Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αντιγράφω εδώ που είναι και η σωστή ενότητα.;)

Παρέλαβα από Vodafone το μόντεμ για τη σύνδεση VDSL που πρόκειται να μου ενεργοποιήσουν προσεχώς (15/11) και το όνομα αυτού Vodafone H 300s (hardware version V2).

Εφόσον δεν έχω ακόμα VDSL, θα περιοριστώ σε περιγραφή, προδιαγραφές και φωτογραφίες.

Στο πάνω μέρος λοιπόν υπάρχουν τα κουμπιά WiFi και WPS, μπροστά και πάνω υπάρχει μια σειρά ενδεικτικών λυχνιών, στην αριστερή πλευρά υπάρχει μια θύρα USB 2,0 και στο πίσω μέρος υπάρχει το καρτελάκι με τους κωδικούς και από κάτω με τη σειρά.

Διακόπτης ON-OFF, είσοδος του τροφοδοτικού, Reset, 2 θύρες για τηλέφωνο VoIP, 1 θύρα WAN, 3 θύρες LAN και μια θύρα DSL.

Στο συνοδευτικό εγχειρίδιο δεν αναφέρεται ταχύτητα LAN και WAN, το WiFi διαθέτει συχνότητες λειτουργίας στα 2,4 και 5 GHz.

Σύμφωνα με 1 αναφορά σε εξειδικευμένο δικτυακό φόρουμ, το μόντεμ είναι κατασκευής Sercomm. Με μια ματιά στο site της εταιρείας δεν κατάφερα να εντοπίσω με βεβαιότητα για ποιό μοντέλο πρόκειται, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Στο ταμπελάκι της συσκευής αναγράφεται το κλασικό Made in China.

Άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν κατάφερα να βρω στο διαδίκτυο παρά μόνο μια, από Τουρκία μεριά.

https://www.sahibinden.com/listing/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-vodafone-h-300-s-modem-cok-iyi-fiyata-617022916/detail

IMG-20181105-225053.jpg&key=944fbdee1b42

IMG-20181105-225023.jpg&key=c7da14c96f8e

IMG-20181105-224944.jpg&key=47f8aac81875

IMG-20181105-231301.jpg&key=1fe29053df04

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/12/2018 στις 7:51 ΜΜ, Doubt είπε

Γνωρίζει κανείς τη χρήση της θύρας USB? Μπορούμε να βάλουμε αποθηκευτικό μέσο, πχ σκληρό, κανένα εκτυπωτή ίσως ή είναι μόνο για 3G/4G stick?

Ναι μπορείς. Έβαλα usb stick και το είδε αλλά η πρόσβαση ειναι μέσω FTP. Δεν πολυασχολήθηκα γιατί δεν έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο που να θέλω να κάνω share μέσω δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά μου έστειλαν κ έμενα αυτό το μοντεμ και θέλω να βάλω τους dns 1.1.1.1 cloudflare  που έχω βάλει στο pc να κλείσω απλά την επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις ασφάλεια dns ? δεν βρίσκω κάπου αλλού να πάω να τους γράψω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το απενεργοποιείς.

966582631_Screenshot2019-01-11at19_04_36.png.a4bba13bbcc6ab1540eacfd27115d042.png

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

ρε παιδιά μου έστειλαν κ έμενα αυτό το μοντεμ και θέλω να βάλω τους dns 1.1.1.1 cloudflare  που έχω βάλει στο pc να κλείσω απλά την επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις ασφάλεια dns ? δεν βρίσκω κάπου αλλού να πάω να τους γράψω εγώ

Κράτα τις DNS ρυθμίσεις στο PC σου και κάνε αυτό που φαίνεται στην εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, natural_sgf είπε

Εδώ το απενεργοποιείς.

966582631_Screenshot2019-01-11at19_04_36.png.a4bba13bbcc6ab1540eacfd27115d042.png

Κράτα τις DNS ρυθμίσεις στο PC σου και κάνε αυτό που φαίνεται στην εικόνα.

Το άλλαξα κι εγώ, ήταν ΟΝ.

 

Αυτό είναι στη σωστή επιλογή; (OFF)

 

vod.jpg

 

και κάτι ακόμα...στο usb μπορούμε να βάλουμε και να συνδέσουμε δίσκο (ή στικάκι) και εκτυπωτή ταυτόχρονα;

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το άλλαξα κι εγώ, ήταν ΟΝ.

