Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έχουμε καμια πρόταση για VDSL VoIP modem/router/access point με annex A, 1 Gbps LAN και 35b; Κάτι δηλαδή που να αγοράσει κάποιος και να του μείνει καιρό, συνεργαζόμενο με κάθε πάροχο μέχρι 200Mbps (με τη λογική ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα βρούμε τους κωδικούς του VoIP).

Για παράδειγμα τo Asus-DSL-AC87VG φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά νομίζω είναι annex B (επίσης δεν υποστηρίζει g.fast αλλά ίσως μικρό το κακό). Είναι μεν ακριβό, αλλά σε ebay πωλούνται στη μισή τιμή ελαφρώς μεταχειρισμένα και θεωρητικά πλήρως λειτουργικά. Το συγκεκριμένο δεν μου κάνει λόγω annex αλλά σκέφτομαι μήπως πάρω κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καταφερα να αλλαξω το H300s με ενα fritz 7390 που ειχα με την βοηθεια των φιλων απο εδω.

Μετα απο 2 εβδομαδες ομως βλεπω οτι δεν δουλευει σωστα, μου κολλαει το ιντερνετ καποιες φορες και το dsl αποσυγχρονιζεται.

Τωρα εχω μια απορια εχει πεσει στα χερια μου το Vodafone Gigabox SHG3000 που ειναι για gigabit συνδεσεις και εχει και vdsl πορτα.

 

To Web interface ειναι ιδιο με τον ελληνικο που εχουμε και δοκιμασα να κανω το κολπακι για να "δω" τις ρυθμισεις αλλα δεν δουλεψε, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη αν ειναι ευκολο μπας και βαλω τις ρυθμισεις του H300s?

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από snakething
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snakething είπε

Τωρα εχω μια απορια εχει πεσει στα χερια μου το Vodafone Gigabox SHG3000 που ειναι για gigabit συνδεσεις και εχει και vdsl πορτα.

To Web interface ειναι ιδιο με τον ελληνικο που εχουμε και δοκιμασα να κανω το κολπακι για να "δω" τις ρυθμισεις αλλα δεν δουλεψε, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη αν ειναι ευκολο μπας και βαλω τις ρυθμισεις του H300s?

Γιατί δε ρωτάς τη Vodafone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, snakething είπε

Καλησπερα, καταφερα να αλλαξω το H300s με ενα fritz 7390 που ειχα με την βοηθεια των φιλων απο εδω.

Μετα απο 2 εβδομαδες ομως βλεπω οτι δεν δουλευει σωστα, μου κολλαει το ιντερνετ καποιες φορες και το dsl αποσυγχρονιζεται.

Τωρα εχω μια απορια εχει πεσει στα χερια μου το Vodafone Gigabox SHG3000 που ειναι για gigabit συνδεσεις και εχει και vdsl πορτα.

To Web interface ειναι ιδιο με τον ελληνικο που εχουμε και δοκιμασα να κανω το κολπακι για να "δω" τις ρυθμισεις αλλα δεν δουλεψε, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη αν ειναι ευκολο μπας και βαλω τις ρυθμισεις του H300s?

Ευχαριστω

Δοκιμασε να περασεις το user.config στο router pass view (google it) και να βρεις απο εκει κωδικους ροοτ

Αν για οποιαδηποτε λογο φορανε το ιδιο λογισμικο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις save user.config απο το h300s και να κανεις restore user config στο gigabox. Πιστευω αυτο θα ηταν το ιδανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οταν βαζω 

usermode="admin"
page_data_init("settings")
 

στην κονσολα του browser μου βγαζει τις επιπλεον επιλογες αλλα οταν κανω κλικ πανω δεν ανοιγουν και βγαζει τα παρακατω error:

 

XML Parsing Error: no root element found
Location: http://192.168.1.1/settings_page/settings_wan2.html?_=1584543806037&csrf_token=HK72D53AB3JW0D9646EB
Line Number 1, Column 1: settings_wan2.html:1:1

XML Parsing Error: no root element found
Location: http://192.168.1.1/settings_page/settings_static_routing.html?_=1584543831581&csrf_token=HK72D53AB3JW0D9646EB
Line Number 1, Column 1: settings_static_routing.html:1:1


XML Parsing Error: no root element found
Location: http://192.168.1.1/settings_page/settings_policy_routing.html?_=1584543832897&csrf_token=HK72D53AB3JW0D9646EB
Line Number 1, Column 1: settings_policy_routing.html:1:1

6 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Δοκιμασε να περασεις το user.config στο router pass view (google it) και να βρεις απο εκει κωδικους ροοτ

Αν για οποιαδηποτε λογο φορανε το ιδιο λογισμικο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις save user.config απο το h300s και να κανεις restore user config στο gigabox. Πιστευω αυτο θα ηταν το ιδανικο.

