα, αλλά στη φιλοσοφία του "απλού χρήστη που αγοράζει υπολογιστή Mac, δίνει 900€, για να κάνει απλές δουλειές".

Δεν είχα ποτέ μου Linux στο PC μου. Δεν τα υπερασπίζομαι, αλλά τα θεωρώ επιλογή. Αυτό που εσύ δεν κάνεις. Θεωρώ επιλογή και τα Mac, αλλά όχι τόσο σημαντική όσο την παρουσιάζεις, όπως και τα Windows είναι επιλογή. Δεν υπάρχει η "σωστή επιλογή", υπάρχει η "σωστή επιλογή για τις δικές μου ανάγκες". Πχ έχει κάποιος τα χρήματα και δε θέλει να σκάει για κάτι, τότε παίρνει Mac (άρα δηλώνει ότι απέχει από τη γνώση που του δίνει η ενασχόληση με το PC, μέσα από τα προβλήματά που του εμφανίζει και πληρώνει παραπάνω για του τα έχει λυμένα κάποιος άλλος, πχ η Apple) . Ο απλός χρήστης καλύπτεται σε μεγαλύτερο βαθμό με τα Windows και αν δεν παίζει πολλά παιχνίδια και θέλει να ξεφύγει από τη MS, τότε πάει σε Linux. 

Καμία σχέση τα πιτόγυρα με την όλη συζήτηση, με κατηγορείς για άτοπη παρομοίωση την στιγμή που ο ίδιος χρησιμοποιείς μια ακόμα πιο άτοπη ως επιχείρημα...Η δική μου παρομοίωση ήταν ξεκάθαρη.

Είπα επί λέξη:

"Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά φίλε μου , τα 900€ που ένα mac ζητάει είναι περίπου όσα θα σκάσει ο μέσος gamer ... Το θέμα είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία και το κατά πόσον θέλει ο κάθε ένας να σπάει το κεφάλι του ."

Τι εννοώ με το παραπάνω;;;Άντε να στο εξηγήσω γιατί σου φάνηκε δύσκολο...Εννοούσα λοιπόν ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δίνει 900€ για να πάρει υπολογιστή. Αυτό και τίποτα παραπάνω.Δεν είπα "Πάρτε mac για να παίζεται παιχνιδάκια". 

Στην τελευταία σου φράση απευθυνόσουν ξεκάθαρα σε εμένα, είπες:

"Αν δε θέλεις να μάθεις πως δουλεύει στα βασικά του ένα pc, προκειμένου να κάνεις τη δουλειά σου, πάρε κάτι άλλο... Ακόμα και Mac, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα: η άγνοια πληρώνεται... "

Και σου ξαναπαντάω όπως και πρίν "Είσαι εσύ σε θέση να εξηγήσεις σε εμένα πως δουλεύει ένας υπολογιστής;;;"

Το ότι κάποιος θέλει να έχει ένα mac δεν τον κάνει λιγότερο γνώστη πληροφορικής από αυτόν που επιλέγει κάποιο άλλο λειτουργικό, τους υπολογιστές τους δημιούργησε ο άνθρωπος για τον υπηρετούν και όχι για τους υπηρετεί αυτός. Η ενασχόληση με τα PC μπορεί να γίνεται ως χόμπι από τον καθένα, δεν σημαίνει ότι πρέπει ως βασικό μου μηχάνημα να έχω ένα linux ή windows. Προσωπικά όλη μέρα δουλεύω επάνω σε Windows & Linux, όταν όμως κάθομαι στο σπίτι μου και θέλω να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου για εμένα επιλέγω να έχω ένα mac και το επιλέγω για χ,ψ λόγους που δεν θα κάτσω να τους αναλύσω. Το ίδιο συμβαίνει και με τα tablet , θεωρώ πιο ολοκληρωμένη λύση ένα iPad 9.7 που κοστίζει 300€ από άλλα android στα ίδια λεφτά γιατί πολύ απλά κάνει αυτό που φτιάχτηκε να κάνει σωστά και απροβλημάτιστα.

