Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙα να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά...Δεν έχω τον κωδικό του root αλλά κατάφερα ως ένα σημείο να το ξεγελάσω ότι είμαι root με αποτέλεσμα να ξεκλειδώσω αρκετές λειτουργίες, οι οποίες προστατεύονται από την Javascript του router μια αστεία if που την ξεγελάς για πλάκα. Σε αυτό το σημείο όμως να πω ότι ανάμεσα στις λειτουργίες που κατάφερα να "ξεκλειδώσω" ΔΕΝ είναι δυστυχώς το bridge mode. Ωστόσο έχω καταφέρει να βρω τον κωδικό για το VoIP.

 

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει PM να του πω την διαδικασία που ακολούθησα. Το σημαντικό είναι να ασχοληθεί κάποιος που έχει γνώσεις pen testing για να βρεθεί ο κωδικός του root

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spydark είπε

Βασικά για την σελίδα settings, αρκεί κάποιος να γράψει στο console του browser τα εξής:
 


usermode="admin"
page_data_init("settings")

σωστό και αυτό, αλλά δεν το είχε γράψει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω μετά τη βοήθεια του toketog βρίσκεις το user και το pass του voip αλλά η διεύθυνση που έχει για sip domain ngn.hol.net με nslookup δεν βγαίνει πουθενα. Όποτε κάτι παίζει με κάποιο τούνελ μέσα από το μόντεμ. Θέλει ψάξιμο. 
που θα παει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D@ck είπε

Πάντως να πω μετά τη βοήθεια του toketog βρίσκεις το user και το pass του voip αλλά η διεύθυνση που έχει για sip domain ngn.hol.net με nslookup δεν βγαίνει πουθενα. Όποτε κάτι παίζει με κάποιο τούνελ μέσα από το μόντεμ. Θέλει ψάξιμο. 
που θα παει.. 

Για το voip σηκώνει δεύτερη ip το ρουτεράκι απο ένα internal "local" δίκτυο της vodafone. Αν ρυθμίσεις δεύτερο wan interface και πάρει 2η ip απο αυτό το δίκτυο λογικά θα μπορέσεις να το κάνεις. Δυστηχώς δεν έχω άλλο vdsl modem/router για να το δικιμάσω

rRkXwXuoTH_hii3P51K70Q.png

Επεξ/σία από toketog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D@ck είπε

Πάντως να πω μετά τη βοήθεια του toketog βρίσκεις το user και το pass του voip αλλά η διεύθυνση που έχει για sip domain ngn.hol.net με nslookup δεν βγαίνει πουθενα. Όποτε κάτι παίζει με κάποιο τούνελ μέσα από το μόντεμ. Θέλει ψάξιμο. 
που θα παει.. 

Σε προηγουμενο ποστ μου (μερικες σελιδες πισω) θα δεις οτι η Vodafone δινει πλεον TP-Link 100v το οποιο εφυγε αμεσως root και βρηκα τα SIP info. 

Εχω ενα αλλο ρουτερ απο Vodafone που απο λαθος περασα O2 firmware απο Τσεχια και επομενως δεν δουλευε τιποτα και ηθελε manual σεταρισμα απο την αρχη για internet και φυσικα δεν επαιρνε info για το τηλεφωνο αυτοματα.

Αντεγραψα ολα τα paremeters 1 προς 1 απο το TP Link προς το H267N (Με O2.cz firmware) και το τηλεφωνο αναψε λαμπακι και δουλεψε.

Επομενως, απλα περαστε τις πληροφοριες ετσι οπως τις βλεπετε.

1 ώρα πριν, toketog είπε

Για το voip σηκώνει δεύτερη ip το ρουτεράκι απο ένα internal "local" δίκτυο της vodafone. Αν ρυθμίσεις δεύτερο wan interface και πάρει 2η ip απο αυτό το δίκτυο λογικά θα μπορέσεις να το κάνεις. Δυστηχώς δεν έχω άλλο vdsl modem/router για να το δικιμάσω

rRkXwXuoTH_hii3P51K70Q.png

Μπορεις να δοκιμασεις Android εφαρμογες VoIP. Φυσικα δεν θα σε αφησει να συνδεθεις αλλα τουλαχιστον θα σου βγαζει αν παιρνει το username/pass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εχει δοκιμαση κανενας που να εχει router voip της tp link του εμποριου να δει αμμα δουλευει? το voip γιατι θελω να αγορασω το TP-Link Archer VR900v V1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Σε προηγουμενο ποστ μου (μερικες σελιδες πισω) θα δεις οτι η Vodafone δινει πλεον TP-Link 100v το οποιο εφυγε αμεσως root και βρηκα τα SIP info. 

Εχω ενα αλλο ρουτερ απο Vodafone που απο λαθος περασα O2 firmware απο Τσεχια και επομενως δεν δουλευε τιποτα και ηθελε manual σεταρισμα απο την αρχη για internet και φυσικα δεν επαιρνε info για το τηλεφωνο αυτοματα.