Θα το δοκιμασω.

Μόλις τώρα, DanielRGr είπε

Δοκιμασε να περασεις το user.config στο router pass view (google it) και να βρεις απο εκει κωδικους ροοτ

Αν για οποιαδηποτε λογο φορανε το ιδιο λογισμικο, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κανεις save user.config απο το h300s και να κανεις restore user config στο gigabox. Πιστευω αυτο θα ηταν το ιδανικο.

Δεν δουλευει το router pass, φορτωνω το αρχειο και δεν κανει τιποτα ουτε δειχνει οτι το παιρνει στο παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Έχουμε κανένα νέο για bridge mode σε h300s; Αν όχι, πως μπορώ να συνδέσω ένα δικό μου router πάνω σε αυτό, ώστε να διαμοιράζει από εκεί το wifi και να μην έχω θέματα με battery drain. Ρωτάω γιατί μόλις έκανα σύνδεση 50άρα στην Vodafone και θέλω να είμαι προετοιμασμένος περιμένοντας αυτή την άθλια συσκευή.🤣😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kwnstantinospaliouras είπε

Καλησπέρα και από μένα. Έχουμε κανένα νέο για bridge mode σε h300s; Αν όχι, πως μπορώ να συνδέσω ένα δικό μου router πάνω σε αυτό, ώστε να διαμοιράζει από εκεί το wifi και να μην έχω θέματα με battery drain. Ρωτάω γιατί μόλις έκανα σύνδεση 50άρα στην Vodafone και θέλω να είμαι προετοιμασμένος περιμένοντας αυτή την άθλια συσκευή.🤣😪

Κάρφωσε στη WAN από το δικό σου router μια από τις LAN του άθλιου, φτιάξε και ότι port forwarding θέλεις σε static internal IP που θα παίρνει το δικό σου και όλα θα πηγαίνουν ρολόι. Μέχρι να μπορέσουμε να το πάμε σε bridge mode εγώ έτσι το δουλεύω εδώ και ενάμιση μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από classicrocker384
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς ddns για απομακρυσμένη πρόσβαση στις συσκευές του; 

Το modem συνδεεται κανονικά στον provider, οι πόρτες είναι ανοιχτές κανονικά αλλά όταν βάζω το κλασικό username.mplampla.mpla:port..... δεν συνδεεται. Σε παλιοτερο modem της cyta δουλευει μία χαρα αλλα δεν εχω τηλέφωνο.

 

Και στο h300s αλλα και στο 100v δεν μπορεί να μου δουλέψει. Το χρησιμοποιεί κανενας και δουλευει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έφεραν κι εμάς δεύτερο 100ν (το πρώτο λένε είναι ελλατωματικό).

 

1 ερώτηση:

Με αυτά τα στοιχεία λίγα δεν είναι τα 12 που κλειδώνει:

Link Status Up 

Modulation Type ADSL_2plus 

Actual Rate(Up/Down) 908/12288 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 1048/17772 kbps 

Noise Margin(Up/Down) 11/16.8 dB 

Line Attenuation(Up/Down) 11.6/20.2 dB 

Output Power(Up/Down) 12.3/18.3 dBm 

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 

Interleave Depth(Up/Down) 8/32 

Interleave Delay(Up/Down) 8/5 ms 

INP(Up/Down) 1.9/0.5 symbols 

Profile N/A 

Showtime Start 114 h 9 min 22 s 

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 

CRC Errors(Up/Down) 0/3 

FEC Errors(Up/Down) 11/2250

 

2η ερώτηση:

Το παλιό 100ν μπορώ να το ρυθμίσω ώστε μέσω ethernet να του δίνω internet και να δίνει wifi (bridge mode δεν λέγεται) σε ένα άλλο δωμάτιο που δεν πιάνει; Έχω τώρα ένα tp-link AC750 αλλά είναι wifi extender (μήπως γινεται αυτό bridge mode) και δεν πιάνει πάντα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να μη χάνει τη σύνδεση όποτε του έρθει το wifi; Ενώ όλα δουλεύουν κανονικά όλη μέρα, κάποια στιγμή θα πάρει από μόνο του απόφαση και θα αποσυνδέσει κάποιο από τα laptop ή τις υπόλοιπες συσκευές από μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιξω καινουριο θεμα ασκοπα. Παρελαβα το συγκεκριμενο ρουτερ και περιμενω μεσα στις επομενες μερες μεταβαση σε vdsl. Μπορω ομως να το συνδεσω για δοκιμη στην adsl γραμμη που εχω τωρα η δεν γινεται ;

Επεξ/σία από MRgeldidram7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...