Φυσικά και όλα είναι θέμα επιλογών, μπορείς εσύ να έχεις και windows xp αν σου κάνουν κέφι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

μαλλον το προβλημα διορθώθηκε, πηγαινετε στα settings>update & security>activation και πατήστε το λινκ για το troubleshooter

Μόλις το δοκίμασα και δούλεψε ........... ευχαριστώ πολύ τον ksessalonikios  που μας ενημέρωσε .... εν τω μεταξύ βέβαια μπορεί οι προγραμματιστές της Microsoft να μην ανακάλυψαν ακόμη την λύση που πρότεινε ο ksessalonikios  !!!!!!!! και ίσως χρειαστεί να δουλέψουν υπερωρίες για 3 μέρες και να βγάλουν 43 update για να το δορθώσουνε !!!!!!!! Φανταστείτε τι πλάκα θα είχε αν καλούσα την Microsoft και τους έλεγα πως έχω πρόβλημα με κλειδί που αγόρασα απο την Microsoft  (ναι αλήθεια σας λέω .........  έχω και την απόδειξη πληρωμής) !!!!!!!!!!! . καλά που κάνουν κάτι τέτοια και γελάμε για λίγο και ξεχνάμε τα υπόλοιπα οδυνηρά που συμβαίνουν .......................

Επεξ/σία από alambi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο και εγώ, και αναγκάστηκα να αγοράσω καινούριο κλειδί από ebay σε ένα από τα PC μου... 

Μου φάνηκε πολύ παράξενο γιατί το κλειδί αυτό το είχα από MSDN license από εποχές Windows 7... έχοντας αναβαθμίσει σε 8, 8.1 και 10!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikοs είπε

Φίλε μου ποιο linux;;;Τι κάθεσαι και γράφεις;;;Ποιος basic user θα κάτσει να ασχοληθεί με το linux;;;Να το κάνει τι;; Άσχημο περιβάλλον χρήσης ακόμα και στις όμορφες εκδόσεις του, δυσλειτουργικό για τον μέσο άνθρωπο που θέλει να κάνει την δουλειά του , προβλήματα με συμβατότητες και αυτή η πιπίλα με το πόσο ελαφριά είναι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όταν μιλάμε για κάτι τελείως "άδειες"  διανομές... Το linux είναι καλό για κάποιον ο οποίος θέλει να πειραματιστεί και να εντρυφήσει λίγο στον κόσμο της πληροφορικής...δεν είναι για τον τυπικό χρήστη...Η μεγάλη μάχη των λογισμικών ήταν και θα είναι πάντα να κερδίσουν τον απλό χρήστη!!!

Θεωρώ και τον εαυτό μου , μέσο χρήστη . Η μόνη ιδιαιτερότητά μου είναι ότι ασχολούμαι με υπολογιστές από το δημοτικό και έχω αλλάξει άπειρους, αλλά δεν σπούδασα το αντικείμενο και δεν ήταν ποτέ αντικείμενο εργασίας , οπότε σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός. Αυτή τη στιγμή , όποιος είναι σε θέση να κάνει εγκατάσταση windows μόνος του , μπορεί να εγκαταστήσει και μια διανομή linux , από τις εύκολες , όπως mint, manjaro , όλα τα ubuntu και καμιά 200ρια άλλες.  Ελαφρύ σίγουρα δεν είναι πλέον , με την έννοια ότι δεν περιμένεις να κανεις με αυτό χρηστικό έναν pentium 4 ή οτιδήποτε δεν είναι τουλάχιστον 2-πύρηνο με 4gb ram .

Αλλά από την άλλη η apple, προσφέρει το ίδιο hardware σε 3-πλάσια τιμή . Ένα ακριβώς αντίστοιχο pc , κοστίζει το 1/3 της τιμής . Και δεν είναι αυτό που ήταν την εποχή των επεξεργαστών της motorola. Τότε, ήταν αιώνες μπροστά , αφού είχε παραθυρικό έγχρωμο περιβάλλον , όταν οι άλλοι είχαν το dos. Αλλά λόγω πανηλίθιου managment , του τύπου βάζω ανάποδα τα pin στα joystick για να πουλάω τα δικά μου 15.000δρχ , όταν τα κοινά έχουν 2500 δρχ , έχασε την ευκαιρία να κυριαρχήσει και να πετάξει την αντίπαλη πλατφόρμα εκτός αγοράς.

Αυτή τη στιγμή , απευθύνεται σε ποζεράδες και νεόπλουτους κατά 95% . Δεν δικαιολογείται το κόστος με τίποτε. Αν δεν είχε τις συσκευές για άσχετους, iphone, ipad κτλ θα μας είχε αφήσει χρόνους προ πολλού.