Αντεγραψα ολα τα paremeters 1 προς 1 απο το TP Link προς το H267N (Με O2.cz firmware) και το τηλεφωνο αναψε λαμπακι και δουλεψε.

Επομενως, απλα περαστε τις πληροφοριες ετσι οπως τις βλεπετε.

Μπορεις να δοκιμασεις Android εφαρμογες VoIP. Φυσικα δεν θα σε αφησει να συνδεθεις αλλα τουλαχιστον θα σου βγαζει αν παιρνει το username/pass. 

Το ότι δίνει πλέον tp link είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ πχ έχω πάνω από 1 μήνα που προσπαθώ για να πάρω. Ενώ οι ίδιο μου λένε ότι πρέπει να γίνει (για ακόμα μια φορά) αλλαγή modem, την μία δεν υπάρχει διαθεσιμότητα του tp link, την άλλη δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι θα μου έρθει το tplink και όχι η επιτυχία το h300s. Τελικά μετά από χίλιες αποσυνδέσεις, δύο επισκέψεις τεχνικών που έβρισκαν την γραμμή τελεία, βρέθηκε επιτέλους ένας από το τηλεφωνικό που μου πρότεινε να μου στείλει ένα κουπόνι για να πάω να πάρω modem από κατάστημα τους. Από αυριο θα κανω βόλτα στα καταστήματα τους για να ψάχνω για 100v. Λογικά τα ιδιόκτητα θα έχουν.

 

Βέβαια δεν το έχω καθόλου με hex και όλο αυτό το ψάξιμο άλλα.... θα το προσπαθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το ότι δίνει πλέον tp link είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ πχ έχω πάνω από 1 μήνα που προσπαθώ για να πάρω. Ενώ οι ίδιο μου λένε ότι πρέπει να γίνει (για ακόμα μια φορά) αλλαγή modem, την μία δεν υπάρχει διαθεσιμότητα του tp link, την άλλη δεν μπορούν να εγγυηθούν ότι θα μου έρθει το tplink και όχι η επιτυχία το h300s. Τελικά μετά από χίλιες αποσυνδέσεις, δύο επισκέψεις τεχνικών που έβρισκαν την γραμμή τελεία, βρέθηκε επιτέλους ένας από το τηλεφωνικό που μου πρότεινε να μου στείλει ένα κουπόνι για να πάω να πάρω modem από κατάστημα τους. Από αυριο θα κανω βόλτα στα καταστήματα τους για να ψάχνω για 100v. Λογικά τα ιδιόκτητα θα έχουν.

Βέβαια δεν το έχω καθόλου με hex και όλο αυτό το ψάξιμο άλλα.... θα το προσπαθήσω.

Απο οτι βλεπεις, οι συμφορουμιτες εχουν παραθεσει τροπους για να ανακτησεις τα SIP info του σταθερου τηλ και ετσι μπορεις να τα περασεις σε οποιο ρουτερ υποστηριζει voip (ακριβα λιγο)

Οσο αναφορα το Tp link, αν κοιταξεις μερικες σελιδες πισω, εχω παραθεσει το κωδικο root σε base64 μορφη και λινκ απο κατω για να το αποκωδικοποιησεις (base64 to text)

Καλη τυχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Απο οτι βλεπεις, οι συμφορουμιτες εχουν παραθεσει τροπους για να ανακτησεις τα SIP info του σταθερου τηλ και ετσι μπορεις να τα περασεις σε οποιο ρουτερ υποστηριζει voip (ακριβα λιγο)

Οσο αναφορα το Tp link, αν κοιταξεις μερικες σελιδες πισω, εχω παραθεσει το κωδικο root σε base64 μορφη και λινκ απο κατω για να το αποκωδικοποιησεις (base64 to text)

Καλη τυχη :)

Την άκρη θα την βρω. Τα εχω δειναυτα που έχετε γραψει και από εκεί και μετά άρχισα να ζητάω να μου δώσουν tp link. Δεν ξέρω αν θα κάνει από μόνο του το tp link αυτά που θέλω μιας και για αρχή αυτά που θέλω είναι να λειτουργείς χωρίς διακοπές. Έχω άλλο router για να δίνει ip και να αντέχει αυτα που έχω πάνω στο δίκτυο. Σε 2η αν καταφέρω να τραβήξω την τηλεφωνία θα τα περάσω στο παλιό modem της cyta (έχω root access). Αν δουλέψει.... Θα ψάξω για κανένα πιο ποιοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω αφου καταφερεις να βαλεις το user kai to pass  θα το δεχτει απλα δεν θα μπορει να κανει register. to ngn.hol.net δεν παιζει οποτε πρεπει να βρεις την ip η οποια βολταρει εκει μαζι με τα username καπου ξεκινοντασ απο 10. τουλαχιστον καναμε ενα βημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...