Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, D@ck είπε

παντως οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω αφου καταφερεις να βαλεις το user kai to pass  θα το δεχτει απλα δεν θα μπορει να κανει register. to ngn.hol.net δεν παιζει οποτε πρεπει να βρεις την ip η οποια βολταρει εκει μαζι με τα username καπου ξεκινοντασ απο 10. τουλαχιστον καναμε ενα βημα. 

Εγω προσωπικα που περασα το ngn.hol.net στο αλλο ρουτερ με τσεχικο λογισμικο κανονικα συνδεθηκε. Απλα περασα οτι εβλεπα απο το αλλο ρουτερ, χωρις εξτρα IP κτλπ.

Ωστοσο, register απο εφαρμογη κινητου δεν θα κανει ποτε, ειναι κλειδωμενο σε ρουτερς μονο απο οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α δεν το καταλαβα που το ελεγες πριν αυτο. σορρυ. οποτε πιο μοντεμ βρηκες τελικα?  σκεφτομαι μηπως εχουν mac filtering. Η αληθεια ειναι πως δεν θα με ενοιαζε τοσο για κινητο αλλα για sip σταθερες συσκευες που παλι απο οτι φαινεται το ιδιο θα ειναι . ;(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D@ck είπε

α δεν το καταλαβα που το ελεγες πριν αυτο. σορρυ. οποτε πιο μοντεμ βρηκες τελικα?  σκεφτομαι μηπως εχουν mac filtering. Η αληθεια ειναι πως δεν θα με ενοιαζε τοσο για κινητο αλλα για sip σταθερες συσκευες που παλι απο οτι φαινεται το ιδιο θα ειναι . ;(

Περασα τα στοιχεια σε ρουτερ της βονταφον με περασμενο τσεχικο firmware. Θα πρεπει να δοκιμασω σε ξεχωριστο ρουτερ εντελως, να δω και απο εκει τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Με VoIP?

Ναι, αυτο συζηταμε στις τελευταιες 10 σελιδες.

Πλεον υπαρχουν τροποι να βρεθουν τα SIP info απο H300s & Tp link 100v και να περαστουν σε αλλα modems. Εγω προσωπικα τα στοιχεια τα τραβηκα απο tp link και τα περασα σε H267A της βονταφον με περασμενο τσεχικο λογισμικο (O2.cz) το οποιο ηθελε σεταρισμα απο την αρχη, δεν επαιρνε τις ρυθμισεις αυτοματα. Τα εβαλα ενα ενα (internet και τηλ) και αναψαν ολα τα λαμπακια κανονικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απομένει να δούμε αν θα αρχίσει την γκρίνια η Vodafone, γιατί παρόμοια αλλαγή είχα κάνει κι εγώ κάποτε (σε Cyta, προ Vodafone εποχής) και είχαν λυσσάξει στα τηλέφωνα για να μάθουν πως  βρήκα τους SIP κωδικούς, γιατί έβαλα δικό μου VoIP router, ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το νομικό τμήμα της εταιρίας και κάτι άλλες μπαρούφες που δεν τις θυμάμαι. Θα μπορούσα να το τραβήξω στηριζόμενος στο άρθρο 7.2 (αν θυμάμαι καλά) της σύμβασης, που έγραφε ρητά ότι αν ο πελάτης χρησιμοποιήσει δικό του εξοπλισμό τότε δεν δικαιούται τεχνικής υποστήριξης αλλά δεν ανέφερε τίποτα για περαιτέρω συνέπειες. Τελικά κούμπωσα πάλι το μαμήσιο router και δεν ξαναπήραν τηλέφωνο.

Σε παρόμοια περίπτωση σήμερα, πιστεύω θα το έφτανα άνετα μέχρι τα άκρα γιατί δεν είναι δυνατόν να μας πασάρουν ό,τι πιο σάπιο υπάρχει στην αγορά χωρίς να δίνουν δυνατότητα στον πελάτη να τοποθετήσει κάτι καλύτερο έστω με δικά του έξοδα. Ούτως ή άλλως τα SIP credentials είναι άχρηστα εκτός δικτύου του παρόχου, όχι λόγω του MAC filtering (που εύκολα παρακάμπτεται στα περισσότερα σοβαρά router) αλλά κυρίως λόγω των VCs με 10άρες IP.