 

Η ms τώρα ... κάνει ό,τι θέλει , αφού παίζει χωρίς αντίπαλο (όπως η intel) . :devil:

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Θεωρώ και τον εαυτό μου , μέσο χρήστη . Η μόνη ιδιαιτερότητά μου είναι ότι ασχολούμαι με υπολογιστές από το δημοτικό και έχω αλλάξει άπειρους, αλλά δεν σπούδασα το αντικείμενο και δεν ήταν ποτέ αντικείμενο εργασίας , οπότε σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός. Αυτή τη στιγμή , όποιος είναι σε θέση να κάνει εγκατάσταση windows μόνος του , μπορεί να εγκαταστήσει και μια διανομή linux , από τις εύκολες , όπως mint, manjaro , όλα τα ubuntu και καμιά 200ρια άλλες.  Ελαφρύ σίγουρα δεν είναι πλέον , με την έννοια ότι δεν περιμένεις να κανεις με αυτό χρηστικό έναν pentium 4 ή οτιδήποτε δεν είναι τουλάχιστον 2-πύρηνο με 4gb ram .

Αλλά από την άλλη η apple, προσφέρει το ίδιο hardware σε 3-πλάσια τιμή . Ένα ακριβώς αντίστοιχο pc , κοστίζει το 1/3 της τιμής . Και δεν είναι αυτό που ήταν την εποχή των επεξεργαστών της motorola. Τότε, ήταν αιώνες μπροστά , αφού είχε παραθυρικό έγχρωμο περιβάλλον , όταν οι άλλοι είχαν το dos. Αλλά λόγω πανηλίθιου managment , του τύπου βάζω ανάποδα τα pin στα joystick για να πουλάω τα δικά μου 15.000δρχ , όταν τα κοινά έχουν 2500 δρχ , έχασε την ευκαιρία να κυριαρχήσει και να πετάξει την αντίπαλη πλατφόρμα εκτός αγοράς.

Αυτή τη στιγμή , απευθύνεται σε ποζεράδες και νεόπλουτους κατά 95% . Δεν δικαιολογείται το κόστος με τίποτε. Αν δεν είχε τις συσκευές για άσχετους, iphone, ipad κτλ θα μας είχε αφήσει χρόνους προ πολλού.

Η ms τώρα ... κάνει ό,τι θέλει , αφού παίζει χωρίς αντίπαλο (όπως η intel) . :devil:

:D

Εγώ δεν θα σχολιάσω παραπάνω σε αυτό το θέμα και κακώς το έκανα εξ αρχής. Αυτό που ξέρω είναι πως για να παρω ένα ultrabook με παρόμοιο hardware, ίδια ποιότητα κατασκευής σωστό touchpad με μπαταρία που να κρατάει 10+ώρες θέλω 850+ ευρώ από σκρουτζ, 80€ πάνω έχει το air ... Μην τρελαθούμε πια όποιος μπορεί να δώσει 850 μπορεί και 950! 

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... "η εταιρεία αναφέρει ότι το πρόβλημα οφείλεται σε δυσλειτουργία που παρουσιάζουν οι servers..." Τι λειτουργικό άραγε τρέχουν οι συγκεκριμένοι servers? 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διόρθωσαν, στο γραφείο μόλις έκανα ξανά activate τα Win 10 Pro.

22 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Χμ... "η εταιρεία αναφέρει ότι το πρόβλημα οφείλεται σε δυσλειτουργία που παρουσιάζουν οι servers..." Τι λειτουργικό άραγε τρέχουν οι συγκεκριμένοι servers? 😀

Δυσπεψία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, nikοs είπε

Εγώ δεν θα σχολιάσω παραπάνω σε αυτό το θέμα και κακώς το έκανα εξ αρχής. Αυτό που ξέρω είναι πως για να παρω ένα ultrabook με παρόμοιο hardware, ίδια ποιότητα κατασκευής σωστό touchpad με μπαταρία που να κρατάει 10+ώρες θέλω 850+ ευρώ από σκρουτζ, 80€ πάνω έχει το air ... Μην τρελαθούμε πια όποιος μπορεί να δώσει 850 μπορεί και 950! 

