Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

εννοώ κωδικούς τηλεφωνίας. Βέβαια ακόμα δεν έχω μπορέσει να τους περάσω σε αλλο voip modem και να δουλεψουν αλλα.... είναι αρχή ακομα. Θα το προσπαθήσω και με αλλα.

Όταν λες κουρέλι από πια απόψη εννοείς;

Δίνουν τους κωδικούς VOIP στην Vodafone ;

Nova ξέρω πως δεν δίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν τους δίνουν. Πρέπει να τους βρεις μόνος σου και στις προηγούμενες σελίδες αναφέρεται μέσες άκρες ο τρόπος, ανάλογα με το router που έχεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, HateMe είπε

Δίνουν τους κωδικούς VOIP στην Vodafone ;

Nova ξέρω πως δεν δίνουν

Αναφερονται, αλλα οχι απο την εταιρια 😛 

Διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και θα το πιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα/καλησπέρα στο forum , 

Μέχρι πριν μερικές μέρες είχα vdsl cosmote 30/3 με το κλασικό speedport και επειδή είχα κάποια θέματα με το wifi στον 2ο όροφο έβαλα powerline και συγκεκριμένα αυτό το kit https://www.skroutz.gr/s/9162628/TP-LINK-TL-WPA8630PKIT-v1.html . Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με την ταχύτητα , ούτε με αποσυνδέσεις , ούτε με Ping και γενικότερα πήγαινε καλά .

Πριν μερικές μέρες έγινε η αλλαγή σε vodafone 50/5 και μου έστειλαν το h300s . Στο ισόγειο  που το σήμα είναι καλό και συνδέομαι απευθείας στο h300 είναι κομπλέ σαν 50άρα . 

Έβαλα πάλι τα powerline για να κάνω τη δουλειά μου και στον πάνω όροφο αλλά η σύνδεση είναι χάλια . 

-Όταν συνδέομαι στο plc πιάνω max  12mbps σε speedtest και σε κατέβασμα δεν έχω δει πάνω από 1mb/s και αυτό με πολλά σκαμπανεβάσματα. Κολλήματα στο browsing, δεν φορτώνουν τα video στο youtube κτλ.  Γενικότερα είναι πολύ άσχημη εμπειρία χρήσης. 

Τα plc μεταξύ τους έχουν 400 Mbps . Tα έβαλα και σε διπλανές πρίζες 900Mbps μεταξύ τους . Τα έκανα reset και pair από την αρχή . Σκατά η σύνδεση πάλi

-Tράβηξα ethernet από τον κάτω όροφο πάνω απευθείας στο pc . Πάλι τα ίδια . 

 

Έβαλα το speedport και όλα λύθηκαν . και μέσω powerline όλα κομπλέ κοντά 6mb/s download και μια χαρά και στο browsing και στο ping κτλ . 

 
1-Υπάρχεια κάποια ρύθμιση στο h300 ή κάτι άλλο ( δεν ξερω τι ) που να κόβει την ταχύτητα μέσω ethernet? Δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις του .  Αξίζει να το ψάξω?

2-Να το δηλώσω βλάβη να μου στείλουν άλλο ?

3-Να το πετάξω στο τζάκι και να κάνω την δουλειά μου με το speedport ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, grouspen είπε

2-Να το δηλώσω βλάβη να μου στείλουν άλλο ?

Αφού το έψαξες και καταλήγεις πως φταίει το μόντεμ, ζήτησε άλλο. Συμβαίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grouspen είπε

Kαλημέρα/καλησπέρα στο forum , 

Μέχρι πριν μερικές μέρες είχα vdsl cosmote 30/3 με το κλασικό speedport και επειδή είχα κάποια θέματα με το wifi στον 2ο όροφο έβαλα powerline και συγκεκριμένα αυτό το kit https://www.skroutz.gr/s/9162628/TP-LINK-TL-WPA8630PKIT-v1.html . Από εκεί και πέρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με την ταχύτητα , ούτε με αποσυνδέσεις , ούτε με Ping και γενικότερα πήγαινε καλά .

Πριν μερικές μέρες έγινε η αλλαγή σε vodafone 50/5 και μου έστειλαν το h300s . Στο ισόγειο  που το σήμα είναι καλό και συνδέομαι απευθείας στο h300 είναι κομπλέ σαν 50άρα . 

Έβαλα πάλι τα powerline για να κάνω τη δουλειά μου και στον πάνω όροφο αλλά η σύνδεση είναι χάλια . 

-Όταν συνδέομαι στο plc πιάνω max  12mbps σε speedtest και σε κατέβασμα δεν έχω δει πάνω από 1mb/s και αυτό με πολλά σκαμπανεβάσματα. Κολλήματα στο browsing, δεν φορτώνουν τα video στο youtube κτλ.  Γενικότερα είναι πολύ άσχημη εμπειρία χρήσης. 

Τα plc μεταξύ τους έχουν 400 Mbps . Tα έβαλα και σε διπλανές πρίζες 900Mbps μεταξύ τους . Τα έκανα reset και pair από την αρχή . Σκατά η σύνδεση πάλi

-Tράβηξα ethernet από τον κάτω όροφο πάνω απευθείας στο pc . Πάλι τα ίδια . 