Αυτό είναι στη σωστή επιλογή; (OFF)

vod.jpg

και κάτι ακόμα...στο usb μπορούμε να βάλουμε και να συνδέσουμε δίσκο (ή στικάκι) και εκτυπωτή ταυτόχρονα;

Άστο OFF προς το παρόν.

Λέει αυτό για σύνδεση στη usb θύρα:

Αναφορά σε κείμενο

Ο δρομολογητής επιτρέπει την κοινή χρήση συσκευών USB όπως sticks USB, σκληρών δίσκων, UMTS sticks ή εκτυπωτών μέσω του δικτύου ή του διαδικτύου σας. Οι συσκευές μαζικής αποθήκευσης με το ακόλουθο σύστημα αρχείων υποστηρίζονται: FAT16, FAT32 και NTFS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Λέει αυτό για σύνδεση στη usb θύρα:

Αναφορά σε κείμενο

Ο δρομολογητής επιτρέπει την κοινή χρήση συσκευών USB όπως sticks USB, σκληρών δίσκων, UMTS sticks ή εκτυπωτών μέσω του δικτύου ή του διαδικτύου σας. Οι συσκευές μαζικής αποθήκευσης με το ακόλουθο σύστημα αρχείων υποστηρίζονται: FAT16, FAT32 και NTFS.

Ξέχασα μια λέξη κατά τη σύνταξη του μηνύματος .

1 ώρα πριν, Doubt είπε

και κάτι ακόμα...στο usb μπορούμε να βάλουμε usb hub και να συνδέσουμε δίσκο (ή στικάκι) και εκτυπωτή ταυτόχρονα;

θα το δοκιμάσω στην πράξη, ίσως αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ξέχασα μια λέξη κατά τη σύνταξη του μηνύματος .

θα το δοκιμάσω στην πράξη, ίσως αύριο.

Μπορεί ναι παίξει αν το USB hub έχει δική του τροφοδοσία. Αλλά αμφιβαλλω να έχουν τέτοια πρόβλεψη σε αυτό το router (το οποίο είναι sercomm και σαν τιμή αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου στα 20$ στο εμπόριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!!

Απέκτησα κι εγώ πρόσφατα το εν λόγω router και όσο κι αν προσπάθησα, δε κατάφερα να ανοίξω πόρτα στο NAS που έχω σπίτι. Με το προηγούμενο router (TP-Link) είχα σετάρει πολύ εύκολα την πόρτα που ήθελα να ακούει το NAS και όλα λειτουργούσαν άψογα. Η ρύθμιση που έχω φτιάξει τώρα και εξακολουθεί να μην παίζει είναι αυτή στην εικόνα. Τι άλλο μπορώ να "πειράξω" στο router για να προσπαθήσω να "βλέπει" τον έξω κόσμο το NAS;; Ευχαριστώ! Διευκρινίζω ότι η IP του NAS είναι αυτή που φαίνεται παρακάτω (192.168.7.20) και η πόρτα 8021

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημειώνω ότι επικοινώνησα με τεχνικό της Vodafone για να μου ανοίξει ports και μου είπε ότι δεν έχουν κλειστές ports, όλα είναι ανοικτά...! Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

Και αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έχω στο NAS. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλα έπαιζαν καλά στο παλιό router (TP-Link) με τις ίδιες ρυθμίσεις...!

766764025_2019-02-01162418.jpg.c30749f0e0b90cfc8321295035616074.jpg

Σχόλιο 2019-02-01 162511.jpg

Επεξ/σία από DJ_XLR8
επικοινωνία με τεχνικό Vodafone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε μετά από 2η επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα. Προφανώς ο 1ος δεν ήξερε... Του ζήτησα να μου ανοίξει πόρτες και έκανε τα μαγικά του και πλέον όλα δουλεύουν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς το data rate του wifi πόσα mb είναι?
Θέλω να πάρω ενα repeater και είμαι ανάμεσα στους 2.

εσείς τι προτέινετε?

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/access-points-repeaters-extenders/TP-Link-Wifi-Extender-Ac1200-Re360.htm

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/access-points-repeaters-extenders/TP-Link-Wifi-Extender-Ac1900-Re650.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...