Το ΣΚ βλέπω να σκαλίζω κι εγώ το H300s για να πάρω τους κωδικούς SIP, αλλά το πότε θα αγοράσω άλλο VDSL VoIP router θα φανεί στο μέλλον γιατί φτηνά δεν τα λες.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Απομένει να δούμε αν θα αρχίσει την γκρίνια η Vodafone, γιατί παρόμοια αλλαγή είχα κάνει κι εγώ κάποτε (σε Cyta, προ Vodafone εποχής) και είχαν λυσσάξει στα τηλέφωνα για να μάθουν πως  βρήκα τους SIP κωδικούς, γιατί έβαλα δικό μου VoIP router, ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το νομικό τμήμα της εταιρίας και κάτι άλλες μπαρούφες που δεν τις θυμάμαι. Θα μπορούσα να το τραβήξω στηριζόμενος στο άρθρο 7.2 (αν θυμάμαι καλά) της σύμβασης, που έγραφε ρητά ότι αν ο πελάτης χρησιμοποιήσει δικό του εξοπλισμό τότε δεν δικαιούται τεχνικής υποστήριξης αλλά δεν ανέφερε τίποτα για περαιτέρω συνέπειες. Τελικά κούμπωσα πάλι το μαμήσιο router και δεν ξαναπήραν τηλέφωνο.

Σε παρόμοια περίπτωση σήμερα, πιστεύω θα το έφτανα άνετα μέχρι τα άκρα γιατί δεν είναι δυνατόν να μας πασάρουν ό,τι πιο σάπιο υπάρχει στην αγορά χωρίς να δίνουν δυνατότητα στον πελάτη να τοποθετήσει κάτι καλύτερο έστω με δικά του έξοδα. Ούτως ή άλλως τα SIP credentials είναι άχρηστα εκτός δικτύου του παρόχου, όχι λόγω του MAC filtering (που εύκολα παρακάμπτεται στα περισσότερα σοβαρά router) αλλά κυρίως λόγω των VCs με 10άρες IP.

Το ΣΚ βλέπω να σκαλίζω κι εγώ το H300s για να πάρω τους κωδικούς SIP, αλλά το πότε θα αγοράσω άλλο VDSL VoIP router θα φανεί στο μέλλον γιατί φτηνά δεν τα λες.

Κλαμα! Χαχαχα.

Η Vodafone δεν νομιζω να ασχοληθει. 

Και εγω κοιταω για VoIP modem τα οποια οντως δεν τα λες και φθηνα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xristos80 είπε

καλησπερα μπορει καποιος να ανεβασει το link με το τσεχικο firmware για το μοντελο zte 267n

Δεν υπαρχει για το H267N. Υπαρχει για το H267A.

Τι το θες το τσεχικο firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xristos80 είπε

εχω zte 267n που ειχα απο την cyta νομιζα οτι θελει το τσεχικο firmware να περασω για να κανω της ρυθμισεις για voip της vod

Αλλο το 267n αλλο το 267a

Ωστοσο, ποιο ρουτερ εχεις τωρα στην vodafone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xristos80 είπε

εχω το 300h και θελω να το αλλαξω να βαλω το δικο μου αλλα προσπαθω να δω αμμα δουλευει το voip στο 267n πριν αγορασω το tp link της αγορας

Ωραια, τα στοιχεια SIP τα βρισκεις ανετα απο το h300s.

Τωρα, στο 267n χρειαζεσαι root για να μπορεσεις να επεξεργαστεις τα SIP info που ειχες στη cyta.

Εχεις προσβαση root στο 267n?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω τον κωδικο για το 267

γιατι ειμαι και ασχετοτος στο 267n σε ποια καρτελα το επεξεργαζομαι τα SIP info

Επεξ/σία από xristos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...