Έβαλα το speedport και όλα λύθηκαν . και μέσω powerline όλα κομπλέ κοντά 6mb/s download και μια χαρά και στο browsing και στο ping κτλ . 

 
1-Υπάρχεια κάποια ρύθμιση στο h300 ή κάτι άλλο ( δεν ξερω τι ) που να κόβει την ταχύτητα μέσω ethernet? Δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις του .  Αξίζει να το ψάξω?

2-Να το δηλώσω βλάβη να μου στείλουν άλλο ?

3-Να το πετάξω στο τζάκι και να κάνω την δουλειά μου με το speedport ?

Σιγουρεψε το γεγονος οτι ειναι συνδεδεμενο στην 1η πορτα Lan (Lan1) και κατεβασε το firewall στο low. Αν δεν δουλεψει, δοκιμασε να σβησεις το QoS.

Το καλυτερο τεστ που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις εθερνετ στο pc απευθειας να δοκιμασεις ολες τις LAN να δεις αν υπαρχουν παρομοια προβληματα.

Ωστοσο, σιγουεψε το γεγονος οτι μπορει να θελει ρεσετ το PLC (αν εχει αποθηκευμενες ρυθμισεις απο το προηγουμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει να συνδέσει κανείς κάποιο άλλο router ασύρματα σαν AP (πχ Mikrotik) με το χρέπι;

Έχω ένα Mikrotik που θέλω να το συνδέσω με το H300s για να φέρνω το internet σε άλλο χώρο και έχω προβλήματα αποσύνδεσης (του Mikrotik) συνεχώς.

Πριν παίζανε απροβλημάτιστα με ένα άλλο αδερφάκι του και ένα modem σε bridge mode.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά,

πριν λίγες ημέρες άλλαξα πάροχο και πήγα στη Vodafone σε 50αρα ταχύτητα και μου έστειλαν το router h300s. Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα αποσυνδεσεων του wifi. Συγκεκριμένα πέφτει ανά χρονικά διαστήματα το wifi και δεν συνδέεται καμία συσκευή αν δεν επανεκκινησω το router. Έχω φάει ώρες με την τεχνική υποστήριξη και παίζουμε με αλλαγές κλειδιών , αποκρυπτογραφησεων κτλ. Μου αλλάξανε router (στείλανε πάλι το ιδιο@$@#$) το ιδιο μοτίβο προβλήματος. Επισυνάπτω και το log του router. Καμία γνώμη?

Screenshot_20200221-010029_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θύμα και εγώ του εν λόγω router
Μετάβαση από το ZTE εδώ και 3 εβδομάδες και ήδη μου έχουν στείλει το 2ο 

μιας και στο πρώτο κάηκε η θύρα του τηλεφώνου ναι σωστά του τηλεφώνου!!!

τις τελευταίες 2 ημέρες όμως όλα δουλεύουν ρολόι
wifi 2.4 & 5Ghz ιδίως τα κινητά στο 5αρι πετάνε

και στο lan που παίζει το Ps4 σταθερότατο
Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από trainer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trainer είπε

Θύμα και εγώ του εν λόγω router
Μετάβαση από το ZTE εδώ και 3 εβδομάδες και ήδη μου έχουν στείλει το 2ο 

μιας και στο πρώτο κάηκε η θύρα του τηλεφώνου ναι σωστά του τηλεφώνου!!!

τις τελευταίες 2 ημέρες όμως όλα δουλεύουν ρολόι
wifi 2.4 & 5Ghz ιδίως τα κινητά στο 5αρι πετάνε

και στο lan που παίζει το Ps4 σταθερότατο
Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Screenshot_2.png

Δεν συγχρονίζει καλά το Download , 100 άρα είσαι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trainer είπε

Θύμα και εγώ του εν λόγω router
Μετάβαση από το ZTE εδώ και 3 εβδομάδες και ήδη μου έχουν στείλει το 2ο 

μιας και στο πρώτο κάηκε η θύρα του τηλεφώνου ναι σωστά του τηλεφώνου!!!

τις τελευταίες 2 ημέρες όμως όλα δουλεύουν ρολόι
wifi 2.4 & 5Ghz ιδίως τα κινητά στο 5αρι πετάνε

και στο lan που παίζει το Ps4 σταθερότατο
Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Screenshot_2.png

Εχεις καποιο θεμα με την ταχυτητα στο κατεβασμα. Συγχρονιζεις 68.8 ενω εισαι 100 (βλεποντας το upload)

Σιγουρεψε οτι το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο με την πρωτη πριζα του διαμερισματος και ελεγξε αν η καλωδιωση σου ειναι οπως λεει στον οδηγο εδω:

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf 

Κατα κυριο λογο να μην υπαρχουν παραλληλες συνδεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Δεν συγχρονίζει καλά το Download , 100 άρα είσαι ? 

100αρα έχω ονομαστική
Δυστυχώς ο ΟΤΕ στη καμπίνα δεν δίνει παραπάνω
Η παρηγοριά είναι ότι πληρώνω τιμή 50αρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, trainer είπε

100αρα έχω ονομαστική
Δυστυχώς ο ΟΤΕ στη καμπίνα δεν δίνει παραπάνω
Η παρηγοριά είναι ότι πληρώνω τιμή 50αρας

Πόσα μέτρα είναι η καμπίνα από το σπίτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...