Λέμε όμως άλλα πράγματα. Εγώ αναφερόμουν σε αυτό .  Για 2Κ ευρώ , το θεωρώ κακό μηχάνημα. Με τα ίδια χρήματα σε pc , παίρνεις μηχάνημα που είναι πολύ ανώτερο. Επίσης σε 5 χρόνια, ο mac θα πουληθεί 500 ευρώ ολόκληρος και χρειάζονται άλλα 1500 για το αντίστοιχο νέο μοντέλο . Αναβάθμιση δηλαδή 1500 ευρώ. Στο pc θα πουλήσεις μητρική-ραμ-cpu 120 ευρώ και με άλλα 250 , θα έχεις πάλι αντίστοιχα κορυφαία. Κόστος αναβάθμισης δηλαδή 250 ευρώ. Έχει μια διαφορά , αν το δει κανείς λογιστικά !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Λέμε όμως άλλα πράγματα. Εγώ αναφερόμουν σε αυτό .  Για 2Κ ευρώ , το θεωρώ κακό μηχάνημα. Με τα ίδια χρήματα σε pc , παίρνεις μηχάνημα που είναι πολύ ανώτερο. Επίσης σε 5 χρόνια, ο mac θα πουληθεί 500 ευρώ ολόκληρος και χρειάζονται άλλα 1500 για το αντίστοιχο νέο μοντέλο . Αναβάθμιση δηλαδή 1500 ευρώ. Στο pc θα πουλήσεις μητρική-ραμ-cpu 120 ευρώ και με άλλα 250 , θα έχεις πάλι αντίστοιχα κορυφαία. Κόστος αναβάθμισης δηλαδή 250 ευρώ. Έχει μια διαφορά , αν το δει κανείς λογιστικά !

Εδώ μιλάμε είναι ένα all in one μηχάνημα δεν μπορείς να το συγκρίνεις με ένα desktop.Αυτό είναι και το πρόβλημα , πρέπει να συγκρίνουμε αντίστοιχα πράγματα , εκεί μπερδεύονται όλοι και κράζουν...Θα μπορούσαμε να το συγκρίνουμε με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyanBlue είπε

Χμ... "η εταιρεία αναφέρει ότι το πρόβλημα οφείλεται σε δυσλειτουργία που παρουσιάζουν οι servers..." Τι λειτουργικό άραγε τρέχουν οι συγκεκριμένοι servers? 😀

Linux 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nikοs είπε

Πλάκα μου κανείς τώρα ε; Λινουξ γιατί ;;; Σε οικιακό υπολογιστή γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία ;; Τέλος πάντων ο καθένας έχει δικαίωμα να ξοδεύει άσκοπα τον χρόνο του.

Δεν έχει να κάνει με τα λεφτά φίλε μου , τα 900€ που ένα mac ζητάει είναι περίπου όσα θα σκάσει ο μέσος gamer ... Το θέμα είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία και το κατά πόσον θέλει ο κάθε ένας να σπάει το κεφάλι του .

Απροβλημάτιστη ήταν η λειτουργία των mac μέχρι και το 10.8. Από κει και μετά το χάος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nikοs είπε

Τι να σου απαντήσω τώρα ;;; Ότι δηλαδή πρέπει να είσαι “μάχιμος” ακόμα και με τον υπολογιστή που θα έπρεπε να σου απλοποιεί και όχι να σου περιπλέκει την καθημερινότητα οκ !

Ρε φίλε εντάξει, πήρες μακ, είσαι μέγας, το καταλάβαμε, άντε τώρα άδειασέ μας τη γωνιά. Για να στο πω αλλιώς, στα τέτοια μας για τα μακ και τα αιφον σου!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gnsX είπε

Προσπαθώ να σκεφτώ τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσει ο basic χρήστης όπως λες, με το Linux και δυσκολεύομαι.

Θα ανοίξει Chrome, θα μπει YouTube και θα είναι διαφορετικό; Αντί για Facebook θα τον κάνει redirect στο Hi5;

Θα δει ταινία με το VLC και ενώ έχει βάλει δράμα αυτό θα την μετατρέψει σε κωμωδία;

Από τιποτα, εως τεράστιο ζόρι για απλά πράγματα, όπως το να λειτουργήσει η κάρτα δικτύου, η webcam, το bluetooth, ή το fan control, τα οποία μπορεί κάλλιστα να μην δουλέψουν και ποτέ χωρίς αγορά νέου hardware.

Κατά τα άλλα ναι, συμφωνώ, κάποιες διανομές είναι ίσως και πιο εύκολες από τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ρε φίλε εντάξει, πήρες μακ, είσαι μέγας, το καταλάβαμε, άντε τώρα άδειασέ μας τη γωνιά. Για να στο πω αλλιώς, στα τέτοια μας για τα μακ και τα αιφον σου!

Γαμάτος είμαι γιατί ενώ περιτριγυριζομαι από πολλούς “εσυ” δεν γίνομαι το ίδιο. Άντε ενεργοποιήσε την εγκεφαλική σου 10ευρη άδεια τώρα . 

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...